Skocz do zawartości

Raspberry pi - pytanie


Recommended Posts

Witajcie,

Nie znalazłem odpowiedniego działu (najbliżej to dział o dyskach twardych ale nie całkiem) więc tu zamieszczam ten temat.

Chciałbym kupić Raspberry pi w celu użytkowania go jako mini komputer w celu robienia różnych operacji na dyskach twardych - testy SMART, zerowanie dysków, remapowanie sektorów itp - mówiąc krótko do wszystkich operacji wymagających zwykle długich godzin pracy (oprócz SMARTU) normalnego komputera. Wiem że mógłbym użyć mojego normalnego kompa ale są pewne minusy - zasilacz mam 750W co przy np. zerowaniu większych dysków (w sensie chodzi o próby usunięcia realokowanych sektorów by przedłużyć życie dysków - sam mam 2 dyski z ok.2-3 realokowanymi sektorami jednak przez ich pojemność (100gb i 250gb) ich znalezienie i naprawa trwa wieki) nabije mi wysoki rachunek za prąd (12 lub więcej godzin pracy). Inna sprawa że najlepiej robić te operacje na programach działających poza systemem a więc dodatkowo musiałbym być pozbawiony dostępu do komputera. Zakup drugiego kompa nie wchodzi w rachubę - chodzi o energooszczędność. I tu z pomocą by mi przyszło Raspberry pi (najlepiej druga edycja z 512mb ramu). I tu pytanie - czy na nim można postawić jakiegoś dosa lub linuksa który umożliwi mi odpalenie np. MHDD ? Dysk bym podłączał przez posiadany przeze mnie adapter usb-sata/ata/ide gembird'a. System mógłby być na pendrive'ie (mam szybką adatę 32gb). Tylko kwestia czy to wypali. Wiem że Rpi jest kupowany zwykle jako odtwarzacz/serwer multimediów ale chciałbym go użyć w nieco alternatywny sposób ;)

Orientujecie się czy jest to możliwe czy raczej powinienem zapomnieć o takim wykorzystaniu "malinki" ?

 

Wysłane z mojego GT-P5110 za pomocą Tapatalk 4

 

 

Link to post
Share on other sites

O :) Widzę że Raspik robi się popularny :)

no więc tak: 

- DOS, Windows - odpadają, nie pójdą na architekturze ARM

- linux? jest specjalnie przygotowana wersja debiana pod Raspa, zoptymalizowana pod kątem sprzętowego FPU Raspberrego - http://www.raspbian.org/

- boot w pendrive? bez problemu - http://jonathanmh.com/boot-raspberry-pi-from-a-usb-stick/

- programy do dysków - tu już Kolega musi sam poszukać, ale powinno coś się znaleźć

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Nie jestem zbytnio zorientowany, ale nie widziałem na malince portu SATA.

 

Edit: doczytałem między wierszami, że przez adapter. Upewnij się, że on ruszy - możliwe że będziesz musiał przekompilować jajko. I czy wydajność na USB nie będzie mocno obniżona?

Edytowane przez Fiber
Link to post
Share on other sites

@Fiber - rekompilacja jajka nie wchodzi w rachubę bo mówiąc szczerze bliżej mi do typowego serwisanta niż programisty... Chodzi mi raczej o gotowe projekty systemów na malinkę z możliwością odpalenia najlepiej MHDD lub innego dobrego programu do dysków.

Co do wydajności przez USB to malinka ma USB 2.0 a adapter ma też ten standard więc jakiegoś spadku wydajności nie powinno być. Wiadomo że będzie nieco wolniej niż jakby podłączyć dysk pod mobo ale nie mam (a jakbym miał to nie byłbym zainteresowany kupnem malinki) komputera z tymi trzema złączami (sata, ide, ata) naraz...

@filo - no tych 750 może nie pobiera w całości ale połączenie i7 3820 + GTX 670 zbyt energooszczędne nie jest ;)

 

Wysłane z mojego HTC Sensation Z710e za pomocą Tapatalk 4

 

 

Link to post
Share on other sites

Twoim błędnym założeniem jest to, że zasilacz 750Watów pobiera 750Watów. Zasilacz pobiera tyle energi ile potrzebuje twój PC + straty. W Twoim konkretnym przypadku zasilacz może dostarczyć do 750 Watów.

Zmierz miernikiem ile Ci je ten PC i wtedy przelicz jeszcze raz koszty. Może się okazać, że je Ci tylko 100Watów  ...

