Skocz do zawartości

Samoczynne freezy komputera.


Recommended Posts

Witam wszystkich.
Od jakiegoś czasu (kilka miesięcy) borykam się z problemem samoczynnego freezowania/zawieszania się komputera. Starałem się znaleźć jakieś sensowne rozwiązanie tego problemu przez google niestety bez większych rezultatów. Problem występuje samoistnie raz na jakiś czas bez specjalnego obciążenia PC ( tj. przeglądanie stron, oglądanie filmów). Freezy są o tyle denerwujące że czasami nic innego prócz "resetu" nie jest w stanie pomóc.

Konfiguracja PC :
Płyta główna : GIGABYTE 990XA-UD3
Procesor : AMD Phenom II x4 955 BE 3.2ghz @ 4.0ghz
Chłodzenie procesora : Silentum Fera 1224
Grafika : Geforce MSI GTX460 Hawk
RAM : G.Skill 2x4gb 1333mhz CL 7
Zasilacz : XFX 550W
Dyski twarde :
Seagate 2TB ST2000DM003
Kingston 120GB 2,5 SATA SSD (SV300S37A/120G)

Oto kroki jakie podjąłem w celu naprawienia problemu :

Na pierwszy ogień padł zasilacz, został on wymieniony na kilka dni w celu sprawdzenia czy nie jest on przyczyną tego wszystkiego, niestety problem pozostał bez żadnych zmian.

Kolejnym krokiem było zdjęcie radiatorów na płycie głównej w celu wymiany pasty termo-przewodzącej (chipset pod dotykiem palca wydaje się być naprawdę gorący mimo że temperatura ukazywana w HWMonitor jest w miarę normalna). Niestety i to nie pomogło, sprawdzałem więc dalej - kondensatory, one też nie wyglądały na spuchnięte więc skreśliłem to z listy.

Następną rzeczą było dokupienie dodatkowego chłodzenia w postaci dwóch wentylatorów 120mm na tył i przód obudowy, niestety bez zmian.

Kolejną i niby najbardziej sensowną rzeczą był dysk twardy któremu zdarzały się ewidentne zwiechy ( czasami było słychać jakby parkował).

Kupiłem więc dysk SSD a talerzowy odesłałem na gwarancję.
Problem wydawał się być rozwiązanym, niestety po 2 dniach powrócił.

Ciekawą rzeczą jaką zauważyłem to to że w programie HD Tune Pro w zakładce health przybywa mi coraz więcej "Unexpected Power Loss Count". Dysk mam od około 4 dni a jest ich już 10 (pc musiałem zresetować około 5 razy) więc i tak jest to liczba 2x większa aniżeli powinna być.

Pytanie/prośba do was brzmi:

Czy ktoś kiedyś spotkał się z takim problemem i czy udało mu się z nim poradzić.

Na czas teraźniejszy zostaję mi tylko teoria uwalonej płyty głównej, lecz co się z tym wiąże odsyłając ją na gwarancje mogę pożegnać się z PC na około miesiąc czasu. Dlatego szukam jeszcze ew. rozwiązań na forum.

Pisząc tego posta komputer się zawiesił więc utraciłem wszystko co wcześniej napisałem, tak więc mogłem przegapić parę rzeczy. Proszę pytać na wszystko postaram się odpowiedzieć.

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Dokładnie - problemem możę być podkręcenie. Albo zbyt mocne albo temperatury. Albo i jedno i drugie. I jeszcze trzecie - może to problem z pamięciami? Jak podkręciłeś? Jakie FSB jakie napięcia jaki mnożnik jak ustawione pamięci? Test w OCCT ora LinX i Prime95 bez problemów (przynajmniej 1 godzinny)?

Link to post
Share on other sites

@up: też obstawiam zbyt wysokie OC lub uwalone ramy. Przywróć stockowe ustawienia biosu albo odkręć procka o przynajmniej 100 MHz i sprawdź, czy to pomoże. Dodatkowo sprawdź RAM programem memtest - najlepiej uruchamianym z bootowalnego pendka, żeby działał pod DOSem.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

skręciłem procesor na 0 i przez jakiś czas nie odczuwałem freezów. Niestety ostatnio znowu się pojawiły. W tym momencie testuje PC na innej pamięci ram (udało mi się dorwać zastępczą). Zobaczymy co z tego będzie. Nawet jeżeli to ram to i tak odeślę go razem z płytą główną na której niestety nie da się robić OC przy tej temperaturze chipsetu

Link to post
Share on other sites

kondensatory w porządku. Jak narazie na "nowym" ramie problem zawieszania się nie występuje. Poczekam jeszcze z 3 dni po czym odeśle ram i płytę na gwarancję. Mimo że to najprawdopodobniej wina ram to temperatura chipsetu płyty głównej jest zdecydowanie za wysoka (nawet po zmianie pasty termo-przewodzącej pod radiatorem).

Edytowane przez Xsargos
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...