Skocz do zawartości

Modernizacja zestawu - nowy monitor i gpu + kilka drobiazgów. Budżet 5500zł


Recommended Posts

Witam.

Niby nie jestem zielony w temacie, ale zawsze warto spytać o sens pewnych wyborów, bo im dłużej człowiek się zastanawia tym bardziej głupieje.

Obecny zestaw:

CPU: i72600K - OC 4,8 Ghz w lato, 5Ghz w pozostałe pory roku :)

Płyta: Asus p8z68v-gen3

Pamięć: Corsair xms3 2x4Gb

GPU - MSI 6950 2Gb (930mhz/1440mhz) - do wymiany

Zasilacz: OCZ Fatality 750W

HDD: Samsung 640Gb + WD 500Gb - do wymiany

SSD: Corsair Force Gt 120Gb

Monitor - marketowy LG 21,5 cala - przede wszystkim do wymiany

Obudowa: Corsair 650d

+ peryferia

 

Zastosowania: pracuję jako grafik komputerowy - zarówno w normalnej pracy jak i w domu (zresztą moja dziewczyna, która też będzie używać tego komputera, również jest grafikiem). Stąd potrzeba wymiany monitora na cokolwiek nadającego się do zastosowań graficznych. Nie musi to być nic pokroju EIZO CG ani NEC SV - chce po prostu czegoś lepszego niż mam. Teraz przy przygotowywaniu rzeczy do druku to jest partyzantka (choć przy odrobinie wprawy nie jest to nie możliwe - i dlatego nie widzę potrzeby uciekania w monitorowy high-end)

Oprócz tego dość dużo gram, plus komputer służy jako ogólne centrum rozrywki - telewizja, filmy, internet itp.

 

Wybór monitora to był ból głowy. Po na prawdę wielu przemyśleniach padło na dell'a u2713HM. Chciałem by monitor był dużo wiekszy niż obecny (wieksza przestrzeń robocza, wygodniejsze używanie w roli tv), nie miał większej plamki (więc "full hd" odpada), poprawnie dało ustawić się przestrzeń sRGB (do kalibracji softwarowej mogę użyć spektrofotometru), a przy okazji świat Skyrim czy FarCry wyglądały obłędnie :)

Teoretycznie bardziej "graficzny" szerokogamutowy u2713h odpadł po przeczytaniu o innych problemach, a innych rozwiazań nie widzę.

Ma ktoś lepszy pomysł?

 

Oczywiście przy rozdziałce 2560x1440 obecna grafika w grach nie da rady. I tutaj kolejny ból głowy.

Ogólnie od zawsze miałem radeony i przyzwyczaiłem sie do czerwonych, ale fanatykiem nie jestem, więc wszystkie opcje brane są pod uwagę. I teraz:

7950 vs 7950cf vs 7970 vs 7970 + druga w przyszłości vs gtx 770 vs gtx 770 4gb.

Wszystko to są w miare stare układy (u nvidii odświerzone).

Głupio mi wydawać mnóstwo kasy na produkt który zadebiutował w styczniu 2012, ale te 3gb/384bit szyna przy tej rozdzielczości kusi. 770 2Gb niby jest  (przynajmniej teoretycznie) nowsza (więc przy ewentualnej odsprzedaży trochę mniej stracę), trochę wydajniejsza , ale te 2gb pamieci trochę odstrasza, a testów 4gb nie widziałem.

Do pażdziernika ani na maxwelle czekac nie chcę (bo tak mozna wiecznie).

Stanęło w mojej głowie na windforce 770 4gb, ale czy to optymalny wybór?

 

Dyski HDD przeżyły już 2 zestawy, i czas im iść na emeryturę - zostawie je na back up, a do komputera trafi Seagate sv35 3TB - zastanawiam się jeszcze nad WD RED (2TB minimum, 3TB optymalnie).

 

Pamięci na razie nie rozszerzam - zajmuje się wyłącznie grafiką 2d (Corel Draw, InDesign, Photoshop) i przy obecnych cenach pamięci, nie mam ciśnienia na 16Gb.

 

Do tego zewnętrzny naped DVD Asus SDRW-08D3S  (obecnie nie mam żadnego - każdy 5,25cala trochę szpeci obudowę).

 

Do tego zachcianki - klawiatura Steelseries APEX (wiem że kosztuje głupie pieniądze, ale wygląda obłędnie, a tutaj moja lepsza połówka ma czasami głos nie do przebicia), logitech g700 (mój LX7 powoli przestaje działać) i windows 8 jako system.

