Skocz do zawartości

Gladius M40 kontroler , wentylatory i cooler


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Shaux,

Recommended Posts

Witam,

Zamierzam kupić obudowę SPC Gladius M40. Posiadam też chłodzenie Noctua NH-U9B SE2 i z racji tego ,że nie posiada ono PWM chciałbym podłączyć go do kontrolera obrotów.Plan jest taki:

-Top - wentylatory wyciągające powietrze

-Front- wentylatory wciągające powietrze 

-Rear  - chłodzenie proca.

 

I teraz, pytanie : Jest sens robić coś takiego ?Gdzieś na forum wyczytałem ,że kontroler na H. performance daje prąd 12V , a na L. performance 5V. Może ktoś to potwierdzić ?Podczas przeglądania internetu pracowałby na 5V a podczas gry na 12V.

 

 

 

Mam jeszcze wentylator Enermax Magma 12cm. Chciałbym go jakoś wykorzystać ,ale nie wiem , gdzie go wstawić. Zamiast fabrycznego wentyla na froncie , czy zastąpic nim tylny wentylator ,a może w innym miejscu ?Jest jednak jedno "ale" - nie może on pracowć w poziomie ,ponieważ terkota i trochę mi to przeszkadza :)

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

j.w. ja bym nie podłączał tam wentylatora od CPU (tyy bardziej, że jest on 4pin a do kontrola można podłączyć tylko wentylatory 3pin)

Właśnie problem w tym ,że wentylatory mają wtyczkę 3pin. Podczas przeglądania internetu lub pracy ,przełączał bym się na tryb L. ,aby uzyskać ciszę.

 

Zna ktoś może odpowiedż dot. mojego drugiego pytania ?Gdzie najlepiej umieścić tą Magme?

Link to post
Share on other sites

Jak będziesz pamiętał żeby za każdym razem przełączać to szacun. Chyba że będziesz słyszał szum morza, przy dołączonych wentylkach łatwo odróżnić słuchem który tryb włączyłeś:P Sam mam tą obudowę i szczerze mówiąc, nie wiem czy jakoś nie zmodować tego panelu, jak i co zrobić, nie wiem. Jak już tak chcesz się bawić to dokup jakiś autokontroler czy coś. Twoje mobo nie akceptuje żadnej formy wentyli 3pin i nie steruje nimi?
No ale jak już koniecznie pod ten wbudowany kontroler, mając lepsze wentyle bym wymieniał sukcesywnie począwszy od wciągania powietrza, jakoś tak intuicyjnie.

Link to post
Share on other sites

To mowisz ,zeby podłaczyc do mobo?Tylko wtedy wentylatory od proca bd dzialac caly czas na tych samych obrotach.Chyba ,ze znajde jakis tani kontroler do coolera.

 

Magme wstawie na front,na wysokosci karty graficznej.To chyba dobre miejsce?

 

Moge tez pobawic sie speed fanem i ustawic obroty w stosunku do temperatury.

Link to post
Share on other sites

Nowe płyty w BIOSie (kto wymyślił nazwę UEFI? toć to aż ciężko się wymawia) mają niezłą kontrole nad wentylatorami i możesz je w pewien sposób ustawić. Ja na przykład mam chyba sterowanie przez BIOS dla 2 wentyli na procku, 4 rozsianych wszędzie i bodaj 1 od zasilacza. No i pod systemem ile jest programów do kontroli obrotów to chyba nie zliczę...:P

Link to post
Share on other sites

Właśnie ja mam starszą płytę ,która nie ma UEFI a po za tym mam tylko 3 złącza do wentylatorów.Te co bd w obudowie podłacze do zintergrowanego kontrolera ,jak i ten od coolera podłącze "do testu" ,jeśli mi to nie podpasuje to podłącze normalnie, ew. w przyszłości kupię jakiś porządny kontroler.

Link to post
Share on other sites

No tak, teraz tylko pytanie - lepiej dać lepszy wyciągający wentylator czy wciągający?Wydaje mi się ,że lepszym wyborem byłoby ustawienie tej Magmy na wysokości karty graficznej ,z przodu obudowy.

Link to post
Share on other sites

Ok dzięki za pomoc :)

 

Miałbym jeszcze jedno pytanie.Warto wyjmować nie używane koszyki na dyski?Wpłynie to jakoś znacząco na temperatury?Czy jest jakieś miejsce ,w którym najlepiej umieścić HDD ,aby nie zakłócał on zbytnio przebiegu powietrza , ale sam się zbytnio nie nagrzewał ?

Link to post
Share on other sites

W gladiusie masz nitowany koszyk, nie zdejmiesz bez rozwiercania. Ja jestem na etapie projektowania czegoś podobnego do ICY DOCKa, na 2x2,5"+odd slim. Ale jak zamontujesz dysk w zatoce 5,25" (czy 2,5" czy 3,5") to myślę że zrobisz mu dobrze;P
Co do temperatur, sam nie doświadczyłem ale na logikę, mniej przeszkód na drodze powietrza, lepszy przepływ, lepsza wymiana powietrza w budzie. Jeśli w niej samej będzie chłodniej, to i podzespoły będą miały lepiej, nawet jeśli zauważalnie to nie zmieni temperatur.

