Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Zastanawiam się nad złożeniem zestawu komputerowego (jednostka centralna + monitory), który będzie mi służył przede wszystkim do programowania, edycji filmów Full HD, komponowania i nagrywaniu muzyki oraz czasami do gier. Prawdopodobnie będę również podkręcać sprzęt.
 
W skrócie:
Zastosowanie komputera: programowanie, nagrywanie muzyki, edycja filmów Full HD.
Maksymalna kwota: 7000,00 zł (w skrajnym przypadku 2000,00 zł więcej).
Których części potrzebuję: procesor, płyta główna, zasilacz, pamięć RAM, dysk SSD, dysk HDD, karta muzyczna (bądź interfejs audio), obudowa, napęd optyczny, karta graficzna.
Czy będę podkręcać sprzęt?: prawdopodobnie tak.
Rozdzielczość mojego monitora: prawdopodobnie Full HD lub 2560 x 1440
Specjalne wymagania: niezawodność.
Części z poprzedniego komputera: brak.
Własna propozycja zestawu: Może coś oparte o najnowsze Haswelle.
Inne: brak.
 
Moje wymagania odnośnie sprzętu:
1. Wydajny procesor, umożliwiający szybką kompilację systemów napisanych w C#, Java, C++.
2. Szybki dysk twardy o krótkim czasie dostępu do pliku - najlepiej SSD.
3. Możliwość podłączenia przynajmniej dwóch monitorów.
4. Minimum 8 GB szybkiej pamięci RAM.
5. Porządny zasilacz, umożliwiający dołożenie kiedyś kolejnej karty graficznej.
6. Możliwość zainstalowania systemu Linux Debian (niektóre płyty główne utrudniają zadanie - np: MSI).
7. Karta muzyczna bądź interfejs audio umożliwiający nagrywanie gitary elektrycznej i basowej oraz wokalu w dobrej jakości.
8. Obudowa umożliwiająca dołożenie dobrego chłodzenia (m. in. do procesora).
 
Mile widziane:
1. Płyta główna umożliwiająca podpięcie przynajmniej 4 dysków twardych poprzez port SATA III w RAID.
2. Większa ilość pamięci RAM - np. 16 GB.
3. Karta graficzna umożliwiająca uruchomienie wszystkich nowych gier na maksymalnych bądź zbliżonych do maksymalnych wymaganiach (posiadam m. in. GTA IV i Wiedźmina II).
4. Może być chłodzenie wodne, lecz bardzo mi na tym nie zależy.
 
Sprzęt musi być przede wszystkim niezawodny (dużą uwagę przywiązuję do danych).
Poza zestawem planuję zakup dwóch monitorów Dell U2713HM (przykładowy link: http://www.x-kom.pl/p/105872-monitor-lcd-led-27-dell-u2713hm-czarny.html) bądź Dell U2413.
 
Zastanawiałem się nad kupnem iMac'a 27", lecz cenowo jest dla mnie nieosiągalny (przy zbliżonych parametrach).
 
Na początku chciałem, aby cena zestawu wraz z monitorami nie przekroczyła 7 000,00 zł, lecz nie wiem, czy jest możliwe złożenie zestawu o takich wymaganiach w tej cenie, dlatego przyjmijmy margines cenowy w wysokości 2 000,00 zł.
Jeśli będzie opłacalne dołożenie pewnej ilości pieniędzy bądź kupna czegoś po okazyjnej cenie, możecie mnie również o tym informować :-)
 
Z góry wielkie dzięki za pomoc ;-)
Edytowane przez Jomagrak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

co dokładnie za projekty tworzysz? wiekszosc nie wymaga w ogóle silnego kompa, co najwyzej duzo ramu jak sie na raz odpali sporo rzeczy to i 8GB moze nie starczyc (miałem taki przypadek w pracy, ale i tak szybkosc pracy nad projektm ograniczało głownie połączenie z bazą danych i oczekiwanie na dane)

 

generalnie Twój opis brzmi jak "nie wiem do czego mi komp, wiec wypisze wszystko co moze kiedys bede robic"

z budżetem 9tys zł (7+2marginesu) spokojnie kupisz najdrozsze elementy z kazdej kategorii...

wiec pisanie na forum by doradzili tez jest bez sensu skoro Cie stac na high-end bez zastanawiania sie na czym mozna oszczedzic lub czy jest dany element konieczny czy moze lepiej kase wydac na cos innego.

