Skocz do zawartości

Padalec ciepłokrystaliczny 16:9/1920x1080 dla fana CRT.


Gość Kotecek

Recommended Posts

Gość Kotecek

KOTECKOWY STAN OBECNY:

Wieczorem gram na CRT 17”  NEC MultiSync FE770 w 1024x768. Z racji, ze CRT to lustro za dnia używam padalców ciepłokrystalicznych Samsuga Syncmastera 152T (15” z 1024x768) lub Philipsa 196VL (18,5’ z 1366x768).

 

MOTYW:

Mam nowe stanowisko z dużym biurkiem. Planuje postawić CRT do grana wieczorem ale obecne padalce do grania w dzień bym wymienił na większe padalce, wykorzystujące w pełni potencjał najszybszego komputera. Mam DELL’a 1908FP (19” z 1280x1024) i podłączył bym go do starszego komputera a do nowego chciał bym padalca 16:9 z 1920x1080. Wielkość 21,5, lub 23” lub 24”. Teraz gry są robione ewidentnie pod 16:9 więc nawet w DELL’u U2410 są pasy :/ Wgl sam U2410 ma być docelowo gdzie indziej i nie będzie służył do grania.

 

I teraz nasuwa się pytanie jakiego padalca? Jestem fanem CRT więc wiem, ze żaden padalec nie zagwarantuje mi takiego krystalicznego obrazu ale są lepsze i gorsze padalce.

 

ZAZSTOSOWANIE:

Gry w 1920x1080 na pełnych detalach. Głównie za dnia. Głównie FPS/TPP, rzadziej samochody i strategie lub inne. Gram tylko w single i nie potrzebuje super 1ms + 120Hz aby cos ustrzelić. 3D też mam gdzieś.

 

WYMAGANIA

- Wielkość 21,5”; 23”; 24”. Preferuje raczej 23”. Żadne 27” i większe nie wchodzą w grę.

- 1920x1080. Takie czasy… Jak kupie 1680x1050 to też będą pasy więc niestety 1920x1080.

- Jasność w grach mniejsza niż w DELL’u U2410. Ogólnie lubię czerń CRT i dobrze było by mieć dobrą/głęboką czerń, do której przyzwyczaiła mnie ta technologia.

- Max 60Hz (patrz sygnatura). 120Hz wgl nie biorę pod uwagę.

- Obudowa wykonana z matowego plastiku. Ogólnie ma się prezentować przyzwoicie.

- Lubię oszczędzać więc po konfiguracji monitor ma jeść max. 20-22W.

- Matryca? Nie wiem właśnie. IPS jest jasny. TN jest ciemniejszy od IPS ale ma słabsze kolory. VA ma dobrą czerń i nie wiem jak z responsywnością.

- Responsywność? Na starych padalchach jest 25ms i40 ms i mi nie przeszkadza. Nie jestem czuły ale lepiej żeby obraz mi sięnie rozjeżdzał.

- Katy? TN mi starczy pod tym względem. Gram sam i siedze na wprost.

- Cena? Lubię oszczędzać więc cena niższa jest ceną lepszą ale jak jest sens to wole do jakości obrazu dopłacić. Za nowy ok. 700 PLN. Nie mam wyznaczonej granicy jakiejś.

 

MOJE TYPY:

 

Używka:

 

DELL U2312HM. Kosztuje 500 PLN, ma jakieś przetarcia na ekranie. Pełne wyposażenie BOX. Za taką cenę mogę kupić za 10 min.

 

Nowe: Kupiłem właśnie lustrzankę więc nówka nie na dzisiaj raczej. Na potem.

 

DELL U2312HM – 22W, ok. 700 PLN, IPS, dobra ergonomia i wykonanie. Niestety jest jasny ale wg testów czerń jest nieco bardziej głęboka niż w U2410.

 

LG IPS237L – 21W, ok. 700PLN, IPS więc pewnie też jasnawy. Gdzieś widziałem fotki i wynika, ze mają nierównomiernie podświetloną matrycę. Ładny wygląd, taki smukły ale mniejsza ergonomia. Da się przeżyć. To tylko granie.

