Skocz do zawartości

Phenom II 965 + Gigabyte GA-MA770T-UD3P ???


Recommended Posts

Gość Kotecek

A więc... Miałem kompa modernizować za rok, ale ze względu na to, ze będę miał niespodziewany zastrzyk gotówki za jakieś 2 tyg., to postanowiłem tą okazję wykorzystać właśnie w tym celu (jeśli ten zastrzyk będzie wystarczająco duży :P ). Będzie to obejmowało wymianę procka, płyty i pamięci.

 

Co do procka i pamięci nie mam wątpliwości. Będzie to:

- AMD Phenom II 965 @3,4GHz

- 4GB DDR3 1333MHz (2x2GB)

 

Natomiast co do płyty jestem praktycznie zdecydowany... Miał by to być:

- Giigabyte GA-MA7700T-UD3P

 

Jakieś 2 miesiące temu czytałem jakieś recenzje płyt pod AM3 i ta wypadała dobrze. Niby lepsza od konkurencyjnych Asusów. I takie moje pytanie czy ta płytka może być? Czy są może jakieś przeciwwskazania co do niej. Na forum Benchmarka ktoś pisał, ze ma jakieś trzaski z karty dźwiękowej. Zaznaczę, że dziś się w sklepie pytałem o ceny i mogę ją mieć za 300PLN i raczej więcej nie bardzo bym chciał na płytę przeznaczyć.

 

A jak sobie przeglądałem modele dostępne w Komputroniku to w podobnej cenie są takie:

- Gigabyte GA-MA770T-UD3

- Gigabyte GA-770T-USB3

- Asus M4A77TD

- Gigabyte GA-MA770T-USB3

- Asus M4A77TD PRO

Może, któraś z nich jest lepsza... Skłaniam się raczej w stronę Gigabyte lub Asusa, ponieważ moje wcześniejsze obcowanie z tymi firmami wypadło dość pozytywnie, z naciskiem na Gigabyte (na żadne ECS czy Asrock nawet nie spoglądam bo nie chcę mieć z tym styczności nawet). Tak na marginesie te Gigabyte mają fajny design :P

 

Zastanawiałem się też, ze można zaszaleć i wziąść coś na chipsecie AMD 790X ale tak po namyśle stwierdziłem, że to mało sensowne wydanie dodatkowych 130PLNów. Nawet sprzedawca w tak stwierdził, a to przecież nie w jego interesie było.

 

Moje wymagania co do wspomnianej płytki to, przede wszystkim, bezproblemowa i stabilna praca. Jej wyposażenie mi odpowiada. Żadnych cudów od niej nie oczekuję.

 

Nie będzie na pewno:

- OC, nawet o 2 MHZ

- RAID'u

- CF/SLI ani innego Multi GPU

 

Tak więc chciał bym poznać Wasze opinie czy wspomniana przeze mnie płytka może być? Czy jednak wziąść coś innego?

 

Z góry dziękuję za pomoc :D

Link to post
Share on other sites

GA-MA770T-UD3P jest bardzo dobra. Obsługuje nawet sześciordzeniowe procki AMD.

 

Zmień tylko procesor na Phenom II X4 955. Jest wolniejszy o 200MHz, ale przy czterech rdzeniach nie robi to większej różnicy. To procesor Black Edition - z odblokowanym mnożnikiem. Przestawiasz o jeden w górę i masz 965 :P a do tego kilkadziesiąt złotych w kieszeni na zmianę grafiki.

Link to post
Share on other sites

Co do procka i pamięci nie mam wątpliwości. Będzie to:

- AMD Phenom II 965 @3,4GHz

Niestety bardzo nietrafiony wybór. Znacznie lepszym wyborem byłby X4 955, nawet jeśli nie umiesz podkręcać to w 10s przerobisz go w 965 zmieniając TYLKO JEDEN parametr w biosie. Płacić ponad 70zł za gówniane 200mhz to IMO kompletna głupota. Szczególnie że OBA procesory mają odblokowane mnożniki i różnią się tylko jego wartością !

