Skocz do zawartości

Wybór RAM-u do komputera grafika


Recommended Posts

 

 

Czyli wszystkie sklepy wprowadzają nas w błąd ? To samo z producentami ? To samo na forach wszędzie ? 

Niestety tak bo nie jest to precyzyjne, wystarczy napisać np. DDR3 -1600 (bez podawania jednostki) i też będzie dobrze. Mhz rządzą komputerami, każdy myśli więcej - lepiej dlatego producenci też czasem podają przy tych wartościach jednostkę Mhz co tak na prawdę nie jest zgodne z prawdą (rzeczywistym taktowaniem pamięci).  

CPU-Z podaje poprawne wartości:

ram.jpg

 

Na forach mylne podawanie oznaczeń pamięci jest nagminne, podobnie zresztą jak mylenie innych jednostek i ich oznaczeń. Dlatego przy takiej okazji warto podawać poprawne wartości, zwłaszcza tzw. "eksperci" powinni zwracać na to uwagę. Ile to już było tematów, że w CPU-Z podaje mi 800Mhz a pan w sklepie mówił, że będzie 1600Mhz? Dlatego takie rzeczy należy od razu wyjaśniać aby nie było później nieporozumień, a nie utwierdzać marketingowy mit o MHz.   

 

 

 

(2400MT/s według currahee)

O nie wg mnie, nie ja w końcu opracowuję standardy pamięci :) raczej wg Joint Electron Device Engineering Council (JEDEC).   

Link to post
Share on other sites
Na forach mylne podawanie oznaczeń pamięci jest nagminne, podobnie zresztą jak mylenie innych jednostek i ich oznaczeń. Dlatego przy takiej okazji warto podawać poprawne wartości, zwłaszcza tzw. "eksperci" powinni zwracać na to uwagę. Ile to już było tematów, że w CPU-Z podaje mi 800Mhz a pan w sklepie mówił, że będzie 1600Mhz? Dlatego takie rzeczy należy od razu wyjaśniać aby nie było później nieporozumień, a nie utwierdzać marketingowy mit o MHz.   

Stary wszyscy tak piszą więc daj spokój już z tym. Do tego wspomniałem wyżej - napisz 667MHz i nikt nie będzie wiedział o coman. I przestań sapać do "ekspertów" o tym że mają informować i naprostowywać tego typu "problemy".

Jak Tobie się to nie podoba to nie czytaj, nie wchodź na sklepy komputerowe, na strony producentów itd.

 

Rany masakra z tym cały net się myli !!! 

 

Wyluzuj stary - mamy doradzać, a nie komplikować. Wiem na jakich taktach chodzą pamięci i nie musisz mnie o tym informować. Jak masz problem to zacznij sapać do wszystkich włącznie z wszelkiej maści serwisami na temat IT itd. I jeszcze raz jak masz problem z tym to nagłośnij temat - może w głównym wydaniu wiadomości o tym wspomną?

I jeszcze jedno - ciekawe jak to jest z tymi prędkościami dla vramu dla GPU - piszą 6000MHz, a jak jest rzeczywistości ?

Nie pytaj mnie czemu tak się przyjęło, tylko zastanów się czy dalsza droga "pod prąd" ma jakikolwiek sens. Proponuje zacząć "prostować" sytuację od sklepów i serwisów internetowych - napisz jakąś skargę / petycje co tam uważasz i ślij po ludziach - ciekaw jestem jaka będzie reakcja  ;) Zostaniesz zlany, bo nikt po za tobą nie ma z tym problemu.

I nie pisz że na forach mylnie podawane jest ..., tylko napisz że niemal wszędzie mylnie podawane jest ... bo na forach to się nie kończy.

Ja tam nie mam zamiaru pisać rzeczywistych zegarów, tylko  idę "za tłumem", bo chcę być "czytelny", a nie walić zagadkami typu kup pamięci 667MHz ( a jak to jest w sumie 666 czy 667Mhz ? Bo sam podajesz 667Mhz, a jak byk widzę 666MHz w Twoim CPU-Z (JEDEC#4) - wprowadzasz ludzi w błąd  :!:  Maskara - generalnie kpię już sobie jawnie z tych Twoich wywodów jak byś nie zauważył, więc się nie spuszczaj już nad tym, bo każdy zlał już ten temat, a ty nadal go wałkujesz panie 667MHz  :D