 

Zamykam sie w kwocie 5300, do tego trochę przewodów w oplotach z sleeveking, i mam budżet 5500.

Gdzieś popełniam błąd, lub coś można zrobić lepiej?

 

Przepraszam że tak rozwlekle, i dziekuję na ewentualne porady

Pozdrawiam

Edytowane przez furukawa
Link to post
Share on other sites
Pamięci na razie nie rozszerzam - zajmuje się wyłącznie grafiką 2d (Corel Draw, InDesign, Photoshop) i przy obecnych cenach pamięci, nie mam ciśnienia na 16Gb.

Akurat to proponowałbym wymienić na początek. 16GB to takie minimum w sprzęcie do pracy z grafiką. Co do dysków warto rozważyć zestaw: SSD na system i aplikacje, 1 HDD na dane i 1 HDD jako scratch disk do Photoshopa. W sprawie całości poczekaj na stelka.

Edytowane przez BlueMike
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.

Z pamięcią może masz rację - problem jest taki ze przy moim chłodzeniu (zalman cnps 10 xtreme) mam zasłonięty pierwszy slot, więc dodanie pamięci polegałoby na wywaleniu/sprzedaży tego co mam i kupnie zestawu 2 x 8 Gb, a to w tej chwili jakieś 450zł - warto?

Osobny dysk na scratch zrobi taką różnicę? Czy może warto (może w niedalekiej przyszłości) kupić nowy ssd (np 840pro) pod system, a obecny ssd przeznaczyć na scratch?

Edytowane przez furukawa
Link to post
Share on other sites
dodanie pamięci polegałoby na wywaleniu/sprzedaży tego co mam i kupnie zestawu 2 x 8 Gb, a to w tej chwili jakieś 450zł - warto?

Nie wiem czym się zajmujecie, ale mi spokojnie w średno wymagających rzeczach na studiach Photoshop zajmował ponad 8GB RAMu. I to nie były wcale profesjonalne zadania. Co do ceny to prawda są obecnie dość drogie (dałem w lutym 320zł za 16GB RAMu ;) ), ale jeśli się tym zawodowo zajmujecie to myślę, że warto (tym bardziej, że masz budżet w którym da się to zrobić).

 

Dysk SSD masz na kontrolerze SandForce, który nie cieszy się dobrą opinią. Jeśli zostawimy Twój CPU i płytę, a wymienimy rzeczy, które podkreśliłeś oraz RAM i SSD to można tak zrobić: http://www.morele.net/inventory/info/fIi64/

32GB RAM + bardzo dobry SSD na system i aplikacje + 2TB HDD na dane + 1TB na scratch disk/dane + GTX 770 i zostaje prawie 2 tys na monitor i inne rzeczy. Te RAMy co masz teraz i SSD oczywiście możesz sprzedać. Zostaje jeszcze kwesta tego czy niskoprofilowe kości wejdą Ci pod chłodzenie.

 

Tyle z mojej strony :) Trza poczekać na stelka.

 

edit: co do tych 32 GB RAMu to musisz uważać jaką masz wersję Windowsa: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/aa366778%28v=vs.85%29.aspx

Edytowane przez BlueMike
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Windows będzie oczywiście 64bit, najpjrawdopodobniej 8 (z ciekawości - a co tam)

Z tą pamięcią - przy otwartym dość dużym dokumencie w Indesign (katalog, 70 stron), kilka okien z ciętymi zdjęciami w photoshopie plus otwarty corel, przeglądarka i ewentualnie illustrator, zużycie pamięci dochodziło mi do około 6gb, przy generowaniu pdf-a skacząc do 7 z haczykiem, więc te 16Gb to faktycznie dobry pomysł, ale z 32 wsztrzymam się jeszcze na chwilę :)  Sprzedam te które mam, i włożę 2 x 8Gb - mamy sezon ogórkowy i może ceny trochę zejdą na ziemię (ja półtora roku temu kupowałem swoje pamieci za ok. 180zł - w tej chwili są po ok. 260 :) )

Z dyskami twardymi też ciekawa opcja rozrzucenie tego na 2+1. Co do SandForce to czytałem dużo złych opinii na jego temat, nawet jeszcze przed kupieniem dysku - zaryzykowałem, i może mam po prostu szczęście, ale sprawuje się u mnie na prawde dobrze (od ponad roku). Choć kolejnym SSD to będzie ten podany przez Ciebie Samsung (ewentualnie jakiś Crucial).