Link to post
Share on other sites

nie rozumiem po co takie kombinowanie... nie lepiej kupić choćby głupiego Zephyra PWM, podpiąć go na płycie do wtyczki CPU_FAN (czy coś w ten deseń) i mieć problem z głowy?

 

co do sanek to każdy z osobna jest demontowalny w 100%. Po wyjęciu wszystkich sanek zostaje tylko "kosz".

Link to post
Share on other sites

No tak, też o tym myślałem ,ale narazie nie mam pieniędzy bo wszystko co do grosza poszło na podzespoły do kompa.W przyszłości planuję kupić 2x wentylatory 92mm z PWM do chłodzenia.Szkoda mi też tych fabrycznych wentylatorów ,dolączanych do coolera , bo one naprawde są ciche ,tylko na najwyższych obrotach troche hałasują.



Chyba ,że kupie do coolera:

- 2x http://www.sleeveking.pl/pl/p/Wentylator-Arctic-Cooling-Fan-F9-PWM/253

http://allegro.pl/gelid-rozgaleziacz-y-4-pin-pwm-35cm-ca-pwm-01-i3228870561.html

(Na taki wydatek mnie stać :D)

 

Plus jeszcze do tego jakiś adapter 92mm -> 120mm ,żeby ew, gdzies zamontować te dwie Noctuy.

Tylko kwestia ,czy te Arctic'i nie będą hałasować w poziomie ?



Wpadłem jeszcze na 1 pomysł.A mianowicie ,czy dałoby się zmienić napięcie 12v na kontrolerze obrotów w gladiusie ?Czy jeśli podłącze takie coś :http://aac.com.pl/przejsciowka-3pin-pcafsc6-redukcja-12v-na-7v,produkt,815.html to wszystko bd działać poprawnie i czy kiedy przełącze na 5v to wentylator bd działał "normalnie"?

Link to post
Share on other sites

Tylko że... musiałbyś taki sprytny kabelek mieć do każdego wentylatora. Poza tym, to nawet nie jest przejściówka a ogranicznik, który na upartego i bez lutowania zamontujesz,, koszt to spacer do elektronicznego po rezystory 56ohm jeśli wierzyć obrazkowi, od sztuki 10gr, przez neta można zejść nawet do 1gr-1szt..Opisałbym jak gladius jest tam zbudowany, ale nie wiem czy bez roznitowania da się tam dostać... Na 5V będzie działał jeśli starczy mu tamto obniżone napięcie, chyba to będzie koło 2V. A jeśli nawet są wentylatory które przy takim napięciu pracują, to jest ich garstka. Sporo nie działa już na 3,3V.
Kombinujesz jak koń pod górę. Z gówna bata nie ukręcisz, przykro mi:P

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No ta kombinacja jest straszna :)

 

co do dwóch coolerów na CPU. Odpuść sobie bo nie warto :) Różnica będzie 1-2 stopnie względem jednego dobrego coolera :) A wiem co mówię bo sam miałem 2 coolery na FORTISie 1225 w różnych konfiguracjach - =>||<=  ;  <=||<=    a obecnie mam ||<=

 

gdzie => to kierunek nawiewu a || to cooler.

 

Różnicy nie było prawie żadnej :) Więc naprawdę bardziej się opłaca kupić jeden lepszy cooler i tyle :)

 

Co do reszty wentylatorów w Gladiusie. Ja wszystkie zastąpiłem zephyrami (w tym dwoma LEDowymi). Koszt jednego zephyrka to chyba coś koło 15zł (LEDowe niewiele ponad 20zł)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobra ,nie bd już kombinował :)

Podłącze Wszystko "jak należy" ,wentylatory do kontolera ,a wentylator proca (lub dwa , musze się zastanowić) do płyty.W przyszłości wszystkie wentylatorki w obudowie zmienię na Magmy i dokupię jakiś porządny kontroler obrotów.



W sumie ,to jak sprzedam proca to moge kupić jakiś wentyl 92mm z PWM. Tylko jaki ? Mam na oku Be quiet! Shadow Wings SW1 PWM 92mm. Czy to dobry wybór ? Są jakieś inne śmigła, ciche na małych obrotach, a wydajne na wyższych ? Cena do 50zł ?

Link to post
Share on other sites

W kwestii wydajności wygląda to całkiem podobnie.A jak jest z kulturą pracy? Łozysko i silniczek nie będą hałasować ?Czy Ten PEP jest cichszy niż BQ( szczególnie na wolnych obrotach) ?

 

Z tego co widzę ten PEP wytrzyma trochę mniej h niż BQ.Czy to jest aż takie ważne ,żeby przywiązywać do tego dużą wagę?

Link to post
Share on other sites

Prosty rachunek, 140000h to niecałe 16lat, przy pracy całodobowej, nie wymienisz wentylatora przez 16lat? A nawet i mógłbym zaryzykować czy nie przez 50lat, bo nawet jak jakiś maniak siedzi przy kompie, to schodzi max zazwyczaj 6-8h. Cyferki ładne, ale to czysty marketing.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...