Link to post
Share on other sites

 

 

z budżetem 9tys zł (7+2marginesu) spokojnie kupisz najdrozsze elementy z kazdej kategorii... wiec pisanie na forum by doradzili tez jest bez sensu skoro Cie stac na high-end bez zastanawiania sie na czym mozna oszczedzic lub czy jest dany element konieczny czy moze lepiej kase wydac na cos innego.

Głupoty piszesz - za high end w 15 tysiącach się nie zmieści, do tego patrzysz pod kątem wyłącznie programowania, a zerknij sobie jak wygląda PRO maszynka do edycji filmów np. taki dual-Xeon na SR-X + OC + RAID (sam kontroler to koszt 1500zł, dyski od 1000 w górę) ...

 

 

 

Płyta główna umożliwiająca podpięcie przynajmniej 4 dysków twardych poprzez port SATA III w RAID.
Nie ma takiej płyty (ja przynajmniej nieznam) - chipset klasy X79 / Z77 obsługuje 2x SATAIII, jak dobrze pogrzebiesz to znajdziesz mobo z 4xSATAIII, ale nie na jednym kontrolerze. Do tego na jaki grzyb takie cudo ? DO pełnej obsługi dysków HDD wystarcza SATAII.

Maszynka spełniająca Twoje wymagania to koszt około 9000zł.

 

i7 3930K + SilverArrow SB-E SE

MSi X79A GD65 (8D)

16GB ddr3 4*4GB 1600MHz G.Skill RipJawsX

gtx770 Gigabyte 2GB OC WF3

SSD 256GB Samsung PRO

HDD 1TB + 2x2TB (raid0 - mirror)

DVD-RW LiteOn iHAS124

PSU Corsair AX860

Buda Fractal XL R2

Razem : 8900zł (esc.pl) < zestaw bez karty dźwiękowej

 

CPU - 6rdzeni / 12 wątków - po OC najwydajniejsza jednostka na rynku w rozsądnej cenie

MSi X79A GD65 (8D) - 4 porty SATAIII, 4 porty SATAII, 8 slotów ddr3 - max 64GB ramu, 3x PCI-E x16

Ram - 4 kości pod kontroler 4 kanałowy

SSD - Samsung PRO - najszybszy dysk na rynku, do tego trwały i solidny

HDD - 2x2TB w raid0 zabezpieczy dane przed awarią jednego z dysków, przyspieszy odczyt danych, do tego 1TB na swap / cache itp.

PSU - AX860 na certyfikacie Platinium, ponad 1KW max.mocy, pół pasywny - dałem 860, bo jest tylko 9zł droższa od 760

Buda - Fractal XL R2 - wyciszona, gruba blacha 0,8mm, ogromna przestrzeń i dobry "przeciąg"

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

co dokładnie za projekty tworzysz? wiekszosc nie wymaga w ogóle silnego kompa, co najwyzej duzo ramu jak sie na raz odpali sporo rzeczy to i 8GB moze nie starczyc (miałem taki przypadek w pracy, ale i tak szybkosc pracy nad projektm ograniczało głownie połączenie z bazą danych i oczekiwanie na dane)

 

generalnie Twój opis brzmi jak "nie wiem do czego mi komp, wiec wypisze wszystko co moze kiedys bede robic"

z budżetem 9tys zł (7+2marginesu) spokojnie kupisz najdrozsze elementy z kazdej kategorii...

wiec pisanie na forum by doradzili tez jest bez sensu skoro Cie stac na high-end bez zastanawiania sie na czym mozna oszczedzic lub czy jest dany element konieczny czy moze lepiej kase wydac na cos innego.

