Skocz do zawartości

Modernizacja wentylacji do 400zł.


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Rokhtar,

Recommended Posts

Witam, zamierzam zmodernizować swój komputer pod względem wentylacji podzespołów.

Planowana obudowa to: SilentiumPC gladius M40 lub Aerocool xpredator x1

Chłodzenie CPU: Silentium fortis he1225(z dwoma mocniejszymi niż fabryczny Zephyr wentylatorami)

Mam pytania na które chciałbym uzyskać odpowiedzi:

- czy mój zasilacz (bequiet L7-530W) ma wystarczająco długie (400mm) kable zasilania mobo itp.?

- czy planowany cooler po dodaniu 2 wentylatorów nie będzie kolidował z pamięciami ram(2 sloty przy cpu to goodram 2x2Gb bez radiatorów, 2 bardziej oddalone sloty to corsair vengeance 2x4Gb z tymi większymi radiatorami)

- jakie wentylatory na cooler wybrać (zastanawiam się nad mistralami, sigma evo oraz AAb cooling black jet fan 12) na coolerze chodzi o większą wydajność niż standardowy zephyr

- czy warto zamawiać to na komputronik.pl bo min. tylko tam są wentylatory firmy aab

- czy załączona pasta przy coolerze 1225 jest wystarczająca, i jakim sposobem ją nakładać( kartą kredytową?)

 

liczę na fachową pomoc ze strony doświadczonych osób :)

 

ps.: płyta główna jak w mojej sygnaturze

Edytowane przez andrev96
Link to post
Share on other sites

Tak jest, aab to kiepski pomysł. Możesz też pomyśleć nad Arctic F12 lub F12PWM.

Jeśli chodzi o Gladiusa i Fortisa, to w moim przypadku (MB GA-990XA-UD3) schładzacz zmieścił się na styk (dosłownie 3mm od krawędzi obudowy).

Pod wentylator wejdą pamięci (u mnie DDR_4) z radiatorem nie wyższym niż ok. 3,6 cm. Natomiast pamięci z kolejnego banku (DDR_2) mogą być wyższe, ale będą się "opierać" o wentylator.

Piszę to na podstawie mojej płyty, nie znam dokładnych wymiarów / odległości na Twojej płycie.

Link to post
Share on other sites

- czyli ram nie koliduje, to dobrze

 

dlaczego aab to kiepski wybór? przecież w tym modelu jest największa wydajnosć m3/h w swojej konkurencji cenowej (a na wydajności mi zależy)

na wtyczce 3pin też jest regulacja obrotów,(wiem bo sprawdzałem wczoraj z jakimś starym wentylatorem z ową wtyczką) wię PWM mi nie potrzebne.

- pozostałe pytania nadal aktualne ;) więc czekam na porady

Edytowane przez andrev96
Link to post
Share on other sites

@up

Ano dlatego, że te wydajności aab są czysto teoretyczne. Gdzieś czytałem, że mierzone są od pupy strony, tj. na zasadzie "dmuchania" strumieniem powietrza w wentylator i sprawdzenia jakie osiągnie obroty przy danym przepływie.

 

Z długością wiązek chodzi Ci o 24pin do mobo czy o 8pin do procka? 

Link to post
Share on other sites

 

 

 

 

 

Z długością wiązek chodzi Ci o 24pin do mobo czy o 8pin do procka? 

 

 tak, wogóle żeby wszystko pasowało

 

czyli aab odradzasz? zostaje wtedy sigma evo i mistral (który lepiej się sprawdzi na coolerze?)

 

a co sądzicie o sklepie aac, robił już ktoś tam zakupy?

Edytowane przez andrev96
Link to post
Share on other sites

Zerknij też tu http://chlodzenie.net/reviews/wydajnosc-wentylatorow-mity-i-fakty-cz-vi/14/

 

Wydajność: Arctic F12 > Mistral > Sigma 

Cisza: Sigma > Arctic F12 > Mistral

 

Mistral mimo, że ma największe obroty (1500) jest najmniej wydajny, no i najgłośniejszy. Sigma i Arctic mają prawie takie same obroty (1300 i 1350) i prawie porównywalną głośność - Sigma jest o 0,2 dB cichsza, ale za to najmniej wydajna z tej trójki.

Dlatego polecałem wcześniej Arctica F12. Poza tym sam w swoim Gladiusie zmieniłem fabryczne wentylatory właśnie na F12 i jest lepiej.

