Skocz do zawartości

Użycie dysków w grafice i wideo (zapis/odczyt, system i scratch disc)


Recommended Posts

Witam. Przedemną zakup komputera i zastanawiam się nad konfiguracją dyskową. Dyski nie są drogie więc budżet nieograniczony w HDD, SSD zostanie dołożony później i zniknie problem z dyskiem na system i aplikacje.

Zastanawiam się nad rozwiązaniem systemu dysków, ponieważ komputer będzie służył do montowania materiałów wideo, obróbki zdjęć/tworzenia plakatów i banerów oraz do grania w najnowsze gry. I tutaj rodzi się pytanie ile i jakie dyski kupić. Za pomocą stelka wiem, że potrzebuję co najmniej dwa dyski. Jeden za odczyt danych, a drugi na zapis. Do tego scratch disc, system i magazyn. Jak to rozwiązać? Kupić trzy dyski dwa po 1 terabajcie i jeden pod scratch disc (nie mam zielonego pojęcia jaka pojemność) i np na połowie system i na połowie zapis, a na drugim na połowie magazyn i na połowie odczyt. Czy kupić np 2x500 gb pod zapis/odczyt + 1 tb na system i magazyn + scratch disc. Czy jak zrobić to żeby funkcjonowało to jak należy? Oczywiście dla mnie i mojego portfela najlepiej bedzie żeby zakupić jak najmniej dysków :)

Edytowane przez pudlox
Link to post
Share on other sites

1.

2.

3.

W powyższych linka znajdziesz całą masę informacji, które musisz "wchłonąć".

Od siebie dodam :

- SSD mają ograniczoną ilość zapisu, dlatego maksymalny czas użytkowania w  wyżej określonych zadaniach to 3lata. Do tego, jak intensywniej korzystasz ze sprzętu to możesz go zajechać w ciągu 12 miesięcy. Raczej mało opłacalne rozwiązanie problemu dysków.

Zdecydowanie polecam macierz RAID, Zgłęb wiedzę w temacie jaka macierz być może Ciebie zainteresuje.

Obecnie dyski mam rozłożone  :

C: [OS, aplikacje] - SSD 256GB

D: [scratch disk, wszelkie cache itp., projekty] - RAID0 2x1TB

E: [magazyn, kopie projektów, "surówki", archiwum, download] - 500GB 

W najbliższym czasie planuje wstawić macierz RAID10 4x1TB w miejsce obecnej 500G (E:) i trochę pomieszam jeszcze z ustawieniem danych, ale na pewno RAID0 pod scratch i cache, a RAID10 pod magazyn danych . Całość powyższego zestawu to koszt 2200-2300zł :

1xSSD 256GB np.Plextor M5S - 750zł

6x 1TB : [2]RAID0 + [4]RAID10 - (6x250zł) 1500zł

 

Najtańszą opcję jaką bym polecił to :

SSD + 2x 2TB + 500GB 

C: SSD [os, aplikacje]

D: HDD 2TB [projekty, "surówka]

E: HDD 2TB [wyniki renderów]

F: HDD 500GB [scratch disk / cache]

 

Możesz zejść z dysków 2TB na 1TB, ale pod edycję video radził bym pozostać przy 2TB - te "rzeczy" sporo ważą. Kilka sekund filmu bez kompresji to już gigabajty danych są  ;)

Link to post
Share on other sites

Dziękuję bardzo. Już zaczyna mi się wszystko rozjaśniać. W najbliższym czasie przetrawię polecane przez Ciebie artykuły :) .. Z tego co zrozumiałem to pierwszy dysk HDD jest miksem wszystkiego, czyli materiał który dostaję prosto z aparatu czy kamery i ląduje on potem w programie i na drugim HDD tworzy się jakby taki magazyn  w którym mam wyniki pracy, filmy czy muzykę. Dobrze to rozumuję?

Link to post
Share on other sites

Na jednym HDD masz materiały z kamery/foto i innych źródeł. Na tym samym dysku zapisujesz również pliki projektu np. ".psd" dla PSa, ".prproj" dla Pr itd.

Drugi dysk na zapis "wyplutych" renderów, oraz innych plików wynikowych.

Trzeci na pliki tymczasowe danej aplikacji tzw. cache / swap / scratch disk.

 

Tak na chłopski rozum : podczas procesu renderowania aplikacja czyta "surówkę" (dysk1), oraz dane z cache(dysk3) i łączy je w jedną całość(CPU+ram), następnie zapisuje wynik (dysk2).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...