Skocz do zawartości

Zestaw komputerowy - obliczenia numeryczne


Recommended Posts

Witam

 

Jak komuś się nie chce czytać to w skrócie wszystko na dole:)

 

Próbuję złożyć stacje roboczą niestety sprzętem komputerowym przestałem się interesować prawie 10 lat temu, tak więc po krótkim niedzielnym nadrobieniu potrzebuję co nieco pomocy;).

Główny cel stacji to umożliwienie przeprowadzenie większych obliczeń numerycznych. Co do wymagań to chciałbym móc jeszcze dodatkowo korzystać z komputera w trakcie obliczeń, tak więc 32Gb RAM to minimum, nie wiem tylko co bardziej warto(stosunek cena/jakość) 2x16 czy 4x8? Jest sens nastawiania się na ich późniejsze powiększenie jeśli zazwyczaj zżerają mi one 20 Gb czy przystopować na 32? Obliczenia puszczam na maks 6 wątkach tak więc 4rdzeniowy 8 wątkowy powinien starczyć? Możliwe, że czasem będę na niej pogrywał tylko, że tak naprawdę swoją przygodę z grami skończyłem dawno i jestem w trakcie przechodzenia mass effect 2 i nigdy jakoś specjalnym fanem wypasionej grafiki nie byłem tak więc ta karta myślę, że powinna mi wystarczyć na raczej spory czas(plus jej użycie do prostych modeli 3d - Catia)? Podział dysków SSD - system, aktulane obliczenia, 1TB gry/muzyka/filmy, oraz 2TB archiwum jest dobry? Jakieś sugestie co do firm wyboru? Komplet obudowa + zasilacz trzyma jakiś poziom co do hałasu/chłodzenia? Chciałbym móc też czasem pospać więc wolałbym żeby zbytnio nie szalał. Nie znam się kompletnie na chłodzeniu więc nie chciałem wybierać głupot ale pewnie by się przydało bo coś napewno będę próbował podkręcać

Ogólnie jak już wspomniałem jestem zielony w temacie i czuję się dość niepewnie więc z góry dziękuję za wszelką pomoc.

  • Zastosowanie komputera : Obliczenia numeryczne + codzienne użytkowanie(starsze gry, filmy, muza)
  • Maksymalna kwota : Poniżej 6000 ale fajnie by było zaoszczędzić i zejść niżej
  • Których części potrzebuję : wszystko poza klawiaturą i myszką
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : Tak, jeśli ma to sens.
  • Rozdzielczość mojego monitora : Podana w zestawie - 1920x1080 ale jestem otwarty na sugestie
  • Specjalne wymagania :  Możliwość fukncjonowania w trakcie obliczeń
  • Części z poprzedniego komputera : BRAK
  • Własna propozycja zestawu : http://www.morele.net/inventory/info/z1PkD/
  • Inne : NIe uwzględniłem zestawu chłodzącego a pewnie by się jakiś przydał

Pozdrawiam!

 

Link to post
Share on other sites

Witam

Zestaw jest dobry oprócz nie zgodności procesora z płytą główną. Ja osobiście posiadam i7 3770(który jest chlodniejszy od 4770 przy maksymalnym obciążeniu i OC) i gdy komputer mi coś renderuje/oblicza to nawet przy użyciu 100% procka mogę na spokojnie oglądać filmy w FHD.

Więc jeśli wolisz zyskać +/- 5% wydajności i wyższe temperatury(co za tym idzie głośniejsze chłodzenie procesora) to wybieraj Haswell'a, a jeśli nie to bież Ivy Bridge.

Link to post
Share on other sites

Ja je**e - z samego rana już się zaczyna - CO WY MACIE Z TYMI DYSKAMI WD RED!!! kolejny konfig - zaraz szlag mnie trafi. piszesz że chcesz zaoszczędzić, a wybierasz droższe HDD, gdzie masz WD BLUE który nie dość że tańszy to szybszy. Red to jest do NASów i tego typu rozwiązań - przystosowany do długiej pracy, niski pobór energi i hałasu, ale do kompa to tylko na magazyn danych się nadaje.

Tylko po co jak  są tańsze dyski  ??? Gdzie tu logika ???

 

Buda Z9 ? hmmm ile masz lat że takie świecidełko się podoba ? 

A może Fractal R4 jak ma być cicho ?

Nahhh wracam do robo bo zaraz krew mnie tu zaleje  :/  :D

 

Pokaż mi ramy 16Gb w jednej kości ?

Ma być tanio to IVY a nie nowy Haswell czyż nie ?

Ma być tanio to tańsze dyski HDD czyż nie ?

Ma być tanio i mobo za 800zł na Z77?

Nic tylko pogratulować - GDZIE TU LOGIKA ????? Zacznij myśleć po prostu, bo piszesz jedno a wklejasz takie gó**o że aż mnie nosi ... Pokazałeś klasę tym zestawem - rozumiem że się nieznasz, ale jak piszesz że ma być tanio na na kij wybierasz mobo za 800zł ?? Wytłumacz mi to ? To samo z dyskami ? 

 

i7 3770K + Macho B&W

MSi Z77A g45

32GB ddr3 1600MHz Crucial Ballistix 4*8GB 

Asus 7790

SSD 128Gb Samsung 840Pro 

HDD 1TB WD Blue + 2TB Seagate (dm001)

PSU Fotron HEXA 500W

Buda Fractal R4

 

lub PRO maszyna (6rdzeni/12 wątków; 64GB ram)

 

i7 3930K  + Macho B/W

MSi X79A GD45 (8D)

64GB ddr3 8*8GB 1600MHz CL9 G.Skill RipJawsZ

Asus 7790

SSD 128Gb Samsung 840Pro 

HDD 1TB WD Blue + 2TB Seagate (dm001)

PSU BQ L8 630W

Buda Fractal R4

 

Ochłonąłem troszkę ^^  

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...