 

 

A jak sobie przeglądałem modele dostępne w Komputroniku to w podobnej cenie są takie:

- Gigabyte GA-MA770T-UD3P

- Gigabyte GA-MA770T-UD3

- Gigabyte GA-MA770T-USB3

Której byś nie wybrał bedziesz zadowolony. Osobiście wziąłbym UD3P ze względu na bardzo mocną sekcje zasilania :P

Wato zastanowić się też nad Asus M4A785TD-V EVO - fajna, ładna płytka, bardzo porównywalna z UD3P

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Dłuższy czas myślałem nad prockiem. I Intel tu po raz trzeci z rzędu odpada, ponieważ koszty zakupu procka i płyty (Core i5 750 + mobo) są wyższe a wydajność porównywalna. Jeśli chodzi o AMD to tutaj ceny są bardziej przyjazne. I brałem pod uwagę następujące:

 

- Phenom II 945 @3GHz [540 PLN]

- Phenom II 955 @3,2GHz [630 PLN]

- Phenom II 965 @3,4GHz [690 PLN]

 

Wg cen z Komputronika między każdym kolejnym jest 70 PLN i 200MHz różnicy (nie będę tam kupował to będę miał trochę taniej). Tak więc, skoro nie mam zamiaru się bawić w OC to wolę mieć procka na starcie mającego w miarę wydajność, stwierdziłem, że 60/70PLN to mnie stać. Ale jeszcze mam 3 tyg. na przemyślenia. Może wezmę 955 albo 945. Chyba poczekam na premierę Phenomów X6 to ceny X4 trochę by zeszyły w dół. Mozę się rozmyślę i modernizacja będzie po wakacjach, bo w końcu mój obecny procek jest dość szybki (ale demon prędkości to nie jest też).

 

Igoruss -> Co do podkręcania,to nie jest kwestia nie umienia, bo akurat umiem to robić. Bawiłęm się kiedyś Athlone XP 2500+ i obecnym Athlonem 64 X2 4400+ tak żeby zobaczyć czym to się je. Tyle żę mnie to ani nie kręci ani nie bawi, a wzrost wydajności 10-15% to taki se. Jak wymieniłem 2500+ na 4400+ to był zadowalający wzrost wydajności :rudolph: Po prostu chcę coś złożyć, włączyć i niech sobie działa bez martwienia się o to czy się grzeje czy Cool 'n' Quiet działa czy nie.

 

 

Ale główna moja wątpliwość została rozwiana. Jak będzie modernizacja to bez względu na procek wezmę Gigabyte GA-MA770T-UD3P.

 

Dzięki wielki :wariat:

Link to post
Share on other sites

Doradzam 955. 3,2GHz w standardzie to dobra rzecz. :rudolph:

Poza tym to Black Edition. Nie wiem, czy ta seria jest lepszej jakości, ale ma odblokowany mnożnik. Jak będzie brakowało wydajności to po prostu klikniesz o jeden albo dwa w górę i masz super sprzęt znowu.

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

No generalnie to pewnie i te 3GHz by mi starczyły ale trafia się extra kasa to jeśli kupię to raczej jak najmocniejszy sprzęt a w ogólę sobie odpuszczę i modernizacja będzie, tak jak pierwotnie zaplamnowałem na wiosnę 2011r. (zwłaszcza jeśli ta extra kasa będzie mała).

 

A taki 955BE i 956BE to ten sam identyczny procek tylko ten drugi ma ustawione taktowanie 200MHz wyższe czy jednak nieco różne są?? Bo generalnie można mu podnieść o 200MHz tylko czy to wpłynie na temperutrę i taki 955BE będzie cieplejszy na 3,4GHz niż 965BE czy będzie identyko??

Link to post
Share on other sites

A taki 955BE i 956BE to ten sam identyczny procek tylko ten drugi ma ustawione taktowanie 200MHz wyższe czy jednak nieco różne są??