 

Z wiązkami jeśli będą od przodu mobo nie będzie problemu. 24 pinową to nawet da radę puścić za płytą (za tylną ścianką obudowy), ale 8 pinową już nie, bo masz gniazdo poniżej sekcji zasilania. U mnie jest powyżej, prawie przy samej krawędzi i minimum to wiązka 56cm, żeby za płytą puszczać, więc musiałbyś mieć tak z 65cm.

Edytowane przez drVanSteiner
Link to post
Share on other sites

dobra, no to wentyle na cooler będą te Arctic cooler f12 

 

może do tej wiązki dałoby się dokupić jakąś przedłóżkę? ewentualniue sam sobie przedłużę albo ojca poprosze to mi zrobi :)

 

-którą obudowę z tych dwóch wybrać?

- w jaki sposób nakładać pastę na radiator 1225 (bo słyszałem że trzeba jakąś inną techniką, bo ma heatpie przy procesorze zaraz)

Link to post
Share on other sites

Są przedłużki, np taka 30cm do kupienia w aac.com.pl

http://aac.com.pl/images/water_mark_ak_cb8_8_ext.jpg

 

Przy nakładaniu pasty najlepsza jest metoda na X, nie trzeba nic kombinować z heatpipe'ami

Edytowane przez drVanSteiner
Link to post
Share on other sites

no w sumie można by kupić (tylko że on z jednej strony dzieli się na dwa łącza, to tak musi być?), i w tedy na pewno starczy? a jak z innymi kablami, ich długość jest odpowiednia?

kable chciałbym poprowadzić za tacką żeby je ładnie schować, bo obecnie walają się po obudowie.

Link to post
Share on other sites

tylko że on z jednej strony dzieli się na dwa łącza, to tak musi być?

 

Tak jest OK, one się "złożą" w jedną 8 pinową wtyczkę, ale z tego co widziałem w necie Twój BQ L7 też ma taką rozdzielną wtyczkę. Taki 30cm powinien wystarczyć.

 

Co do wyboru odbudowy to chyba Aerocool byłby lepszy - jeśli w tej samej cenie, ale nie wiem - może jakiś jego posiadacz się wypowie.

 

Aha - wszystkie informacje o długościach wiązek i upchnięciu Fortisa podawałem na podstawie Gladiusa, którego mam. Jak to wyglądałoby w Aerocool, to nie wiem.

Link to post
Share on other sites

z tej, przedłużki jednak zrezygnuje(samemu  sobie dorobie dłuższy kabel)

 

aerocool jest ładniejszy, ale nie wiem czy ma sens jego kupno bo komputer stoi przy biurku, więc za dużo go nie widzę, ponadto wiele osób mówi że są barzdo plastikowe, i nie wiem czy ma na wszystkich wentylatorach filtry?

 

gladius wygląda na solidniejszą obudowę, i bardziej skłaniam się ku niemu.

 

-pozostałe pytania nadal aktualne

Edytowane przez andrev96
Link to post
Share on other sites

Bierz m40, jednak jak Ci przyjdzie to na dole w panelu frontowym masz dziurę dzięki której możesz go ściągać - zaklej taśmą jakąś, osobiście zakleiłem taśmą papierową, nie polecam taśm izolacyjnych czy coś w tym stylu, bo może zostać klej czy jakiś ślad. Jaki jest sens tego? Taki, że większość kurzu dostaje się właśnie tamtędy. 

Link to post
Share on other sites

KtosCos - dzięki za poradę, kak będę już ją miał to nad tym pomyślę :)

Kwestię obudowy już rozwiązałem i wybrałem M40(myślę że to lepszy wybór)

 

Pozostałe pytania:

-jak zasilany jest kontroler wentylatorów w m40?

-czy będzie szło podłączyć do niego tego Zephyra z coolera?(on ma 4piny)

- czy kupno na aac to dobry wybór?

- co lepiej wziąść:http://www.www.aac.com.pl/kontakt-ipa-alkohol-izopropylowy-60ml,produkt,88.html czy http://www.www.aac.com.pl/kontakt-ipa-plus-100-ml-izopropanol,produkt,1148.html

- jak najlepiej rozsmarować pastę(tylko na coolerze? jak grubo? a może na "X" na cpu?)