Link to post
Share on other sites

@currahee tego już nie zmienisz ;) Z marketingiem nie wygrasz, to jak walka z wiatrakami. Musiałbyś o tym trąbić w każdym temacie dotyczącym pamięci i to na każdym forum komputerowym jakie w sieci jest, pisać/dzwonić do sklepów internetowych, do stacjonarnych sklepów żeby to poprawiali, nie wiem jak byś allegrowiczom to wytłumaczył gdzie potrafią pomnożyć liczbę rdzeni procesora przez taktowanie i podawać 16GHz haha. Daj lepiej temu spokój :), lepiej powiedz mi czy między tymi pamięciami są jakieś różnice i które wybrać, bo cena taka sama:

Crucial Ballistix Sport 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL(9-9-9-24) Unbuffered NON-ECC 1.5V

Crucial Ballistix Tactical 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL(8-8-8-24) Unbuffered NON-ECC 1.5V

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

@ AndreoKomp, widzisz Ty przynajmniej potrafisz dyskutować w przeciwieństwie do Twojego przedmówcy z Bożej łaski "eksperta". 

Co do samych pamięci to te drugie mają nieco niższe opóźnienia (timingi) więc teoretycznie będą odrobinę szybsze, jak nie ma dużej różnicy w cenie to wybrałbym te (niżesz timingi wskazują też, że są to po prostu lepsze moduły, przy takich pamięciach np. jest większa szansa na OC lub ustawienie niższego napięcia - jeśli chciałbyś się w takie rzeczy bawić).  

Edytowane przez currahee
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sporty mają radiator i CL9

Tacticale nie posiadają radiatora i mają CL8.

Taka jest różnica pomiędzy nimi, o czym pan wyżej nie wiedział / przeoczył - what ever, to tylko radiator - szczególik mały i pewnie nie potrzebnie o tym wspominam  8-)

Następnym razem polecam zerknąć na foto produktu, bo z niego jasno wynika czym się różnią.

CL8 czy CL9 różnicy nie robi, a OC pamięci daruj sobie, bo maszynka straci stabilność. Wzrasta ilość generowanych błędów po OC i to znacznie, także lepiej i bezpieczniej jest pozostać na fabrycznych ustawieniach.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niech autor się przekona w 100%, bo już nie raz miałem sytuację że miały być z radiatorem, a okazało się później że go nie było i to właśnie te Cruciale były  ;)

Ogólnie Tacticale posiadają żółte radiatory według stronki producenta - Spectec jest bez radiatorów, ale lepiej się upewnić, bo cenowo coś podejrzanie to wygląda. Tactical jest zawsze droższy, o te 5% od Ballistixów więc albo mają błąd, albo cena jest atrakcyjna  8-)

Link to post
Share on other sites

@@currahee, czy my czasem nie mieliśmy podobnej dysputy?

Stelek wyraża się językiem zrozumiałym, tak aby do autora tematu który szuka tu pomocy informacja dotarła bez problemu i zbędnych wyjaśnień w kwestii tego jakiej jednostki używa się do określenia taktowania efektywnego, a skoro dane są wysyłane zarówno przy rosnącym jak i opadającym zboczu zegara, nie widzę przeciwwskazań do używania "Mhz" przy "1600".

Ponadto, Ekspert którego tytułujesz tu bożą łaską, spłodził kilka długich i pomocnych autorowi testów, Ty... przyszedłeś szukać dziury w całym.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Do Andre - podaj sklepik z tymi pamięciami to się sprawdzi, bo jeżeli jest wszystko poprawnie opisane to nawet się nie zastanawiaj i bierz Tacticale - w hierarchii Cruciala Tactical to oczko wyżej od Balistix - wygląda to tak:

5. Gołe Cruciale CL11 - po prostu Crucial (76$)

4. Spectec - to samo co wyżej tylko CL9 (78$)

3. Ballistix CL9 (80$)

2. Tactical  CL8 (84$)

1. Ballistix Elite CL8 (86$) - uwaga bo mają wysokie radiatory

 

Tylko miałem przypadek że zamawiałem Tacticale (w super cenie), a przyszły Spectec - później zwrot czekanie na nowe pamięci i dwutygodniowy poślizg, więc radzę się upewnić.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

czy my czasem nie mieliśmy podobnej dysputy?
Zgadza się, ale Ty się nie upierałeś tylko przyznałeś jak jest i było po sprawie. stelek jakoś nie wiedział lub nie chciał uznać poprawnego oznaczenia. Ja tylko wskazałem jak powinno się oznaczać pamięci nikogo przy tym nie obrażając ani nie robiąc sobie z tego drwin ("z Bożej łaski ekspert" był już po tym jak stelek na za dużo sobie pozwolił). Koniec OT, aczkolwiek będę na to zwracał uwagę jak zajdzie potrzeba . Ordnung muss sein :evil: .

