Skocz do zawartości

Linux i instalowanie programów


Recommended Posts

WINE - Wine Is Not Emulator, aby z niego skorzystać nie potrzebujesz systemu Windows. Instalujesz aplikację WINE z repozytorium/centrum oprogramowania i za jej pośrednictwem uruchamiasz dany program/grę. Można również próbować w komercyjnej aplikacji CrossOver.

 

Jeżeli jednak nie zależy ci na konkretnych programach możesz śmiało próbować natywne dla Linuksa podobne aplikacje jak GIMP, Corel AfterShot Pro czy też Lightworks.

Link to post
Share on other sites

włanie zalezy mi na tych aplikacjach :),nie miałem styczności z linuxem, tylko ze słyszenia w sumie i zainteresował mnie ten system, i dla tego dopytuje.. bo to sie instaluje jak windowsa ? mozna na czysty dysk go instalowac ?


aha i jeszcze pytanie jeśli tu mogę wtrącić a pro po jaka dystrybucja linuxa ? chodzi mi głownie pod dużą kombatybilność z podzespołami i ogólną pracą głównie pod programy graficzne.. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

jeśli to nie ma być pełna komercha - to nie Ubuntu, choć jest uważane za najłatwiejsze (niekoniecznie tak jest) to polecam Debiana 7.0:) ma ogromne wsparcie użytkowników (irc), wielka możliwość konfiguracji (kilka środowisk graficznych - xfce-dla słabszych maszyn, lxde,gnome,kde... do koloru do wyboru), wszystkie linuxy wspierają dużo ramu i wielowątkowość procesorów, a jeśli chcesz pełnej zgodności i maksymalnej wydajności pod swoim sprzętem, to polecam skompilować najnowsze jądro(kernel) tylko z modułami potrzebnego do twojego sprzętu.  http://wojteczekdebian.blox.pl/2011/02/Kompilacja-kernela-w-Debianie.html

Link to post
Share on other sites

@@dawidkam, Kompilacja kernela dla zwykłego usera niewiele wniesie, powiedziałbym nawet, że w obecnych czasach nie jest specjalnie potrzebna przeciętnemu zjadaczowi komputera. Sam tyle lat mam Linuksa  i nigdy jakoś nie musiałem jaja kompilować. No chyba, że mówimy o jakimś wybitnie egzotycznym sprzęcie, który tego może wymagać, chociaż ja się z czymś takim nie spotkałem.

@@brudnonabani, Jak pisałem, daj se siana z kompilacją jądra. W większości przypadków starczy jajeczko z repo. A te aplikacje , o których piszesz mają zamienniki linuksowe w postaci kolejno: Blendera, Inkscape i Gimpa. Raczej nie ma sensu instalować windowsowych programów przez WINE, chyba, że naprawdę musisz. W ostateczności zawsze można zostawić sobie Windowsa jako drugi OS do grafiki.

Edytowane przez 030366
Link to post
Share on other sites

raczej tylko te aplikacje, nie chce mi sie marnować czasu na kolejną naukę nowego oprogramowa.... chyba nie bedę jądrował  :) a wydaje mi sie że ubuntu 12.04 da rade...


widziałem filmiki jak te aplikacje działają na ubuntu o których wspominałem , odpalone  sprawdzane były funkcje i ich działanie, spotkałem sie z wieloma opiniami że nie będzie to działać nie kompatybilne , ale tak naprawdę jeszcze nikt tego dokładnie nie sprawdził ... więc pora chyba sprawdzić...  bo dużo jest ludzi "znawców" teoretyków suchych którzy tylko powielają czyjąś opinię nie sprawdzając  na własnej skórze jak coś działa... 

Link to post
Share on other sites

Sprawdzić nie zaszkodzi, nawet wskazane. Masz WINE, PlayOnLinux + jeszcze pewnie parę rozwiązań. http://appdb.winehq.org/ - Nawet jeśli soft ma status Platinum, czy gold, to ryzyko jest zawsze, zwykle wiąże się to ze sporą utratą wydajności w stosunku do środowiska natywnego. Spróbuj, sprawdź, ale nikt tu nie zagwarantuje, że będzie Ci działać na 100%, bo nie jest to aplikacja pisana natywnie pod Linuksa.

Link to post
Share on other sites

... faktycznie nie ma potrzeby dla zwykłego usera kompilacja jajca, ale jaka satysfakcja z poznania sprzętu... Do gimpa jest wiele wtyczek: http://registry.gimp.org upodabniają one gimpa do photoshopa, ze swojej strony polecam np. separate+ do obsługi CMYK i GAP do animacji (żmudna i ciężka poklatkowa praca ale się da)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...