Link to post
Share on other sites

W m40 są 3 kontrolery: pierwszy do 2 wentyli na przód, drugi do 2 na górze i trzeci do jednego z tyłu i jednego na dole. Zasilane są z jednego molexa. Niestety można podłączać tylko 3-pinowe wentyle.

Wentylator z Fortisa podłącz do płyty.

AAC polecam, już kilka razy kupowałem i to dobra firma.

Edytowane przez drVanSteiner
Link to post
Share on other sites

a jakby temu zephyrowi uciachać wytczkę i dać 3 pinową( mam przy jedznym starym wentylatorze) a chcę tak dlatego że oba f12 na coolerze chcę mieć sterowane automatycznie, i podłącze je chyba do dwóch gniazd 4 pinowych(bo one mają regulacje) a pozostałe 2 3 pinowe chyba nie

 

co ze środkami do czyszczenia które napisałem?

Link to post
Share on other sites

Oby czyścił, oba się nadadzą. Uciąć niby możesz, ale może lepszym rozwiązaniem będzie rozgałęźnik 4pin i o ile nie posiadasz napędu optycznego, to tam mógł byś wsadzić wentylator który nawiewał by zimne powietrze wprost na cooler. Do m40 dostaniesz specjalną multi przejściówkę, która daje możliwość m.in. wsadzenia dysku do zatok 5.25'' czy właśnie wentylatora.

Link to post
Share on other sites

napęd optyczny posiadam 

ale z tym zephyrem nie powinno być problemu podłączyć do kontrolera skoro 3pin wchodzi na 4pin i działa to chyba 4pin wejdzie do 3 pin )tymbardziej że gniazdo nie jest zamknięte jak wtyczka) no chyba że się mylę, jeśli tak - oświećcie mnie :)

 

-jak jest z czasem oczekiwania na produkt na stronie w aac(bo obecnie żadnego z nich nie ma)

Link to post
Share on other sites

Właśnie niestety gniazda są zamknięte, wyglądają tak

http://www.modding.bit-tech.pl/sklep/187-thickbox_default/wtyczka-wentylatora-czarna-meska-3-pin-piny.jpg

miałem ten sam problem i tez szukałem przejściówki 3pin -> 4pin.

Zdecydowałem się po prostu uciąć jeden bok w gnieździe - to dużo szybsze i prostsze, niż zmiana wtyczki.

 

Jeśli chodzi o aac, to niestety nie mają w tej chwili zwykłych F12 - ja czekałem 2 tygodnie i w końcu zamówiłem F12PWM.

Ale pozytyw jest taki, że skoro nie ich już tak długo to lada chwila będą. Jeśli coś jest na stanie, to wysyłka tak do 1-2 dni.

Jak kupowałem poprzednio (z miesiąc temu), to były dostępne od ręki.

 

Z F12 jeszcze jest taki myk, że są 2 wersje: z przepływem 96,8m3/h i 125,7m3/h. Ja kupowałem tą drugą wersję, a one są chyba tylko w aac.

 

Aha i nie kupuj przypadkiem wersji F12PRO - są gorsze.

Link to post
Share on other sites

chyba zdecyduję się na pewniejsze arctic cooling f12 PWM dlatego że chce mieć pewność regulowanych obrotów a 4zł różnicy to nie tak

dużo

 

z zamawianiem narazie poczekam aż dostaną wszystko

 

-pozostała kwestia sposobu nakładania pasty(w celu najlepszego efektu) bo nigdy tego nie robiłem, jakby co to zostanę przy tej dołączonej przy 1225 

 

a z tym zephyrem jakoś sobie poradzę (stara wtyczka 3 pin zastąpi tą 4 pin a pozostały przewód pwm zakleję taśmą)  :)

Edytowane przez andrev96
Link to post
Share on other sites

najlepiej na "x" ale na silentiumpc.pl zalecają wypełnić szczeliny coolera, a niewiadomo czy na cpu też nałożyć?(niewiadomo czy starczy pasty)

 

chyba żebym wzioł MX-2 rzekomo jest dużo lepsza od tej z spc

Edytowane przez andrev96
Link to post
Share on other sites

z tym między szczeliny coolera chodziło mi o to tylko aby je wypełnić i nic ponad to, reszte pasty w "x" na cpu 

 

albo na sam cpu w "x" (tylko nie mam pewności czy pasta wejdzie w te szczeliny

 

na stronie producenta zalecają na oba nałożyć

Edytowane przez andrev96
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...