 

w hierarchii Cruciala Tactical to oczko wyżej od Balistix
Będąc dokładnym w hierarchii Crucial  wszystkie pamięci, poza najtańszymi Value (Crucial) należą do linii Ballistix i wygląda to tak:     
Crucial
Ballistix Sport
Ballistix Tactical
Ballistix Elite
 
Link to post
Share on other sites

- Crucial Ballistix Tactical 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL(8-8-8-24) Unbuffered NON-ECC 1.5V - 256zł

http://techplanet.pl/produkty/pamieci-ram/crucial-ddr3-8gb-2x4gb-1600mhz-ballistix-tactical-cl8,33722.html

- Crucial Ballistix Sport 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL(9-9-9-24) Unbuffered NON-ECC 1.5V - 255zł

http://techplanet.pl/produkty/pamieci-ram/crucial-ddr3-8gb-2x4gb-1600mhz-ballistix-sport-cl9,33727.html

 

Na razie wybieram części do nowego kompa, w zasadzie mam już wszystko jeśli wentylatorki które mają przyjść jutro się spiszą. Zanim jednak wszystko zamówię muszę zmienić kartę muzyczną Sound Blaster X-Fi Xtreme Gamer, żeby wiedzieć czy będę potrzebował slot PCI czy PCI-e. No i tutaj będzie problem, bo chce już kupić coś naprawdę bardzo dobrego, pod mój gust muzyczny, ale nie może to być nic 2.0. Muszę przejrzeć wszystkie tematy związane z kartami muzycznymi i potem w razie wątpliwości (a na pewno takie będą) założę temat na forum. Mam nadzieje, że ktoś obeznany w temacie doradzi mi w tym temacie tak jak Ty z pamięciami :) Dodam jeszcze, że do tej karty w późniejszym czasie chce kupić najlepsze słuchawki w kwocie 1000-2000zł, dlatego wybór karty nie będzie prosty.

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

 

 

Crucial Ballistix Sport Ballistix Tactical Ballistix Elite
A gdzie Spectec ? 

 

. Ja tylko wskazałem jak powinno się oznaczać pamięci nikogo przy tym nie obrażając ani nie robiąc sobie z tego drwin ("z Bożej łaski ekspert" był już po tym jak stelek na za dużo sobie pozwolił). Koniec OT, aczkolwiek będę na to zwracał uwagę jak zajdzie potrzeba . Ordnung muss sein  .
A czy ktoś o to pytał ? A czy o tym jest ten temat o MHz czy pamięciach do LR? Jak chcesz poprawiać to wal wszędzie gdzie jest błąd, anie wybiórczo offtop robisz. Walczysz z wiatrakami generalnie i niepotrzebnie zamieszanie wprowadzasz. Tyle co zrobiłeś tutaj  ;)
Link to post
Share on other sites

Panowie kłótnie to sobie prowadzcie na PW a nie w moim temacie bo robi się bałagan. Ja zadałem jasne pytania a Wy sie spieracie, które święto (Boże Narodzenie czy Wielkanoc) jest ważniejsze. Skupcie się na moich pytaniach (dla Was ekspertów to pikuś) i dajcie jasną odpowiedź...

 

P.S. Może jak działa np. płyta MSI Z77A-GD55 ze zintegrowaną kartą graficzna (Intel HD Graphics 4000),która jest dostępna w i7 3770 3.4GHz? W specyfikacji tego procesora pisze (przy taktowaniu grafiki), że: 650 Graphics Max Dynamic Frequency 1.15 GHz MHz. Z kolei przy opisie płyty MSI znalazłem informację:

 

MSI Z77A-GD55 to solidny i dopracowany sprzęt, zbudowany na bazie świetnej jakości podzespołów. Właściwie trudno znaleźć tu cokolwiek, do czego można mieć zastrzeżenia. To, co zwróciło naszą uwagę, to możliwość przypisania jedynie 256 MB dla zintegrowanego układu graficznego - w tej chwili nie możemy jednak powiedzieć, czy takie ograniczenie występuje w przypadku HD 4000, który ma być przecież znacznie wydajniejszy od swojego starszego brata.