 

Projekty CRM i ERP. Niestety muszę pracować nad wieloma projektami jednocześnie, więc potrzebuję czasem mieć uruchomione 3 - 4 kopie IDE, a to wymaga sporej ilości pamięci RAM (8 GB może nie wystarczyć).

Poza tym aktualnie pracuję nad swoim albumem i chciałbym demo nagrać w domu, zamiast jeździć do studia nagraniowego. Komputer musi być w stanie na bieżąco odtwarzać dziesiątki ścieżek audio.

Czasem na koncertach nagrywamy filmy z kamer Full HD, w wolnej chwili montuję nagrania, czasem robię coś dla siebie - mam takie hobby.

Każdą z tych czynności wykonuję aktualnie na moim starym PC. Nie są to wypisane rzeczy, które może kiedyś będę robił.

A co do kupna najdroższych części z każdej kategorii, niestety się mylisz. Jeśli chciałbym kupić: Intel Core i7-4770K + Asus Maximus VI Extreme + Gigabyte GV-N680OC-4GD + OCZ Vector 256GB + dobry markowy zasilacz to już nam daje jakieś 6 500,00 zł, a gdzie tu pieniądze na monitory, kartę dźwiękową, dyski HDD itd?

Dlatego piszę post na forum, bo chciałbym kupić coś opłacalnego, a nie najdroższe części, które mogą nie być warte wydania tych pieniędzy.

Jeśli ktoś zaproponuje mi niewiele gorszy zestaw a za 5 000,00 zł to chętnie się mu przyjrzę, bo pieniądze można wydać na wiele innych rzeczy...

Edytowane przez Jomagrak
Link to post
Share on other sites

No z takim budzetem to moze:

1 Karta graficzna

EVGA GTX 780 Superclocked ACX 3GB 967MHz -2800zl

2 Procek Haswel

INTEL CORE I7 4770K -1200zl

3 Plyta główna -

Asus Z87-DELUXE -1050zl

4 Pamiec RAM

CORSAIR Vengeance DDR3 16GB 4x4GB 1600MHz 9-9-9-24 -580zl

5 Zasilacz

EVGA SuperNOVA NEX750G 750W 140m 80+ GOLD -500zl

Prosze a te mniesze podespoly to juz chyba sobie poradzisz:)

6 Dysk SSD

SSD Kingston HyperX 3K 480GB SATA3 -1500zl 540/450MB/s

i drugi na dane

WD Sentinel WDBNSH0030HNC 3TB -1400zl

to masz za jakies 8 tys :)

Edytowane przez inteli5650
Link to post
Share on other sites

Głupoty piszesz - za high end w 15 tysiącach się nie zmieści, do tego patrzysz pod kątem wyłącznie programowania, a zerknij sobie jak wygląda PRO maszynka do edycji filmów np. taki dual-Xeon na SR-X + OC + RAID (sam kontroler to koszt 1500zł, dyski od 1000 w górę) ...

 

 

 

Nie ma takiej płyty (ja przynajmniej nieznam) - chipset klasy X79 / Z77 obsługuje 2x SATAIII, jak dobrze pogrzebiesz to znajdziesz mobo z 4xSATAIII, ale nie na jednym kontrolerze. Do tego na jaki grzyb takie cudo ? DO pełnej obsługi dysków HDD wystarcza SATAII.

Maszynka spełniająca Twoje wymagania to koszt około 9000zł.

