Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

chciałbym wymienić swój obecny cooler SilentiumPC Fortis HE1225 na coś w stylu Corsair Hydro Series H55. Podobno chłodzenie wodne jest cichsze i wydajniejsze. Chciałbym go wymienić ponieważ mam troche wysokie temperatury. Podczas pisania tego tematu procesor ma temperaturę 47 *C. Co więcej niedługo będę wymieniać płyte i proca na i5 4670+jakaś płyta, a haswelle mają dość wysokie temperatury. Będzie duża różnica w temperaturach? Z góry dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Edytowane przez Pieczarka_cal.PL
Link to post
Share on other sites

Jaki masz teraz cpu? Sam używam H55 od jakiegoś czasu i jest to dobre chłodzenie, ciche jak się je dobrze ustawi (w moim przypadku pompa na 9V i wentylator na 5V). Niemniej wydajność jest na poziomie chłodzeń powietrznych np. Thermalright Macho, ect. Do Haswella lepiej rozglądnij się za H100i, H110, ect. 

Link to post
Share on other sites

Coś masz jednak nie do końca ok, bo 47 st. w idle to bardzo dużo (chyba, że coś działało w tle). Sprawdził bym mocowanie i/lub pastę. 

Nie wiem co może być nie tak. Sprawdziłem czy cooler się trzyma i wszystko jest w porządku. Pastę wymieniałem niecałe 2 tyg temu więc właściwie nie dawno. 

 

 

http://forum.benchmark.pl/topic/92080-kompaktowe-chłodzenie-wodne-przeczytaj-zanim-kupisz/

Dzięki jakoś tego nie zauważyłem  :) . Czyli się nie opłaca, a w dodatku ryzykuję spaleniem sprzętu bo coś się rozleje tak?

Link to post
Share on other sites

 

 

Szkoda, że tamten temat jest zamknięty bo pomimo iż część informacji tam zawartych jest prawdziwa to niestety znacznie więcej jest nie prawdziwych lub nie kompletnych. Tym samym nie przedstawia on faktycznego stanu rzeczy o tego typu chłodzeniach.   

Link to post
Share on other sites

Naczelny hejter...  mode on 

 

Taki materiał zanim wleci na forum musi zyskać aprobatę i korektę nie tylko grona moderatorów, ale także ekspertów. Jest długo korygowany w specjalnym dziale przez osoby, które swoją KOMPETENCJĘ potwierdziły w czynach.

 

Sam t.luk (mój osobisty guru od kwestii chłodzenia) nie napomknął o błędach, więc co się panu hejtowi nie podoba? 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Na początek może mnie nie obrażaj wyzywając od hejterów. Piszę prawdę, a że ci się ona nie podoba to trudno.

Po drugie większość a w szczególności t.luk ma do tych chłodzeń szczególne uprzedzenie, wiec w moim odczuciu nie są tu całkowicie obiektywni.

Co do samego tekstu, w skrócie. Nie tylko Asetek produkuje takie układy, drugim producentem jest Coollit (odpowiedzialny m.in. za H60, H80, H100) ale to powiedzmy szczegół. Istotniejsze rzeczy to: wydajność pompki jest wystarczająca, są to małe układy z tylko jednym małym blokiem i chłodnicą wiec duża wydajność pompy jest tu nie potrzebna. Sprawdziłem na moim H55 i różnice w prędkości pompki nie wpływają prawie wcale na wydajność całego układu. Kolejny mit - głośność zamknięte chłodzenia wodne mogą (i są) ciche, a po zmniejszeniu prędkości pompki i wentylatora są kompletnie bezgłośne. Zasada jest zresztą taka sama w przypadku klasycznych chłodzeń powietrznych. Ryzyko wycieku oczywiście jest jak przy każdym chłodzeniu cieszą ale przy prawidłowym użytkowaniu jest ono bardzo niskie. Tak samo wyparowywanie cieczy, zapewne istnieje ale zanim taki układ przestanie przez to działać upłynie tyle czasu, że i tak jest to nie istotny czynnik (w końcu nic nie jest wieczne). Gwarancja jaką daje np. Corsair to 5 lat w tym czasie możemy wymienić np. procesor dwa razy. Jedyna wada to tak naprawdę cena, bo faktycznie można kupić podobne wydajnościowo chłodzenia powietrzne taniej (choć tu nie należy generalizować i porównywać już konkretne produkty). Wokół tego rodzaju chłodzeń krąży więcej mitów niż faktów rozpowszechnianych głównie przez osoby, które nawet nigdy ich nie używały. Prawda jest taka, że nie należy się ich bać, w niczym nie ustępują chłodzeniom powietrznym a często są od nich lepsze.

