Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Dzisiaj byłem u Cioci. Ma pewien problem.

Mają internet mobilny z cyfrowego polsatu (ani netia czy neostrada tam "nie dochodzi") na laptopie wszystko ładnie śmiga, nawet z zasięgiem 2-3 kreski, całkiem szybko się wszystko wczytywało.
Jednak wujek musiał zabrać laptopa ze sobą gdy wyjeżdżał na kilka dni.
Modem podpięty do komputera stacjonarnego - transfer rzędu 3-5 kb/s! Zasięg 2 kreski.
No cóż odpiąłem modem i podłączyłem do innego gniazda USB, niby się coś zmieniło zasięg skoczył do 5 kresek, transfer do 20-40 kb/s. Ale przy takiej prędkości nie da się używać internetu.
Jako iż zauważyłem, że gniazda są zakurzone, to mam plan aby jutro podjechać i przedmuchać je sprężonym powietrzem, tak samo jak i wnętrze PC'ta - bo też dosyć mocno zakurzone.
Zapewne to nic nie pomoże, więc co robić? Proszę o wszelakie rady.
Jeżeli chodzi o specyfikacje, nie wiem.

Jest to coś na 99% z komputerem, ponieważ pod laptopem wszystko ładnie działało, nawet przy 2 kreskach dało się przeglądać internet na laptopie.

Link to post
Share on other sites

Coz. Po pierwsze modem z tylu obudowy bardzo traci na jakosci odbieranego sygnalu.
Jesli masz aktywne porty na froncie obudowy (o ile masz jakiekolwiek na froncie) to tam podlacz modem USB.
Sprawdz, czy cos to zmienia.
Dobrze by bylo miec mozliwosc sprawdzenia PCta w tym samym miejscu co laptop. Laptop stal blizej czy dalej okna? A moze byl blizej innego okna niz stacjonarka?
Czy modem USB ma moze taka 'mala dziurke' z mozliwoscia podpiecia anteny? Jesli nie wiesz, sprobuj znalezc na spodzie obudowy modemu nazwe urzadzenia (producent + model), to poszukamy razem.

Link to post
Share on other sites

Modem jest na przedłużce USB. Pani w placówce Polsatu właśnie doradzała takie podpinanie modemu, bo wtedy niby jest lepszy zasięg.
Co do zasięgu, przy stacjonarnym jest max kresek(5) przy laptopie było różnie 2-3 czasami 4, ale z internetu dało się korzystać, strony wczytywały się dosyć szybko. Miejsce na antenę jest na 99%, bo wujek miał kupować w razie gdyby kiepsko działał internet, ale pod laptopem działał ładnie i był cały czas przy nim używany. Dopiero teraz jak wujek wyjechał na trochę z laptopem i ciocia zmuszona jest z korzystania PC'ta internet miał być przy nim używany.

 

Miałem jeszcze coś w sobotę popróbować u cioci, jednak się nie wyrobiłem i niestety dopiero we wtorek u niej będę.

Link to post
Share on other sites
Gość QaziG

modem musi być na przedłurzaczu USB jak najdalej od kompa stacjonarnego ,najlepiej na środku okna go przymocować 

 

- pobierz program mobile data monitoring application i zobacz jaki masz zasięg i moc sygnału ?

najlepiej żeby nie była gorsza niż -90dBm

możesz też wejść na stronę http://mapa.btsearch.pl/

 wpisać swoją lokalizację i zaznaczyć operatora ,a wyświetlą ci się najbliższe nadajniki

więc będziesz wiedział w którą stronę kierować modem lub antenę

jak kabel USB jest dość długi to można modem nawet za okno wystawić w suche dni

podczas deszczu owinąć szczelnie workiem [ w zimie nie wolno wystawiać bo się uszkodzi]

lub najlepiej antena ,można samemu taką zrobić za grosze tu link >>>   http://www.changpuak.ch/electronics/bi_quad_antenna_designer.php

 

wystarczy wpisać częstotliwość swojego operatora i kliknąć calculate

i zbudować z kawałka drutu według wymiarów i obrazka 

[ta blacha z tyłu ,czyli ekran ,nie jest konieczny jeżeli nadajnik jest ~blisko 2-3 km]

Link to post
Share on other sites
Gość QaziG

Modemy USB nie nadaja sie do pracy 'za oknem', chyba ze tylko na czas uzytkowania. (uzytkownik obserwuje co sie z nim dzieje).

To samo tyczy sie wiekszosci anten do takowych modemow: wystawiamy 'przez okno' tylko wtedy, kiedy wlasnie uzywamy PCta.

z twoimi stwierdzeniami się nie zgodzę ,

są również produkowane anteny typowo na maszt

sam za oknem miałem przez 9 miesięcy modem na wędce i nic się nie działo :),

zanim sam zrobiłem antenę biquad

którą mam obecnie przyklejoną na środku szyby w oknie - zysk 10-13 dBm 

czyli tyle co antena za 100zł , mnie kosztowała 20 minut roboty ,drut miałem za free

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...