Skocz do zawartości

Corsair Obsidian 650D - lub coś innego, równie atrakcyjengo.


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez omar2033,

Recommended Posts

Ja już dawno miałem teorie, że to nie wentylatorki hałasują, a powietrze które przez nie przechodzi. Cichsze wentylatorki po prostu są mniej wydajne, bo miej powietrza przez nie przechodzi. Takie powietrze napotykając na swojej drodze siatki, filtry, dziurki, paski itd. hałasuje bardziej. Dlatego właśnie nie chciałbym mieć w  wygłuszonej obudowie wentylatorka na bocznej ściance oraz do góry nie osłonięte niczym, bo przy tych wylotach strasznie to hałasuje. Z tyłu da się to jakoś przeżyć aczkolwiek w obecnej obudowie wywaliłem tylne wentylatorki i po prostu otworzyłem obudowę. Tak jest najciszej. Obudowa budżetowa, ale mam nadzieje, że jak wydam do 500zł za obudowę to tak nie będzie.

Zmartwiło mnie to, że w Twojej obudowie tak mocno hałasuje wentylator na dole obudowy, że słychać to na zewnątrz. Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie podnieść wentylatorek o np. 1cm żeby oddalić go od otworów i wkoło zrobić kołnierz, żeby nadal powietrze było zabierane z pod obudowy.

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

Spokojnie już napisałem wcześniej.

Zainstalowałem na dole taki wentyl

https://www.cooling.pl/noise-blocker-blacksilent-xk1-140mm,produkt,551968.html

i jest cisza. Ten fractala powędrował na tył.

Teraz jest ok. Mam razem 6 wentylatorów w obudowie (3xNB XK1 140mm i 3xFractal SSR2 140mm) i jest cisza wreszcie.



Może chodzi o to

czyli chodzi o to, że otwory wentylacyjne obudowy są blisko łopatek? ;)

Teraz w domu tego spokojnie posłuchałem - tak to jest właśnie identyczne zjawisko.

Przyznasz, że może to irytować przy takiej wyciszonej budzie.

Pewnie gdyby ten wentylatory wyciągał powietrze z budy już by tak nie hałasował.

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

6x wentylatorów w obudowie, 1-2x na procesorze, 1-3x na karcie graficznej, 1x zasilacz.... wichura :D

Tylko nie mów, że nie jesteś zadowolony z cyrkulacji powietrza, bo się wkurzę i nie będę obudowy w ogóle kupował tylko na blacie biurka wszystko skręcę haha

Udało Ci się uzyskać przy tak dużej liczbie wentylatorków bezgłośną pracę komputera lub na poziomie emitowanego dźwięku przez wirujące talerze w dysku twardym?

Link to post
Share on other sites

Udało - jest super - serio.

Fractale mają max 1000 obr/min i chodzą na 7V czyli pewnie około 700 obr/min.

Noiseblockery 800-850obr/min i chodzą na 12V - na full

Grafika jest cicha bo to Windforce 3 na Gigabyte.

Dyski raczej ciche - system mam na SSD.

 

Jest ok. Gdybym miał 6 sztuk noiseblocker XK1 140mm byłoby już super idealnie.

A się zgapiłem bo gość miał 25 sztuk na allegro nowych po 20zł - ja kupiłem tylko 3 na próbę.

Ah głupi byłem.

 

A Ty wreszcie wybrałeś dla siebie budę?

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

Mi na razie się nie spieszy dlatego na tą chwilę przeglądam rynek w poszukiwaniu tego ideału który posłuży mi przez wiele lat. W każdej coś mi nie pasuje na tą chwile. Najczęściej to brak hot swap, który muszę mieć i nie wchodzą w grę zabawy z jakimiś szufladami, bo musi to być bezproblemowe i szybkie podłączanie dysku. Muszę też mieć 4 porty USB na froncie i koniecznie drzwiczki, bo tak często korzystam z napędu, że nie chce go oglądać. Thermaltake New Soprano by mi super pasowała (bardzo podobają mi się drzwiczki na froncie), ale musiałaby mieć taką wentylacje jak w tej obudowie co kupiłeś. Tak czuje, że będzie piekarnik w New Soprano. Ucierpią na tym podzespoły, bo ja ustawiam zawsze chłodzenie pod ciszę, temperatury to drugorzędna sprawa (komputer podłączony pod TV, jak oglądam film, to komputera nie chce słyszeć z kanapy). Pewnie jak bym kupił nowego Haswell i by mi się trafiła zła sztuka, to u mnie chodziłby na 90 stopni haha

