Skocz do zawartości

AMD FX 6100


Recommended Posts

Witam. Posiadam procesor amd fx 6100.Gdy chce zwiększyć jego mnożnik w Biosie (AMD overdrive nie działa bo płyta nie ma jakiegoś chipsetu) nawet o najmniejszą wartość 0,5x to z wyjściowego 16,5- 3,3 GHZ na 17 3,4GHZ to gdy zalatuję się Windows to bo pewnym czasie komputer się zacina a jeszcze szybciej jak uruchomię test OCCT. A na mnożniku 16,5 wyjściowym wszystko jest ok. Słyszałem że fsbDRAM Ratio najlepiej jak by było 1:1(i tak nie mogę ustalić na 1:1) ale przecież jeśli kręcimy mnożnikiem to ramy nie powinny robić problemu.Patrzyłem na tymi timingami nawet zmieniłem na większe takie jak przeczytałem na stronie producenta ale nic. Jak potrzebne screeny z cpu-z czy biosu to moge zrobić.

 

Mój sprzęt to:

asrock n68c-gs fx wersja- bios 1.40

goodram gr1333d364l9/4g -dwa razy po 4giga

gtx 660 ti 

i zasilacz markowy 500 za 150-200 zł bo był wymieniany z 500 ale nie markowej, więc zasilacz nie powinien robić problemu.

chłodzenie nie boxowe więc tu też nie leży problem

Link to post
Share on other sites

No ale do 3,6 czy tam 3,9 według specyfikacji nie ma nawet potrzeby żeby podnosić napięcie .Zresztą podniosłem o 100 MHz z wyjściowego 3,3 a napięcie zmieniłem z 1,275 na 1,325 napięcie procesora i to nic nie dało. Jakim cudem tak minimalne podniesienie powoduje że pracuje tak niestabilnie? może w biosie jakieś opcje są nie tak ? 

Link to post
Share on other sites

Temp są ok.Ale martwi mnie to zasilanie cpu (dużo o tym wszystkim czytałem itd.) Bo jestem prawie pewny że że to problem leży w nich. To że się grzeje ta sekcja to nie problem bo zawsze można dać wiatraczek czy radiatorki na te mosfety(chipstety). Problem jest w tym czy odpowiednie napięcie dają te tranzystorki (dławiki).Więc czy istnieje możliwość wzmocnienie/zastąpienie na lepsze? 

 

Teraz pytania odnośnie szyny Fsb i mostka północnego.Bo udało mi te rzeczy się podkręcić i osiągnąłem lepszą wydajność niż zwiększając taktowanie.

1.Czy jest coś takiego zasilanie szyny Fsb i jeśli tak to czy musi być wytrzymałe i chłodzone. Bo mostek północny wiadomo gdzie jest i wiem jak mocno się ummie grzeje.

2.Co to jest na mojej płycie w Biosie opcja: chipset voltage od napięcią chyba 1,27 do 1,423 czy ona odpowiada za napięcie między innymi mostka północnego?

3.Czy jeśli zwiększamy szyne Fsb i wyjściowe taktowanie ram 533 ddr3_1060 (moje ramy) do 266 Fsb i zmniejszymy mnożnik ram by ich nie podkręcać i znów były na 533 to czy musi zwiększyć napięcie tych ram ?

4.Czy zwiększenie szyny Fbs jest powiązane w jakiś sposób z mostkiem północnym, to znaczy czy trzeba napięcie podnosić mostka  ?

A jeśli chodzi o CPU czy zmniejszenie mnożnika a podniesienie szyny tak by było np. 4,0 Ghz to to samo co 4,0 na większym mnożniku a mniejszej szyny. Chodzi mi tu o napięcie CPU

 :)

Link to post
Share on other sites

co do zasilania to już ci pisałem

można zainstalować radiatory na te tranzystory, na pewno im to nie zaszkodzi, nigdy się nie spotkałem z kimś kto by chciał to wymieniać, wątpię aby było to opłacalne, lepiej kupić lepszą płytę

 

1. nie ma zasilania FSB

2. chipset voltage czyli właśnie napięcie mostka północnego (northbridge) tutaj nie przekraczałbym 1,3V

3. nie musisz podnosić napięcia pamięci jeżeli masz tyle samo, nieważne czy będzie to np 200x2,66 czy 160x3,33 itp

4. nie, FSB to co innego, częstotliwości związane z mostkiem będą CPU-NB freq i CPU-NB HT link freq

5. często można osiągnąć lepsze OC kręcąc wyżej szyną niż mnożnikiem, możliwe jest np osiągnięcie 4,2ghz jako 233x18, a ustawienie 200x20 jest np niemożliwe

Edytowane przez makabrax
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuje za wyczerpującą odp. Ale mam jesz parę pytań.