 

Czy ktośą może mi w 1 zdaniu wytłumaczyć, jak ma się wspomniana płyta do procesora i7 3770? Czy nie będzie problemów z grafiką?

Link to post
Share on other sites

Płyta po prostu pozwala na używanie iGPU znajdującego się w procesorze. A te rozbieżności w ilości pamięci są uzasadnione bo iGPU może używać jakiejś części pamięci ram , tak samo jest w przypadku karty zintegrowanej z płytą główną. Problemów nie powinno być. Podpinasz wtyczkę DVI do płyty głównej i cieszysz się możliwością używania sprzętu.

Link to post
Share on other sites

A można podpiąć pod IGPU TV i monitor i używać tej grafiki we wszystkich zastosowaniach (pulpit, programy, filmy itd.), ale po odpaleniu gry żeby włączyła się dodatkowa karta np. GTX660, która wcześniej była wyłączona (nie pobierała nic prądu i wentylatory nie chodziły)? Oczywiście obraz nadal żeby szedł po tych samych wyjściach na płycie głównej po włączeniu gry.

Link to post
Share on other sites

Na MSI Z77A-G45 coś takiego bym potrzebował ;) Od Asrocka płyty nie kupię specjalnie do tego. To powinno być na każdej płycie. Intel w Haswellu tworzy nowe stany energetyczne, żeby zaoszczędzić energię, a tutaj chyba dałoby się trochę jej zaoszczędzić (aczkolwiek nie wiem ile obecnie w spoczynku pobierają karty graficzne np. GTX760, może to są takie małe pobory, że nie warto zabawy z IGPU).

Link to post
Share on other sites

Zmiana planów... ;-)

 

Podstawowe zespoły komputera to:
- płyta główna MSI Z87-G43 (zamiast ASRock Z77 PRO4)
- dysk SSD Plextor M5P PX-128M5P
- procesor i5-4570 3,2GHz (zamiast i7 3770 3,4 GHz BOX) - ze względu na Intel® HD Graphics 4600 gdyż nie zamierzam na razie kupować zewnętrznej karty graficznej

 

I pytanie... jaki do tego zestawu RAM? Byłem "napalony" na pamięć Corsair Vengeance® Pro Series - 16GB (2 x 8GB) DDR3 DRAM 1600MHz C9 Memory Kit (CMY16GX3M2A1600C9R) ale płyta, którą chcę kupić nie obsługuje tych pamięci (tutaj link). Co polecacie w zamian, żeby idealnie współpracowało z powyższymi elementami (płyta + CPU)?

 

Poza tym spokoju nie daje mi też kwestia dotycząca szybkości RAM a zintegrowanej z procesorem i5-4570 grafiki (Intel HD 4600). W broszurce benchmark.pl wyczytałem, że przypadku kiedy używa się zewnętrznej karty grafiki szybkość działania pamięci RAM nie jest aż tak ważna jak w przypadku wykorzystania grafiki zintegrowanej w CPU. W tym drugim przypadku szybkośc działnia pamięci RAM ma podobno ogromne znaczenie dla wydajności. Mając powyższe na uwadze powinienem raczej szukać pamięci o większej niż 1333 MHz szybości. Hmm... tylko jaką szybkośc wybrać, żeby sprzęt działał w miare wydajnie i szybko a przy okazji nie zruinował kieszeni? Stąd też wziąłem tańszy CPU (i5-4570) zamiast znacznie droższego i7-3770 a zaoszczędzoną kwotę chciałbym przeznaczyć na zakup większego i szybszego RAM-u.

 

Dzięki za sugestie.

Edytowane przez AndyS1974
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Ja bym łykał.

 

http://allegro.pl/kingston-hyperx-red-xmp-2x8gb-16gb-1600mhz-ddr3-le-i3452443135.html

 

http://kingston.strefamarek.allegro.pl/kingston-hyperx-ddr3-2x8gb-xmp-black.html

 

Ewentualnie:

 

http://allegro.pl/patriot-ddr3-16-gb-1866mhz-dual-viper-iii-xmp-cl10-i3472183544.html

 

Z doświadczenia mogę Ci tylko napisać, że już mi się przewinęło przez ręce sporo tych kości w różnych ich ilościach i nie widzę ŻADNEJ różnicy, pomiędzy poszczególnymi modelami, jeśli chodzi o prędkość działania. Oczywiście, jak zajmujesz się programami, które żrą ram to wiadomo - im więcej tym lepiej - ale nie spuszczałbym się nad wyborem, poszczególnych kości.