 

Edit:

omar2033 jak by Ci się chciało zrób mi taki test. Pewnie masz sprawdzone jakie temperatury osiąga procesor, karta grafiki i płyta pod maksymalnym obciążeniem w takiej konfiguracji chłodzenia jak masz teraz. Jeśli nie to musiałbyś to sprawdzić i potem zrobić tak:

- zatkać otwory na górze obudowy wyłączając tam znajdujące się wentylatorki

- zatkać otwór na ścianie bocznej wyłączają wentylatorek jak tam zamontowałeś

Obudowa ma być wentylowana tylko takimi wentylatorkami:

- 2x front 14cm (w New Soprano jest jeden 20cm)

- 1x dół 12cm (w New Soprano jest na dole miejsce na wentylatorek 12cm)

- 1x tył 12cm (w New Soprano standardowo jest tam zamontowany wentylatorek 12cm)

I wtedy zrobić test temperatur procesora, płyty i grafiki. Bardzo jestem ciekaw jak to będzie wyglądać. Będą to bardzo podobne warunki jak w New Soprano. Odpowie to również na pytanie, czy jest aż tyle potrzebnych wentylatorków w obudowie.

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

 

Fractale mają max 1000 obr/min i chodzą na 7V czyli pewnie około 700 obr/min.

 

 

Napiecie wyjściowe to 12V, a nie 10V;) Wiec jak bawimy sie w takie "szacowanie" jakie powinny być obroty na bazie napięcia to wtedy:

1000/12= ~83

83*7=~ 580 

Czyli raczej na 7V mają niecałe 600 obr. ;) Do tego z tego co mi wiadomo proste regulatory raczej zaniżają napięcia, więc pewnie realnie mają z 500-550 obr.  

Link to post
Share on other sites
Edit:

omar2033 jak by Ci się chciało zrób mi taki test. Pewnie masz sprawdzone jakie temperatury osiąga procesor, karta grafiki i płyta pod maksymalnym obciążeniem w takiej konfiguracji chłodzenia jak masz teraz. Jeśli nie to musiałbyś to sprawdzić i potem zrobić tak:

- zatkać otwory na górze obudowy wyłączając tam znajdujące się wentylatorki

- zatkać otwór na ścianie bocznej wyłączają wentylatorek jak tam zamontowałeś

Obudowa ma być wentylowana tylko takimi wentylatorkami:

- 2x front 14cm (w New Soprano jest jeden 20cm)

- 1x dół 12cm (w New Soprano jest na dole miejsce na wentylatorek 12cm)

- 1x tył 12cm (w New Soprano standardowo jest tam zamontowany wentylatorek 12cm)

I wtedy zrobić test temperatur procesora, płyty i grafiki. Bardzo jestem ciekaw jak to będzie wyglądać. Będą to bardzo podobne warunki jak w New Soprano. Odpowie to również na pytanie, czy jest aż tyle potrzebnych wentylatorków w obudowie.

Zrobiłem Ci ten pseudo test.

Konfiguracja

- i5 3570K nie podkręcony z włączonym turbo boost do 3,8GHz - chłodzenie to Scythe Mine 2 z dwoma wentylatorami (1x140mm+1x120mm)

- Radeon 7970OC (1000GHz) nie podkręcony przeze mnie.

 

Test 1

Wentylatory w XL R2:

3xFractal na 7V 140mm 2xfront + 1x tył.

Bok zakryty - 3 wentylatory na 12V (ok. 840obr) Noiseblockery XK1 140mm - 2xtop + 1xdół przy zasilaczu

Temperatura otoczenia wariowała między 24,5-25,5c (a to deszcz spadł, a to zrobiło się parno)

 

OCCT 10min

CPU - temperatura rdzeni: 58c-60c-61c-59c

MSI Kombustor (test: GPU Burn-in) - Ponieważ ten test to durny wygrzewacz puszczałem go na 6min - zresztą po 10min byłby 1c więcej, a szkoda mi karty tak katować bo w grach rzadko przekroczy 60c

Temperatura max GPU po 6 min 69-70c

 

Test 2

Wentylatory w XL R2:

3xFractal na 7V 140mm 2xfront + 1x tył.