BTW. pisząc o Swiftechu H220 osobny akapit jako o jedynym "pośrednim" zestawie, pominąłeś Cooler Mastera Eisberg, również w pełni rozbieralny i nadający się do rozbudowy zestaw.    

Link to post
Share on other sites

Wyzywam od hejterów już profilaktycznie, bo nie ja jeden. Gdyby to jeden wredny XOR się "doczepił" - ok. Ale wiele razy starałeś się obracać o 360 stopni poglądy tego forum i zawsze z równie mizernym skutkiem. 

 

T.Luk jest osobą, która ma do czynienia z wieloma chłodzeniami i realnie przygląda się ich pracy. Ja sam składam zestawy, ale profil tej pracy nie pozwala mi na dokładne testowanie każdego komponentu, który przejdzie mi przez ręce - T.Luk zaś specjalizuje się w chłodzeniach i jego uprzedzenia nigdy nie były bezpodstawne, bo wszystko co mówił sprawdza się. Ja się mogę z nim kłócić w kwestii zasilaczy, ewentualnie obudów ale na pewno nie chłodzeń.

 

Wydajność pompki NIE JEST wystarczająca, wystarczająca by CPU się nie spalił - owszem ale wystarczy zrobić sobie eksperyment. Ustawić Lainga w układzie DIY na najniższy bieg, a potem na optymalny w wielu przypadkach bieg trzeci, by zaobserwować ogromną różnicę w temperaturze podzespołów bez zmiany innych parametrów pracy. Tu nie chodzi o to czy pompa "przepcha" ciecz przez układ, bo to rozumie się samo przez siebie ale samo flow w pewnych granicach ma bardzo duży wpływ na wydajność. Tym bardziej gadanie o zmniejszaniu prędkości tej pompki i skręcaniu wentylatorów jest śmieszne, bo nie po to kupuje się "cooler" za 3 stówy, by było "ciszej niż na boxie, przy jego wydajności", bo w tej konwencji można sobie kupić Ferę za stówę i też będzie ciszej.

 

Fizyki nie zmienisz i ciecz jednak paruje, średnio mówi się o 40ml/rok w tak niewielkim układzie jest to dużo, bo 40ml to niepełny kieliszek (łatwo sobie zobrazować). 

 

Znów gadasz od rzeczy... czyli kupujesz chłodzenie za 300zł na 5 lat, po to by miało wydajność Fery za 100zł, która posłuży nieograniczony okres czasu? To jakiś absurd.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Kolejny mit - głośność zamknięte chłodzenia wodne mogą (i są) ciche

Miałem korsarza H100 i H100i w obu przypadkach śmigła, to padaka z odrzutu. W H220 jest niewiele lepiej na wysokich obrotach.

W pierwszym pompka była głośna, po skręceniu jej obrotów poprzez regulator obrotów, zatarła się. Wziąłem od kupla w celu zdiagnozowania, jeszcze leży w pudełku ;) H100i, to klątwa Corsair'a, na potęgę padają diody. Moje chłodzenie od ponad miesiąca jest Holandii na gwarancji, więc serwis przynajmniej chłodzeń o kant du*y rozbić.

 

 

 

Ryzyko wycieku oczywiście jest jak przy każdym chłodzeniu cieszą ale przy prawidłowym użytkowaniu jest ono bardzo niskie.

 

O to jakoś by się najmniej martwił.

 

 

 

Tak samo wyparowywanie cieczy, zapewne istnieje ale zanim taki układ przestanie przez to działać upłynie tyle czasu,

 

Na dzień dobry dostajesz układ, który ma sporo powietrza w środku. Przynajmniej w tych które miałem tak było, również w H220, tylko, że w tym ostatnim, to żaden problem, dolewasz destylke.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Tym bardziej gadanie o zmniejszaniu prędkości tej pompki i skręcaniu wentylatorów jest śmieszne, bo nie po to kupuje się "cooler" za 3 stówy, by było "ciszej niż na boxie, przy jego wydajności", bo w tej konwencji można sobie kupić Ferę za stówę i też będzie ciszej

Co niby jest śmieszne? to, że przy tak ustawionym układzie mam praktycznie bezgłośny komp (najwięcej hałasuje mechaniczny hdd) a temp nie przekraczają 50 st. więc porównywanie do boxa, na którym temp. dochodzą do 70 st. jest absurdalne. Różnice w prędkości pompki skutkują max. 1-2 st. na cpu więc jest to całkowicie pomijalne. BTW. konia z rzędem jeśli zmieścisz np. Ferę na płycie ITX z zainstalowaną grafą (pomijając Asusa).   

