Skocz do zawartości

Komputer do fotografa amatora


Recommended Posts

Witam

 

Nadszedł wreszcie czas na złożenie komputera dla siebie. Musi to być platforma LGA1155.

Mój wysłużony staruszek Pentium czas na jego emeryturę.  

Marzy mi się niewielki komputer do internetu, Photoshopa,  Lightroom, do tworzenia stronek WWW, oglądania filmów 1080p, słuchania muzyki.

 

Komputer będę wykorzystywał do obróbki zdjęć. Troszkę robie zdjęć amatorsko, około 550 zdjęć na rok.

Na komputerze nie będę grał gry. Nie będę pokręcał.

Tu są wymagania programu który będę wykorzystywał 70 %, powinno ułatwić przy składaniu maszyny.

http://www.adobe.com/pl/products/photoshop-lightroom/tech-specs.html

 

Raz na jaki czas chcę  zrobić prezentacje w jakimś programie z zdjęć pod kładem muzycznym

 

 

Zależy mi na energooszczędnym i bardzo cichym, niemal bezgłośnym zestawie.
Posiadam monitor Samsung Sync Master P2270 HD

 

Budzet na komputer 2500-2700 wiem że to niewiele. Jeśli przekroczy to nic się nie stanie.

 

Złożyłem coś takiego:

 

Intel Core i5-3470 3,2 GHz 6MB cache s. 1155 Box. - 725

ASUS P8Z77-V LX2 Z77 ATX s.1155 - 389

Kingston HyperX 2x4GB DDR3-1600 Dual Chanel - 249

WD Blue WD10EZEX 1TB sATA III 64MB - 235

SeaSonic SSR-360GP 360 wat - 244  

Asus Drive DVD -/+RW, E-Green 24x (Black Panel), SATA, BULK (DRW-24B5ST/BLK/B/AS) - 65

Arctic Freezer 13 PWM, chłodzenie procesora - 109

 

 

Co zmienić żeby dobrze pracowało ze sobą.

Jako grafikę do tego i obudowę

Proszę o wasze propozycje

 

Pytania

1. czy te chłodzenie jest dobre

2. czy płyta jest dobra czy inna jakaś tańszą  

3 czy kable zasilacza starcza na podlaczenie wszystkiego w obudowie jak zasilacz będzie na dole

4. czy mocniejszy zasilacz innej firmy lepszy

5. zastanawiałem się nad procesorem I3

 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

5. zastanawiałem się nad procesorem I3
  :?:

 

CS6_hardware_recommendations

 

Wanted: an 'Adobe PC' for processing photographs

Build-Your-Own "Ultimate" Adobe Photoshop CS6 PC

Performance Build for Photoshop CS6/Lightroom 4.0

Production PC for LightRoom 4 + PS CS6

 

Pierwsza sprawa - jak nie posiadasz szybkiego dysku pod scratch disk to tylko ogromne ilości ramu mogą pomóc w utrzymaniu należytego komfortu (dużo ramu = mniejsze zapotrzebowanie na korzystanie ze scratch disku).

Druga sprawa CPU - zlecana jest i7

Trzecia sprawa GPU - od siebie polecam gtx650 2GB / gtx650Ti 2GB / gtx660 2GB - powyżej 660 nie ma sensu się ładować, bo przyrost wydajności jest minimalny w przypadku PSa. Nawet w AE ogromych różnic pomiędzy 660, a 680 nie odczujesz.

Link to post
Share on other sites

Tak zgodnie z radami kolegi wyżej mógłby być taki zestaw:

 

http://i.imgur.com/zTA5RsK.jpg

 

 

Budżet przekroczony o 100zł (nie wiem czy tyle mieści się w granicach tego przekroczenia). Skoro nie będziesz podkręcał, to masz tu procesor będący właściwie i7 bez iGPU (ale posiadający zalety i7 w postaci Hyper Threadingu). W związku z brakiem podkręcania dobra płyta na chipsecie B75. RAM w ilości 16 GB (do obróbki grafiki im więcej tym lepiej). Karta graficzna będzie wystarczająca do obsługi akceleracji choćby w Photoshopie. Dysk 1 TB - WD Blue to dobry wybór. Do tego przyzwoicie wentylowana obudowa i porządny zasilacz XFX 450W.

 

W przyszłości można by dokupic jakieś chłodzenie, bo boksowe może hałasować.

Edytowane przez BlueMike
Link to post
Share on other sites

Stelek co byś polecał jaki zestaw co czytałem to zajmujesz się grafiką. Nie wykorzystuje komputera zawodowo zarobkowo tylko do zabawy. Photoshopa może będę używał sporadycznie. Nie chciałbym pchać się 1150 podstawkę za krótko jest na rynku nie wiadomo jak  praktyce będzie. Czytając forum różne wypowiedzi porady do 3000 zł można coś złożyć. Obrobienie około 550 zdjęć na rok to nie jest tak dużo na czasie mi tak nie zależy.

Link to post
Share on other sites

Zestawik użytkownika "BlueMike" to jest to co bym polecił - cenowo prawie mieści się w budżecie i jest to według mnie najlepszy zestaw w tej cenie bez OC.

16Gb ramu do obróbki foto będzie idealnie, do tego względnie mocne 4rdzenie/8wątków, GPU z przyzwoitymi osiągami jeżeli chodzi o PSa, nie najgorszy twardziel i przyzwoita buda i zasilacz. Nic, tylko polecać  ;)

Ja tam również nie wykorzystuje maszynki zarobkowo - od komputerek do dziobania w PSie i nie tylko, czasem jakieś zleconko się trafi, ale to cały czas raczej w formie hobby, a nie praca zarobkowa. Po prostu wkręciłem się i poświeciłem 2 latka na złożenie czegoś konkretnego.

 

Obrobienie około 550 zdjęć na rok to nie jest tak dużo na czasie mi tak nie zależy.

Tu nie chodzi o czas, a o komfort pracy  ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...