 

i7 3930K + SilverArrow SB-E SE

MSi X79A GD65 (8D)

16GB ddr3 4*4GB 1600MHz G.Skill RipJawsX

gtx770 Gigabyte 2GB OC WF3

SSD 256GB Samsung PRO

HDD 1TB + 2x2TB (raid0 - mirror)

DVD-RW LiteOn iHAS124

PSU Corsair AX860

Buda Fractal XL R2

Razem : 8900zł (esc.pl) < zestaw bez karty dźwiękowej

 

CPU - 6rdzeni / 12 wątków - po OC najwydajniejsza jednostka na rynku w rozsądnej cenie

MSi X79A GD65 (8D) - 4 porty SATAIII, 4 porty SATAII, 8 slotów ddr3 - max 64GB ramu, 3x PCI-E x16

Ram - 4 kości pod kontroler 4 kanałowy

SSD - Samsung PRO - najszybszy dysk na rynku, do tego trwały i solidny

HDD - 2x2TB w raid0 zabezpieczy dane przed awarią jednego z dysków, przyspieszy odczyt danych, do tego 1TB na swap / cache itp.

PSU - AX860 na certyfikacie Platinium, ponad 1KW max.mocy, pół pasywny - dałem 860, bo jest tylko 9zł droższa od 760

Buda - Fractal XL R2 - wyciszona, gruba blacha 0,8mm, ogromna przestrzeń i dobry "przeciąg"

 

Kurcze - nie spodziewałem się tak rzeczowej odpowiedzi :-) Dzięki :-)

Właśnie tego się obawiałem, że to wszystko będzie aż tyle kosztowało... A chciałbym się zmieścić w tej cenie już z monitorami, a najlepiej w tych 7 000,00 zł.

Muszę trochę poczytać o tym Core i7 3930K, bo często go polecacie na forum :-) Cały czas nie wiem, czy stać mnie na aż taki wydatek...

Poza tym co do dysków zależało mi właśnie na RAID1 (mirror), aby nie utracić najważniejszych danych. Jeśli do pozostałych dysków z archiwum wystarczy SATA II to mnie to cieszy, gdyż mam 2 takie dyski do wyciągnięcia ze starego komputera.

 

Poczytam po pracy na temat tej płyty głównej, ale wydaje się, że wystarczy. Czy w razie czegoś mogę mieć jeszcze jakieś pytania wieczorem? :-)

Link to post
Share on other sites

Chcesz zejść z kwoty to zrezygnuj z TOP GPU i zakup gtx760, który już ładnie daje radę (+600zł)

Na pewno nie zmieniał bym CPU - 6rdzeni na s2011 "rządzi" bez dwóch zdań.

Możesz jeszcze "przyciąć" koszta na :

- zasilacz - Fractal Newton (około 250zł)

- SSD > 128GB (500zł)

Po takich modyfikacjach zejdziesz z ceny z 9000 do 7400. 

Ciecia na pozostałych podzespołach odradzam z racji spadku wydajności, bezpieczeństwa i przede wszystkim jakości  ;)

 

PS. błąd mi się wkradł - miałem na myśli raid1 - mirror, a napisałem wyżej RAID0  :/ taki ze mnie Expert od 7 boleści  :)

Link to post
Share on other sites

 

No z takim budzetem to moze:

1 Karta graficzna

EVGA GTX 780 Superclocked ACX 3GB 967MHz -2800zl

2 Procek Haswel

INTEL CORE I7 4770K -1200zl

3 Plyta główna -

Asus Z87-DELUXE -1050zl

4 Pamiec RAM

CORSAIR Vengeance DDR3 16GB 4x4GB 1600MHz 9-9-9-24 -580zl

5 Zasilacz

EVGA SuperNOVA NEX750G 750W 140m 80+ GOLD -500zl

Prosze a te mniesze podespoly to juz chyba sobie poradzisz:)

6 Dysk SSD

SSD Kingston HyperX 3K 480GB SATA3 -1500zl 540/450MB/s

i drugi na dane

WD Sentinel WDBNSH0030HNC 3TB -1400zl

to masz za jakies 8 tys :)

 

 

Ten zestaw również mi się podoba - powinien być tańszy :-)

Zanim napisałem ten post na forum przez miesiąc przeglądałem oferty sklepów i najbardziej do gustu przypadł mi właśnie ten procesor, gdyż Core i7 3930K wydawał mi się za drogi. Największy problem miałem jednak z wyborem płyty głównej. W niektórych jest mało portów SATA lub USB, w innych znowu utrudniają instalację Linuksa - dlatego zdecydowałem się na założenie tego tematu :-)

Link to post
Share on other sites
Muszę trochę poczytać o tym Core i7 3930K, bo często go polecacie na forum :-) Cały czas nie wiem, czy stać mnie na aż taki wydatek...