Link to post
Share on other sites

 

 

Prowadź tego konia, bo mam akurat EVGĘ Z77 Stinger na sklepie

Akurat EVGA jest drugą płyta ITX s.1155 obok Asusa, która ma socket oddalony od PCI-E. 90%, i dobrze wiesz, że o takie płyty mi chodziło, ma socket blisko PCI-E.

 

 

Z tymi temperaturami i aluminiowym H55 to jakiś żart, prawda? Bo wszystkie testy są odmiennego zdania ale to jeszcze zależy jaki CPU...
W przeciwieństwie do co poniektórych żartów sobie nie robię, jeśli coś piszę to znaczy, że tak mam albo mogłem sam to przetestować. CPU to 3470. BTW. Jakie testy, bo raczej nie trudno sprawdzić, że ~50C to zupełnie typowe temp. dla tych zestawów:

http://www.eteknix.com/corsair-hydro-series-h55-liquid-cpu-cooler-review/6/

i tu H60, które wydajnością od H55 nie rożni się znacznie:

http://www.guru3d.com/articles_pages/corsair_h60_2013_review,8.html    

Link to post
Share on other sites

SIlentiumPC Gladius X80 Pure Black. Robiłem test w OCCT i nie wiem co o tym myśleć. Temperatury procesora w spoczynku są wysokie (porównanie z tym testem, u mnie w tym momęcie jest 43*) ale pod obciążeniem są chyba w porządku przy OC.

 

Screen z testu 

http://i.imgur.com/99Sboft.jpg?1

Link to post
Share on other sites
Każde porządniejsze za ok. 150 zł jest i wydajniejsze i cichsze niż to pseudo-LC

 

Naprawdę, może jakiś konkret?

Tu test z bardzo gorącym cpu (po dużym oc), jak widać D14 (które nie kosztuje bynajmniej 150zł) wymięka, a waszym zdaniem "pseudo wodne" zestawy dają radę:

http://www.overclock3d.net/reviews/cases_cooling/corsair_vs_nzxt_battle_of_the_aio_watercoolers/2

 

Tudzież porównanie z nowością od Noctua (wciąż droższą niż 150zł) gdzie nawet H60 wypada odrobinę lepiej:

http://www.overclock3d.net/reviews/cases_cooling/noctua_nh-u14s_review/5

 

Nawet w twoich testach widać, że AIO są porównywalne z topowymi coolerami powietrznymi a nie z tymi za 150zł

http://chlodzenie.net/reviews/be-quiet-shadow-rock-2-cooler-z-grubej-rury/9/

 

Jeśli ktoś odrobinę myśli sam  sobie znajdzie masę testów potwierdzających to co piszę i wyciągnie z tego wnioski, więc nie opowiadajcie bajek o coolerach za 150zł które mają być lepsze.

 

@ Pieczarka, jeśli nie chcesz AIO to celuj w droższe konstrukcje powietrzne, np. od Noctua bo coolery za 150zł nie dadzą Ci żadnej różnicy względem Fortisa. A co do Twoich temp. w spoczynku to pewnie przez wysoki vcore, masz włączony EIST, ect.?  

Edytowane przez currahee
Link to post
Share on other sites

 

 

Naprawdę, może jakiś konkret?
 

 

Pokazujesz tu "radzący sobie lepiej od noctua" H100i na max obrotach wentylatorów. Mam cichszą wiertarkę niż to chłodzenie. Autor pytał o H55. Od niego wydajniejszy i bardziej kulturalny będzie zwyczajny macho... Nagadałeś się, a posta nie przeczytałeś. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ten test z overclock3d to jest nieźle "naciągnięty". Wystarczy popatrzeć na temperatury otoczenia. Delta NIE OBRAZUJE wydajności, bo ten sam cooler, który powiedzmy chłodzi procesor do 40C w temperaturze 20C, nie schłodzi go do 50C w temperaturze 30C. Delta jest błędna.

 

Z tymi coolerami również naciągasz (jak zawsze na tym forum), Fortis (120zł) w teście T.Luka osiąga tylko 2C gorsze temperatury niż Antec H2O 620 (230zł), a przy tym jego wentylator pracuje z niższymi obrotami, dodajmy wentylator który Fortis ma fabrycznie dość słaby. Tak więc Fortis z dobrym wentylatorem, przy 2000 rpm będzie już znacznie wydajniejszy (a dalej tańszy).