Top zakryty, bok zakryty, wentylatory na topie wyłączone + 1 wentylator na 12V (ok. 840obr) Noiseblockery XK1 140mm

na dole przy zasilaczu

Temperatura otoczenia wariowała między 24,5-25,5c (a to deszcz spadł, a to zrobiło się parno)

 

OCCT 10min

CPU - temperatura rdzeni: 60c-62c-62c-60c

MSI Kombustor (test: GPU Burn-in) Temperatura max GPU po 6 min 71c

 

Dysków i sekcji zasilania nie testowałem. Dodam, że termometr na biurku wariował i pokazywał raz 24,5 raz 25,5c.

Może Ci to coś pomoże.

Edytowane przez omar2033
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Super, o to właśnie mi chodziło, żeby sprawdzić czy brak górnych wylotów powietrza i nawiewu z boku (nie wiedziałem, że tam nic nie wstawiłeś) wpłynie rażąco na temperatury w obudowie. Z testu wyszło, że to raptem 2 stopnie przy niedługim teście i jak byśmy ten test przeprowadzili z 1h to i tak większych różnic niż 5 stopni by nie było, a to wymuszanie maksymalnego obciążenia, gdzie normalnie o to trudno. Mogę wiec patrzeć również na takie obudowy, które nawiewu z boku i wywiewu Top nie mają.

Dzięki wielkie :)

Link to post
Share on other sites

Myślę, że masz racje. Wiesz u mnie jest tak, że czy to OCCT czu MSI Kombustor leci na 10 czy na 20min to temperatura już specjalnie nie skoczy (może 1c). Rośnie do pewnego momentu i potem sobie 1 stopień w lewo lub prawo skacze.

Także nie sądzę by wyniki były u mnie specjalnie inne po długim katowaniu tymi programami. Ta różnica raczej by nie dobiła do 5c.

Link to post
Share on other sites

 

 

Napiecie wyjściowe to 12V, a nie 10V;) Wiec jak bawimy sie w takie "szacowanie" jakie powinny być obroty na bazie napięcia to wtedy: 1000/12= ~83 83*7=~ 580 Czyli raczej na 7V mają niecałe 600 obr. ;) Do tego z tego co mi wiadomo proste regulatory raczej zaniżają napięcia, więc pewnie realnie mają z 500-550 obr.

Hmmm kupując Fractal-a R4 będę musiał dokupić minimum 2 wentylatorki. Chcąc kupić Silent Series R2 140mm to wydatek min. 100zł. Będę miał wtedy 4 wentylatorki warte 200zł, które i tak jak pracują na 12V są słyszalne. Korzystając z regulatora obrotów obniżę ich obroty aż do ok. 580 obrotów ustawiając na 7V. Chyba zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie sprzedaż standardowych wentylatorków o wartości 100zł i zakup 4 innych wentylatorków, które będą pracowały tak jak np. Noiseblockery XK1 140mm, które przy obrotach 840 na 12V są niesłyszalne. Cenowo podobnie (chyba, że trafiłbym na taką okazje jak omar2033) ale zdecydowanie będzie większy przepływ powietrza w obudowie. Druga opcja to również sprzedaż standardowych wentylatorków i zakup wentylatorków po ok. 20zł z obrotami na poziomie 600 przy 12V. Są na rynku wentylatorki po ok. 20zł które przy takich obrotach będą niesłyszalne?

Link to post
Share on other sites

To jednak nie zaoszczędzę na wentylatorkach w obudowie, bo nie warto.

Według danych producenta Silent Series R2 przy 12V mają 1000rpm i to daje dBA 18.5 co jest wynikiem bardzo małym. Na sucho taki wentylatorek powinien być niesłyszalny, ale skoro w obudowie są słyszalne i trzeba je ustawiać na 7V wnioskuje, że 1000rpm dla 140mm wentylatorka jest po prostu za dużo i każdy wentylator o takiej wydajności będzie słyszalny. Może nie jego łożysko czy wirujące łopatki, ale tłoczone powietrze które musi przejść przez np kratki w obudowie. Tak faktycznie jest jak piszę czy nie mam racji i jak bym kupił be quiet SilentWings 2 140mm który przy 12V ma również 1000rpm ale 15.8 dBA to byłby w obudowie niesłyszalny?

 

Jeśli moja powyższa teoria jest prawdziwa to potrzebuje więc wentylatorków 140mm o obrotach ok. 800rpm przy 12V, które będą na tyle dobre że zamontowane w obudowie będą niesłyszalne. Jakie wentylatorki polecacie tego typu?

Jedne już wiem że się spiszą, czyli te które ma omar2033 Noiseblocker XK1 140mm.

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

Wiesz dla mnie Noiseblockery XK1 są niemal niesłyszalne.

