Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

 

Wkrótce mam zamiar zainstalować Windows7 i chciałbym trochę przyspieszyć kompa. Zależy mi bardziej na ogólnej szybkości działania a nie na grach. Moja obecna konfiguracja to:

 

Intel Core 2 Duo E4500 2,2GHz

2x1GB DDR2 A-DATA

Galaxy GeForce 8600GT

Seagate Barracuda 160GB

 

Po pierwsze myślę o kupnie identycznego dysku i o macierzy RAID 0. Czy może lepiej będzie kupić jakiś nowszy i szybszy dysk i nie bawić się w RAID? Jak będzie najlepiej?

 

Po drugie 2GB ramu to trochę mało. Mogę kupić 4GB od kumpla po niższej cenie, ale nie wiem czy aż tyle ramu będzie mi kiedykolwiek potrzebne ( 6GB w sumie ze starym ramem), wiec może lepiej kupić tylko 2GB w 2 kościach żeby chodziło w dualu?

 

Zastanawiam się tez nad podkręceniem procka i grafy ale nigdy tego nie robiłem. Ile mogę wyciągnąć na standardowym chłodzeniu, tak żeby całość chodziła w miarę cicho i się nie przegrzewała?

Link to post
Share on other sites

Wiem że stracę dane, mam stary dysk na który zgram to co mi potrzebne. Chodziło mi o to ze gry nie są priorytetem, ale ostatnio zainstalowałem Dirt 2 i żeby płynnie działała musiałem ustawić wszystkie detale na najniższe, wiec może coś z grafika pokombinuje. Co prawda na wysokich detalach gra nie zacinała się ale po naciśnięciu przycisku musiałem trochę poczekać na reakcje samochodu i taka gra nie ma sensu, właściwie ciężko w ten sposób grac?

 

Wracając do tematu, lepiej kupić takiego samego Seagate i połączyć w RAID czy kupić jakiś szybszy dysk np. Samsung F1, co będzie szybciej działało?

Link to post
Share on other sites

Biorąc pod uwagę wyniki testów Twojego dysku z kilku innych stron (nie wiem jak dokładnie Twój model się zachowuje) które prezentują się następująco:

Odczyt

Średni [MB/s] 59.24

Minimalny [MB/s] 37.29

Maksymalny [MB/s] 72.97

W RAID'zie 0 mniej więcej odczyt się podwaja.

Wychodzi na to, że chyba lepiej i mniej problemowo będzie kupić 1 nowy dysk tj. Samsung F3 500GB, którego wyniki są praktycznie identyczne w stosunku do tamtego dysku spiętego w RAIDzie, natomiast tutaj dodatkowo masz większą przestrzeń, ciszę, no i chyba niezawodność.

Podsumowując IMO lepiej będzie kupić 1 nowy dysk: Samsung F3 500GB będzie chyba najlepszym wyborem. :o

Link to post
Share on other sites

Zasilacz to Chieftec 450W.

 

Czyli lepiej wziąć Samsunga i nie bawić się w RAID. A co do RAMu to wystarczy dokupić 2GB czy lepiej 4GB? Jeżeli dokupię 4GB to łącznie ze starym będzie już 6GB i boje się ze tyle RAMu i tak nie wykorzystam i będzie się marnował.

Link to post
Share on other sites

na www.emarket.pl porównałem 3 dyski:

http://emarket.pl/PriceList/Attribs/Att ... 3,C7800600

 

Z porównania wynika ze samsung f1 320gb jest minimalnie cichszy (w czasie spoczynku) od f3 500gb. Dodatkowo posiada funkcja NCQ - Native Command Queuing (kolejkowanie rozkazów), chociaż nie za bardzo wiem do czego to służy.

 

Samsung F3 będzie najszybszym dyskiem czy można kupić coś lepszego w podobnej cenie?

