Skocz do zawartości

Nowy i7 4930k i tylko x79 ?


Recommended Posts

Ostatnio trochę poczytałem, że juz niedługo wyjdą nowe 6 jajowce intela. Martwi i jednocześnie zakakuje mnie jedno. Ponoć będa one przeznaczone do płyt na chipsecie x79. To niby plus, ale martwi mnie minus - to stary chipset (i to bardzo) w porównaniu do nowych z77 i z87.

Niby fajnie, bo jak ktoś posiada już x79, to dokupi lepszy procek jeśli będzie jakiś skok wydajności do obecnie posiadanego, ale ma być dość mały. Biorąc jednak pod uwagę nowe technologie na płycie no to cienko to widzę. Martwi mnie np. ilość SATA 3.0 - standard to 2 sztuki z chipsetu, a reszta to montowane chipy innych firm i niższej wydajności. SATA 2.0 - 4 sztuki - też z chipsetu. Dla porównania z87 ma już 6x SATA 3.0 co jest naprawdę niezłą spraw dla posiadaczy dysków. Kolejny aspekt - USB 3.0 - w x79 są to dodatkowe scalaki, bo chipset nie obsługuje. Kolejny - Pci-e 3.0. W tej chwili potrzeba patchów, aby to działało na płycie bo stary procek i7 3xxx nie obsługuje. Nowe z serii 4xxx już niby tak ale ....

Pojawia się więc pytanie - czy intel postara się o nowy chipset x89 ? Z tego co czytałem to niby nie. Ktoś napisał, że top end intela leci w kolejności co 2 numery - czyli - x58 - x79 - x99. Z informacji niby to się sprawdza, bo x99 będzie kolejnym chipem pod Haswell-E.

Teraz mam zagwostkę - z aktualnie posiadanego i7 2600k miałem zamiar iść właśnie na i7 4930k, ale biorąc pod uwagę stary chipset - to nie jest dobry pomysł. Co o tym myślicie ?

Link to post
Share on other sites

Uważam że przeginasz. X79 jest stary? Stare chipsety to np X48 pod procki LGA a nie X79 pod Ivy. Myślisz że dostaniesz coś więcej wraz z nowym chipsetem? Zmieni się numerek , a funkcjonalność nadal będzie zależeć od ceny i modelu płyty.

Co do samej zmiany procesora to powiem tak. Do pracy z grafiką/filmem, grubych renderów i obliczeń to zmiana jest jak najbardziej opłacalna. 6 potężnych rdzeni z HT oraz sporo keszu na pokładzie. Jeśli procesor ma być do gier to zmiana 2600K na 4930 to wywalanie pieniędzy w błoto.

Link to post
Share on other sites

Prawda jest taka, że...

-dyski HDD i tak SATA3 nie potrzebują, a mało kto ma więcej niż 2 szt SSD, zaś jeśli ktoś potrzebuje już mieć bardzo wydajny podsystem dyskowy, to kupuje i tak dedykowany temu serwerowy kontroler

-USB3.0 na dodatkowych scalakach, ale jest w każdej płycie

-PCI_E 3.0 działa bezproblemowo na kartach AMD i wymaga 60 sekund na doinstalowanie patcha dla NV


PS: Z chipsetami X od Intela + karta nVidii są zawsze jakieś perturbacje... Na X38 i X48 karty serii 2xx chodzą tylko jako PCI_E 1.1

Link to post
Share on other sites

Trochę nie do końca się zgodzę :

- SATA -  dodatkowe kontrolery to dodatkowe opóźnienie startu kompa - wystarczy zobaczyć testy asrocka x79 extreme 11, który niby rozwiązuje problem, bo ma kontroler SAS na 8 dysków - podpięte pod niego dyski opóźniaja start kompa do ponad 60s + start windowsa. Aktualnie mam 5 dysków i 1 dvdRW. U mnie dodatkowy kontroler SATA 3.0 to jakies dodatkowe 15-20sek do startu kompa. Dodatkowe kontrolery także nie zapewniają także takiej wydajności jak intelowskie z chipsetu.

- USB - tutaj także problem wydajności i dodatkowych sterowników czasami problematycznych.

- PCI-e - ati bez problemów z tego co widziałem, fix nvidii jest problematyczny, czasami problemy ze stabilnością kart.