 

Dzięki Ci za całą pomoc. Kilka wątpliwości rozwianych :)

 

Pozostaje grafika - czy te 2gb pamięci, przy 2560x1440 nie stanie się za szybko czynnikiem limitującym?

Dołożyć do wersji  4GB czy może jednak warto postawić na 7970?

Edytowane przez furukawa
Link to post
Share on other sites
Windows będzie oczywiście 64bit, najpjrawdopodobniej 8 (z ciekawości - a co tam)

Chodzi o wersję :) Np Win 7 Home Premium nie obsłuży więcej niż 16GB RAMu. Win 8 tak (max 128 GB).

 

Pozostaje grafika - czy te 2gb pamięci, przy 2560x1440 nie stanie się za szybko czynnikiem limitującym?

Przy takiej rozdzielczości można zastanowić się nad wersją 4GB. I w takim zestawie z nastawieniem na obróbkę grafiki preferowałbym karty Nvidii. Tu możesz zobaczyć jak wersja 2GB daje sobie radę w grach w takiej rozdzielczości: http://www.techpowerup.com/reviews/Gigabyte/GeForce_GTX_770_WindForce_OC/1.html

Edytowane przez BlueMike
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Windows 8, więc bez problemu.

Nadal nie jestem pewien czy brać gtx 770 4Gb czy może 7970 (na agito można znaleźć w wersji Saphire już za niewiele ponad 1400)

Edytowane przez furukawa
Link to post
Share on other sites

Aktualnie w pracy przebywam, ale polecam lekturę moich starszych postów w podobnych tematach. 

Jestem również grafikiem (2d: PS, ID, AI, Sketchbook, 3D: 3ds + vray, animacja 3ds + AE / PR), ale jestem też fanatykiem sprzętu i od wielu lat siedzę w temacie - praktycznie od jakiś 5lat uczę się jak działają dane aplikacje i na jakie zasoby są czułe. Także myślę że warto wziąć moje zdanie pod uwagę, tym bardziej że rzadko można spotkać grafika i technika w jednym. Jestem po studiach informatycznych (w sumie po d dwóch szkołach) i od zawsze pasjonuje się grafiką. Po za tym jestem również malarzem, rysownikiem - w sumie jestem informatykiem o zdolnościach plastycznych   ;)

 

Na szybko :

monitor - zapomnij o 27 calach w kwocie tysiące - około 4 tysięcy kosztuje "średnia" 27. W to miejsce polecam niewiele mniejszy 24" w 16:10 - zerknij na Dell U2413 / NEC P232W - Delle mają to do siebie że są jasne i wymagają doświetlenia otoczenia wieczorem, inaczej zmęczysz oczka bardzo szybko. NEC to już inna bajka, z tym że ta konstrukcja jest już jakiś czas na rynku. Ogólnie z monitorem uderz do Drechena - eksperta od monitorów, on ma znacznie szerszą wiedzę w tym temacie ode mnie. Ja znam tylko DELL U2410 / U2413, NEC seria EAxxxWMi / Pxxx i kilka modeli Eizo.

CO do dysków - scratch disk pomorze, ale największy efekt osiągniesz wciskając 32GB ramu - scratch disk póki masz wolny ram nie jest używany. Jak zabraknie ramu to wtedy na HDD pracuje PS co znacznie go ogranicza. 

Szczerze to wymienił bym chłodzenie CPU, wstawił 32GB ramu, do tego gtx770 (w jakim celu 4GB vramu potrzebujesz?) i szkiełko NEC P232W, lub idąc po taniości EA244WMi. Do tego koniecznie dual screen (dołóż tego starego LG).

Win8 odradzam - po pierwsze ilka aplikacji nie pracuje dobrze na nowym interfejsie, do tego brak okienek daje się we znaki nawet PS - nie kombinuj i inwestuj w win7 pro 64bit, ewentualnie ściągnij sobie triala win8 i sam się przekonaj czy warto się przesiadać. W moim wypadku win8 to tragedia.

