Skocz do zawartości

Propozycja zestawu i prośba o weryfikację


Recommended Posts

Chcę kupić komputer gdzie mój budżet na skrzynkę wynosi 3000zł + 700zł na monitor. Komputer będzie służył do kilku celów. Istotny jest dla mnie komfort pracy przy programowaniu (być może kupię drugi monitor za jakiś czas). Zdarzy mi się pracować w Photoshopie na plikach o rozmiarze około 1,5m x 2m, a także renderowanie wizualizacji. Najczęściej jednak powodem "wyciągnięcia" z komputera jak najwięcej będą gry, gdyż reszta aspektów raczej nie jest aż tak wymagająca. Chciałbym mieć spokój na parę lat i nie remontować sprzętu jak najdłużej, a jednocześnie nie zapłacić 200% ceny za topowe podzespoły, które za chwilę stanieją. Jeśli chodzi o OC to sam nie wiem, nigdy się w to nie bawiłem bo korzystałem z laptopa i nie widziałem większego sensu. Jeśli zauważę sens podkręcania to to zrobię ale nie sądzę by wybrany przeze mnie procesor szybko tego wymagał. Grafiki nie kupuję referencyjnej więc będzie fabrycznie podkręcona.

Poszperałem troszkę i oto co udało mi się znaleźć (podałem parę przykładów ale nie ograniczam się do nich):

 

Karta graficzna:

Jest to dla mnie najważniejszy podzespół i chcę kupić kartę, z której będę bardzo zadowolony. Skłaniam się ku nowej 760 WindForce

            Geforce GTX 760 - WindForce / MSI - 1050/1080

            Geforce GTX 660Ti - 850zł

 

Procesor:

Z jednej strony mam 3550p bez GPU co raczej nie jest problemem mając kartę chociaż różne rzeczy się zdarzają. Z drugiej strony za 60zł więcej mam 3470, który jest nieco szybszy i z GPU. Do zestawienia dodałem też 4570 ale 100zł już chyba robi różnicę. A może jakąś i7? Chociaż słyszałem, że w tej cenie najlepsze będą i5.

            Intel i5-3550p - 700zł

            Intel i5-4570 - 800zł

            Intel i5-3470 - 760zł

 

Płyta główna:

Płyt głównych jest kilka i raczej nie różnią się one za bardzo od siebie. Wiele razy ktoś polecał MSI i ja też ku niej się skłaniam.

            MSI B75A-G43 - 270zł

            ASRock B75 Pro3 - 270zł

 

RAM:

Zasadnicze pytanie to czy brać 1600Mhz czy oszczędzić i kupić 133Mhz. Różnica w cenie jest duża. Raczej w grę wchodzą tylko CL9 w tym przedziale cenowym ale co do producenta to nie mam wyrobionej opinii.

            2x Goodram Play 4GB 1600Mhz CL9 - 290zł

            2x Corsair Vengeance 4GB 1600Mhz CL9 - 310zł

            lub 1333Mhz nieco tańsze

 

Dysk:

Tylko 6GB/s, zależy mi na komforcie i szybkości działania systemu, kopiowania plików i innych tego typu rzeczy. Obecnie mam zapchanego 300GB dysk i 1TB wydaję mi się dużą ilością miejsca. Z drugiej strony dodatkowy 1TB to nie jest tak duża dopłata. Rozumiem, że w tej kwestii wybór należy już do mnie chyba, że powinienem na coś innego zwrócić uwagę? Jaki producent? Czy warto kupić SSD pod system operacyjny? Jeśli tak to jaki, jakiej wielkości i za ile oraz jak wiele to zmieni?