1.Czy da rade w jaki kolwiek sposób sprawdzić czy zasilanie cpu daję rade. Bo przy oc procka może być jeszcze przyczyną słabej jakość procka a nie zasilanie.

2.Czy jeśli zwiększę szyne do 266 i będę musiał ramy podkręcić do 1333 to czy tymingi mogą zostać takie same, bo pewnie napięcie trzeba zwiększyć.

3.Czy jak ustawiamy taktowanie ram to czy muszą zawsze być blisko np. 800 , 1060, 1333, 1600 czy można tak np. mnożnik 250 i ramy na 1250 ?


A i dlaczego nie przekraczać napięcia mostka 1,3 jeśli zrobi się dobre chłodzenie go i dobrze idzie jego podkręcanie. 

I jaką moge dać max. napięcia na procka bo na płycie jest 1,55 wolta i czy moge dopić do tego i ustawiać takie napięcie i ogólnie ustawienie podkręcanie np. kiedy będę chciał tylko pograć? :D

Link to post
Share on other sites

1. ciężko z uwagi na to że raczej niemożliwością będzie dowiedzieć się jaki maksymalny prąd jest w stanie sekcja zagwarantować i jaki będzie potrzebował procesor

2. zwiększając szynę niekoniecznie musisz podkręcać pamięć, tutaj wracając do poprzedniego posta można tak ustawić mnożnik ramu aby był blisko fabrycznego

timingi nie zostaną takie same będą wyższe, a napięcie będzie trzeba podnieść na pewno (chociaż jest możliwość że przy jeszcze większym podniesieniu napięcia będzie szansa obniżenia timingów ale nie wiadomo czy pamięć to przetrzyma)

3. taktowanie ramu może być tak naprawdę dowolne, ale od podkręcania ramu lepiej spróbować podbić NB freq co przyniesie więcej korzyści

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

''Z buta wjeżdżam''  :D

 

 

 

no to wynika z tego że szybka zmiana konfiguracji na podkręcone na np, granie w gry jest niemożliwa? a inne podkręcanie tak samo ? 


tak dla pewnośc: napięcie procka  będzie takie same jeśli zwiększamy szyne i zmniejszamy mnożnik by zachować taktowanie  takie jak było wyjściowe ?

Link to post
Share on other sites

tak, jeżeli zamiast mieć np 16,5x200 to dasz np 20x165 to nic się nie zmienia

jeżeli się zwiększa częstotliwość to napięcie też musisz podnieść (oczywiście przy małym wzroście zegara poniesienie napięcia nie musi być wymagane)

Edytowane przez makabrax
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

podkręciłem szyne samą do 260 i mi wyszedł Bsod: końcówka d1 związanych z  QPI/VTT ze stabilizatorem napięcia:  :(

 

Może trzeba jakomś zworkę wyjąć na płycie?

 

Czy porostu to max co się z tej płyty wyciśnie... 


Wyczytałem że to chodzi o kontroler pamięci więc w moim ubogim biosie moge podnieść tylko napięcia procka bo rozumiem że ten kotlorer jest w procku moim a nie mostku północnym 

Link to post
Share on other sites

pisałem ci już o jakości płyty ;)

z taniością i jakością to wiadomo jak jest, nie można mieć obu :(

generalnie tak:

http://proline.pl/?p=GIGA+GA-970A-UD3 319zł

http://proline.pl/?p=ASUS+M5A97+R2 319zł (http://www.kurtmedia.pl/product-pol-292220-ASUS-M5A97-LE-R2-0-970-DualDDR3-1866-SATA3-RAID-GBLAN-ATX.html tutaj jest za 261 ale nie wiem co to za sklep, w innych nie schodzi poniżej 307zł)

http://proline.pl/?p=GIGA+GA-990XA-UD3 369zł

oczywiście możesz szukać gdzieś taniej, a co do samej płyty to najlepiej oczywiście chipset 970 lub 990FX lub X, chłodzona sekcja zasilania 8+2

ewentualnie możesz mierzyć w tego typu używki być może uda się zejść ze 100zł z tych cen

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

to nie jest ta plyta co na obrazku bo zdjecie na aukcju jest plyty 970a ud3 (widac nawet napis na plycie jaki to model) a roznic tych plyt jest widoczna golym okiem i sprzedawca wprowadza was w blad. Paczajcie co kupujecie lemingi

 

tu jest  plyta jaka wymieniles http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-970a-ds3rev_10/

Edytowane przez trybcio86
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...