Skocz do zawartości

Który monitor wybrać?


Recommended Posts

Witam.
Zamierzam kupić monitor, który będzie podłączany do laptopa i PS3.
Budżet jakim dysponuje to max. 800 zł.
Dokonałem wstępnej selekcji :
-Dell U2312HM - Faworyt pod względem designu oraz "podobno" jakości obrazu
- LG IPS237l-BN - 'podbno' dobra jakość obrazu oraz na plus 2 złącza HDMI, dzięki którym nie musiałbym się bawić w przejściówki.
- LG 23EA63V-P - matryca AH-IPS, nie najgorszy design

Który z nich będzie lepszy? Może macie jeszcze jakieś propozycje?

Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim musisz napisać do czego w głównej mierze będziesz używał monitora bo przy tym budżecie nie znajdziesz rozwiązania idealnego, każdy wybór będzie obarczony pewnymi ograniczeniami. 

 

IPS w tych kwotach to przy słabo oświetlonym pomieszczeniu srebrzenie czerni, oraz bardzo wysoka jasność która może przeszkadzać. Za to bardzo dobre kąty widzenia oraz zazwyczaj brak smużenia.

 

W związku z powyższym IPS nada się do grania/filmów/internetu w dzień albo w dobrze oświetlonym pomieszczeniu.

 

 

Dobre AMVA to z kolei bardzo dobra czerń i wysoki kontrast. Trochę gorsze są za to kąty(nadal jednak dużo lepsze niż przy TN) oraz smużenie które bardziej wrażliwym może przeszkadzać. 

 

AMVA nada się w takim wypadku do filmów/internetu oraz do gier pod warunkiem wyboru modelu z niskim smużeniem, bez względu na warunki oświetleniowe - za wyjątkiem pracy przy silnym świetle dziennym.

 

 

Z tanich IPS warto szukać monitorów które umożliwiają ustawienie jak najniższej jasności(w recenzjach zwracać na to uwagę). Przy poszukiwaniach monitora AMVA skupiamy się zaś na testach smużenia oraz kątów.

 

 

O ile IPS'ów nie przerabiałem zbytnio to w tym poście  opisałem AMVA od Benq GW2760HM(a raczej starszego brata 2750), który jak na AMVA ma całkiem niezłe kąty widzenia oraz w dużym stopniu pozbawiony jest efektu smużenia. We wtorek będę go miał u siebie, zapewne zrobię jakąś mini recke, a tu na forum zdam relację jak się sprawuje. Identyczny lecz mniejszy jest model GW2460HM 24" kosztujący ok. 700zł.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Również będę czekał na ową reckę, gdyż Benq zainteresował mnie, chyba nawet skusze się na 27" jakbyś zrobił zdjęcia i porównanie z innym monitorem. Za twoją recenzję będę bardzo wdzięczny. Często siędzę przy komputerze w nocy więc IPS tu słabo wypada -.-

Link to post
Share on other sites

Więc tak, mam monitor u siebie i już poustawiałem wszystko jak należy(najlepsze ust. wg mnie). 

 

Kolory, kontrast, czerń, biel wszystko ok. Kontrast zasługuje na wyróżnienie, nawet na tle bardzo dobrych w tym względzie innych monitorów VA. Czerń jest czarna, a biel biała. W poprzedniej TN nie szło ustawić aby biel była biała, była lekko żółtawa. 

 

Jasność na 100% zdecydowanie daje po oczach, czyli monitor nada się także do silnie naświetlonych pomieszczeń. Można z jasnością zejść, szczególnie gdy pracujemy wieczorem.(u mnie monitor stoi w raczej słabo oświetlonym pokoju, jasność mam ustawioną na ok. 30-40%)

 

Jeśli chodzi o smużenie, to przy ustawieniu AMA na premium przy teście "PixPerAn" samochodzik faktycznie smuży przy ustawieniu x16 jednak tak samo smużą i IPS'y pokroju np. Dell U2412M, tak samo smuży też moja stara TN'ka. Tutaj także plus dla Benq za sprawne działanie AMA, gdyż całkiem nieźle redukuje smużenie bez wpływu na jakość obrazu. W grach, to odpaliłem tylko FIFĘ i Battlefielda 3. Smużenia nie dostrzegłem, co oznacza że nawet jeśli występuje to dopiero w naprawdę dynamicznych momentach i nawet wtedy nie jest tak duże aby razić w oczy.