            Seagate Barracuda 7200.14 ST1000DM003 1TB - 265zł

            Seagate Barracuda 7200.14 ST2000DM001 2TB - 350zł

            WD 1TB Blue 64MB - 270zł

            WD 2TB Green 64MB - 330zł

 

Chłodzenie:

Z tego co wiem to 3470 ma głośne chłodzenie fabryczne i warto zainwestować. Mam takie dwie wstępne propozycje. Nie wiem czy jest sens płacić 50zł więcej za Fortisa. A może coś zupełnie innego? Przydałoby się w końcu ciąć koszty:)

            SilentiumPC Fortis HE1225 - 130zł

            SilentiumPC Spartan PRO HE924 - 80zł

 

Zasilacz:

W tej kwestii raczej się nie znam. Nie planuję SLI w najbliższym czasie i wydaje mi się, że 500W to aż nadto. Nie chcę przepłacać ale nie mogę dopuścić kiepskiej jakości lub zbyt słabego zasilacza. Co polecacie?

            OCZ ModXStream PRO 500W 80+ SLI - 239zł

            Thermaltake ATX SMART 550W Modular140mm 80+ Bronze - 250zł

            OCZ ZS SERIES 550W ATX - 265zł

 

DVD:

Znalazłem w innym temacie. Szczerze mówiąc tutaj patrzę na cenę (w granicach rozsądku). Raczej rzadko się tego używa a być musi. Może coś jeszcze tańszego lub lepszego w tej cenie? A może Blue-Ray?

            Pioneer DVD-RW RECORDER (DVR-220BK) - 65zł

 

Obudowa:

Nie wiem czy skrzynka nie będzie stała na biurku. Wtedy wejścia frontowe u góry byłyby niewygodne. Nie chcę przepłacić ale chcę obudowę dobrze odprowadzającą ciepło i ładną. Dla wielu to nie jest może tak ważne ale jeśli ma stać na biurku to musi być ładny. Skłaniam się ku ZALMANowi

            SilentiumPC Gladius M40 Pure Black - 210zł

            ZALMAN Z9 - 220zł

            Enermax Ostrog Giant Blue - 340zł

 

Klawiatura (mysz mam):

Chciałem tanią, dobrą i bezprzewodową klawiaturę jednak poszukiwania wykazały, że mogę wybrać tylko dwie cechy z trzech. Zrezygnowałem z braku kabla chociaż jeśli macie propozycję to jestem w stanie dopłacić. Bardziej podoba mi się A4Tech ale oceniam ją w sumie po wyglądzie więc to dosyć subiektywne. Zależy mi na tym by przyciski F1-F12 były normalnej wielkości i w miarę blisko cyfr oraz by klawiatura miała parę przycisków makr.

            A4TECH X7-G800V - 65zł

            Natec Genesis RX55 - 90zł

 

Monitor:

Wiem, że to nie ten dział jednak może coś polecicie. Nie wiem czy brać matrycę TN(120Mhz) czy IPS. Cena 700zł to i tak raczej górna granica. Myślę o rozmiarze około 24" i chyba się skłaniam ku LG. Oczywiście w grę wchodzi tylko FullHD rozdzielczość. Na 16:10 się nie obrażę ale chyba nie dostanę nic dobrego za tę cenę.

            LG IPS237L-BN - 715zł

              BenQ GW2450HM - 715zł  

            Dell U2312HM - 720zł

 

Listwa:

Zamieściłem jakąś przykładową. Nie chce zapłacić dużo ale na chyba najtańszym komponencie próżno szukać oszczędności. Może jesteście w stanie coś doradzić w tej kwestii o ile to ma jakieś znaczenie.

            Ever Premium7 3m - 40zł

 

Cena zestawu jaki ja bym wybrał to około 3400zł + 715zł monitor. Jak widać znacznie przekroczył mój budżet ale jeśli te 400zł wpływa korzystnie na jakość i to naciągnięcie portfela jest wartej swojej ceny to jestem skłonny te 4 stówy dołożyć. Bardzo proszę o wasze zdanie na ten temat.

