Skocz do zawartości

Wydajność dysku SSD podłączonego pod USB 3.0


Recommended Posts

Witam! Zastanawiam się nad zakupem dysku SSD np. OCZ Vector i podłączeniem go do laptopa pod złącze USB 3.0 (poprzez adapter z SATA na USB 3.0). Nie jestem jednak pewien jak w praktyce wyglądałaby wydajność tego dysku na złączu USB 3.0 i tym adapterze. Teoretycznie USB 3.0 ma przepustowość do 5Gbit/s, SATA II (jakie posiadam w laptopie) tylko do 3Gbit/s, przy czym rzeczywista to 300MB/s. Czy orientuje się ktoś jak takie połączenie wyglądałoby w praktyce? Czy wspomniany dysk SSD, którego deklarowany maksymalny odczyt: 550MB/s i zapis 530MB/s będzię mógł choć w 3/4 "rozwinąć skrzydła" pod USB 3.0?

Link to post
Share on other sites

Nie. USB nie jest bezpośrednim interface'em, a do tego stawiasz na drodze kolejny mostek SATA3->USB3, który ma zazwyczaj bardzo przeciętną wydajność.  Czasy dostępu i wydajność losowych operacji znacznie się pogarsza.
Mostki SATA3->USB3 o wysokiej wydajności są dość drogie. Duzó bardziej opłaca się dokupić kontroler SATA3 do komputera, niż bawić się w jakieś przejściówki, kabelki i pudełeczka.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Skoro masz USB 3.0 w lapku to nie masz eSATA ? Najlepsze rozwiązanie by było. Ale jak nie to tak jak saddam pisze, nie uzyskasz oszałamiającej prędkości. Lepiej chyba będzie włożyć SSD do lapka a wyjąć tamtern na zewnątrz :}

Sorry, jakoś umknęło mi to, że chodzi o SSD do lapka. Do lapka najlepiej kupić mSATA i zostawić sobię wolną zatokę 2,5" na hdd. Zewnętrzny dysk do lapka to juz całkiem patologia. Niby to nic wielekiego, ale jednak bardzo niewygodne po krótkim czasie. Raczej na tym lapku poważniejszej pracy nie wykonujesz więc różnicy pomiędzy SATA2 i SATA3 nawet nie zauważysz.

Link to post
Share on other sites

No właśnie rzecz w tym, że wykonuje:) pracuje na tym laptopie przy programach muzycznych (ableton live itp.). dlatego zależało mi na jak najszybszym dostępie do danych i ich szybkim zapisie. Stąd pomysł na dysk SSD. Wyjaśnie to od początku.. Przy zakupie laptopa na moje życzenie zamontowano mi dysk SSD OCZ Vector 128GB. Gdy sprzęt dotarł do mnie, zdałem sobie sprawę, że ze 128GB zostaje mi w realnym użytku ok 60GB pojemności... System windows 8 i partycja recovery work zabrały sporo pamięci, nie wziąłem tego pod uwagę.. To był mój wielki błąd i totalne przeoczenie! Teraz kombinuję, jak zwiększyć sobie tą przestrzeń SSD nie ingerując w laptop, aby nie stracić gwarancji. Tak więc, nie będzie mi przeszkadzać przypięty z boku laptopa dysk ssd do usb 3.0 Najważniejsze aby pracował on z szybkością przynajmniej 350MB/s odczytu/zapisu.



Skoro masz USB 3.0 w lapku to nie masz eSATA ? Najlepsze rozwiązanie by było. Ale jak nie to tak jak saddam pisze, nie uzyskasz oszałamiającej prędkości. Lepiej chyba będzie włożyć SSD do lapka a wyjąć tamtern na zewnątrz :}

Nie mam eSATA niestety..

Link to post
Share on other sites

No właśnie rzecz w tym, że wykonuje:) pracuje na tym laptopie przy programach muzycznych (ableton live itp.). dlatego zależało mi na jak najszybszym dostępie do danych i ich szybkim zapisie. Stąd pomysł na dysk SSD. Wyjaśnie to od początku.. Przy zakupie laptopa na moje życzenie zamontowano mi dysk SSD OCZ Vector 128GB. Gdy sprzęt dotarł do mnie, zdałem sobie sprawę, że ze 128GB zostaje mi w realnym użytku ok 60GB pojemności... System windows 8 i partycja recovery work zabrały sporo pamięci, nie wziąłem tego pod uwagę.. To był mój wielki błąd i totalne przeoczenie! Teraz kombinuję, jak zwiększyć sobie tą przestrzeń SSD nie ingerując w laptop, aby nie stracić gwarancji. Tak więc, nie będzie mi przeszkadzać przypięty z boku laptopa dysk ssd do usb 3.0 Najważniejsze aby pracował on z szybkością przynajmniej 350MB/s odczytu/zapisu.

 

Nie mam eSATA niestety..

HDD, SSD i RAM można sobie samodzielnie wymieniać. Co innego jakbyś wymieniał procesor lub pastę na procku. Możesz jeszcze odkręcić klapkę na spodzie, tam gdzie masz dostęp do RAM i zatoki 2,5", i sprawdzić, czy nie masz wolnego slotu mSATA. Wiele lapków ma wolne miejesce przygotowane dla modemu 3G. Oczywiście bez problemu można podłączyć tam dodatkowy SSD.

 

Dobrze też zrobić sobie po prostu backup partycji systemowe, a recovery można się pozbyć. Jak masz więcej RAM, to jescze można wyłączyć pamięć wirtualną i hibernację. U mnie W8 z kilkama większymi pakietami narzędzi zajmuje 21GB.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jesteś pewny z tą gwarancją? Na spodzie laptopa jest naklejka przechodząca przez odlaną obudowę i klapkę, pod którą znajduję się RAM i dostęp do dysku. Taka sama naklejka jest na kartonie laptopa. Jest tam info o modelu laptopa, rodzaju procka, ilości RAM, ilości dysku twardego, napędzie, wersji windowsa i rodzaju grafiki. Zapewne nakleił ją sklep. Zakładając jednak, że go otworzę.. Może po prostu kupić od razu większy dysk i wstawić 256GB? (jeśli nie będzie mSata). Można jakoś bez problemu zgrać te wszystkie dane, system itp. z tego mniejszego dysku na większy i wstawić go zamiast mniejszego? Czy wszystko trzeba zgrywać osobno?

Link to post
Share on other sites

Oczywiście. HDD i SSD można bezproblemowo klonować przy pomocy darmowych narzędzi. Wystarczy zrobić backup partycji i odtworzyć ją na innym nośniku.

Ta naklejka jest od sklepu? Nie sądzę by jakikolwiek producent wywijał takie numery. Zawsze kupuje laptopy bezpośrednio od producenta i nigdy nie miałem problemów z wymianą RAM, HDD i SSD.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

X-Kom kiedys naklejal takie naklejki na laptopy. Teraz chyba juz od tego odeszli (chyba ze sami dokladaja RAM).
To samo robi PC Factory - tez zaklejaja wejscie od RAMU mala naklejka ale tylko 'informacyjnie', zeby ktos laskawie przeczytal, ze gwarantem jednej dodanej kosci RAMU nie jest producent laptopa.  :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...