Skocz do zawartości

Monitor 2560x1440 / 2560x1600


Recommended Posts

Witam forumowiczów.

 

Mam do was pewne pytanie, czy istnieją monitory o rozdzielczosci w/w (ogolnie wyzszej niz fhd), ale o dosc skromnej przekątnej obrazu? Jedyne jakie udalo mi sie znalezc to 27 cali. Mnie interesuje coś około 22".

 

Smartfony i tablety przezwyczaily oko do wysokiej jakości, a mnie "pikseloza" po malu zaczyna denerwowac na desktopie. Jest to jedno z kryteriow, ktore powoduje, że rozmyślam nad wymiana puszki na laptopa.

 

Po prostu chcialem wiedziec czy w ogole takie produkują, bo nie spotkałem się.

 

Z góry dziękuję!

Link to post
Share on other sites

Wiem co czujesz, ale obserwując trochę rynek monitorów QHD nie widziałe nigdy nic mniejszego niż 27". Najwidoczniej producentom nie opłaca się (lub uważają, że się nie opłaca) ładować pieniądze w coś pomiędzy.


@@homzik, nie umiesz ustawić systemu pod rozdzielczość tylko ludzie z Apple muszą to za Ciebie robić?  

Link to post
Share on other sites

@@homzik, wybacz, nie czuj się urażony. Po prostu większość ludzi nie potrafi sobie ustawić systemu i przeglądarki, żeby normalnie używać wysokich rozdzielczości, dlatego twórcy stron i aplikacji tak się pałowałi przy pojawieniu się retiny.

 

Hell. Musiałem swojej siostrze ustawić wyższe DPI, bo wszystko było dla niej za małe przy przejściu na laptopowe FullHD (nigdy w życiu nie miała lapa z FullHD, a jak się domyślasz tam nigdy wcześniej nie było takiej rozdziałki przy laptopowych wymiarach. 

Link to post
Share on other sites
Po prostu chcialem wiedziec czy w ogole takie produkują, bo nie spotkałem się.

 

nie produkują, bo nie ma komu wyprodukować takiego panelu, co innego 7", a co innego 22" czy więcej

 

 

 

Smartfony i tablety przezwyczaily oko do wysokiej jakości, a mnie "pikseloza" po malu zaczyna denerwowac na desktopie.

 

to co tym masz za monitor? 

pomijając już fakt, że z tak drobną plamką niczego być z niego nie przeczytał bez szkła powiększającego

Link to post
Share on other sites

 

 

nie produkują, bo nie ma komu wyprodukować takiego panelu, co innego 7", a co innego 22" czy więcej

Wybacz modzie, ale to mniej więcej napisałem.

 

 

 

to co tym masz za monitor?  pomijając już fakt, że z tak drobną plamką niczego być z niego nie przeczytał bez szkła powiększającego
 

Kolega pisał o smartfonach i tabletach, które zwykle mają wyższe DPI (niestety :/) niż monitory. Zresztą kompletnie się nie dziwię, bo mnie też irytują "schodki" w grach (co najlepsze w pozostałych aplikacjach to zwykle nie jest widoczne). Tak wygląda rzeczywistość, że pomimo wielkich wizji Intela dalej wysokie rozdzielczości są bardzo drogie, a takie na przykład 4K właściwie nieosiągalne na razie.

Link to post
Share on other sites

 

 

to co tym masz za monitor? 
 

 

Mam Samsung SyncMaster P2370HD

Może temu, że za blisko stoi? Nie wiem, czy jest felerny, czy ja coś na psułem, nie zmienia to faktu, że więcej miejsca nie mam i dziury do sąsiada nie zrobię:)

 

 

 

nie produkują, bo nie ma komu wyprodukować takiego panelu, co innego 7", a co innego 22" czy więcej
 

 

No nie wiem, ale jak dla mnie bardziej zaawansowaną technologią jest upchanie fullHD w 5 cali niż, niemal rozciągnięcie wyższej rozdzielczości na powierzchnię duużo większą. 

 

 

No dobrze, ale czy rozdzielczość automatycznie musi się przekładać na pomniejszenie czcionki czy ogólnie interfejsu? Nie można zrobić wysokiej rozdzielczości, ale pozostawić te same wymiary okienek i tekstu? Po prostu ten sam element, powiedzmy składający się z dwa razy takiej ilości pikseli, lecz wymiarowo taki sam...