Zaraz wpadnie tu mareczq i napisze, że dla niego to 400obr jest niesłyszalne.

Także trzeba brać na to poprawki.

Wiesz co z tego, że wentylator będzie prawie niesłyszalny jak usłyszysz dyski, kartę graficzną i generalnie pracę elektroniki, która niesłyszalna nie jest.

 

Ja osobiście nie mam zamiaru płacić więcej jak 40-50zł za wentylator 140mm. Be-quiet są zdecydowanie za drogie. Parametry producentów odnośnie ciszy można sobie miedzy bajki wsadzić. Z drugiej strony mieć wentylatory, które praktycznie "nie wieją" ale są ciche to także przesada w 2 stronę.

 

Każdy ma swoją granicę i cenową i akceptowanego hałasu.

 

Jak się okazuje także miejsce montażu wentylatora ma wpływ na jego hałas.

Sam kupisz kilka wentylatorów, potestujesz to się przekonasz.

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites
Gość t.luk

@ AndreoKomp

Tak jak pisze omar2033 czyli sporo zależy też od tego jakie jest otoczenie wentylatora (im luźniej przy wentylatorze tym mniej dodatkowych dźwięków) a poza tym weź pod uwagę, że wentylatory Fractal Design mają mnóstwo łopatek co na dzień dobry oznacza większy flow ale i większy szum ;)

Link to post
Share on other sites
Wiesz dla mnie Noiseblockery XK1 są niemal niesłyszalne.

Właśnie takie wentylatory są prze zemnie akceptowane. Określanie czegoś pojęciem "cichy" jest bardzo rozbieżne, ale "słyszeć" już nie, bo albo coś słyszymy albo nie. Ja z pozostałymi komponentami problemu nie będę miał. Dysk SSD, zasilacz be quiet, chłodzenie procesora będzie miało tak ograniczony wentylator że przy idle i lekkim obciążeniu na pewno nie będzie słyszalne. Jedyne co mogę usłyszeć to kartę graficzną GTX660 od gigabyte, ale z tego co wiem te karty pod obciążeniem mają bardzo dobrą kulturę pracy, a bez obciążenia i w obudowie takiej jak Fractal R4 spodziewam się kompletnej ciszy. Także wentylatorki obudowy mają być niemal niesłyszalne, ale nie chce ich mieć ograniczonych przez kontroler w obudowie na 7V do takich obrotów, że tak jak piszesz będą niesłyszalne, ale nie będą wiać.

U mnie granica to 40-50zł, bo przy takich pieniądzach na pewno można dostać wentylatorki z super łożyskiem i konstrukcji na najwyższym poziomie. Później większe znaczenie ma umiejscowienie wentylatorka i jego obroty, a nie technologia wykonania.

 

omar2033 a takie pytanko do Ciebie mam, bo zapomniałem o to spytać. Tak jak teraz masz obudowę i obciążysz maksymalnie komputer, to przykrycie wentylacji na górze zmniejsza wydobywany hałas, czy nie ma to wpływu na hałas, a tylko na wzrost temperatur o ok. 2 stopnie jak z testu wyszło?

 

 

 

 

Tak jak pisze omar2033 czyli sporo zależy też od tego jakie jest otoczenie wentylatora (im luźniej przy wentylatorze tym mniej dodatkowych dźwięków) a poza tym weź pod uwagę, że wentylatory Fractal Design mają mnóstwo łopatek co na dzień dobry oznacza większy flow ale i większy szum ;)

U mnie będą w obudowie Fractal F4, dwa na froncie, jeden na dole i jeden wyciągowy. Każdy z tych wentylatorów będzie miał luz i jedyną rzeczą jaka będzie na jego drodze będzie filtr przeciw kurzowy. Będę miał w tej obudowie wymontowany nawet jeden koszyk na dysk, a w drugim będzie na samym dole mały dysk SSD.

Jakimi wentylatorami 140mm w cenie od ok. 40-50zł mógłbym się zainteresować, żeby były niemal niesłyszalne?

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

Z ta górą raczej specjalnej różnicy nie zauważyłem

"Największa" - odczuwalna różnica jest jako otworzę lub zamknę drzwiczki.

Szczerze to w tej budzie nie jest jakoś znacznie ciszej niż w mojej poprzedniej budzie Corsair 400R.

W sumie tam wszystko było ciche.

Noiseblockery te same + 2 x enermax TB 120mm 900obr.