I na sam koniec podsumowanie - dodatkowe kontrolery zabieraja linie pci-e. To nie jest akurat jakiś problem bo x79 ma ich sporo, a wypasiony asrock 11 i asus WS maja nawet dodatkowe mostki PLX pci-e, aby uruchomić nawet 4 karty po 16 linii pci-e każda na raz.

 

Aż się więc prosi, aby odświeżyć x79 o najbardziej potrzebne USB 3.0 i SATA 3.0, tylko niestety o tym cisza, mimo wielu takich tematów na zagranicznbych forach.

Link to post
Share on other sites

Nie czytasz dokładnie, nie mówię o kontrolerze w Asrocku, który jest sobie tam /jakiś/. Mówię o profesjonalnych dedykowanych serwerom kontrolerom SATA pod PCI_E. 


jeśli ktoś potrzebuje już mieć bardzo wydajny podsystem dyskowy, to kupuje i tak dedykowany temu serwerowy kontroler

Link to post
Share on other sites

A ja cały czas mówię że w intelu x79 właśnie by sie przydały podstawowe nowości takie jak w z87.

Jestem średnio wymagającym użytkownikiem komputerów i nie potrzebuje cudów dodatkowych do płyty, ani kontrolerów za gruby szmal.

Wystarczy wziąść zwykłego szarego Kowalskiego i zapytać go gdzie podepnie np 2 dyski SSD (mam dwa w raid), a do tego jeden lub dwa dyski na SATA 3.0 skoro ma tylko 2 miejsca. Gdyby miał płytę na z87 to ma problem z głowy - 6 miejsc. Dyski SSD stają się coraz bardziej popularne i przystępne cenowo - po co ograniczać ich wydajność do SATA 2, lub zewnętrznym kontrolerem.

Dlatego cały czas jestem ciekaw czy będzie jakiś refresh chipsetu do nowych procków, ale niestety się na to nie zapowiada.

Link to post
Share on other sites

kamyk155, to napisz do Intela, może uwzględni Twoje uwagi i wypuści na Twoje życzenie nowy chipset. Czy będą nowe chipsety dla 2011? Dla LGA2011-3 tak. Chcesz sześciojajowca od Intela to jesteś skazany na X79. Jeśli twierdzisz że X79 nie spełnia Twoich oczekiwań to zostań przy 4 rdzeniach i weź Hasswela. Przecież, jak piszesz, jesteś średnio wymagającym użytkownikiem komputerów więc cztery rdzenie ci wystarczą.

Link to post
Share on other sites

Jest tylko jedno ALE - nienawidzę tej zakichanej płyty którą teraz mam - nigdy więcej gigabyte.

Planowałem zamianę na z77 i 3770k, a później na z87 i 4770k, ale dałem sobie spokój bo mają zglucone rdzenie pod IHSem.

Planuje jak już to przesiadać sie na 4930k, ale z x79 słabo to wygląda - jak na razie.

Link to post
Share on other sites
Planuje jak już to przesiadać sie na 4930k, ale z x79 słabo to wygląda - jak na razie.

 

Powiedz mi tylko do czego używasz swojego komputera?

Może po prostu szkoda teraz myśleć o zamianie na szybszy procesor. Może warto zaczekać pół roku. Cena tego 4930 spadnie, a kto wie, może wyjdzie wymarzony dla Ciebie chipset.

Link to post
Share on other sites

Wszystko wskazuje na to że jednak miałem rację - widać to po dzisiejszym info o prockach :

 

- Nieoficjalnie wiadomo jednak, że koncern Intel planuje wydać również udoskonaloną wersję chipsetu X79, która zaoferuje kontroler USB 3.0 i więcej złącz SATA 6 Gb/s (w obecnej wersji jest ich sześć).

 

Jeśli tylko tak się stanie to jest to mój przyszły zakup.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem co macie za płyty ale z moim Asusem Rampage IV formula to start systemu najbardziej opóźnia menu wyboru systemu (mam 2 dyski - na jednym 7mka a na drugim 8mka) a nie jakieś kontrolery... Chipset X79 (SB-e) uważam obecnie za najlepszy w porównaniu do Haswelli jeżeli chodzi o wydajność procesorów na te podstawki... Poza tym znajdźcie mi procesor z SB-E który ma pastę (jak wszystkie shitwelle) zamiast lutowanego IHS'a...

 

Wysłane z mojego GT-P5110 za pomocą Tapatalk 4

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...