Skocz do zawartości

Utrata czerni (kontrastu) w PDP (plazma) HDTV Panasonic


Recommended Posts

Witam wszystkich w tym jakże smutnym dla mnie dniu. Właśnie natknąłem się na wątek traktujący o fakcie, jakoby plazmowe telewizory HDTV Panasonic na rok 2009 miały bardzo znaczącą wadę. Problem najprawdopodobniej dotyczy urządzeń opartych o panele neoPDP. Polega on na pogorszeniu się kontrastu (a co za tym idzie czerni) w urządzeniach użytkowanych ponad 1000 godzin. Problem został zauważony przez samych użytkowników. Wystosowano nawet oficjalne zapytanie do firmy Panasonic, jednak odpowiedź, którą uzyskano, jest delikatnie mówiąc, niewystarczająca, oto jej wolne tłumaczenie:

 

"Aby uzyskać odpowiednią jakość obrazu w naszych telewizorach, najnowsze modele Viera zostały wyposażone w automatyczny mechanizm zmiany napięć w zależności od długości pracy panelu. Niektóre elementy i charakterystyki odbiornika zmieniają się po określonym czasie działania. Dotyczy to wszystkich ekranów (nie tylko Panasonica) jakie dostępne są obecnie na rynku."

Innymi słowami, producent przyznaje się do tego faktu. Bardziej zaawansowani użytkownicy/sprzedawcy telewizorów łączą ten incydent z "nad naturalnym" czasem żywotności nowych paneli plazmowych, wynoszącym według producenta aż 100'000 godzin (dla porównania dla urządzeń LCD, również Panasonic'a czas ten wynosi 60'000 godzin - urządzenia LCD zawsze były żywotniejsze od PDP). Według niektórych jest możliwym, że dla uzyskania tak długiej żywotności, z upływem czasu urządzenie zmienia wartości napięć, zmniejszając tym samym zużycie panelu, kosztem kontrastu. Jednak nie jest to potwierdzone badaniami.

 

Samo zjawisko jest dość dziwne. Znane z wzorowej czerni telewizory plazmowe z upływem czasu traciły biel (wypalanie luminoforu), tym samym zyskując na czerni (oczywista jest zależność "im mniej bieli tym więcej czerni przy stałym kontraście"). Tak naprawdę polepszenie czerni było tylko złudzeniem, jednak nie było mowy o jej pogorszeniu.

 

Powstaje pytanie "co dalej?" Czy w zaistniałej sytuacji warto w ogóle przyglądać się produktom Panasonic na rok 2010? Co mają zrobić użytkownicy modeli z 2009 roku? Jednym z głównych zalet telewizorów PDP Panasonic była właśnie nienaganna czerń, nieporównywalnie lepsza niż w TV LCD. To jest świeży problem, który dopiero co ujrzał światło dzienne. Mam nadzieję, że Panasonic w odpowiedni sposób zrefunduje poniesione przez nas straty.

 

Osobiście... jestem zawiedziony. W prawdzie w moim P42S10e jeszcze nie zauważyłem pogorszenia, ale używam go dopiero pół roku. Czerń jest ciągle nienaganna, niestety nie wiem jeszcze ile czasu TV działał. Niedługo dobiorę się do swojego service-menu i na pewno poinformuję Was o swoich obserwacjach. Będę także aktualizował watek, tego nie można zostawić bez odzewu.

 

P.S. macie temat na NEWS'a, którego chciałbym przeczytać.

 

edit/1

 

Dostałem się do menu serwisowego swojego telewizora. Łącznie działał on już przez 950 godzin (520 on/off). Zmiany powinny się już pojawić, jednak nic jeszcze nie widzę. Myślę, że ewentualnej oceny należy dokonać wieczorem (jest po południu). Kluczowe okaże się najbliższe kilkaset godzin. Mam nadzieję, że ewentualna wada nie dotyczy wszystkich modeli.