Link to post
Share on other sites

Tak właśnie myślałem, że obudowa z drzwiczkami na przodzie które zasłaniają przednie wentylatorki będzie dobrym rozwiązaniem do cichej obudowy. Gdzieś kiedyś w komentarzach spotkałem się z opinią, ze to wytłumienie które jest w obudowie standardowo jest słabe, ale zastąpienie go wytłumieniem matami samochodowymi dało świetne rezultaty. Ile w tym prawdy to nie wiem.

Link to post
Share on other sites

Co powiecie na temat: SilentiumPC Zephyr 140 mm kosztuje tylko 22zł

  • Wymiary (mm): 140x140x25
  • Ilość obr./min.: 600
  • Głośność (dB/A): 8,9
  • Przepływ powietrza: 47 CFM (79,9 m3h)
  • Łożysko: FDB (Fluid Dynamic Bearing)
  • Napięcie: 12V
  • Natężenie: 0,2A
  • Wtyczka: 3 pin, kabel w oplocie
  • Żywotność: 50000 godz.
  • Dodatki: śrubki + silikonowe podkładki

W teście w którym go znalazłem sprawował się tak:

http://chlodzenie.net/wp-content/uploads/2011/07/Wentylatory-140-mm-@-12-V-576x586.png

Pod względem głośności był nawet lepszy od Enermax TB Silence 140 i minimalnie gorszy jak Noiseblocker XK1.

 

Bardzo często SilentiumPC Fortis HE1225 jest polecanym coolerem CPU, a przecież na nim jest zainstalowany taki wentylatorek tylko trochę mniejszy co daje mi również dużo do myślenia.

 

Edit:

Kolejny test z udziałem tego wentylatorka:

http://www.tweaks.pl/wp-content/uploads/2013/02/Kultura-pracy-wentylator%C3%B3w-12v.png

http://www.tweaks.pl/wp-content/uploads/2013/02/test-wydajnosci-12v-za-wentylatorem.png

Warto obejrzeć sobie te dwie tabele. Bardzo fajnie pokazują, że im wentylator był cichszy tym jest mniej wydajny i obroty nie miały tutaj odzwierciedlenia oraz cena. Wentylatory na szczycie w tabeli głośności, są na szarym końcu tabeli z wydajnością. Oczywiście wśród tych wentylatorów znajdują się niewypały (głośne, a mało wydajne) np. Lepa Vortex 14cm (1200RPM), ale ogólnie schemat się zgadza. Najgorzej chyba wypada Noctua NF-A14 ULN, bo wentylator za 100zł jest bardzo cichy, ale co z tego jak jego wydajność jest bardzo słaba.

 

Z ciekawości porównałem Noctua NF-A14 ULN z SilentiumPC Zephyr 140 mm. Bardzo drogi wentylator z bardzo tanim.

Cena: 95zł -> 22zł

Głośność: 37db -> 38db

Wydajność: 1.98 -> 1.9

Noctua NF-A14 ULN jest lepsza, nie da się ukryć, ale czy za tak małą różnice warto płacić 73zł więcej? Moim zdaniem wentylatorki za takie pieniądze są kompletnie nieopłacalne.

 

Dla porównania: Lepa Vortex 14cm (1200RPM)

Cena: 38zł

Głośność: 53db

Wydajność: 2.2

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

 

 

Jako standardowe wentylatory Zephyry są ok ale zważ na to, że z racji standardowego łożyska nie są to wentylatory do pracy w pozycji poziomej ;)

A co się stanie jak taki wentylator będzie pracował w takiej pozycji? Czemu nie może tak pracować? Pierwszy raz się spotykam z czymś takim.

Link to post
Share on other sites

Może się zdarzyć, że będzie łożysko hałasowało w nim - czyli generalnie wentylator.

Ja bym tym średnio się przejmował bo podobno moje noiseblockery także nie nadają się do pracy w poziomie a pracują już tak długo i jest ok.

 

Jednak niech T.luk się wypowie on ma doświadczenie.

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites
Gość t.luk

A co się stanie jak taki wentylator będzie pracował w takiej pozycji? Czemu nie może tak pracować? Pierwszy raz się spotykam z czymś takim.

Tak jak napisał omar2033 może się po prostu okazać, że albo od razu albo po jakimś czasie takie standardowe wentylatory zaczną np. bardziej drgać albo łożysko się tak zużyje, że będzie je znacznie mocniej słychać. Naturalnie zależy to także od prędkości pracy wentylatora (szybciej łożysko się zużyje w przypadku kiedy wentylator będzie pracował na max. obrotów).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...