Skocz do zawartości

Q6600 temperatura bez OC w stresie (prime95) 100 stopni!!!


Recommended Posts

Witam!

Mam problem. Założyłem procesor Q6600 do płyty asus p5ql pro na razie z boxowym chłodzeniem bez prób podkręcania żeby zainstalować wszystko i tak dalej.

Chcąc sprawdzić temperaturę włączyłem programik core temp, który pokazał mi w spoczynku temperatury od 39 do 43 stopni na każdym rdzeniu.

Żeby sprawdzić temperatury w stresie zapuściłem pime95.

I tu przykra niespodzianka. temperatury na wszystkich rdzeniach zaczęły się ostro podnosić.

Kiedy zbliżyły się do 100 stopni C przerwałem test.

Podobnie program asusa (podobno mało wiarygodny) w stresie szybko dojechał do 75 stopni. Po teście w obciążeniu sprawdzałem też temp w biosie- jeszcze było prawie 70 stopni (i stygło).

Trochę mnie to dziwi bo na upartego temperatura 40 stopni bez obciążenia jest do zaakceptowania ale w stresie 100 stopni już nie.

Wiatrak zdejmowałem ze trzy razy. Nałożyłem nawet nową pastę arctic silver 5 - to samo. Wiatrak się kręci (ok 2000 obrotów 2).

Dla sprawdzenia w praktyce zapuściłem grę Assasins Creed - po pół godz. grania zwis i reset.

Proszę o propozycję rozwiązania problemu.

 

screny: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... q6600&sid=

Link to post
Share on other sites

A sprawdzałeś palcem czy radiator jest bardzo gorący? Bo może być walnięty czujnik temperatury.

Czujnik nie jest walniety jezeli koledze po 30 min gry w Assasins Creed wywala. Sprawdz z tym radiatorem, jezeli to nie to, wejdz do biosu i sprawdz napiecia procka. Pewnie masz ustawione VCore na AUTO i plytka gl. moze daje za wysokie napiecie co powoduje grzanie.

Link to post
Share on other sites

A z powodu błędnego wskazania czujnika o przegrzaniu procesor nie może się "zatrzymywać" i powodować zwisu systemu?

 

A jeśli to nie czujnik, to sprawdzenie temperatury radiatora może wskazać problem z przewodzeniem ciepła z procesora do radiatora.

Link to post
Share on other sites

A sprawdzałeś palcem czy radiator jest bardzo gorący? Bo może być walnięty czujnik temperatury.

Po obciążeniu primem 95 i dotykając radiator na procku czuć że temperatura rośnie i wydmuchiwane powietrze jest cieplejsze, ale na pewno nie można powiedzieć że radiator jest bardzo gorący.

 

Ponadto czy przy rzeczywistych 100 stopniach procesora prime 95 nie powinien zacząć pokazywać błędów.

Napięcie największe jakie widać w stresie to ok 1.34 v.

Link to post
Share on other sites

Ej, koledzy nie za daleko!

Już wiemy że radiator nie jest gorący w stresie, nawet gdy programy wskazują ~100st. Czyli trzeba wykluczyć błąd czujnika lub złe zamocowanie chłodziwa. Ja stawiam na to pierwsze i drugie jednocześnie.

Q6600 z box'em przy pełnym obciążeniu potrafi się rozgrzać a wtedy radiator powinien być przynajmniej mocno ciepły, a jak się dowiedzieliśmy tak nie jest. Druga sprawa wątpię aby ten procesor wytrzymywał 100st, myślę że ten "wynik" możemy obniżyć o przynajmniej 10st.

 

Także sprawdź czy podstawa radiatora która styka się z procesorem jest idealnie równa, nie zakrzywiona.

Pozatym napisz nam ile dajesz pasty pod radiator i czy docisk jest mocny czy czuć pewien(nawet minimalny) luz.

Link to post
Share on other sites

Myślisz że q6600 wstanie na napięciu 1.15 ?

Jeśli przy ustawieniu 1.25V daje 1.35V (wg CoreTemp) to może być to vdrop, albo tez blad odczytu - nie wiadomo :?

 

Ale stawialbym na zle nalozona paste / nierowna podstawe radiatora.

Link to post
Share on other sites

Ja stawiam na to pierwsze i drugie jednocześnie.

Dokładnie, najpierw mechanika. Musi być odbiór ciepła przez radiator, nawet minimalny luz potrafi totalnie ten przepływ zepsuć. Sprawdź czy jest równo i czy te zatrzaski są dobrze wciśnięte.
Link to post
Share on other sites

Zrobiłem tak. Pożyczyłem chłodenie - Mugen.

Temperatura w stresie spadła do 80 stopni.

Czyli chyba wskazania na chłodzeniu boksowym były prawdziwe ...

 

Mam inne pytanie.

Czy uwzględnią mi gwarancję?

No bo zapłacę za przeysłkę (dwa razy)

Sprawdzą procesor odczytując tyko temperaturę - ok 50 pare stopni- procesora w BIOS (a nie rdzeni).

Każą zapłacić za sprawdzenie i odeślą.

Temperaturę w stresie sprawdzałem w core temp, realtemp, speedfan. Wszędzie podobne wyniki.

Skoro intel nie podaje granicznych temperatur dla procesora to czy uwględnią mi reklamację na podstawie wskazań jakiś niezależnych programów?

Link to post
Share on other sites
  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...