Dobry CPU to podstawa - całego komputera.

Haswella odradzam ze względu na :

- bardzo kiepskie warunki OC - pasta na IHS jeszcze gorsza niż w przypadku IVY

- wysoka cena Mobo

- platforma przeznaczona dla graczy i "nomalnych" użytkowników (s2011 to socket kierowany do pracy)

- CPU na 1150 max 4rdzenie 

- 2 kanałowy kontroler RAM

 

 

SSD Kingston HyperX 3K 480GB SATA3 -1500zl 540/450MB/s i drugi na dane WD Sentinel WDBNSH0030HNC 3TB -1400zl

What ???

A może poczytaj co nie co na temat SSDków zanim takie cudo polecisz. To samo z dyskami - 3TB ?? Gwarancja szybkiej awarii - obecnie max 2TB dyski HDD, wyżej nie znam żadnego dobrego dysku, który mógł bym polecić.

 

EVGA SuperNOVA NEX750G 750W 140m 80+ GOLD -500zl

Słaby zasilacz generalnie - w tej cenie znajdziesz o wiele lepsze modele.

 

CORSAIR Vengeance DDR3 16GB 4x4GB 1600MHz 9-9-9-24 -580zl

...i zpachane wszystkie sloty ddr3 - jak już to 2x 8GB i 2 wolne sloty do przyszłej rozbudowy  ;)

 

W tym segmencie sprzętów niema zlituj się - zgłęb kolego wiedzę w temacie i wtedy polecaj - masa kasy idzie w sprzęt, więc wskazane są 100% pewniaki. Z tego co widzę masz niezbyt dużą wiedzę i sporo nauki przed Tobą  8-) Tylko bez fochów proszę - to rada, a nie "jazda".

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dobry CPU to podstawa - całego komputera.

Haswella odradzam ze względu na :

- bardzo kiepskie warunki OC - pasta na IHAS jeszcze gorsza niż w przypadku IVY

- wysoka cena Mobo

- platforma przeznaczona dla graczy i "nomalnych" użytkowników (s2011 to socket kierowany do pracy)

- CPU na 1150 max 4rdzenie 

- 2 kanałowy kontroler RAM

 

 

What ???

A może poczytaj co nie co na temat SSDków zanim takie cudo polecisz. To samo z dyskami - 3TB ?? Gwarancja szybkiej awarii - obecnie max 2TB dyski HDD, wyżej nie znam żadnego dobrego dysku, który mógł bym polecić.

 

Słaby zasilacz generalnie - w tej cenie znajdziesz o wiele lepsze modele.

 

...i zpachane wszystkie sloty ddr3 - jak już to 2x 8GB i 2 wolne sloty do przyszłej rozbudowy  ;)

 

W tym segmencie sprzętów niema zlituj się - zgłęb kolego wiedzę w temacie i wtedy polecaj - masa kasy idzie w sprzęt, więc wskazane są 100% pewniaki. Z tego co widzę masz niezbyt dużą wiedzę i sporo nauki przed Tobą  8-) Tylko bez fochów proszę - to rada, a nie "jazda".