Takie same. 955 bardzo prosto przerobisz w 965. Wystarczy podnieść mnożnik o 1 i gotowe. 10s roboty a 70zł w kieszeni :wariat: Możesz go nawet przerobić w 975 który jeszcze nie wyszedł. Wystarczy że poniesiesz jeszcze o 1 i masz 3,6 GHz :rudolph:
Link to post
Share on other sites

dobra chłopaki piszecie o tym podkręcaniu w minute, a nie jest czasem tak że 965 to 955 z podniesionym mnożnikiem lecz wybrany z lepszej jakości krzemu(wyselekcjonowany coś ja D0 intela) który w 90% zrobi 4.2 i więcej stabilnie?. Bo z 955 C3 to nie zawsze.

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

A więc teraz pozostaje mi czekać i myśleć. Jeśli się zdecyduję na zakup to by był taki:

- AMD Phenom II 955 @3,2GHz

- 4GB DDR3 1333MHz (2x2GB)

- Gigabyte GA-MA770T-UD3P

 

 

No chyba że po premierze Phenom'ów II X6 jakaś rotacja cen nastąpi. lub będzie problem z dostępnością czegoś.

 

Czyli gdzieś około 1260 PLN mniej więcej w sklepie by to kosztowało, lub koło 1200 PLN w Proline. Ale to nie wiem już czy w wysyłkowe kupowanie się bawić.

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Myślałem nad nią ale raczej zostanie ten Gigabyte, ze względu na niższą cenę. Sekcja zasilania się przyda przy OC, którego nie będę robił. A komp głównie do gier, więc integra bardzo potrzebna nie jest. Bo tak na dobra sprawę po co dopłacać do czegoś czego nie będę wykorzystywał. Zmiana płyty tylko w wypadku braków magazynowych na inną raczej nastąpi.

 

Mam jednak jeszcze 2/3 tyg. więc się zastanowię też nad nią, bo wcześniej Igoruss też mi ją doradzał. Jednak przy porównywalnych możliwościach priorytetem będzie cena.

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Chcę standardowo wysoko taktowany procesor od AMD a tak się składa, że najszybsze Phenomy, bez względu na ilość rdzeni należą do serii BE, więc wyboru brak... Jak by były taki 955 z normalnej serii w niższej cenie to bym i takiego wziął. A samo OC mnie nie kręci ani nie daje satysfakcji, więc się w to nie będę bawił. Kiedyś próbowałem czym to się je i nie jest to nic skomplikowanego, tyle, ze ja chcę bezproblemowego kompa, gdzie nie będę musiał dodatkowo inwestować w chłodzenie, monitorować temperatur, obrotów wentylatorów. Po prostu złoży się sprzęt, włączy i będzie git ;)

 

A przecież nikt ni nakazuje podkręcać serii BE, jest tylko taka możliwość ;p Zawsze można wziąść Athlona II X4 620, który nie należy do serii BE ale jest wolniejszy od Phenoma II X4 955/965 BE, tylko po co brać wolniejszy jak można szybszy. A te 3,2 - 3,4 GHz mnie zadowoli w pełni przecież.

 

Ten Asus M4A785TD-V EVO 785G w Proline kosztuje 315 PLN, więc jakiejś dużej różnicy do Gigabyte GA-MA770T-UD3P nie ma nawet.

Link to post
Share on other sites

Nie chodzi o to, że OC ma Ci dawać satysfakcję, tylko o to, że podnosi wydajność zestawu. Komp do gier musi być wydajny, prawda? Więc czemu nie kręcić procesora, skoro jest taka możliwość?

Integra może się przydać, kiedy sprzedajesz kartę i czekasz na nową.

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

frog01 - Nie dusimy mnie, bo to karalne i boli trochę ;) Nie obrażam się oczywiście.

 

Saiya-jin - Ten Phnom ma 3,2 GHz na rdzeń a to przecież dużo jest. Kiedyś testowałem Athlona XP 2500+ i można go było łatwo na 3200+ przerobić, tyle ze BOX nie wyrabiał i komputer potrafił się zrestartować pod obciążeniem a wzrost wydajności ok. 10-12% był, czego moje oko nie zauważało... dlatego zrezygnowałem z OC. Co do integry, to w razie awarii fajna sprawa i gdybym nie miał starej grafiki na PCI to pewnie to ta płytka była by priorytetem.