 

BenQ GW2450HM – 17W, k. 700 PLN, AMVA, Powinna być przyzwoita czerń (jak na padalca) ale ponoć przekłamuje kolory. Może dało by się to przeżyć w grach. Obudowa w obrzydliwym pianolakierze. Nie wiem jak z responsynością. Stary PVA z 2004r. smużył tak że granie było niemożliwe ale nowy chyba powinien ogaraniać temat. Jest też GW2260HM ale jego dsykwalifikuje ze względu na bliźniacze parametry za które trzeba zapłacić więcej i do tego je więcej prądu a jest taki sam (ma jakiś zbyteczny sensor czegoś tam).

 

BenQ GW2250 (z różnymi dopiskami) – 420-520 PLN, zużycie prądu powinno być sensowne, VA. To jakiś mniejszy i tańszy BenQ. Nie wiem czy ma coś wspólnego z tym powyżej i czy jest warty uwagi.

 

DELL’e S2240L (IPS, 590PLN), S2340L (IPS, 620PLN), S2440L (AMVA, 800PLN). – Wszystkie jedzą poniżej 20W. Najciekawszy mi się wydaje S2440L ze względu na matrycę ale… to są lustra. Teoretycznie powinna być dyskwalifikacja ale… czy przy opuszczonych roletach (brązowe) to szkło nie powinno dać namiastki krystaliczności obrazu jak na CRT?

 

Eizo FS2331 – 25W, ok. 1.100 PLN, C-PVA, To jest pozycja ekstremalna (cenowo). Taka se ergonomia ale do grania starczy chyba. Chyba najlepszy jakościowo (obraz) z wymienionych przeze mnie. Pozycja najdroższa i nie na teraz. Jeśli ten to bym na razie postawił U2410 i potem kupił Eizo. Tylko czy będzie smużył zauważalnie? Czy „czerń” jest warta dopłaty? Obraz był by zauważalnie lepszy od pozycji wymienionych wyżej? Tak mi się daje, ze to chyba najlepsza pozycja aby przesiąść się z CRT. Mamy w domu starego Samusnga 19" na PVA z 2004r. i czern jest zauważlanie głębsza od innych padalców w domu. Jest też FS2333 na IPS ale IPS można mieć taniej więc bym nie inwestował w Eizo IPS.

 

Któryś z tych? Jakiś inny? Czy na szybko tego używanego DELL’a U2312MH wziąć? Odłożyć na Eizo? Z którego monitora 1920x1080 fan CRT był by najbardziej zadowolony?

Edytowane przez Kotecek
Link to post
Share on other sites

Według mnie  jeśli jesteś fanem monitorów crt [ ja też byłem , ale technologia idzie do przodu  ]  najlepszym wyborem będzie  monitor 120Hz  gry zaczną wreszcie wyglądać normalnie naturalnie bo to właśnie to co wypluwa z siebie na użytkownika "normalny" LCD jest sztuczne. I nie chodzi mi tutaj nawet o same 120Hz tylko o stroboskopowe podświetlenie. Taki CRT nawet w 60Hz ma ultra płynny obraz, coś co dla zwykłego  LCD 60hz jest nieosiągalne. Za to 120Hz  to poprostu poezja dla oczu, obraz jak na 120Hz CRT . Bardzo polecam szczególnie do gier fps 

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

@UP. Spójrz na mja sygnaturę. Nie wykorystam tego 120Hz bo itak ustawie frame limiter w okolice 20fps (gram tylko w singlu) tym bardziej w tak obciążającej sprzęt rozdzielczości jak 1920x1080. Na CRT jestem nie dla 100Hz tylko ze względu na czerń, kolory i to co nazywam "krystalicznością" obrazu. Co do płynności mam bardzo małe wygania jak na dzisiejsze czasy, na szczeście dla mojego portfela :) W kierunku ku 120Hz/144Hz z 1ms zdecydownie nie idę.

 

LCD raczej będzie mniej wykorzystywany niż CRT, bo więcej czasu mam wieczorem niż w dzień ale myślałem nad czymś co by dało przyzwoitą (jak na LCD) czerń i kolorystykę.

 

Mam przyzwoitego DELL'a U2410. Ma to lepsze kolory od CRT ale czerń lezy i kwiczy. W ogólnym rozrachunku w grach obraz obieram jako słabszy niz na CRT, bo brak mu głębi. I chyba wole mnieć lepszą czerń i byc nieco stratny na kolorach. I wtdy PVA/AMVA by się pewnie przydało.

Edytowane przez Kotecek
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...