Skocz do zawartości

q6600 3.6Ghz czy napięcie 1.6V mu zaszkodzi?


Recommended Posts

Witam już od dawna jestem posiadaczem procesora q6600, którego podkręciłem do 3.6Ghz przy 1.6V(przy mniejszym napięciu komp nie wstaje). I teraz moje pytanie... Czy aby takie wysokie napięcie samo w sobie nie szkodzi temu quadowi?

procek jest stabilny, badałem go pimem95 przez ok 20 min.

Temp. idle 35 C

Temp. w stresie 58 C

Czy ten wynik jest dobry, przy tak wysokim napięciu? :) Może coś popieprzyłem w biosie?

I ostatnie pytanko czy GIGABYTE GA-EP45-DS4 jest dobra płytą do O/C.

Link to post
Share on other sites

Gadacie głupoty. Nic mu się nie stanie za wyjątkiem wzrostu temperatury. Żeby podkręcic Q6600 wysoko, to trzeba niestety zapodać mu napięcie. 1.66 dla 4.0. Jeżeli na niższych się wysypuje, to się nie dziwię. Tanie płyty pod intela nie dają rady(sekcja zasilania).

Link to post
Share on other sites

Rozmawiałem o tym na studiach z wybitnym wykładowcą, który ma dużą styczność ze sprzętem, glównie prockami. Mówił, że przy OC ważna jest tylko temperatura, ale.... gdy zmieniamy też napięcie to trzeba uważać, bo może sięzrobić nie wesoło, zwłaszcza gdy procek domyślnie działa z niskim V. Tak więc z napieciem należy postępować ostrożnie i lepiej nie podwyższać go zbyt mocno.

Link to post
Share on other sites

Nie ma co przeginać bagiety po prostu - jeśli urządzenie działa domyślnie na napięciu X, to logicznym jest, że jeżeli będzie płynąć napięcie zdecydowanie za wysokie to prędzej czy później owo urządzenie padnie znacznie szybciej, niż to, które będzie działać na napięciu, powiedzmy, domyślnym. Z jakiegoś powodu podaje się jednak zalecane dopuszczalne napięcie :)

Link to post
Share on other sites

Aha, czyli dovoltowanie procka nie ma żadnego wpływu na jego żywotność, bez względu na to o ile to zrobimy, liczy się tylko temperatura, warto zanotować :)

Czasem warto okazać nieco sceptycyzmu... Nie łykaj tak łatwo każdej głupoty, którą ci ktoś naopowiada.

 

Najlepiej ustaw 5 Volt i schłodź procesor ciekłym azotem - wtedy będziesz miał dopuszczalną temperaturę.

Link to post
Share on other sites

Tak to wygląda..,

IDLE

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... c4fe9.html

STRES

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3d3 ... 54cfb.html

 

A jeśli chodzi o moją płytę główna TO CO? JEST KIEPSKA DO O/C... i stąd potrzebne takie duże napięcie do wyciągnięcia 3.6GHZ ??:)

 

Wieczorem wrzucę scrina z biosu i zobaczycie, czy czegoś tam nie spieprzyłem :)

Link to post
Share on other sites

Nie będę zakładał nowego tematu, żeby ktoś odpowiedział tylko na jedno pytanie, więc pozwól że się wtrącę ;]. Otóż tak, trzymam mojego Phenoma II X4 955 @ 3.9GHz na napięciu 1.5V (max. jakie podaje producent) czy jest to bezpieczne? Temperatura pod obciążeniem OCCT nie przekracza 60*C, a w grach jest sporo mniej. Bezpieczne czy niebezpieczne?

Link to post
Share on other sites

Stabilny procesor to taki ktory przejdzie minimum 12h Prime bez bledow ...

Bo moze byc tak ze przez 1h bedzie bez bledow a pozniej ktores jajko sie wykrzaczy.

Albo twoja sztuka jest beznadziejna i duzo V musisz dolozyc lub za malo w biosie pogrzebales.

U mnie byla taka historia ze zaraz po premierze kupilem q9450 mimo czytanych recenzji ze leca max do 3.4 -3.5. Po zabawie w biosie ustawieniu wszystkiego recznie moja sztuka leci [498x8] na napieciu 1.39V 24/7. Chlodzenie ? Noctua NH-U12P z dwoma wentylami.

Link to post
Share on other sites

U mnie byla taka historia ze zaraz po premierze kupilem q9450 mimo czytanych recenzji ze leca max do 3.4 -3.5. Po zabawie w biosie ustawieniu wszystkiego recznie moja sztuka leci [498x8] na napieciu 1.39V 24/7.

Bardzo bym poprosił o dane(najlepiej zdjęcia) dotyczące wszystkich ustawień w biosie. Bo moja sztuka leci na 425 i ani grama więcej.

 

Co do tematu to nie temperatura zabija procki tylko za wysokie napięcia. Ale nie tylko Vocre ale i VTT i PPL. Intel zaleca do 1,5V więc 1,55 wydaje się być bezpieczna granicą(dla ustawień 24/7. (np dla 45nm zaleca 1,3625 a bezpieczna granicą jest 1,4000). Zależy ile proc robi na tych 1,55 bo jeżeli musisz dać 1,6 dla nędznych 100 czy 150 Mhz to gra niewarta świeczki ale jak chodzi o np 300 Mhz to już można zaryzykować.

Link to post
Share on other sites

cały problem polega na tym, że my szybciej odbieramy temperature z powierzchni procka na radiator niż z wnętrza układu na jego powierzchnie, stąd do wysokich przetaktowań przy wysokich napięciach stosuje się chłodzenie grubo poniżej zera, które niejako wysysa ciepło z wnętrza układu

 

w końcu temperaturowe przebicie złacza jest na poziomie około 170 stopni, a my co najwyżej przy OC obserwujemy tempy dobijające w okolicę 90

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...