Skocz do zawartości

Wysokie wykorzystywanie procesora


Recommended Posts

Witam was .
Chciałbym porozmawiać z wami o moim już 6 letnim staruszku CPU ponieważ ostatnio coś szwankuje. 
Mianowicie podaje moją specyfikację PC:
 
CPU : AMD Athlom 64 X2 Dual Core Processor 5400+ 2.8 GHz
DRAM  2GB
system 32 bit win 7 professional 
GPU GeForce 8600GT dedykowana pamięć to 256MB
 
Niestety ale przy filmikach YT w 720p gorzej jeszcze 1080p wykorzystuję aż 100% z małym wahaniem do 97% zużycie procesora... Czasami grając w grę na full grafice przytnie sie lekko fps z 60 do 30-20. Jakie pół roku temu ten komputer śmigał bez żadnej zawieszki... 
 
Dodam wszystkie pliki temp usunięte (ręcznie oraz przez Odkurzacz)
rejestr wyczyszczony (CCleaner)
defragmentacja zrobiona,
Antywirus (AVG) sprawdził wszystko i nie ma żadnego robaka.
Auto-start jest wyczyszczony
włączone przez msconfig programy .Jest tylko potrzebne mi sterowniki oraz programy. Komputer raz na miesiąc jest czyszczony z kurzu dokładnie.
 
Dodam że wymieniałem jakieś 4 miesiące temu pastę przewodzącą . Grafikę też dokładnie wyczyściłem z kurzu i robię to nadal. W biosie nie mogę podkręcić mojego staruszka ponieważ ma zablokowany Mnożnik. Dosłownie robiłem Wszystko by procesor chodził jak należy szczególnie że to nie jest tam jakiś złom tylko ładnie brzmiący 2 rdzeniowy 2.8 procesorek. Dam jeszcze kilka SS żebyście nie odpowiadali bym zrobił ss menagera itp. 
 
wydajność: https://lh5.googleusercontent.com/-BCUnUrBl0uU/UeKdR2OZXjI/AAAAAAAAADY/PqZ2Jucr2u0/w1598-h639-no/procesor.jpg

 

procesy https://lh4.googleusercontent.com/-0bA-ZH9YzmI/UeKdUF9QONI/AAAAAAAAADg/oA63YLO2nDA/w1598-h612-no/procesy.jpg

 

temperatura pc'ta https://lh4.googleusercontent.com/-HGo6yCgcVAA/UeKdUymKFgI/AAAAAAAAADo/SLrMeEMnl8o/w586-h820-no/temperatura.jpg

 

Bardzoo bym prosił was o pomoc. Zrobiłem już wszystko co mogłem i moja wiedza informatyczna już nie ma pojęcia co robić dalej. Może w rejestrze może w biosie. nie wiem... Komputer ma swoje lata lecz wiem że on potrafi dużo więcej niż teraz .

Link to post
Share on other sites

Problem masz w odniesieniu do tej samej gry? w sensie nie było spadków w konkretnym tytule i nagle są? no bo z filmikami to się nie dziwie, po każdej aktualizacji przeglądarki wymagania rosną, a filmiki sporo z proca zużywają, zwłaszcza że ten co masz to nie jakiś demon prędkości, może od spraw technicznych by zacząć, czy procesor działa faktycznie na pełnych mhz? może ma jakieś dropy? przeanalizuj to choćby core temp czy pod obciążeniem nie zaniża sobie taktowania


w sensie odpal Core temp i prime95 i oglądaj co się dzieje, czy przy długotrwałym obciążeniu 100% każdego rdzenia trzyma się na 2,8? czy nie wywala np błędu na jednym rdzeniu i czy nie działa tylko jeden?

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o gry to teraz coś zaczął na 0,5-2 sek obniżać w pewnych momentach fps. Tytuły ? Głównie to teraz gram w LOL-a i w nim największe problemy mam na samym początku i proc ma czasami pewne "fochy" i w randomowych momentach obniza fps (z 60 do 30-25 na kilka sekund) 

 

Screen z core tempa : https://lh6.googleusercontent.com/-xLtbYyhwPAY/UeKjk4C1rpI/AAAAAAAAAEg/CGeTwkvS8BI/w1598-h649-no/proc.jpg

 

po kilkuminutowym oglądaniu tego filmiku zauważyłem minimalny wzrost temp (ale to jest logiczne) i nie spada poniżej 95%

Edytowane przez Detrioux
Link to post
Share on other sites

ale pokatuj go z 20 minut i bacznie obserwuj bo może dopiero jak się nagrzeje i przy dalszych testach wystąpić throtthling


pierwszy screen nie budzi zastrzeżeń


chociaż są duże różnice temperatur na rdzeniach


takie nagłe spadki fps nie muszą być spowodowane prockiem koniecznie, jeżeli gra się freezuje na sekunde to ram może jest zawalony i czeka na "opróżnienie:)"


pożycz od kogoś jeszcze giga ramu i dorzuć i wtedy zobacz, bo widzę, że ładnie Ci ram zjada na pierwszym screenie masz 1,5 gb w systemie zjedzone przy filmiku

Link to post
Share on other sites

ale ogólnie prime ma obciążać maksymalnie komputer i wtedy najlepiej się diagnozuje co się dzieje źle, czy to dropy taktowania, czy temperatura, nie należy się prima bać, bo najwyżej bluescreena wywali i tyle


test trwa nawet kilka godzin, ale dla pewności powinno się go z 30 minut zrobić, przy czym nie masz OC procka, więc nie chodzi o stabilność ale zeby go nagrzać i poczekać chwile czy nie spada taktowanie, 20 minut byś potrzymal i przy okazji patrzyl na core tempa co się dzieje

Link to post
Share on other sites

Analizując to co przed chwilą się stało myślę że to nie jest normalne zachowanie i coś musi te zachowanie napierać. Spróbuje jeszcze raz z prime..