 

edit/2

 

Sposób na sprawdzenie licznika godzin pracy w telewizorze Panasonic TX-P42S10e

 

1. Po prawej stronie televizora naciskamy i trzymamy przycisk "-/V" i z pilota nacikamy 3-4 razy przycisk "0".

2. Powinno uruchomić się menu serwisowe, kolejne czynności wykonujemy już pilotem

3. Naciskamy Przycisk "2" i "O.K."

4. Schodzimy strzałkami na pozycję PTCT i przechodzimy strzałką w prawo na puste pole

5. Przytrzymujemy 3 sek. przycisk MUTE (wyciszenie) i pojawi nam się info o ilości godzin pracy i włączeń telewizora.

6. Wychodzimy z menu serwisowego przytrzymyując przez 3 sek. przycisk EXIT

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o nas nie spotkałem się jeszcze z użytkownikiem narzekającym na "S" tak więc może mamy szczęście w niesczęściu. Sprawdzaj sobie licznik godzin. Dobrze jest przynajmniej przez pierwsze 100 godzin miec ustawione wszystkie wartości obrazu na połowę. Mowa o tzw. docieraniu. Niektórzy to pomijają, ale ja przez pierwszy miesiąc się tego trzymałem.

Link to post
Share on other sites

Muszę powiedzieć, że zaciekawiłeś mnie tym :wariat: Mam model TH42PV70PA kupiony w listopadzie 2008 roku. I przyznam, że u siebie nie widzę opisanych przez Ciebie objawów. A telewizor pracuje już 6471 godzin. Liczba włączeń 4000. To jest widoczne od razu po włączeniu menu serwisowego.

Link to post
Share on other sites

Muszę powiedzieć, że zaciekawiłeś mnie tym :wariat: Mam model TH42PV70PA kupiony w listopadzie 2008 roku. I przyznam, że u siebie nie widzę opisanych przez Ciebie objawów. A telewizor pracuje już 6471 godzin. Liczba włączeń 4000. To jest widoczne od razu po włączeniu menu serwisowego.

Bo ewentualne problemy występują w TV na rok 2009, pozdrawiam.
Link to post
Share on other sites

Również mam TV z roku 2008 i nie zauważyłem żadnej różnicy.... A z drugiej strony jak można porównać w domowych warunkach jakość wyświetlanego obrazu w telewizorze nowym w stosunku do TV który pracuje już ileś tam godzin?? Czy nie dochodzi do tego kwestia "przyzwyczajenia oka" do wyświetlanego obrazu???

Link to post
Share on other sites

Również mam TV z roku 2008 i nie zauważyłem żadnej różnicy.... A z drugiej strony jak można porównać w domowych warunkach jakość wyświetlanego obrazu w telewizorze nowym w stosunku do TV który pracuje już ileś tam godzin?? Czy nie dochodzi do tego kwestia "przyzwyczajenia oka" do wyświetlanego obrazu???

Wada dotyczy 2009!! Ile razy można to podkreślać...

 

Można dostrzec, gdy zamiast czerni robi się szarość. Ktoś przedstawił na hdtv foty zrobione na obrazie bez sygnału na nowym TV i na używanym - jest różnica.

 

Na moje szczęście u siebie ciągle nic nie widzę.

Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

Z Kuro bym się zastanawiał - już ich nie produkują, tak więc do rarytas. Najlepiej sobie porównaj w domu. Kup panasa i w razie czego w ciągu 7 dni możesz oddać. Chociaż naprawdę bym się wstrzymał na Twoim miejscu, jeszcze 2-3 lata i za sensowne pieniądze dostaniesz dobrego OLEDa.

 

Czy nic nie widać? Sam nie wiem, jeśli to faktycznie następuje to powoli i ciężko stwierdzić, a nie mam porównania do nowej S10. Wyświeciła mi 1900 godzin (1250 ON/OFF), ogólnie ciągle jestem zadowolony. Podczas oglądania filmów i grania często "jadę" na podwyższonym kontraście (40-50/60) i jasności (5-10 czyli 35-40/60) i ciągle obraz jest dobry - taki jaki powinien być.

 

Po za tym temat umilkł, może to dotyczyło tylko jakieś partii.

Link to post
Share on other sites

Kurak ma 2 lata, za kolejne 2-3 jak piszesz wyjdą oledy ale w ten czas kuro 2d będzie wart ok. 3-5 koła jak nie mniej i ciężko bo na 2d chętnych nie będzie. A tak mam Panasa 3d vt20 który się zawsze sprzeda. No chyba, że i właśnie dla tego się zastanawiam jeszcze czerń po 2 latach będzie jak mleko - w nowym Jakość obrazu jest super jak Kuro a nawet lepsza - wyraźniejszy obraz, płynniej podejrzewam również że czerń w dzień jest lepsza od kuro, dzięki czarnej matrycy. W nocy na pewno kuro wypada lepiej w czerni od Panasa. Ale każdy ma swoje plusy minusy, Panas brak 3d przełącznika na pilocie, brak możliwości odt. 3d przez usb tylko hdmi, coś tam z automatycznym skalowaniem też nie tak. A Pionek moim zdaniem trochę mało płynny obraz przy scenach typu lot ptaka, lekkie smużenie czego w Panasie nie ma (szybki fluor) brak kodowania mpeg4 z dvb.

