Skocz do zawartości

intel xeon sie grzeje


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez rafix89,

Recommended Posts

Witam mój pierwszy post na forum mam komputer z takimi parametrami:


Typ procesora    QuadCore Intel Xeon X3460, 2933 MHz (22 x 133) orginalny wiatrak intela


Nazwa płyty głównej    Intel Grosse Point S3420GP


Pamięć fizyczna    8154 MB  (DDR3-1333 DDR3 SDRAM)


Karta wideo    NVIDIA Quadro FX 3800  (1024 MB)


obudowa cooler master 690 3 wiatraczki standardowo zamontowane


problem polega na tym w stresie temperatura dochodzi do 80 stopni i ponad procesora w spoczynku do 50  i czy to normalne ? max tego procesora według intela to 72 stopnie nic mu sie nie stanie ? czy trzeba koniecznie wymienić chłodzenie na coś lepszego ?

Link to post
Share on other sites

tak czysty dmuchany pochodził 33s i prawi 90 stopni http://www19.zippyshare.com/v/84393349/file.html dodam ze z 30 min chodził bez jednego wiatraka zapomniałem podłaczyc tego z boku obudowy niewiem czy to moglo miec jakis wpływ ?

komputer mam 2 dni   dopiero zainstalowałem system na ssd nie jestem piewszym wlascicielem wiec nie wiem jak byl wczesniej urzytkowany  i zaczelem go testowac a tu temperatura skacze  niesamowicie ...

Edytowane przez rafix89
Link to post
Share on other sites

Ze screenów OCCT morał jest jasny - masakra.

Zdejmij cooler, załóż nową pastę, sprawdź czy przylega dobrze do procesora i w biosie włącz wentylator bo mam wątpliwości czy działa.

 

Jestem 50% pewny że między chłodzeniem a procesorem nie ma żadnej pasty.

Link to post
Share on other sites

hmm ciekawe ze ten nie daje rady ja sie troszke obawiam ze cos nie tak jest z procesorem miałem podobna sytuacje przy pentium d830 przesz pierwszy rok dzialania bylo wszystko ok a nagle zaczeły skakac temperatury  wiec wymieniłem chłodzenie na nowe wiekszy wiatrak zasilacz na mocniejszy nie pomogło az któregoś dni po 2 latach padł  a był testowany rożnymi programami na wydajność i nic żadnych błędów  mam nadzeje ze z tym nie bedzie podobnie bo D to grosze a ten nowy jest troszeczke wiecej wart  :)

Link to post
Share on other sites

komputer z allegro he przewaznie nikt nic dobrego nie sprzedaje ale sie ryzykuje  :) da sie wymienic samemu IHS ? nie jestem na tyle zawansowany w tym  :P



a wiec troche poczytałem o zdejmowaniu IHS i ze temperatura spada po wymianie pasty ale czy w tym modelu jest pasta czy jest lutowany ? i co dalej  zrobic ? ryzykowac  zdejmowanie ? poracie coś :)  

Link to post
Share on other sites

Kurczę jakby był krzywy IHS to po dociśnięciu go radiatorem powinien się wyprostować. Ściągnij radiator, wyciągnij CPU z socketu i sprawdź jak leży IHS (od boku czy gdzieś nie odstaje od PCB i o góry). Pierwsze słyszę aby Xeony tak się grzały lub miały problemy z IHS. Wg mnie proc jest sprawny ale musisz sprawdzić owe "odstawanie" jak nie będzie, to jakaś naprawdę dobra pasta plus prawdziwy wentylator bo te boxowe od intela robią sporo hałasu ale specjalnie nie chłodzą.

Link to post
Share on other sites

jak nie masz pojęcia to nie zabieraj się za zdejmowanie. nawet ludziom z praktyką zdarzają się wpadki. kup lepsze chłodzenie ( nie wiem jaką kwotą dysponujesz ale proponuję naprawdę dobre ) i nową pastę termo. mój też jest bardzo gorący i też ma lekko krzywy IHS ale nawet po OC temperatura nie przekracza 60* w stresie.

Link to post
Share on other sites

Xeon X3460 to Lynnfield, a jak wiadomo ten się lubi grzać. Chłodzenie boxowe do demonów wydajności nie należy i mamy genezę naszego "problemu". Dodatkowo IHS ma lutowany, więc zdejmowanie go zupełnie nie wchodzi w grę.

 

Kupno za 100zł SilentiumPC Fera powinno rozwiązać jakiekolwiek problemy temperaturowe. 

Link to post
Share on other sites

kupiłem paste nowa posmarowałem proca  iHS raczej na oko jest prosty  temperaturka lepsza spoczynek 40-50 stopni stres  dalej 70-80 ale juz przez 3 minuty tyle dalej za ciepło wiec kupie nowe chłodzenie mam nadzeje ze da rade tylko poco daja w zestawie tak kiepske chłodzenie które nie daje rady z tym prckiem ?

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy ten Xeon wogóle ma w zestawie chłodzenie 'box', czy zamontowanie go jest inicjatywą składającego ten zestaw. Generalnie chłodzenie 'box' jest po to żeby było (sztuka dla sztuki) i nikt rozsądnie myślący nie powinien rozpatrywać go jako systemu chłodzącego dla swojego PC (no chyba że budujemy jakieś htpc na chłodnym procku pokroju i3 sandy). 