 

Jeżeli chodzi o dodatkowy ram nie wiem czy to bedzie mi potrzebne bo odpalając prime'a miałem pare okienek chroma włączone a to zżera ram ;)

Edytowane przez Detrioux
Link to post
Share on other sites

ogólnie jak testowałem komputer e2160 kręcony do 3,0, i 2 gb ram też zmuliło cały system przy prime, po dorzuceniu trzeciego GB ram problem odpuścił i nie muliło


musisz zmienić platformę na tej już nie poszalejesz

świetna rada:D to mu kup nowy komputer, wtedy problem zniknie, choćby to był pentium 3 to nie ważne, problem nie powinien występować i należy go spróbować rozwiązać a nie proponować kupno nowego

Link to post
Share on other sites

musisz zmienić platformę na tej już nie poszalejesz

Świetna rada.

A tak po za tym kiedy robiłeś format może głupie pytanie ale czasem potrzebuje tego PC :P

Mam słabszy sprzęt od ciebie i nie przycinają mi się filmiki na youtube w full hd lecz posiadam Win xp. Wydaję mi się że na taki sprzęt to XP najlepszy wybór ale tylko moje odczucie.

Link to post
Share on other sites

Pewną poprawę da włączenie html5  http://www.youtube.com/html5

Nie przy wszystkich filmach będzie aktywne; na komputerze mamy (win7, athlon 64 x2 4200+, 3GB RAM) przy tym samym filmie użycie procesora spadło o około 20%

Użycie procesora przez przeglądarkę na poziomie 50-60% przy Full HD to raczej nic dziwnego, na wcześniej wspomnianym komputerze gdy filmy odtwarzał Flash Player w Full HD użycie (flashplayer+przeglądarka) było w granicach 60-70%.

Przy oglądaniu zdarzały się czasem lekkie przycięcia.

Tak to wygląda w przypadku Firefox-a.

Edytowane przez Tomasz.B
Link to post
Share on other sites

https://lh6.googleusercontent.com/-Y8-fIRGiv-4/UeLDw85OHJI/AAAAAAAAAFE/wFK7fA2-avU/w1580-h889-no/Bez%25C2%25A0tytu%25C5%2582u.jpg

 

to jest wynik testu który po 2h nic nie wykrył i stwierdziłem ze dam stop. Powiedzcie mi jak mam korzystać z tego programu. Nie mam pojęcia co ten niby program ma mi pomóc i uświadomić.

 

tem. dochodziła na 1 rdzeniu do 71-70 i nie rosła. wykorzystał prawie cały ram z lekkim strojem 1,8 gb - 1.9gb...

co do html5 to mam to juz od dawna załadowane. co do formatowania to wg. mnie jest takim samym bezsensem jak kupno nowego pc-ta. chciałbym by ten chodził poprawnie stwierdzając fakt że jest dobrym przeciętniakiem .

Edytowane przez Detrioux
Link to post
Share on other sites

No to jak przez 6 lat formata nie robiłeś to się nie dziwię że ci na youtube filmiki nawet tnie :D. Może masz dysk pełny wiem głupie ale u mnie widać straszną różnice gdy mam full dysk a np. w 80% zapełniony (wiem po to jest jest aby go zawalić śmieciami ale jak system jest na tym samym to dużo w dupsko daje).

Link to post
Share on other sites

Na twoim miejscu to bym niepotrzebne usługi systemowe powyłączał, przeczyścił wszystko albo zrobił formata i dopiero te usługi wyłączył, troszeczkę jeszcze nad systemem popracował i powinno być jak trzeba. Ewentualnie na XP się przerzuć bo bez działań z twojej strony będzie to samo.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Problemem moze byc thermal throtting. Wylacz go w biosie, ja mialem takie cyrki na p4. Stale 60fps a nagle 20-30. Pprzy tym procek piszczal dziwnie, zmienilem paste i nawet nie musialem tej opcji wylaczac.

Sorawdz czy po przestawieniu temp. Thermal throtting na80c proc nadal sie grzeje. Ja bym wymienil paste, wyczyscil wentyl, musi pomoc.

Link to post
Share on other sites

Zacznij od przeskanowania peceta Malwarebytes Anti-Malware albo Spybot S&D. Wysokie wykorzystanie CPU. To albo wadliwy któryś program, albo szkodliwe oprogramowanie. To, że masz antywirusa nie oznacza, że nie ma np. na twoim pc innego dziadostwa. Jeśli nie używasz firewalla to sobie zainstaluj np. darmową nakładkę na systemowy firewall  http://www.sphinx-soft.com/Vista/order.html albo comodo. Ogranicz oprogramowaniu dostęp do sieci. Niech łączy się tylko to co powinno a nie wszystko co masz na kompie. Użyj tego softu do zlokalizowania zamulaczy http://www.anvir.com/download.htm.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...