Skocz do zawartości

Komputer do pracy (symulacji) [3000zł]


Recommended Posts

  • Zastosowanie komputera : Głównie prace symulacyjne
  • Maksymalna kwota : 3000 zł za zestaw z monitorem
  • Których części potrzebuję : jednostka + monitor
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : NIE
  • Specjalne wymagania : cichy z możliwością rozbudowy
  • Własna propozycja zestawu :

    Intel Core i5-4570 LGA1150 BOX

    Asrock B85M Pro4 Intel B LGA115085

    Geil DDR3 8GB (2x4GB) 1333 MHz Dragon CL9

    iiyama 23'' X2377HDS-B1

Trochę wypadłem z obiegu dlatego też wolę zapytać się tutaj.

Komputera potrzebuję głównie do projektowania i symulowania układów, programy wymagają sporej ilości pamięci RAM oraz w miarę sprawnego procesora.

Monitor musi mieć minimum 23 cale i pozwalać na pracę przez 5 - 10h.

Często korzystam z 3-4 programów jednocześnie więc domniemam, że dobrym rozwiązaniem będzie dysk SSD + niewielki dysk na pliki (głównie pdfy i niewielka kolekcja zdjęć).

 

Nie ukrywam, że czasem lubię odpalić jakąś grę ale nie jest to największa potrzeba w tym zestawie.

Gram w takie tytuły jak: Wiedźmin 1 / 2, Diablo 3 czy Starcraft 2. Na tym lista się zamknie, więc może i zintegrowana karta wystarczy.

 

Komputer kategorycznie nie może mrygać po nocy więc obudowa powinna być solidna i dobrze wentylowana.

Zestaw będę planował rozbudować o dodatkowe kości RAM (docelowo 32 GB) więc miło by było gdyby płyta posiadała stosowne możliwości jeżeli wybrana przeze mnie jest kiepskim wyborem. Kluczowa jest również ilość portów USB oraz stabilna praca zasilacza.

Edytowane przez kikiz
Link to post
Share on other sites

Chcesz możliwość rozbudowy do 32GB RAMu i bierzesz 8GB w 2 kościach - tak to rozbudujesz do 16. Jak na zestaw do pracy mały budżet, więc odpuściłbym Haswella i został przy Ivy.

 

Propozycja:

 

http://i.imgur.com/kDeDVIO.jpg?1

 

Zestaw ze zintegrowaną grafiką. Procesor 8-wątkowy (w zasadzie to i7-3770). Nie ma możliwości podkręcania. Do pracy dobry wybór. Płyta to sprawdzony model na chipsecie B75, obsługuje do 32 GB RAMu. Do tego 16GB RAMu w 2 kościach, w przyszłości dołożysz następne 2 takie i będzie 32. SSD i HDD razem nie mieszczą się w budżecie, więc zostawiłem HDD (opcjonalnie możesz wziąć Seagate'a ST1000DM003). Zasilacz z 5-letnią gwarancją, Obudowa przyzwoicie wentylowana i zdaje się nie ma jakichś walących po oczach diod. Tylko z góry uprzedzam, że boksowe chłodzenie jakieś super ciche nie jest. W przyszłości możesz dokupić (poza wspomnianym RAMem) kartę graficzną i jakieś tańsze chłodzenie na procesor np. SPC Fera Pro i ewentualnie SSD.

Link to post
Share on other sites

Musisz doprecyzować w takim razie czy można przekroczyć budżet. Co do procsorów to np na morele.net zestaw i7-4770 + MSI B85-G43 kosztuje w tej chwili 1524 zł, a zestaw i7-3770K + MSI Z77A-G43 jest za 1584 zł. Nie wiem jak widzisz taką różnicę w cenie, ale wybrałbym drugą opcję. Po dokupieniu chłodzenia podkręcisz tego i7 może nawet do 4,4 GHz. Są przypadki przegrzewania się Haswelli nawet na boksowym chłodzeniu, więc w pierwszej opcji też wskazane byłoby dokupienie chłodzenia. Myślę, że jak już dokładać to do i7-3770K i jego moc po OC bardziej się przyda w symulacjach.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o cenę to muszę zmieścić się w 3000 zł ze wszystkim ale jestem w stanie obciąć np. na dysku czy obudowie byle by sprzęt miał w miarę ręce i nogi bo będę na nim pracował kolejne kilka lat więc pewnie technologia zdąży się już zmienić dwa razy ;)

Kręcić procesora na pewno nie będę, podałem ten procesor ponieważ ma również nowszy układ graficzny i z tego co się orientuje lepiej zarządza energią, a podział pracy często wygląda następująco: 3-4h projektowania, 15 min symulacji lub syntezy więc tak na prawdę komputer na pełnych obrotach działa przez 10% czasu pracy (ale ten proces na i3-M370 i 3GB RAM zajmował czasem 1h).

Link to post
Share on other sites

Jak na zestaw do pracy to już w tej chwili jest sporo poobcinane. Jeśli chciałbyś koniecznie i7-4770 to niestety kosztem jednej kostki RAMu :

 

http://i.imgur.com/FH9nhJw.png?1

 

 

Napisałeś wcześniej, że programy wymagają dużo RAMu, więc trochę szkoda rezygnować. Myślę, że znacznej różnicy w wydajności między tym i7 a Xeonem z poprzedniej propozycji nie będzie (chociaż nowa zintegrowania grafika byłaby wydajniejsza od P4000/HD4000 w Xeonie, jak na razie znalazłem tylko takie porównanie: http://www.digitaltrends.com/computing/haswells-hd-4600-graphics-tested/ ). W porównaniu do Twojej obecnej i3 ten Xeon to będzie duży przeskok, dodatkowo będziesz miał więcej RAMu.

 

Trzeba poczekać chyba co stelek powie (nasz forumowy spec od takich zastosowań).

Edytowane przez BlueMike
Link to post
Share on other sites

Odnośnie kostki RAM to odpowiedź brzmi: Wcale nie trzeba rezygnować.
Przeglądając oferty sklepów z mojej okolicy ( a więc odpada opłata za przesyłkę ) jestem w stanie obciąć na płycie i procesorze 50 zł.
Biorąc pod uwagę wszystkie podzespoły nawet 200 zł więc akurat tyle ile potrzeba bo RAM już też taniej znalazłem.

Oczywiście wszystko na komponentach, które dobraliśmy.

Link to post
Share on other sites

Jeśli na tych podzespołach kupując u siebie zaoszczędzisz 200 zł, to możesz przeznaczyć połowę tego na średniej klasy chłodzenie na procesor np. Ferę Pro (na pewno poprawiłoby temperatury i byłoby ciszej), ewentualnie dorzucić do większej obudowy (Gladius M40). Nawet jak masz 200 zł zaoszczędzone to do przyzwoitego SSD lub karty graficznej wciąż brakuje drugie tyle.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...