Link to post
Share on other sites

Co nie co na temat Haswella 

Wybierasz znacznie słabszy procek żeby mieć ciut lepszą grafikę ??

Pracujesz na CPU, a nie na GPU więc patrz na wydajność procka, a nie na wydajność grafiki. Do tego i5, a i7 to chyba znaczna różnica jest, ale jak wolisz - twój wybór, twój komp i twój problem  ;) Ja tam odradzam Haswella, a już w  szczególności kupno go pod iGPU .

Generalnie wszystko *****ał..eś - nastawiasz się na igpu - kupujesz pod niego szybkie pamięci, a CPU wybierasz i5 w miejsce zalecanej i7. Nie wiem skąd takie pomysły, ale nie tędy droga.

Najważniejszy jest procek w tym wszystkim i ram, ale nie jego szybkość, tylko ilość ma znaczenie  :!:

 

Zresztą co Tobie po "super-wydajnym" HD4600, jak zamiast i7 będziesz miał i5 z 4 wątkami i słabym OC ?? 

4 wątki, kiepskie OC, HD4600 vs 8 wątków, wyższe OC i HD4000 ??

Dostałeś propozycję zestawiku, więc nie kombinuj, no chyba że lubisz robić po swojemu to proszę bardzo - sporo musisz się jeszcze nauczyć  ;)

Tutaj cytacik z tematu "best CPU/Ram for LR" żeby nie było że sobie coś wymyślam :

"Based on my own experience and the experience of many others on the forum, best advice would be to go for the fastest multi-core CPU you can afford."

Poczytaj chłopie wpierw jakie ma wymagania LR, bo z tego co widzę nawet tego nie zrobiłeś, a bierzesz się za iGPU i w tym zakresie poszerzasz wiedzę. Składasz kompa pod iGPU, czy pod LR, bo ja już sam się powoli gubię  :D 

Link to post
Share on other sites

Stelek dzięki za wypowiedź w moim temacie...

 

Hmm... żebyśmy się zrozumieli...

 

Komputer jest mi potrzebny do codziennej pracy (internet, poczta, word... itd) oraz do obróbki zdjęć cyfrowych w LR gdyż fotografia jest moją pasją. Obróbką nie zajmuję się zawodowo tylko raz na jakiś czas. Jak zrobię jakieś foty z wakacji czy jestem gdzieś na imprezie to później obrabiam foty z cyfrówki...

 

Hmm..

 

1. Nie jestem fanem gier więc zewnętrzna karta grafiki nie wchodzi w grę (na razie) ,chyba że będę zmuszony do jej zakupu (na starym kompie z "trudem dawałem radę" (komp się przymulał) z obróbką grafiki przy 8GB RAM i Athlonie II 2-rdzeniowym) więc na nowym powinno być lepiej bez względu na to czy będzie to i5 czy i7.

 

P.S. "Ja tam odradzam Haswella, a już w  szczególności kupno go pod iGPU." Można wiedziec dlaczego nowszy CPU i układ graficzny jest gorszy od starszego?

 

2. Nie planując zewnętrznej karty grafiki szukam najlepszego rozwiązania (odpowiednia płyta + CPU), które mi ją zrekompensują i pozwolą używać w miarę wydajnie kompa. Z racji tego, że więcej RAMu = więcej kasy do wydania kombinuję aby zamiast i7 kupić tańszego i5 (Haswell od Ivy Bridge wypada lepiej pod względem nie tylko wydajności). Może idę w złym kierunku - jak zauważyłeś - ale mi się wydaje to bardziej racjonalne. Decyzji końcowej jeszcze nie podjąłem.

 

3. OC w ogóle mnie nie interesuje. Stad wersje CPU z końcówką "K" zupełnie mnie nie interesują. W grę wchodzą jedynie procesory bez "K".

 

4. Co do wymagań LR pod Windows to... (wg producenta)... "Procesor Intel® Pentium 4 lub AMD Athlon 64 i 2GB  RAM (zalecane 4GB)". I co z tego jak miałem 64-bitowy Athlon II i 8 GB RAM kiedy LR 4 się zamulał? Niby powinien śmigać ale nie śmigał... więc te wymagania to jakiś cyrk.

 

@effendi360

 

Podane przez Ciebie pamięci nie znajdują się na liście Memory Support więc nie wiem czy jest sens się w nie pakować.

Edytowane przez AndyS1974
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...