 

 

Ja również postaram się zapoznać z polecanym przez Ciebie sprzętem - najwyżej będę musiał się jeszcze przez jakiś czas wstrzymać z kupnem sprzętu i dozbierać. Nie wiem jeszcze jak przekonać kobietę do tego, że wydam pewnie ponad 10 000,00 zł na sprzęt :-D

Ale jeszcze raz dziękuję Wam za pomoc - odezwę się za jakiś czas :-)

Link to post
Share on other sites

Jak chcesz to można znacznie taniej, ale na i7 3770K (+1500zł za mobo i CPU), czyli już miał byś sprzęt za około 6 tysięcy - różnica w 4C/8T vs 6C/12T - (50% mocy mniej, ale 3770K to nadal bardzo mocny cep i jak nie potrzebujesz wielu wątków, to spokojnie może wystarczyć). Kwestia jak dobra to ma być maszynka. Polecam ogólnie górną półkę - masz tutaj typową stację roboczą za grubą kaskę, ale jak chcesz zaoszczędzić to spokojnie jest na czym to zrobić. Zestaw jaki proponuje to powiedzmy że taki full wypas jest i nie koniecznie musisz odrazu na tak "głęboką" wodę wskakiwać. W szczególności jak masz mieć jakieś konfilkty z lubą z tego tytułu. Ja sobie troszkę inaczej poradziłem z tym problemem - składałem maszynkę około 2 lata - stopniowo inwestując w sprzęt - tak średnio od 2 do 4tysięcy co jakieś 4 miesiące. W finale wpakowałem +/- 15 tysięcy w sprzęt bez żadnych konfliktów o "budżet" domowy. Do dziś nie wie  ile kasy stoi obok biurka i na nim   :D ,ale przez ten czas widzi jak bardzo jest mi potrzebny taki, a nie inny sprzęt. Teraz ciąg dalszy inwestycji mnie czeka :

- macierz RAID10 z 4x2TB (1200zł)

- kolejne 32GB ramu (1100zł)

- pół-profesjonalny dual-LCD (około 4000zł)

Później audio by się zdało dobre (tani DAC 350zł, tanie kolumienki > 1tysiaczek za 2szt)

W sumie 8tyś.  :o ...  :cry:

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak chcesz to można znacznie taniej, ale na i7 3770K (+1500zł za mobo i CPU), czyli już miał byś sprzęt za około 6 tysięcy - różnica w 4C/8T vs 6C/12T - (50% mocy mniej, ale 3770K to nadal bardzo mocny cep i jak nie potrzebujesz wielu wątków, to spokojnie może wystarczyć). Kwestia jak dobra to ma być maszynka. Polecam ogólnie górną półkę - masz tutaj typową stację roboczą za grubą kaskę, ale jak chcesz zaoszczędzić to spokojnie jest na czym to zrobić. Zestaw jaki proponuje to powiedzmy że taki full wypas jest i nie koniecznie musisz odrazu na tak "głęboką" wodę wskakiwać. W szczególności jak masz mieć jakieś konfilkty z lubą z tego tytułu. Ja sobie troszkę inaczej poradziłem z tym problemem - składałem maszynkę około 2 lat - stopniowo inwestując w sprzęt - tak średnio od 2 do 4tysięcy co jakieś 4 miesiące. W finale wpakowałem +/- 15 tysięcy w sprzęt bez żadnych konfliktów o "budżet" domowy. Do dziś nie wie  ile kasy stoi obok biurka i na nim  :D

 

Póki zarabiam i na wszystko starcza, to również nie ma z tym żadnych problemów, jednak pytania w stylu: "A nie lepiej było zainwestować te pieniądze w samochód?" pewnie się pojawią :-D

 

Czy na wszelki wypadek mógłbyś mi podać polecane zestawy do jednego i drugiego procesora, żebym sobie na spokojnie je porównał w domu i zapisał wady / zalety każdego z nich? :-)

Edytowane przez Jomagrak
Link to post
Share on other sites

Wieczorkiem podam, albo ktoś mnie uprzedzi do tego czasu - teraz pora do pracy lecieć ;)

Zmień mobo na MSi Z77A gd55, ram na 2x8GB i CPU na i7 3770K i masz zestaw na s1155.