 

Ale wracając do czerni daj znać jak zauważysz różnice, fajnie by było gdybyś skołował sprzęt do pomiaru poziomu czerni, to by wyjaśniło całą sytuacje.

Link to post
Share on other sites

Aj nie patrz tak na to 3D :[ Jak nie będą chcieli kupić Kuro to i Panasa nie kupią. Teraz plazma ma tylko LCD w konkurencji, a i tak jeden z drugim powie, że na LCD ma "lepsze" kolory.

 

Mówisz, że nowa vałka lepsza od Kuro? Muszę to zobaczyć (jeszcze nie miałem styczności).

 

Sam się bije z myślami, bo jestem ciekaw ile za 2-3 lata dostanę za eskę. Jak ktoś by dał półtora to jeszcze było by nieźle - to zawsze ponad 50% ceny, ale jak mniej to będzie padaka.

 

Myśłę, że mleczka na Panasie nie będzie. Znalazłem jeszcze kiedyś takie info, co do tej żywotności, że po tych deklarowanych 100000 godzinach panel traci około 50% początkowego kontrastu. Panasa chcesz na 2-3 lata, nie wiem ile Ty używasz, ale jak widać u mnie wyjdzie jakieś 2000 godzin na rok, a trzepię po TV równo, bo robi jeszcze za monitor. Reasumując po 3 latach = 6000 godzin stracisz 3% tak więc okiem tego zauważyć nie powinieneś. No chyba, że ten kontrast maleje w jakiejś funkcji, ale tego Ci nie powiem.

 

Sprzętu do pomiaru raczej nie skołuję, to nie jest amperomierz :(

 

BTW - ile na dzień dzisiejszy liczysz sobie za Pionka, i jaki to model?

Link to post
Share on other sites

Aj nie patrz tak na to 3D :x Jak nie będą chcieli kupić Kuro to i Panasa nie kupią. Teraz plazma ma tylko LCD w konkurencji, a i tak jeden z drugim powie, że na LCD ma "lepsze" kolory.

 

Mówisz, że nowa vałka lepsza od Kuro? Muszę to zobaczyć (jeszcze nie miałem styczności).

 

Sam się bije z myślami, bo jestem ciekaw ile za 2-3 lata dostanę za eskę. Jak ktoś by dał półtora to jeszcze było by nieźle - to zawsze ponad 50% ceny, ale jak mniej to będzie padaka.

 

Myśłę, że mleczka na Panasie nie będzie. Znalazłem jeszcze kiedyś takie info, co do tej żywotności, że po tych deklarowanych 100000 godzinach panel traci około 50% początkowego kontrastu. Panasa chcesz na 2-3 lata, nie wiem ile Ty używasz, ale jak widać u mnie wyjdzie jakieś 2000 godzin na rok, a trzepię po TV równo, bo robi jeszcze za monitor. Reasumując po 3 latach = 6000 godzin stracisz 3% tak więc okiem tego zauważyć nie powinieneś. No chyba, że ten kontrast maleje w jakiejś funkcji, ale tego Ci nie powiem.

 

Sprzętu do pomiaru raczej nie skołuję, to nie jest amperomierz :)

 

BTW - ile na dzień dzisiejszy liczysz sobie za Pionka, i jaki to model?

 

Sklep oferuje mi 8500 koła lub wymiana na vt20 - model to Kuro pdp lx-5090, ma niecałe 2 lata. Ale już sam nie wiem, może poczekam na lcd lx-9700 od LG Full Led

Link to post
Share on other sites
  • 4 lata później...

Bawimy się w górnika.

 

Mój TV ma dzisiaj nakręcone 14 000 godzin. Jakość czerni i obrazu ogółem? Wciąż cieszy oko. Niestety nie mam możliwości zestawienia mojego egzemplarza z "mniej używaną" s10-tką, ale nie wydaje mi się, aby problem opisywany 3,5 roku temu dotyczył mojego telewizora.

 

Planuję zakup używanego P50G30/V20 - ciekawe jak tam sprawy się mają. :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...