 

Generalnie wizja jest taka, że jeśli się zdecyduję na modernizację to będzie tak:

Procesor - Phenom II X4 955 (zamiast 965) i albo będzie chodził na domyślnych taktach albo na mnożniku podniesionym do 965. Między 945 a 955 jest mniejsza różnica w cenie to zostanę przy 955.

Płyta - Gigabyte GA-MA770T-UD3P lub jeśli nie będzie takiej to ten Asus M4A785TD-V EVO.

 

Dzięki wszystkim za pomoc i rozwianie wątpliwości codo tego Gigabyte :P

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Nie chodziło mi o porównywanie Athlona XP do Phenoma II X4, bo to przecież inna bajka. Tyko raczej o to, ze podkręciłem dziada z 1,83GHz do 2,2GHz, grafikę GeForce 6600 też (chyba GPU o jakieś 30-40MHz, pamięci o około 100MHz), ramy przestawiłem z 333MHz do 400MHz i różnica w wydajności około 10-15% do standardowych ustawień, czego bez liczenia klatek na papierze nie byłem w stanie gołym okiem zauważyć. Jak mi 6600 siadła to kupiłem a szybko 6800XT i bez żadnego kręcenia gołym okiem widziałem wzrost wydajności, a karta w stosunku do 6600 nie była dużo szybsza.

 

Podobna sytuacja była na moim obecnym Athlonie 64 X2 4400+. Podkręciłem dziada z 2,3 GHz na 2,6GHz i przy karcie GeForce 8800GT zyskałem w Crysis ok.8-10%. a w GTA4 20%, co byłem w stanie zauważyć po wyczytaniu wyniku testu, bo moje oko tej zmiany nie wykryło...

 

Dlatego myślę ze podkręcanie o 100-300 MHz to raczej kosmetyczny zabieg, czy sztuka dla sztuki, przy procesorach, które mają 2-3,5 GHz. Bo jeśli podkręcać to dać temu Phenomowi konkretnie ze 4 GHz ale to już trzeba by chłodzenie dokupywać, napięcie podnosić, a w to już nie chcę się bawić. Zwłaszcza, że ja nie gram, w jakichś gigantycznych rozdziałkach 1680x1050 czy Full HD, a grafika na razie zostaje ta co jest, czyli 8800GT. Ona się doczeka zmiany w późniejszym terminie. Na domyślnych ustawieniach skok wydajności będzie spory już sam w sobie. Natomiast oczywiście zobaczę co mi da podkręcenie tego procka, tak jak w ostatnich dwóch konfiguracjach.

 

Już wiem, na które płyty zwrócić uwagę i na jaki procek. Tak więc na razie największym dylematem dla mnie jest czy zmieniać czy zostawić w obecnym kształcie kompa jeszcze kilka miesięcy, tak jak było to pierwotnie w planie, bo generalnie to on daje radę, ale zawsze mogło by być lepiej :P Tak więc 2 tyg myślenia teraz :hahaha:

Link to post
Share on other sites

Mam podobny dylemat co do wyboru płyty.

Chciałem kupić Gigabyte GA-785GMT-USB3, ale kilka osób na forum stwierdziło, że jeśli w przyszłości będę zmieniał procek na 6-rdzeniowy (na razie kupuję Athlon II X3), to powinienem wybrać GA-MA770T-UD3P.

 

785 ma zdecydownie lepszy układ dźwiękowy (ALC889HD), a osoba dla której składam kompa nie chce osobnej karty dźwiękowej.

 

O co chodzi z tą sekcją zasilania? Jeśli kupię jednak 785GMT, to nie uciągnie ona 6-rdzeniowego Phenoma? Jak w ogóle rozpoznać po oznaczeniach płyt/chipsetów czy ta sekcja zasilania jest dobra ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...