Link to post
Share on other sites

Pomysł z raspberry masz dobry, ale zmierz ile prądu pobiera Twój Pc podczas zerowania dysku. Jeśli "bawisz" się z dyskami zarobkowo to kupuj raspberry, jeżeli chcesz sobie naprawić kilka dysków to nie jestem pewny czy ma to sens, choć zawsze możesz go później użyć jako mini pc.

Link to post
Share on other sites

Kolega Autor określił swój sprzęt, więc rozważania nad tym ile pobiera a może pobierać zasilacz są raczej zbędne.

@Autor: większość adapterów usb -> ide/sata działa bez problemów pod raspbianem

czy jest duże spowolnienie w porównaniu z wpięciem w IDE/SATA - owszem jest. może nie na tyle na samym usb ale na obsłudze przez cpu (usb samo "nie myśli")

ewentualnie, jeśli nie chcesz kombinować z linuszami i szukaniem softu pod nie - może rozwiązaniem byłaby płyta ITX np z atomem? obecnie te platformy są dość tanie, pasywne - bez wentylatorów i bardzo enegrooszczędne, a przy zachowaniu pełnej funkcjonalności architektury x86 oraz pełnych prędkości portów SATA/ATA nie trzeba się bawić w ARMy i soft optymalizowany.

Link to post
Share on other sites

A po USB da się wyzerować zrobić remap itp ? Mam trzy kieszenie i to odpada, zerowanie owszem ale cała reszta już nie bardzo (ale może mam jakąś tandetną przejściówkę :) )

 

Co do systemu, najlepiej minimalna wersja debiana +screen i odpowiednie programy. Wtedy starczy Ci byle jaka karta SD 2GB by nie zaśmiecać powolnego USB (USB tutaj nie jest podpięte pod CPU tylko pod kontroler razem z LANem, do zerowania starczy ale im mniej tam urządzeń tym lepiej).

 

Większość softu pod Debianem działa bez problemu na ARM, a co nie działa to kwestia chwili by przekompilowac na takową.

 

 

I nie słuchaj ludzi co mówią że lepiej X86, MicroITX itp, malina się świetnie do tego nada, bo to bujda że tylko do MediaCenter się nadaje (bo szczerze, to właśnie do tego najmarniej się nadaje przez dość ograniczoną wydajność).

Edytowane przez bullseye
Link to post
Share on other sites
I nie słuchaj ludzi co mówią że lepiej X86, MicroITX itp, malina się świetnie do tego nada

hola hola, nigdzie nie twierdziłem że się nie nada :)

dałem tylko alternatywę dla autora, który,jak sam stwierdził nie jest zbyt lotny w linuxach.

Edytowane przez tofix
Link to post
Share on other sites

Debiana nie testowałem ale adapter działa bez problemu na Ubuntu (liveDVD) więc na przerobionej wersji dla Raspberry też raczej problemów być nie powinno bo linuksy mają raczej podobne bazy sterowników.

Z racji małej ilości złączy USB użyję na pewno aktywnego HUB'a więc o małą ilość portów USB się nie martwię.

Co do rozwiązań Intelowskich to na dobrą sprawę wiadomo że NUC'i są dobre do takich rozwiązań (energooszczędne, zazwyczaj pasywne chłodzenie itp) ale za koszt NUC'a (z dyskiem i pamięciami ok.1300-1500zł) miałbym drugą stacjonarkę lub 6-7 sztuk malinki...

Co do pytania filo301 to "bawię" się dyskami w celach zarobkowych - jednymi z wielu usług w moim serwisie to odzyskiwanie danych z dysków (m.in. bo jeszcze z pamięci flash jak karty SD, pendrive'y itp), zerowanie ich, remapping sektorów itp, a wogóle to nie wydałbym 200zł na malinkę po to by spróbować usunąć realokowane sektory na moich dwóch dyskach bo tyle to jeszcze zniosę (komp włączony na całą noc i po sprawie)...

Link to post
Share on other sites

@up

który model adaptera gembird? (może być fotka) - postaram się sprawdzić jeśli znajdę taki sam

 

 

 

NUC'i są dobre do takich rozwiązań

niekoniecznie od razu NUC, bo to faktycznie droga zabawka (choć genialna, przyznam :) ) - pisałem raczej o czymś typu http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-ad2550b-itx-499412/ + 1GB ram + kontroler ide na pci + zasiłka

Link to post
Share on other sites

Powiedz jakie programy to powiem czy są w bazie ARMa bez kompilacji, DD do zerowania jest od razu w systemie, TestDisk (imo dla mnie najlepsze dziadostwo do odzyskiwania danych) jest, SMART jest, Remap też jest, więc chyba wszystko jest :)

 

http://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Analiza_twardego_dysku_z_smartctl#Remapping_b.C5.82.C4.99dnego_sektora

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...