Link to post
Share on other sites

nie można, bo wraz ze zmianą rozdzielczości na tej samej przekątnej zmienia się rozmiar plamki, a elementy takie jak czcionki są złożone z konkretnej liczby tych plamek, dlatego przy plamce 0,27mm czyta się przyzwoicie, przy 0,282mm i więcej bardzo dobrze, podczas gdy przy 0,248mm już nie jest za fajnie, oczy bolą itp

i nie, nie skaluje się tego w prosty i oczywisty sposób, jakby można było to już dawno byłoby to zaimplementowane

 

i nie porównuj wyświetlaczy z komórek do monitorów, to jest inny świat

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

sztuczka polega na tym, że zgodnie z tłumaczeniem apple uzyskując DPI rzędu 220 przy spoglądaniu na wyświetlacz z 20" (czyli tyle ile typowo mamy "nos" od 15" lapka) rozmiar plamki miałby przestać mieć znaczenie i możemy sobie czcionki skalować bez widocznych strat na jakości (do tego dochodzi subpikselowy antyaliasing itp), na co wpływ ma mieć budowa ludzkiej siatkówki, btw słowo "retina" oznacza "siatkówka"

innymi słowy dobrali odległość do rozdzielczości, z normalnymi monitorami - w każdym razie tymi 16:10 też tak jest, siedząc w optymalnej odległości widzisz obraz jak trzeba (tylko nic nie jest skalowane), siedzisz za daleko/zbyt blisko i już nie jest tak wygodnie

 

zauważ, że ta cała retina znalazła zastosowanie tylko w lapkach i smartphone'ach, jakby była taka uniwersalna to dlaczego apple nie ma monitorów w tej 'technologii'? żeby była jasność te magiczne panele są produkowane przez LG (do lapków) oraz szajsunga (do smartphone'ów) także żadne tam tajne labolatoria tylko zwykła masówka

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Skoro widzisz pixele przy FHD to znaczy, ze powinienes oddalic twarz od monitora o wiecej niz 10cm.

Znaczy to tez, ze jestes stosunkowo mlody i na pewno nie grales w Prince of Persia.

To jeszcze mi powiedz, co ma PoP do rzeczy? I bez ironii proszę, bo jeden ma tak a drugi ma inaczej. A lat mam 20.

 

Rozumiem na czym polega retina, wielkość plamki jest na tyle mała, ze przy typowej odległości ekranu od oka nie dostrzegamy pojedynczego piksela. No właśnie, i tutaj rodzi sie odpowiedz, coś takiego dla komputerowych monitorów nie istnieje.

Link to post
Share on other sites

Mały offtop.

 

Producenci zawsze robią dla siebie, a nie dla konsumenta. Przy nie wielkim wkładzie mają duży zysk, tak jak drachenfeles wspomniał "masówka". Po co mają się wysilać i zwiększać koszty produkcji, jeśli popyt na takie zabawki byłby mały i mniej zarobili?. Z tego względu, że koszty produkcji poszybują wysoko w górę, i nie każdy mógłby sobie na to pozwolić. Mam na myśli to, że najpierw powstaje pomysł, następnie projekt i w końcu jako taki prototyp, potem liczne testy itd, z kolei modernizacja hali produkcyjnej, oraz wyższe koszty uzyskania mniejszej plamki. To wszystko przekładać się będzie na wyższe koszty produktu finalnego.

 

Krótko mówiąc jest to zmuszanie konsumenta do brania tego co jest. Dam może taki mały przykład z innej kategorii. Idziesz do kina i chcesz obejrzeć film nie w 3d. Okazuje się, że większość reperuarów aktualnie leci w 3d. Jeśli chcesz obejrzeć film nie w 3d to musisz przyjść o innej godzinie. Nie dość, że zmuszają nas do tego to jeszcze kasują więcej.

Edytowane przez FeelFree
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Trzeba było zacytować, bo w tym właśnie momencie PCLab zwraca 503. Wygrzebałem w każdym razie źródło i o ile Ci chodzi o 14" QHD to piszą, że tylko do laptopów. A jeśli masz na myśli 24" monitor OLED 4k, no to fajnie :D Ale pewnie przez najbliższe kilka lat cena będzie zaporowa.

Link to post
Share on other sites

mam dla ciebie drugą dobrą wiadomość, do masowej produkcji weszły panele Sharp IGZO i dla odmiany nie trafią do TV tylko do laptopów, a z czasem zapewne i do monitorów, cała ta zabawa z IGZO to właśnie możliwość konstrukcji panelu o wysokiej rozdziałce i stosunkowo małej przekątnej

Link to post
Share on other sites

Watpie by popyt byl, bo ja z 40cm nie widze pixeli nawet w 1280x1024 a tym bawrdziej w FHD.

Ja również co nie oznacza że nie wiedzę różnicy ....

To jak z rozmowami o płynności ruchu w grach. Ludzkie oko 24/s widzi już jako ruch co nie oznacza że powyżej nie dostrzega różnicy. A czy nie widzisz pixeli to mógł byś powiedzieć gdybyś na czarnym tle wyświetlił jeden jasny. Zobacz sam z jakiej odległości naprawdę on się zleje z tłem. To że nie dostrzegasz pojedynczych pixeli na kolorowym tle to już raczej sprawa bezwładności barawnej oka.

Edytowane przez gshepherd
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...