Link to post
Share on other sites

Szybki dysk daje Ci szybsze ładowanie sie wszystkiego. Reakcja na kliknięcia jest szybsza, system się szybciej uruchamia, programy się lepiej ładują, poziomy w grach itd. Dodatkowy RAM tez się przydaje. Nieważne jaka jego prędkość, ważne, że więcej niż 2GB. Przy 4GB plik stronicowania (czyli sztuczny ram na dysku) jest mały, przez co system nie musi go używać tak często. A jak wiemy, dysk jest o wiele wolniejszy niż pamięć operacyjna, przez co taki system z dużym plikiem stronicowania, potrafi mulić. Więc jak dla mnie - nowy dysk + dodatkowy RAM, sprawią, że komputer odżyje zdecydowanie.

Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze pytanie odnosnie pamieci RAM. Mam 2x1GB DDR2 A-Data. Chce dokupic kolejne 2x1GB. Czy lepiej będzie jeżeli pamięci które dokupie będą także firmy A-Data, czy to nie ma żadnego znaczenia?

 

Jaki sklep internetowy polecacie? Sprawdzałem ceny Samsunga F3 500GB i najtanszy ze sklepów które porównywałem jest Proline.

Link to post
Share on other sites

Kupiłem wkońcu taką pamięć:

http://www.proline.pl/sklep.php?p=KINGSTON+2GB+D2800+K

 

Stara pamięć to:

http://emarket.pl/pamięci-sdr-ddr-ddr2-ddr3/a-data-oc-plus-2x1gb-ddr2-800-mhz-cl4-ax2u800pb1g4-2p/p-c4310108

 

Po wpięciu nowych pamięci windows XP nadal pokazuje ze widzi 2GB pamieci, a CPU-Z pokazuje 4GB. Dlaczego?

 

Dziwi mnie troche ze na nowej pamieci napisane jest 1,8V a na starej 2-2,1V. Czy to ma jakieś znaczenie?

 

Wypiąłem 1 kość ze starej pamięci i windows pokazywał ze widzi ciagle 2GB. Następnie wyciągnąłem 1 kość z nowej pamięci, tak ze w komputerze wpięte zostały po 1 kości ze starej i z nowej pamięci. Windows wyświetlił 1GB. Wygląda na to że te pamięci nie chcą ze sobą wspołpracować. Jak sobie z tym poradzic?

Link to post
Share on other sites

Sprawdz ile pamieci zglasza ci podczas POST. (przy starcie przed ladowaniem systemu).

 

Probowales wylacznie nowe kosci?

 

PS: Win Xp nie obsluzy ci wiecej niz 3.2 Gig ale to raczej inny problem

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem co to jest POST, ale w biosie pokazuje mi max 2GB RAM. Jak już wcześniej pisałem wkładałem jedne i drugie:

 

Konfiguracja 1 - widzi 2GB

2x1GB A-Data

2x1GB Kingston

 

Konfiguracja 2 - widzi 2GB

1GB A-Data

2x1GB Kingston

 

Konfiguracja 3 - widzi 1GB

1GB A-Data

1GB Kingston

 

Wygląda na to że kości nie chcą ze sobą współpracować. Dodatkowo zauważyłem ze jak wepnę zarówno kości Kingstona i A-Data to z komputera co jakiś czas wydają sie dziwne dźwięki, jakby takie chrząknięcia(nie wiem jak to opisać).

 

Od kumpla dostałem 2x2GB Kingstona i z takimi pamięciami Windows wykrywa mi 3,5GB

Link to post
Share on other sites

Mialem dokladnie podobny problem przy starym Athlonie64. 2 kosci kingstona nie chcialy ze soba wspolpracowac.

 

Przy konfiguracji 1 stara 1 nowa.. w przypadku wstawienia ich razem w portach dla uzyskania dualchanell wykrywalo polowe rzeczywistej pamieci. Przy ustawieniu bez duala wykrywalo normalnie.

 

Wez jeszcze 1 stara 1 nowa i probuj roznych rozlozen w portach. Jesli nie pomoze coz zostaje ci zwrocic pamieci. Ewentualnie update bios..

 

PS: sprawdzalem specyfikacje obu zestawow z tego co pisza producenci obie kosci sa singleside/jednostronne. Przy mieszaniu pamieci jedno z dwustronnymi czesto wlasnie wystepuje cos takiego.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...