Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wreszcie nadeszły upragnione wakacje. Nie mogłem się ich doczekać gdyż 2 tygodnie temu dorwałem za 40zł Scythe Mugen 1. Szybki rzut okiem po ile stoją proce gdyby mój się sfajczył i podjęta decyzja, jedziemy. Założyłem nowe chłodzenie, użyłem pasty MX-2 i do boju!

Sprzęt to:

 

proc: E8400 rewizja C0

mobo: Gigabyte EP35-DS4

grafa: 4850 1gb (strasznie głośna bo wentylator nie ma regulacji, zawsze dmucha na 100%)

ram: Patriot 2x2gb 800 cl4 @2.2v

zasilacz: Modecom Volcano 650W

system: win7x64

całość znajduje się w obudowie CoolerMaster CM690, jest kilka wiatraków więc o temperatury się nie boje.

 

Wczoraj zacząłem walczyć z całą konfiguracją i oto wyniki:

 

1. RAM

Przy 2.3v i timignach 5-5-5-18-70 udało się osiągnąć stabilne 540mhz (1080).

 

2. Płyta

Przy ustawieniach +0.2v na fsb i chipsecie, mnoznik procesora x6 udało się osiągnąć fsb 500 i nie była to granica więc zaprzestałem dalszych testów.

 

3. Proc

I tutaj zaczynają się schody, wczoraj udało mi się osiągnąć stabilne fsb 440 przy vcore 1.425 w biosie a wg cpuz 1.392

dało to:

440x9=3960mhz na procu i 1056mhz na pamięciach 

 

i dalej nihuhu, 450 na którym ram jest jeszcze powinien być stabilny po chwili obciążenia wyrzuca BSOD. próbowałem też po zmianie mnożnika ramu na 2 z 2.4 i nic się nie zmieniło

 

oczywiście PCI ustawione na sztywno 100mhz,

temperatury pod obciążeniem (orhos blend po 10minutach):

cpu max 56

cores max 65

grafika nie podkręcona

 

W związku z tym mam kilka pytań:

1. Jakie jest bezpieczne, i jak dobierać napięcie na fbs i chipsecie? Bios zdaje się oferuje do +0,4v z krokiem 0,05

2. Czy to co osiągnąłem to granica proca czy może płyty czy czegoś innego?

3. Jaki jest bezpieczny vcore dla e8400?

4. Co dalej robić, podnosić napięcie dla proca i kręcić czy sobie darować i zostać przy tym ustawieniu (czy kolejne mhz wplyna znacznie na wydajnosc?) a może trochę odkręcić?

5. Jak sądzicie, czy ten procesor ma potencjał czy to raczej średniak a może totalny feler?

 

Pozdrawiam, mam nadzieję, że mi pomożecie, że ktoś jeszcze pamięta jak podkręcało się takie archaiczne rzęchy :)

Edytowane przez khorh
Link to post
Share on other sites

1. RAM na 2.3V? Ty kpisz? 2.2V to świat

2. FSB Wall wynosi 500 w takim razie

3. Nie przekraczaj 1.4V na procku - Core 2 Duo E8XXX słyną z najszybszej "degradacji"/zużyciu procesora. bardzo szybko proc straci stabilność i będzie chciał więcej voltażu i tak coraz bardziej - nie jest to FAKE. Potwierdzone fakty... Sam miałem E8200.

4. Najlepiej zostaw, i testuj niższe napięcia, bo może będzie stabilnie na niższych niektórych. Mniejsze temperatury, mniejsze katowanie samego CPU

5. Rewizja C0 (bardzo dobra), ale po Voltażu widać że średnia sztuka.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za pomoc,

 

RAM aby osiągnąć 800cl4 wymaga 2.2v (producent tak zaleca, w spd jest profil EPP) więc dałem 2.3, bez nich nie wyciągnie 1066cl5 czy może to na dluzsza mete spowodować jakieś uszkodzenia?

Udało mi się zejść z napięciem proca do 1.3875 (wg cpuz 1.376) i jest stabilnie.

 

Pojawia się problem gdy chcę iść nieco wyżej, po przekroczeniu fsb 442 trace stabilność, nawet przy napięciach rzędu 1.425 proc i +0,25 chpset i fsb. Nawet gdy zrzucę dzielnik pamięci na niższy nic nie pomaga. Czy to granica płyty czy procek może wymagać jeszcze więcej prądu aby iść o te kilka mhz wyzej?

 

Kolejną sprawą która mnie dziwi jest zachowanie gdy testuje stabilność orthosem. Gdy kręciłem athlona x2 podnosząc po kilka mhz fsb w trakcie obciążenia najpierw pojawiały się błędy w orthosie a system wciąż działał, teraz z tym e8400 orthos do końca nie wywala błędów tylko nagle wyskakuje BSOD. Zastanawiam się czy może to być spowodowane przegrzaniem chipsetu a kilka minut stabilności to czas az temperatura wzrosnie? Czy raportowana w AIDA64 temperatura "motherboard" to wskazanie temp. chipsetu?

Link to post
Share on other sites

Weź 6cl, nie da ci to praktycznie różnicy a może drastycznie zwiększyć stabilność, 2.3V nie jest może konieczne.

 

Voltaż najbardziej może spowodować uszkodzenia modułu(ów).

 

Nie ma czegoś takiego jak granica płyty, tym jest FSB Wall (limit FSB,). Prądu bym więcej nie dawał. 

 

Zrób tak:

1) Postaraj się zejść do 1.4V VCore, nie przekraczaj tego bo zdegradujesz procka i szybko będzie pragnął więcej prądu

2) Ustaw większe opóźnienia na ramach i 2T, voltaż 2.2V

3) Zalecam http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow?page=0%2C5 , tam masz wszystko o napięciach i stabilności (nie ma stałej reguły ale będzie ci łatwiej po lekturze dopicować)

 

Co do BSOD to zależy, jakie zadanie nie zostanie wykonane. Np. grasz w grę, to ci się gra wyłącza (error), jak zadanie systemu operacyjnego > BSOD albo restart. Etc. czy coś takiego. Procesor nie jest w stanie wykonać jakiejś instrukcji (lub RAM ma problem).

Edytowane przez Kapucynek
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...