Link to post
Share on other sites

ok dziekuje a wiec co dobrego polecacie ? moze woda ?  cena wmiare rosadna  :)? aby temperetura w stresie nie przekraczała 60 ? komputer gównie bedzie rederował video wiec i karta graficzna(cuda) NVIDIA Quadro FX 3800 mozna było by tez ja schłodzic lepiej teraz ma 50-80 stopni max ?

Link to post
Share on other sites

Na kartę można założyć coś w stylu Gelid Icy Vision, na procek Fortisa i będzie znośnie i stosunkowo cicho. 60C pod maksymalnym obciążeniem raczej na tym procku na powietrzu nie osiągniesz.

"Woda" dla samego CPU to wydatek 600-700zł, bazując na nowych i solidnych (choć budżetowych) komponentach. Kompletne chłodzenie wodne (CPU+GPU) to wydatek nawet 2-krotnie większy. 

Link to post
Share on other sites

OK sprawa, wygląda tak.

Specjalnie dla ciebie poskładałem swój stary komp do kupy a w środku i7 870 Oto wyniki po 15 min stresie w prime95:

 

http://michalzsd.dyndns.org/Przechwytywanie.PNG

Spoczynek to ok 26-30 stopni. W zimie chłodniej.

 

Co do Xeona i chłodzenia. Owszem dodawano do niego radiatory w wersjach box (czyli pewnie jak w tym przypadku). Podobno były lepsze ale nikt na dobrą sprawę nie mógł ich rozróżnić od cywilnych wersji i dlatego większość ludzi kupowała wersję Tray bo oszczędzało się na marnym chłodzeniu. Szczerze? Od Box'a każde chłodzenie będzie lepsze, musi być tylko spore, bo te procki ładowały na TDP 95W, a to nie mało.

 

Temp 70 st?? Jasne. Ja na swoim i7 (zero OC) i Antecu H2O 920 z dwoma wentylatorami na 50% w systemie push-pull (wiem antec to nie wysoka półka ale już zmieniam chłodzenie w całej budzie) i temp otoczenia 25 st ma 68-70 stopni. Niżej nie schodzi. Pasta to Arctic Silver4. Temp do zaakcpetowania na stcoku w OC robi się baaaardzo gorąco.

 

Musisz po prostu zainwestować w przyzwoite chłodzenie i w zależności czy chcesz kręcić czy nie - tutaj dokonujesz wyboru wydajności, która rośnie z ceną.
 

Edytowane przez Lord_Nikkon
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

wielke dzieki spodziewałem sie tego ze bedzie cienko z tym boxem co prawda nie miałem doswiaczenia z serwerowymi procesorami tylko  C2D i box wmiare dawał rade ale w serwerowniach tam gdzie sa przewaznie  XEON  jest kilma i wiatraki zapierdzielaja po 3000 tys obrotów bo jest mega głosno a ten box z 1500 ma pewnie   kupie cos niebawem dobrego :)



i zastanawiam sie nad woda zalman reserato 1000 zł tylko nie moge znalesc go w sklepach :)

Link to post
Share on other sites

Wiesz w serwerach wentyle kręcą się tak szybko do budy serwerów są małe (no nie małe ale niskie a długie -2,3,4U) i do tego jedne grzeje drugie w szafach, ale masz rację mają klimę bo inaczej wszystko by się ugotowało. Swoją drogą to słabe widziałeś te wentyle ja u siebie w pudle mam takie co kręcą się po 5000-6000 obr (wicher jest ale nie da się wysiedzieć). Xeony/i7 to zasadniczo i5 z dodaną opcją HT a jak obserwuje po stronach - kiedy zaczynasz kręcić i7 temp szybko rośnie jeśli nie wyłączysz HT. Technologia genialna ale niestety gorąca.

 

Tak sobie przypomniałem. Boxowe wentylatory miały dwie wysokości jedna była przeznaczona do i3 i chłodnych i5 a druga (wyższa) do i7 xeonów i wyżyłowanych i5. Jeśli masz 15mm (na wysokość) radiator (nawet z miedzianym rdzeniem) to na bank będzie się to grzało na potęgę (niska świnka). Koniecznie go zmień na coś innego.
 

A rada tak apropos WC. Za te pieniądze złożysz znacznie lepszy zestaw samemu. Do tego nie będziesz miał takiej wierzy koło kompa (chyba tylko po to żeby ją wywalić) lepiej weź 800 zł zmontuj sobie ładny zestaw WC z radiatorem 360mm na górnej części budy, a za resztę kup porządną obudowę np. standardu E-ATX (żeby wszystko się zmieściło)

 

 

Restaro nie jest głupi ale ma jedną zasadniczą wadę. Blok na grafikę chłodzi tylko GPU a pamięci i sekcja zasilania ci się ugotuje. Możesz dać wiatrak ale to nie to samo co np. full cover. Drogie to ale podobno genialne.
 

Edytowane przez Lord_Nikkon
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

a wiec wymieniłem chłodzenie box które w ogóle nie powinno widzieć tego PC na Silentium PC Fortis HE1225 i jestem zadowolony w pokoju 26 stopni a CPU  40-45 stress 10 min OCCT 65-70 wiec jest juz przyzwoicie jeszcze chyba dam 2 wiatraczki na gore obudowy i  będzie chłodno dziękuje za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam

Edytowane przez rafix89
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...