 

Kąty w porównaniu do mojej TN'ki(LG L225WT) są sporo lepsze, przy dużych kątach jednak obraz bliżej lekko jaśnieje, a ten dalej ciemnieje. Jednak i tak jestem zaskoczony tym, że występuje to dopiero przy całkiem sporych kątach i nawet wtedy obraz jest w 100% czytelny. Poniżej taka mała próbka kątów, aparat trochę kiepskawy ale chyba dał radę to pokazać.

Tutaj macie link do galerii kątów. GW - to nowy Benq, a LG to moja stara TN'ka.

 

Muszę jednak wspomnieć, zapewne o wadzie tylko mojej sztuki. Gdy ustawię jasność w OSD monitora na wartość mniejszą niż 100 to monitor zaczyna delikatnie "piszczeć". Jest to na tyle irytujące, że jasność zmniejszyłem ostatecznie w sterownikach AMD - t.j.managerze Catalyst. Wtedy nic nie piszczy a jasność zmniejszona. Dodatkowo irytuje trochę sterowanie OSD, więc nawet wygodniejsze jest ustawianie jasność w sterownikach. Ma ktoś pomysł co wywołuje ten pisk? PWM? Tak poza tą wadą z którą sobie poradziłem monitor OK. Brak martwych/jasnych pikseli i innych wad matrycy. Gwarancja 3 lata także też tutaj całkiem spoko.

 

Więcej info w mini-recenzji którą zacznę robić w tym tyg. Pewnie w weekend oddam do publikacji, więc być może jeszcze w sierpniu ją opublikują.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Tylko jak napisałem obecnie nic nie piszczy. Gdy w sterowniku zmienię jasność nie ma żadnego pisku, toteż i problem znika. Też myślę, że to cewki, jednak dziwne, że zaczyna piszczeć gdy zmniejszam jasność...

 

I Jeszcze jedno dodam, jakby ktoś chciał kupować to odradzam Kurtmedia.pl, ogólnie to nic nie mają na magazynie a przyjmują zamówienia. Wstępnie zamówiłem monitor u nich, jednak po zaksięgowaniu pieniędzy napisali że monitor dopiero zamawiają u dostawcy i nie wiedzą kiedy mi go wyślą... Dodam, że to u nich powszechna praktyka, co z resztą widać po opiniach na opineo.pl. Zgłosiłem tą praktykę do UOKiK, ciekawe co odpowiedzą...

 

No tak, a sklep pomimo iż 2 razy ich upomniałem aby zmienili status dostępności produktu dalej naciąga ludzi na kasę.

http://www.kurtmedia.pl/product-pol-350080-Monitor-BENQ-MT-LED-27-wide-GW2760HM.html

Potem sobie przetrzymują czyiś ciężko zarobiony pieniądz przez 2 tygodnie, albo i miesiąc jak wynika z relacji opineo. Ciekawe czy ktoś jeszcze tam im przedpłaci za ten monitor, bo cenę mają najniższą w sieci to i mogą mieć sporo klientów.

 

Narazie czekam na kasę od Kurtmedia(wybrałem zapłatę przelewem), dobrze, że miałem w zapasie trochę odłożone to szybko zamówiłem w morele.net i monitor który zamówiłem w piątek był już dzisiaj do odbioru w punkcie.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

 

 

Też myślę, że to cewki, jednak dziwne, że zaczyna piszczeć gdy zmniejszam jasność...

