Skocz do zawartości

RAID 0 i Bootowanie Windows 7


Recommended Posts

Witam,

jako że nigdzie nie dostałem odpowiedzi na moje pytanie zadam je tutaj, może ktoś coś poradzi, a więc:

mam problem z bootowaniem systemu Windows 7 Home Premium, najpierw powiem więc jak wygląda konfiguracja:

Gigabyte GA-M720-US3 F6

2x 500GB Samsung 5k4rpm F3EG spięte w Raid 0 na kontrolerze w płycie, pasek 32k

 

 

Problem wygląda tak, system instaluje się bez problemu, po instalacji restart i system już nie botuje, nie to że nie działa ale jakby w MBR nie było informacji gdzie on jest. Używając płyty Hirensa 10.2 wybieram opcję boot Windows 7 from Hard Drive i wszystko działa, lecz jest to uciążliwe bardzo bo ciągle musi siedzieć płyta w CD. Polecenia typu fixboot,fixmbr czy /nt60 C: pomagają tylko na moment, bo po uruchomieniu systemu włącza się sprawdzanie plików i po tej operacji znowu brak możliwości uruchomienia (naprawia jakieś uszkodzone pliki na dysku, te związane z rozruchem, po czym się restartuje).

 

W czym problem leży ?

 

Partycje wyglądają tak:

C: [NTFS] 20GB [System, Rozruch, Aktywna, Partycja podstawowa] 
D: [NTFS] 30GB [Dysk Logiczny] 
E: [NTFS] 300GB [Dysk Logiczny] 
F: [NTFS] 50GB [Dysk Logiczny] 
G: [NTFS] 50GB [Dysk Logiczny] 
H: [NTFS] 150GB [Dysk Logiczny] 
I: [NTFS] 331GB [Dysk Logiczny]
Oba dyski sprawne, nie ma mowy o żadnych BadSectorach.
Link to post
Share on other sites

No ale skoro działa z płytki Hirensa to chyba jednak kontroler działa prawidłowo prawda?

 

Wcześniej ten sam system stał na pojedynczym dysku F3EG 500GB, problem pojawił się dopiero w macierzy. Ale instalowanie na pojedynczym mija się z celem bo będzie dwa razy wolniej działało wszystko :P

 

Bootowanie jest prawidłowo, CD-ROM, HDD - Nvidia Raid0 bez różnicy co pierwsze i tak z dysku sam nie ruszy.

Link to post
Share on other sites

Inne mogę, ale tylko GNU/Linux bo nic innego nie mam oryginalnego i wiem że one działają poprawnie.

 

Sterowniki mimo że Windows 7 miał to z Pendrive podałem mu dodatkowo najnowsze ze strony Gigabyte. Dziwi mnie fakt że jak naprawie MBR poleceniami z pierwszego postu to system się odpala ale włącza się Scandisc który to co naprawione bierze za uszkodzone i koło się zamyka :P (jak pominę skanowanie to potem nie działa przykładowo przeglądarka, itd).

Link to post
Share on other sites

Problem w tym że poużywałem już trochę systemu startując z płytki i mam tam masę danych których nie mam gdzie przenieść chwilowo.

 

Lecz nie wydaje mi się by problem leżał akurat w tym, może przeinstalować system i to coś zaradzi ?

Link to post
Share on other sites

Wyjściem to by było gdyby zmiana paska nie wpływała na dane, a w tym przypadku jest to nie możliwe więc imo nie jest to żadne wyjście albo wyjście w stylu rozłącz raid bo i po co Ci :sciana:

 

Są jeszcze jakieś pomysły w czym tkwić problem może?

Link to post
Share on other sites

Z powodu braku odpowiedzi postanowiłem raz jeszcze zainstalować Windowsa 7 Home Premium, jak na razie wstrzymuję się gdyż zastanawiam się czy instalować 32bit czy 64 ?

 

Oczywiście wiem że 32bit zaadresuje tylko 4GB (4 294 967 296 bajtów), ale to mnie nie interesuje jak na razie, są inne pozytywy stosowania 64bit czy nie warto się w to pchać na moim sprzęcie ?

(zastosowanie głównie gry i AutoCAD)

 

AMD Phenom II X4 B40 (4x3GHz)

Gigabyte GA-M720-US3

Ati 5750 1GB DDR5

2x 1024MB DDR2 (pewnie w nie długim czasie dostanę z powrotem 2x 2048MB DDR2)

Link to post
Share on other sites

Niepokoi mnie fakt tak małej przestrzeni dyskowej przeznaczonej na OS. Czy Swap file również jest na tej samej partycji?

Proponuję wpięcie HDD w inne gniazda. Niekoniecznie 0+1. Płyty główne Gigabyte kryją w sobie wiele niespodzianek. Największa wadliwość w mojej firmie i kłopoty łącznie z błędnym rozpoznawaniem procesora i urządzeń. Od 1,5 roku jest tylko Asus i MSI.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Hm mało miejsca ? Po ponad 3 miesiącach (wszystkie programy zainstalowane są już) ciągle jest wolne 8GB i nie spada ta wartość jak na razie. SWAP oczywiście na drugiej partycji jest.

 

Co do przepięcia, jest to wykonywalne ale czy przepinając z 0+2 na np 1+3 nie stracę wszystkich danych ?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Kolego skoro twierdzisz że Hirens Cd odpala ci Windows 7 to zainstaluj sobie bootloader, którego Hirens używa. Nazywa się grub4dos http://www.hiren.info/pages/bootcd-on-usb-disk <- tutaj znajdziesz linki i opis robisz step 3 i 4 potem w menu.lst zostawiasz tylko boot dla Windows 7. Możesz dodać też na górze: timeout 0 to menu się nie będzie wyświetlać ...

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

kolego czy mogę zapytać jak wygląda sprawa głośności 2dysków F3EG w Raid0 ?

 

Ponieważ chcę kupić jakiś cichy dysk, ale pojedyńczy F3EG ma zbyt małą przepustowość jak na moj sposób używania komputera, w związku z czym albo RAID0 z dwóch F3EG albo F3 1TB .

 

Pytanie która opcja chodzi ciszej ?

Link to post
Share on other sites

A w BIOS-ie wszystko dobrze ustawione? Tam trzeba chyba dwie opcje zmienić. Integraterd Periphals (jakoś tak) i tam masz XMD hard drive (znowu podaję w przybliżeniu :)) - zmieniasz na enabled i pod spodem zmieni ci się na raid. Na dole zmieniasz AHCI (chyba tak?) na raid i śmiga.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...