 

 

"A nie lepiej było zainwestować te pieniądze w samochód?
Samochody ludzi zabijają, szkodzą środowisku i zawsze można się bujnąć komunikacją miejską, lub super-truper PKP. Stacja robocza nie zabija ludzi, nie szkodzi środowisku i nie można jej zastąpić innymi środkami  :D
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

Wieczorkiem podam, albo ktoś mnie uprzedzi do tego czasu - teraz pora do pracy lecieć ;)

Zmień mobo na MSi Z77A gd55, ram na 2x8GB i CPU na i7 3770K i masz zestaw na s1155.

 

 

Samochody ludzi zabijają, szkodzą środowisku i zawsze można się bujnąć komunikacją miejską, lub super-truper PKP. Stacja robocza nie zabija ludzi, nie szkodzi środowisku i nie można jej zastąpić innymi środkami  :D

 

 

Poczytałem sobie przed chwilą na temat tych procesorów i zastanawia mnie kilka rzeczy:

1. Dlaczego wszyscy polecają starszego Ivy Bridge zamiast nowego Haswella, który dostaje gorsze noty na wszystkich portalach? Pisałeś wprawdzie o gorszym OC, ale znowu Haswell zużywa o wiele mniej prądu itd.

2. Czy nie warto poczekać do września na premierę nowych procesorów Ivy Bridge-E? Taki Core i7 4930K zapowiada się całkiem w porządku.

3. Dlaczego nikt nie poleca Xeonów? W firmie do pracy wykorzystuję stację roboczą Dell Precision T1650 z procesorem Intel Xeon E3-1225 v2 oraz 16GB (4x4GB) 1600MHz DDR3 i wszystko w miarę chodzi. Słyszałem jednak, że te procesory nie nadają się do kompilacji. Nie miałem jednak możliwości porównania ich z innymi.

 

Szczerze mówiąc w procesorach z rodziny Enterprise przeraża mnie ich cena i pobór prądu, lecz zachwyca wydajność.

Boję się zakupić Haswella z powodu średnich opinii, a Ivy Brigde nie jest już najnowszą generacją, a cenowo również nie ma szału. Chciałbym, żeby ten komputer wystarczył mi na kilka lat bezproblemowej pracy (z upgrade'ami, o które ciężko przy starszych generacjach), dlatego wolałbym inwestować w nowe technologie.

 

Nie wiem, co myślicie na ten temat - chętnie przeczytam :-)

Edytowane przez Jomagrak
Link to post
Share on other sites

1. Haswell jest wydajniejszy od IVY. "Je" mniej prądu, ale poza poprawą przepustu na cache nic nowego nie wnosi. Do tego Intel zamiast posłuchać "stękania" na temat IVY i pasty na ihs, to znowu powtórzył błąd. Temperatury są znacznie wyższe dzięki badziewiu jaki zastosowano, ale co tam - lepiej jest zwiększyć maksymalne temp. pracy do 100 stopni (wyżej redukcja taktowania w celu zbicia temp. - na s2011 jest to samo tylko na 85-90 stopniach), niż zmienić technologię produkcji, którą co dopiero postawili pod IVY.

2. Nie warto - procesory będą tak samo "smarowane" jak Haswell - czyli wyższe temperatury na 100%. Do tego nadal 6 rdzeni / 12 wątków w planach, czyli 3930K w niższym procesie technologicznym z kiepską pastą, zamiast lutu.

3. Piszesz że SB-E jest drogie - a co powiesz na CPU za 3,5-5 tysięcy ;) , bo tyle kosztuje dobry Xeon. Teraz pomnóż to razy dwa, dodaj mobo za 2 tysiące, pamięci dla każdego CPu z osobna, bardzo mocny zasilacz i masz stację na Xeonach. Tylko podkręcone Xeony w dualu są wstanie przegonić jeden procek klasy SB-E 6c/12t, oczywiście również podkręcony. Dodam że taka 3930K@4,7GHz bije na łeb każdego MacPro i Dual-Xeona bez OC. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...