Edytowane przez Berylo
Link to post
Share on other sites

Powiem na początek tak, masz bardzo duże wymagania jak na taki budżet

 

 

 

Zdarzy mi się pracować w Photoshopie na plikach o rozmiarze około 1,5m x 2m, a także renderowanie wizualizacji.

 

Tutaj 8 GB DDR3 może być ilością niewystarczającą

 

 

 

Istotny jest dla mnie komfort pracy przy programowaniu

 

Co to za programowanie, praca - wykorzystujące więcej niż 4 rdzenie ?  

 

 

 

zależy mi na komforcie i szybkości działania systemu, kopiowania plików i innych tego typu rzeczy

 

Tutaj na pewno zabraknie na SSD

 

 

 

Z tego co wiem to 3470 ma głośne chłodzenie fabryczne i warto zainwestować

 

Dopóki nie przekonasz się o tym sam, nie inwestuj w chłodzenie. Obudowy posiadają możliwość montażu coolera bez konieczności wyciągania mobo, więc jeżeli uznasz że jest za głośno, to dopiero wtedy zakupisz sobie wydajniejszy cooler

 

 

 

Nie wiem czy brać matrycę TN(120Mhz)

 

W cenie 700 zł ? 120Hz / 144 Hz zaczynają się grubo powyżej 1000 zł , no chyba że gdzieś jakieś promocje się wysypały 

 

Póki co podam wstępną alternatywę

 

Intel Xeon E3-1230v2 /3.3GHz, 8MB, LGA1155, BOX/

SilentiumPC Gladius M40 Pure Black (bez zasilacza)

Thermaltake Smart SE Modular 80+ 530W

Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda

Gigabyte GeForce GTX 760 OC 2GB DDR5 256bit (1085/6008)

MSI Z68A-G43 rev.G3 /intel Z68/

Crucial 8GB 1333MHz CL9 Spectek

Plextor M5S 128GB SATA3 (520/200MB/s)

 

3421 zł +  kod na darmowe złożenie i grę do wpisania w komentarzu do zamówieniaX98TY2AZ + SleepingDogs bądź X98TY2AZ + Sniper V2

 

W późniejszym czasie dokup cooler (o ile będzie Ci za głośno na boxowym) oraz kolejną kość pamięci

 

W zestawie masz 8 wątkowy procesor - kwestia czy go wykorzystasz podczas swojej pracy. Do tego dysk SSD na system, soft oraz najczęściej używane gierki. Płyta na Z68 pozostawia niewielką możliwość podkręcenia CPU. 

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź :)

Nie jest to póki co programowanie gdzie potrzebuję takiego mocnego procesora. Te i5 które wymieniłem spokojnie do tego celu wystarczą. Tego typu pliki w PS dałem radę na laptopie przy 4GB ale była to katorga, z drugiej strony nie zdarza mi się taka konieczność często. Jeśli uważasz, że cooler to nie jest rzecz konieczna to może tym sposobem zaoszczędzam na SSD.

-Zaproponowałeś pamięć 1333Mhz, czy dużo tracę rezygnując z 1600Mhz?

-Jednak zostałbym chyba przy słabszym procesorze. Jeśli Twoja propozycja wynika tylko z tego, że do mojego programowania przyda się szybszy to wyprowadzam z błędu:) Są to głównie aplikacje Java EE, a nie jakieś skomplikowane operacje na danych.

-Zaproponowałeś inny zasilacz, czym on się wyróżnia?

-Co do obudowy, z wyglądu dużo bardziej podoba mi się ZALMAN Z9. Czy w tym przypadku źle robię wybierając ten model?

-Masz 100% rację co do SSD. Na tym MSI które wymieniłem jest jest jedno wejście SATAIII. Rozumiem, że podłączając HDD do SATAII nie tracę zupełnie nic?

-Kartę chyba wezmę podkręconą z lepszym chłodzeniem. Cena ta sama a wyniki lepsze. Chyba, że jestem w błędzie?

