Skocz do zawartości

Black Screen w czasie grania


Recommended Posts

Witam,

  od przeszło pół roku mam problem z wyskakującymi blackscreen'nami (właściwie to częściej są to
czarno-zielone/fioletowe/niebieskie/pomarańczowe/białe pionowe paski w zależności jakiego koloru obrazy byływyświetlane w grze, przykład niżej) na ekranie w czasie gry w League of Legends, Diablo 3, Guild Wars 2, Skyrim, Wiedzimin 2 czy Civilization 5. Komp się zawiesza, a z głośników słychać buczenie niezależnie czy ekran jest w paski czy poprostu czarny. Nie ma jakieś konkretnej reguły, raz po 2minutach gry, czasem po 2 godzinach, aczasami gram sobie ze 2-3 dni, a tu nagle jeb.. Zdarza się też, że jak uruchomie grę ponownie to poparu chwilach znowu to samo. Jedynym wyjściem jest reset komputera, natomiast przy start up'piewyskakuje Windows Recovery Error.
  Ciekawe jest to, że nigdy mi nie wyskoczył w czasie gry np w Far Cry 3, w serwisie testowali mojego
pc na Metro 2033 i przy 5 fpsach równiez im nie wyskoczył żaden BSOD czy nawet wywalenie do pulpitu.

Sceerny (wybaczcie za kiepska jakość:
http://oi43.tinypic.com/2qwn4vk.jpg
http://oi40.tinypic.com/2w2hurt.jpg

Sprzęt:
-MoBo: MSI Z77a-GD55
-CPU: Intet Core i5-2500k 3.30 GHz (podkręcony do 4.2GHz- problem pojawiał się również przed
podkręceniem)
-Chłodzenie: Noctua NH-D14
-RAM: Corsair Vengeance 2x 4GB 1600MHz
-GPU: Sapphire Radeon HD 7870 2GB
-HDD: Samsung HD103SJ 1 TB
-PSU: XFX Pro 550W
-Monitor: Samsung S24B300
-OS: Win 7 64
Wszystkie sterowniki/BIOS up to date

Co już robiłem, próbowąłem w celu rozwiązania problemu:
- Format całego dysku jak i patrycji z Win,
- Różne sterowniki do GPU,
- Wymiana RAM (na GoodRam 2x2GB 1333), GPU(GeForce 560Ti 1GB), PSU (Pentagram 450W),
- Wypożyczony PSU (pstrykał często, mimo to wciąż BSODy były),
- Testy i strestesty OCCT, Prime95, Furmarkiem, Memtest86+, HDTune - wszystkie bez ani jednego błędu/BSOD'a/zwiechy,
- Reinstalacja w/w gier,
- Wyłaczenie zapory/firewall'a/antywira(Eset Smart Security 6),
- Temperatury wg OCCT i Hardware Monitor w normie (procek 40-45 idle, ~60-70 stres, GPU ~35, stres do~70-75, na MoBo nie zauważylem jakiejs większej temp. poza gniazdem procka w stresie)

 

W nocy zrobiłem test OCCT z Prime95 (10H) i jedyne co przykuło moją uwagę to ze na linii 12V
pokazał 8.10v co jest raczej awykonalne.. z takim napięciem komputer raczej nie ma prawa się
uruchomić.

11.97V na linii 12V

Jakieś pomysły, rady Panowie i Panie?

Edytowane przez Wimton
Link to post
Share on other sites

Miałem prawie identyczny problem z  ta sama karta graficzną  radeon 7870 saphire dual fan kilka razy dziennie podczas grania  pojawiał się black screen   ,  nic nie pomagało nawet zmniejszenie taktowania  pamięci i gpu  kartę oddałem na gwarancje i po dwóch dniach  dostałem nową 

Link to post
Share on other sites

Przetestuj zasilacz zanim oddasz grafikę na gwarancje. To, że jest to XFX nie oznacz, że nie może się taki zasilacz popsuć. Ewidentnie widać, że coś jest nie tak skoro miałeś na linii 12V aż 8,1V. Możliwe że 550W, to za mało do twojej konfiguracji. 

Link to post
Share on other sites

Miałem prawie identyczny problem z  ta sama karta graficzną  radeon 7870 saphire dual fan kilka razy dziennie podczas grania  pojawiał się black screen   ,  nic nie pomagało nawet zmniejszenie taktowania  pamięci i gpu  kartę oddałem na gwarancje i po dwóch dniach  dostałem nową 

hmm pomogło? normalnie śmiga?

Jak już pisałem wymieniałem na stara (Geforce gtx 560ti) i dalej to samo. Nie mniej jednak karta wciąż na gwarancji, więc warto wymienić.

 

Przetestuj zasilacz zanim oddasz grafikę na gwarancje. To, że jest to XFX nie oznacz, że nie może się taki zasilacz popsuć. Ewidentnie widać, że coś jest nie tak skoro miałeś na linii 12V aż 8,1V. Możliwe że 550W, to za mało do twojej konfiguracji. 

Przy takim napięciu to komp by nawet się nie chciał włączyć, więc nie wierzę ze tyle jest. Niemożliwe po prostu. Niemniej jednak sprawdze jak tylko dorwę miernik i napisze rzeczywisty stan.

EDIT:

11.97V na lini 12V - zasilac sprawdzony

Edytowane przez Wimton
Link to post
Share on other sites

Gdy uruchamiasz komputer pewnie napięcia są ok bo nie ma żadnego większego obciążenia i nie ma też problemów z normalnym startem peceta. Problem pojawia się później pod obciążeniem. Zacznij grać jeśli pod obciążeniem napięcie 12V+/- 10% spada poniżej wartości dopuszczalnych. To zasilacz ewidentnie nie trzyma parametrów. Pod odciążeniem twój zasilacz powinien zawsze dawać ok 12V wahania napięcia w takich konstrukcjach nie są większe niż 0,5V. Miernik programowy(soft) może pokazywać błędnie, ale skoro masz blue screeny nie wykluczaj od razu zasilacza. Podejrzewam, że bez podkręcenia będzie wszystko chodzić. Jeśli nie przywróć ustawienia fabryczne bios i poszukaj błędów dyskowych (cmd polecenie chkdsk C: /r).      

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Sprawdź jeszcze slot PCI-E na płycie głównej - czy nie ma paprochów, zabrudzeń - najlepiej przedmuchaj go sprężonym powietrzem a złącze karty dokładnie przeczyść akloholem izopropylowym (w ostateczności zwykły spirytus / denaturat wystarczą). Testowo sprawdź ją w pozostałych slotach PCI-E (ale najpierw je przedmuchaj). Popróbuj swoją kartę na innym pececie a u siebie inną, pożyczoną (jakąkolwiek).

 

Moim jednak zdaniem te artefakty to problem prawdopodobnie z pamięciami karty graficznej...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...