Mam tak w lapku asus k73...

problem pojawia się przy 40-80% jasności.

Zazwyczaj korzystam z 10-20% i mi nie przeszkadza. 

Link to post
Share on other sites

Ostatecznie mogę po 2 latach i np. 11 miesiącach wysłać na gwarancję... Może dostanę nowy model :D Chociaż pewnie wymienią tą cewkę, ale to daleka przyszłość, narazie nic nie piszczy i monitor zostaje bo jest naprawdę ok w tej cenie.

Link to post
Share on other sites

Mam tak w lapku asus k73...

problem pojawia się przy 40-80% jasności.

Zazwyczaj korzystam z 10-20% i mi nie przeszkadza. 

Tak, bo cewka będzie piszczeć jak jest słabej konstrukcji albo wadliwa tylko w pewnym zakresie częstotliwości... w karcie piszczała mi tylko w pewnych momentach...

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj już nie piszczy przy schodzeniu z jasnością... Widocznie musiał monitor trochę się dotrzeć, popracować i problem zniknął. Przy programowym zejściu z jasnością(w sterownikach) cierpiał lekko kontrast. Teraz obniżyłem sprzętowo, nic nie piszczy a obraz BDB.

 

Muszę uzupełnić też info o smużeniu. W niektórych momentach, w których na starej TN nie było smużenia przy tej AMVA widać lekki ghosting, fakt trzeba zwrócić na to uwagę bo nie rzuca się w oczy. Uzupełniam, gdyż wczoraj chyba napisałem, że ta AMVA pod tym względem dorównuje TN - aż tak dobrze nie jest. Jednak jestem prawie pewien, że nie ustępuje za to IPS'om.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Nie ma czegoś takiego jak najlepszy wybór przy tym budżecie...

 

Wybierasz spośród monitorów obarczonych pewnymi wadami, teraz tylko od ciebie zależy na które wady jesteś w stanie przymknąć oko, a na które nie.

 

I tak, LG bym tutaj nie rozważał, mało testów i ogólnie trochę zakup w ciemno. 

 

Dell U2312HM:

- na pewno wieczorem będzie przeszkadzać trochę zbyt duża jasność (nawet na minimalnych ustawieniach jasności)

- srebrząca czerń (głównie przy słabym oświetleniu, oraz przy oglądaniu ekranu pod kątem)

- głębia czerni i kontrast na pewno słabsze niż przy AMVA od Benq

- co najwyżej na poziomie przeciętnym/dobrym smużenie - dużo bardziej zauważalne niż przy TN

+ bardzo dobra podstawka i możliwość regulacji ułożenia na niej monitora

+ dobre odwzorowanie barw, nawet bez kalibracji, na standardowych ustawieniach

+ bardzo niski input lag(dzięki czemu nada się do gier) 

+ hub USB

 

BenQ GW2460HM

- trochę słaby gamut i gorsza względem Della reprodukcja kolorów na standardowych ustawieniach - właściwie wada będzie odczuwalna przy trochę bardziej profesjonalnej obróbce foto

- co najwyżej na poziomie przeciętnym/dobrym smużenie - dużo bardziej zauważalne niż przy TN

- trochę słabsze kąty względem IPS (przy patrzeniu pod większym kątem obraz bliżej lekko przyciemniony, im dalej tym jaśniejszy) nadal jednak sporo lepsze niż w matrycach TN

- podstawka ogranicza regulację ustawienia monitora tylko do 20st. w tył i 5st. w przód

- w mojej opinii lekko niewygodne sterowanie w ustawieniach OSD monitora

+ bardzo dobra głębia czerni

+ bardzo wysoki kontrast

+ dobra możliwość regulacji jasności (monitor nada się i do wieczornej pracy jak i pracy przy silnym oświetleniu)

+ niski input lag (monitor nada się do gier)

+ względem Della większa matryca 24" vs 23"

+ głośniki oraz złącza audio

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...