-Płyta rozumiem różni się ponieważ zaproponowałeś inny procesor?

 

Edit:

a co sądzisz o SSD Kingston V300 120GB? 40zł tańszy od poleconego przez Ciebie a podobno też całkiem dobry.

Edytowane przez Berylo
Link to post
Share on other sites

Spróbuje ci odpowiedź mimo że to nie do mnie pytania:
Nie

Jest często polecany znana marka dość nowsza konstrukcja stabilna praca
Niby nie bo przewiewna jest trochę, ale lepiej wybrać SPC
-
Dużo oni nie podkręcają ale jak cena taka sama to weź
Nie, ta może zostać
Nie brałbym tego ssd z powodu możliwej utraty prędkości, do tego kontroler SandForce (niby poprawiony ) ale ja się zraziłem.

Link to post
Share on other sites
Najczęściej jednak powodem "wyciągnięcia" z komputera jak najwięcej będą gry, gdyż reszta aspektów raczej nie jest aż tak wymagająca.

Żebys się nie zdziwił - do gier wkładasz gtx 760 / 770 / 780 i masz wszystko co jest potrzebne. Do pracy za same pamięci zapłacisz więcej niż za kartę, dobry CPU do pracy (adekwatnie do dobrego GPU do gier) to koszt ponad 2 tysięcy złotych. Dyski podobnie - dysk SSD 256GB 800-1000zł, macierz raid od 600zł do 1000zł, dobre mobo pod s2011 > tysiąc złotych, zasilacz co uciągnie to wszystko kolejne 600-800zł. Do gier maszynkę ładną złożysz za około 4000 tysiące, za średniej klasy WS zapłacisz co najmniej dwa razy tyle. Nadal uważasz że gry są tym "bardziej" wymagającym aspektem ?? 

Powiem tyle - za 3 tysiące złotych nie złożysz dobrej maszynki do gier. Za 3 tysiące nie złożysz dobrej maszynki do pracy. Ty chcesz komputer 2in1, do tego za połowę ceny. Zejdź na ziemię, proszę i jeszcze raz przemyśl co chcesz , a na co Ciebie stać. Temat ala "Chcę S klase w podwyższonym standardzie, ale mam tylko na silnik" - realnie za 3 tysiące złożysz raczej przeciętny sprzęt do zabawy z grami - pod pracę to może wciśniesz tam 16GB ramu, ale na i7 to już raczej niestarczy. niewiem czy na cokolwiek "pod pracę" starczy w tym budżecie.

 

Projekt w PS 1,5m x 2m (150DPi)  rozkłada się na 32GB ramu w ciągu kilku kliknięć. Pod pliki cache wymagany jest osobny napęd i to nie byle jaki, tylko wskazana jest wydajna macierz RAID. Ja np.zbieram kaskę na 64GB ramu, głównie z powodu PSa i właśnie takich pliczków jak podajesz. Obecnie zapis co bardziej złożonego projektu to około 30-45min., a jak dobrze spojrzysz na czym pracuje to zrozumiesz jakie ma wymagania taki "lightowy" PSik. Renderowanie wizuali kolejny "cięzki" dla sprzętu temat i tu zalecał bym najmocniejszy procek jaki masz w zasięgu.

Link to post
Share on other sites

Jak najbardziej masz rację lecz wiem, że tego typu rzeczy obciążające komputer będą się zdarzać rzadko, a do komfortowej pracy przyczyni się dysk SSD i myślę, że będę zadowolony. Może popełniłem błąd w ogóle wymieniając te rzeczy bo do programowania w Javie na prawdę nie potrzebuję nie wiadomo czego. Raczej miałem na myśli komfort pracy bo kompilacja już na moim laptopie zwykle nie trwa dłużej niż minutę:) Być może w przyszłości się w taką maszynę zaopatrzę ale na razie nie sądzę, że byłbym w stanie wykorzystać te na przykład 32GB ramu nie licząc zleceń, które są dosyć rzadko.