 

Zalman LQ315 to już lekką ręką 300zł, a potrzebuje znów wyższych obrotów by o całe 2-3C pokonać Fortisa, mówimy dalej o Fortisie z fabrycznym wentylatorem.

 

Teraz popatrzmy na te kompakty, obniżmy im prędkość obrotową wentylatorów (do akceptowalnego poziomu) + napięcie pompki i co... wydajność leci na łeb. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Delta NIE OBRAZUJE wydajności, bo ten sam cooler, który powiedzmy chłodzi procesor do 40C w temperaturze 20C, nie schłodzi go do 50C w temperaturze 30C. Delta jest błędna.

Widzę, że zaczynasz tworzyć nową fizykę :facepalm: 

BTW. Fortis z 1800rpm  jest bardzo cichuteńki :hahaha: 

Najprostsze fakty do Cibie nie docierają i musisz uciekać się do tworzenia nowej fizyki albo dziecinady w stylu "test był naciągnięty" (w takim razie 99% testów jest naciągnięta i wykonywana wbrew prawom fizyki) - jednym słowem ŻENADA.

Tak jak pisałem wcześniej jeśli ktoś ma odrobinę oleju w głowie sam sobie wnioski wciągnie, jak woli słuchać mędrców broszę bardzo jego sprawa. W każdym razie dalsza dyskusja jest bezcelowa bo jak na razie żadnych konkretnych kontrargumentów się nie doczekałem, a sądząc po poziomie Twojego ostatniego posta nie ma na to co liczyć.       

 

 

 

Mam cichszą wiertarkę niż to chłodzenie.

Jaka to może kupię, zawsze chciałem mieć cichą wiertarkę?

 

 

Autor pytał o H55. Od niego wydajniejszy i bardziej kulturalny będzie zwyczajny macho... Nagadałeś się, a posta nie przeczytałeś. 
Autor pytał o chłodzenie do Haswella, na którego ma zamiar się przesiąść i już w pierwszym poście wskazałem mu, że potrzebuje czegoś wydajniejszego jak np. H100i, H110. Także uwagi o czytaniu postów kieruj do siebie. BTW. Macho jest bardzo dobrym chłodzeniem ale ani wydajniejsze od H55 nie będzie ani specjalnie bardziej ciche, są to chłodzenia całkowicie porównywalne.   
Link to post
Share on other sites

 

 

ani wydajniejsze od H55 nie będzie ani specjalnie bardziej ciche, są to chłodzenia całkowicie porównywalne
 

 

Takie bajki to proponuję zachować dla siebie bo podchodzą pod wprowadzanie w błąd... Wentylator 1700RPM (120mm) vs 1300 (140mm) w macho... 

 

Każdy test pokazuje jak głośnym rozwiązaniem jest H100/H100i. Pomijasz te proste fakty już od momentu kiedy nabyłeś jednego z tych bubli. Nie docierają do Ciebie informacje zawarte w testach do których linkujesz, nie docierają do Ciebie opinie użytkowników takich chłodzeń (jak Jacka który miał H100, H100i i teraz ma H220) a nadal oczekujesz że ktoś będzie z Tobą dyskutował. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

Takie bajki to proponuję zachować dla siebie bo podchodzą pod wprowadzanie w błąd... Wentylator 1700RPM (120mm) vs 1300 (140mm) w macho... 

Miałem Macho, miałem TS120, miałem różne coolery Noctua, miałem dużo różnych chłodzeń i jeszcze więcej wentylatorów więc porównanie mam. Czytaj ze zrozumieniem SPECJALNIE BARDZIEJ CICHE czyli nie będzie cichsze ale też nie będzie wiele głośniejsze. Wszystkie wentylatory da się ustawić aby były ciche a np. ten z H55 jeśli obniżyć mu obroty do choćby poziomu ~1300rpm nie będzie już hałasować. Kto o zdrowych zmysłach używa wentylatorów cały czas na 100%? Nawet NF-F12 przy pełnej prędkości 1500rpm jest głośne.

 

 

 

nie docierają do Ciebie opinie użytkowników takich chłodzeń

Od ośmiu miesięcy sam jestem użytkownikiem takiego chłodzenia więc nie muszę się opierać na opiniach innych skoro codzienne takie AIO pracuje u mnie w kompie. Zresztą z tych "użytkowników" wypowiedział się tylko Jacek inni (poza mną i nim) się tu nie wypowiadali.

Ani wy mnie ani ja was nie przekonam wiec dalsze wycieranie klawiatury nie ma sensu.      

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...