Skocz do zawartości

Piorun uderzył w linię energetyczną, co mogło się uszkodzić?


Recommended Posts

Znajomy ma problem. W jego imieniu zakładam ten topic i proszę was o wszelkie informacje. Oto co mi wysłał:

1 piorun uderzył w linie
2 ekran zgasł
3 zresetowałem komputer
4 raz się włączył
5 zawiesił się na ekranie z logo windows
6 włącznik zaciął się, musiałem wyłączyć zasilanie
7 dioda zasilania się pali ale nie mogę włączyć komputera
8 lampka z tyłu od sieci lokalnej miga jeżeli włącze głośniki wydają dźwięk w tym samym rytmie co lampka
9 co mogło się uszkodzić?
10 uszkodził się zasilacz, płyta główna, czy wszystko? (poza komputerem, nic innego się nie uszkodziło)

 

 

//Przenoszę do awarii. //Igorrodz

Edytowane przez Igorrodz
Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

A pełna konfiguracja peceta to gdzie podana?

 

Hmm... Trudna sprawa, pierwsze co mi przychodzi do głowy to podmienienie zasilacza na inny do testów, dalej należy sprawdzić kartę i pamięci  w innym komputerze a u siebie inne, najlepiej na tym podmienionym zasilaczu. Swój można podłączyć do innego peceta celem przetestowania czy działa ale nie polecam bo jak jest uszkodzony to może popsuć ten inny pecet dlatego sugeruję zmierzyć jego napięcia miernikiem. I jeszcze dysk - podłącz go do innego peceta jako kolejny i sprawdź czy działa, popatrz też na jego status smart.

 

Tu mogło paść wszystko, zasilacz, płyta, karta, pamięci a nawet procesor - pojedynczo, kilka albo wszystkie. Trzeba sukcesywnie sprawdzić - najszybciej w serwisie albo taniej poprzez żmudne podmienianie poszczególnych komponentów.

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty
Podłączał jakiś inny zasilacz i zasilacz poszedł z dymem przy włączeniu włącznika pc. A na płycie nie zauważył przepaleń żadnych.

Jakieś zwarcie na płycie głównej bądź uszkodzone przewody od panelu przedniego obudowy albo coś przy podłączeniu karty graficznej.

Choć równie dobrze mógł to być zasilacz z tzw czarnej listy i dlatego tak się stało (nie zadziałały zabezpieczenia bo ich nie było lub były kiepskie)

 

Sugeruję oddać sprzęt do serwisu, gdzie sprawdzą każdy komponent oddzielnie.

Link to post
Share on other sites

U mnie parę lat temu po uderzeniu pioruna spaliła się płyta główna i część urządzeń podłączonych do niej, tj. myszka, klawiatura, router. Co ciekawe, sam zasilacz przetrwał i działa do dziś. Procesor, RAM, karta graficzna i dyski też wyszły z tego bez szwanku.

 

Nawiasem mówiąc, płyta była jeszcze wtedy na gwarancji i wymieniono mi ją za darmo na nową w serwisie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...