 

Złożyłem coś takiego:

http://www.morele.net/inventory/info/1ahZvt/

Nie wiem co z tym SSD, który Hector odradza. Wybrałem go ponieważ był polecany w wielu testach dysków SSD.

Czy są jakieś ważne zmiany, które powinienem wnieść?

 

Chciałem zapłacić kartą i mnie wkurzyli, bo z jednej strony cena najtańsza za ten zestaw jaką udało mi się znaleźć, a z drugiej życzą sobie 95zł za to, że płacę kartą. I cała opłacalność znika. Na esc.pl zestaw droższy i to o jakieś 200zł. W paru innych sklepach porównywalnie. Może ktoś coś taniego i dobrego poleci?

Link to post
Share on other sites

Za karte płaci się więcej, bo Polska to chory kraj jest - pracuje w handlu od dłuższego czasu i ręce mi opadają na widok opłat za transakcje kartami - 1,8% za od każdej operacji + dzierżawa terminali. Przy obrocie miesięcznym na poziomie 1mln zł trzeba oddać 18 tysięcy, tylko za to że klient użył "elektronicznej gotówki". Do tego jak dodasz marże poniżej 10% (konkurencja nie śpi, a chcąc mieć atrakcyjne ceny taka marża nie jest niczym dziwnym) to te 1,8% "kradnie" 1/5 zysku, do tego podatek zabierający 2/5 i zostaje Tobie na rączce 2/5 tego co zarobiłeś. Teraz rozumiesz czemu płacisz więcej za obsługę karty ? Po  prostu jest tam opłata, o której nikt nic nie mówi, a którą obciążony jest sprzedawca. Dodam że mamy najwyższe opłaty za obsługę kart w europie.

Olej płatność kartą i zrób normalny przelew i masz 100zł w kieszeni, złodziejskie banki nie zarobią i wszystko będzie tak jak powinno być, Ty będziesz zadowolony, sprzedawca będzie zadowolony itd. Płacąc kartą - Ty jesteś w plecy, sklep jest w plecy, a bank się cieszy, bo kolejny klient zapłacił "za darmo" kartą  :D

 

Co do zestawu - kompilacje na lapi poniżej minuty ? Rzeczywiście nie potrzebujesz niczego wydajnego  ;) , więc tak jak wcześniej to określiłeś > gry w tym momencie są najbardziej wymagającym aspektem. Powinno być "komputer do gier i lekkiej pracy"  ;)

Zamień nagrywarkę z Szajsunga na LiteOn (iHAS120 z prędkością x20, ale za to niską ceną, lub dorzuć 10zł do prędkości x24, jeżeli zależy Tobie na ciut szybszej pracy nagrywarki), lub  Pioneera. 

Wywal listwę zasilającą, bo jest zbędna - strata kaski i lepiej już dorzucić te kilkadziesiąt zł w lepszy zasilacz. Pamięci zamień na tańsze Cruciale (ballistix 1600MHZ CL9, lub nawet możesz zaoszczędzić i kupić jeszcze tańsze 1333MHz - różnicy pomiędzy nimi i tak nie odczujesz, ani w grach, ani w pracy). W taki sposób jak pokombinujesz to może starczy na procka z literką "K" i mobo MSi Z77A g43 pod przyszłe OC.

Odnośnie dysku SSD - jeżeli ma być budżetowy to wybrałeś jeden z lepszych modeli (plextor M5S) - nie zachwyca czasem zapisu, ale na 100% przyspieszy znacznie ładowanie i dostęp do danych, czyli to co ma zrobić to zrobi. Na pewno nie będziesz żałował - jest to jeden z najlepszych dysków w tej cenie i co najważniejsze nie jest na kontrolerze SF  :->

Klawka - polecam produkty Logitecha (K120 / K200 / K310), są bardzo trwałe i wykonane jak należy. A4 różnie z jakością - wyglądają nienajgorzej, ale Logitech będzie trwalszy i solidniejszy  ;)

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź stelek.

