Skocz do zawartości

Blender - tekstury i import


Recommended Posts

siemka.

mam problem z exportem z formatu .OBJ, otóz gdy chcę przeexportować model humvee

do blendera to albo koła nie ma albo uwala drzwi. :/

 

2 sprawa to jak po przeexportowaniu tego humvee nałożyć na niego teksturę?

Bo niby jest tam tekstura, ale raz nakłada się sama a przez kolejne 50 razy jest biała.

 

Za pomoc thz.

Link to post
Share on other sites

A model składa się z jednego obiektu wieloelementowege, czy wielu obiektów jednoelementowych?

Dżizys, co to znaczy "przeexportować"? Można zaimportować lub wyeksportować.
Z czego chcesz zaimportować ten model?
Model sam eksportowałeś z innego programu, czy tylko pobrałeś ze stronki?

Do teksturowania potrzebne jest mapowanie UV, które jest niskopoziomowym atrybutem geometrii modelu. Tak samo jak vertex_normal i face_normal, które odpowiadają za cieniowanie płaszczyzn i wierzchołków modelu.
Mapowanie UV odpowiada za dystybucję tekstury na modelu i jej dokładne położenie. Bez tego program, ani gra nie ma możliwości nałożenia tekstury na modelu nawet jeśli do modelu jest przypisany materiał, a do materiału tekstura.

W Blenderze robi się to akurat wyjątkowo niewygodnie, ale dokumentacja programu wszystko opisuje w dokładny sposób.

http://wiki.blender.org/index.php/Doc:2.6/Manual/Textures/Mapping/UV/Applying_Image
http://wiki.blender.org/index.php/Doc:2.6/Manual/Materials/Assigning_a_material





Ogólnie blender jest cieżkostrawny i niezalecany dla osób bez jakiegokolwiek doświadczenia z projektowaniem 3d. Strukturalnie tworzenie w blenderze jest dość podobne do programowania.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W 3d obiekt jest tylko kontenerem, wewnętrz którego znajduje się geometria. Element jest niezależnym fragmentem geometrii wewnątrz kontenera.W tym kontekście są to ściśle techniczne terminy, a korzystanie z poprawnej terminologii bardzo upraszcza diagnozowanie źródła problemu.

Skoro model jest pobrany z internetu, to warto dodać linka, bo nie mam kryształowej kuli na stanie i kawę bez fusów więc nici z wróżenia.

Ogólnie OBJ jest bardzo solidnym formatem i nigdy nie miałem z nim problemów.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...