 

Co do pracy z wymienionych aplikacji najbardziej wymagającą jest PS - CPU masz ok, ale ilość ramu niezbyt dobrze się prezentuje - 16GB to minimum, zalecam 32GB. Przy normalnej pracy PS średnio pracuje na 20-24GB i to przy projekcie powiedzmy 4K*3K, ale nie problem jest zapełnić całe 32GB. Ja tam dokładam niebawem kolejne 32GB ze względu na PS tylko - po ostatnich akcjach gdzie pół dnia zajmował mi zapis 7 PDFów (średnio 45minut na projekt - nie wspominam o "resize" 15 minutowym :D ). Tym czasem muszę kończyć, ale jeszcze tu wrócę  ;)


Na pamięci szukaj klienta i zrezygnuj z 4GB - TYLKO kości 8GB się przydają - ewentualnie dołóż dwie 8GB i w sumie wyciągniesz te 20GB ramu, a to już "miła" ilość dla PSa. Po za PSem może z czasem AE zaczniecie się bawić - tam również spore ilości ram się przydają.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

stelek - widać że masz dużą wiedzę w tym temacie i dzięki za Twoją odpowiedź. Z tym windowsem może i masz rację - obecnie siedzę na 7 home premium 64bit, a plan kupna 8mki był na zasadzie aksperymentu. Może jeszcze nie warto. Tak samo pamięci - dołożę te 2 x 8Gb bo wygląda na to, że jednak warto. Ale mam pytanie - czy są jakieś "bardziej niskoprofilowe" niż Corsair 2x4Gb 1600 cl9 XMS3?

Już te nie wchodzą mi pod chłodzenie (a wydawało mi się, że nie sa jakieś szczególnie wysokie), więc zamiast dołożyć, będę musiał zamienić.

 

Co do monitora mam więcej pytań. Z jednej strony ciężko znaleźć jakiekolwiek wątki, gdzie ktoś chce kupić monitor za około 2tys. Nawet w zestawach za 10tys i więcej ludzie na propozycje monitorów za więcej niż 1500 reagują alergicznie. A z drugiej, kiedy ktoś pyta o porządny (nie perfekcyjny) monitor, jedyne co można znaleźć to SX,CG,SV za grubo ponad 5tys.

Też interesuję się różnymi aspektami zarządzania barwą i pracy z kolorem, regularnie odwiedzam mva.pl i trochę czytam na ten temat. I ten dell wydał mi się odpowiednim kompromisem. Z jasnością da się zjechać do 50cd, regulacja innych parametrów jest też niezła. Po softowym oprofilowaniu jest już zupełnie nieźle. I wielkość - tutaj lubię wyznawać zasadę, że jeśli coś się zmienia, to warto na takie rzeczy, które od razu dadzą mi odczuć na co wydałem pieniądze. Wiem że za około 2tys jakościowo chyba nie ma lepszego wyboru niż NEC P232W (sRGB, ale poza tym perfekcja), ale z kolei 27 cali + rozdzielczość 2560x1440 kusi i sam "wow efekt" będzie jednak większy (a czytając testy na tftcentral, prad, i kilku innych portalach wychodzi na to że jakościowo wcale nie jest taki zły). Wiem że ma wady, ale też chyba jest jednak o niebo lepszy niz obecna TN-ka za 300 zł :)

Co o tym myslisz?

A te 4Gb vramu. Wiem - w tej chwili nie daje on absolutnie nic. Ale mam złe doświadczenia z przeszłości. Kiedy (mieszkając jeszcze w Anglii) kupowałem chwilę po premierze radeonka 4870, taką optymalną ilością pamięci było 512mb, i we wszystkich testach wychodziło na to, że nie warto dokładać do 1Gb. Tak też zrobiłem, a 2 miesiące później wyszły jakieś 2 nowe tytuły (nie pamietam co to było), które wymagały tego 1Gb. i nagle, w ciągu jednej chwili, karta okazała się przestarzała, ceny kart z 512 vramu poleciały na dno, a standardem stało się 1Gb. Chciałbym po prostu uniknąć powtórki z rozrywki.

I nie wiem czy nie naciągnę budżetu do gtx 780 - tutaj i ilość pamięci i szerokość szyny nie są problemem, choć nie wiem czy warto (swoją droga, pierwszy raz będę miał produkt zielonych w budzie - nie wiem jak sobie z tym poradzę :)

Ale te dodatkowe 2x8Gb pamiątek to pewniak i dzięki wielkie za tą uwagę!

Pozdrawiam

 

edit:

Czy może jednak 7970 od asusa? Zawsze to 800 w kieszeni, a do wysokich rozdzielczości chyba nie gorzej niż 770

(a w październiku zobaczymy co od AMD wyjdzie, i albo sprzedaż tego 7970, i kupno czegoś nowego, albo druga 7970 do CF [jeśli te nowe sterowniki faktycznie coś poprawią, ale to na razie wróżenie z kuli])

Edytowane przez furukawa
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...