No tak myślałem, że bynajmniej nie wynika to z pazerności sklepu:)

Co do listwy. To mam podłączyć do zwykłego przedłużacza? To na pewno bezpieczne, jednak to sprzęt za 4k.

Cruciale, faktycznie z 20zł tańsze (1600 i 1333 są w tej samej cenie) ale czas oczekiwania 7 dni:(

Posłuchałem też rady dotyczącej nagrywarki. Bardzo rzadko zdarza mi się cokolwiek nagrywać w dobie pendrive'ów.

Co do klawiatury tak jak pisałem, zależy mi na kilku przyciskach makro, dodatkowo podobają mi się gumowe przyciski więc pewnie zostanę przy A4Tech aż do zepsucia. Mam K120 w pracy i faktycznie chwalę sobie. Klawiatura to akurat 60zł :)

Zastanawia mnie jeszcze zasilacz. Niby tak traktowany po macoszemu ale nie chciałbym, by przez niego coś mi się stało. Thermaltake to raczej dobra firma, ale jeśli w podobnej cenie jest coś znacznie lepszego to może warto się zastanowić.

 

tak to wygląda: http://www.morele.net/inventory/info/HzPDsH/

Chciałbym dzisiaj zamówić.

Edytowane przez Berylo
Link to post
Share on other sites

Komputer kupiony i podzielę się wrażeniami:) Ogólnie jestem bardzo zadowolony chociaż jeszcze nie zdążyłem go porządnie przetestować. Komputer uruchamia się około 10sekund do włączenia firefoxa. Monitor i obudowa wyglądają bardzo ładnie i polecam pod tym względem. Obudowa ładnie świeci i utrzymuje temperaturę 27 stopni bez głośnego szumu. Oczywiście komputer słychać głośniej niż laptopa ale mieści się to w widełkach kultury pracy. Podstawka od monitora jest niestabilna ale kolory są nasycone i nie są wyblakłe jak na laptopie. Szczerze mówiąc spodziewałem się więcej po matrycy IPS ale nie mam powodu by narzekać. Nie jestem zadowolony z klawiatury i żałuję, że nie wziąłem Logitecha. Jest owszem ładna, ale klawisze ruszają się co jest dla mnie nie do zniesienia i ciężko będzie mi się przyzwyczaić. Malutka spacja to też problem. Ponadto nie udało mi się jeszcze zbindować klawiszy makro w grze ale to może być moja wina, a nie klawiatury więc jeszcze nad tym posiedzę.

 

Nie przeprowadzałem porządnego testu w grach. Zdążyłem jedynie odpalić NFSa Most Wanted żeby zobaczyć jak działa bo akurat to miałem pod ręką. Na najwyższych ustawieniach śmigał bezproblemowo ale to żaden wyznacznik bo gra jest chyba z 2012 albo starsza. Sprawdzałem też w World of Warcraft. Ustawienia Ultra + filtorwanie x16 i w zaludnionym mieście 45fpsów. Gra się komfortowo ale jak się przypatrzę to przy biegnięciu widać na ziemi lekkie 1-pixelowe przeskoki. Jak ktoś tego nie zauważył to nie będzie widział ;) Zastanawia mnie tylko skąd one się biorą bo w sumie po znacznym zmniejszeniu detali np do high - FPSy skaczą do 60 a ten efekt dalej występuje.

 

Zaniepokoiła mnie też jedna rzecz. W Firefoxie jak scrolluję stronę to strasznie laguje obraz, na pewno widzieliście ten efekt nie raz jak obraz zamiast płynnie w całości tak skacze. Co najmniej jakbym nie miał sterowników a zainstalowałem najnowsze (nie-betę). Z czego to wynika i co powinienem zrobić by się tego pozbyć?

Edytowane przez Berylo
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...