Skocz do zawartości

LC i7 3770K SLI 680 Corsair Graphite 600T


Recommended Posts

Witam, 

 

przymierzam się (póki o dość powoli) do wodowania mojego zestawu z sygnatury. 

 

Na dzień dzisiejszy jest to:

 

3770K

MSI Z77 MPower

SLI GTX 680

Corsair Grafphite 600T

 

Nie mam pojęcia w jakiej kwocie pieniędzy powinienem się zmieścić więc ciężko mi coś w tej kwestii wymyślić, ale powiedzmy ze będzie to ok 2000zł. Czy w tych pieniądzach będzie się dało złożyć coś konkretnego? Jeżeli nie to jaką mniej więcej kwotę trzeba będzie na to przeznaczyć?

 

Procesor "podkręcony" tylko poprzez OC Genie, do kręcenia grafiki póki co specjalnie się nie przymierzam.

 

Zastanawiam się także nad nową obudową Corsair Obsidian 900D, ale póki co jest ciężko dostępna, no i jak napisałem na razie się tylko zastanawiam.

 

Będę wdzięczny za każda udzieloną pomoc.

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o LC, to lepiej wodować same karty na 1 chłodnicy, lub wszystko na 2. Gdybyś chciał wodować w jednym "krwiobiegu" x2 GPU + CPU, to temperatury nie były by zadowalające. 

 

Musisz rozważyć dwie opcje:
1 chłodnica - x2 GPU bez CPU

x2 chłodnica, jedna na GPU, jedna na CPU (na CPU może być mniejsza)

 

Możesz też wodować sekcję zasilania mobo, o ile jest odpowiedni blok pod Mpałera. 

 

Najlepszy efekt osiągniesz wodując tylko GPU na 1 chłodnicy lub GPU + CPU przy posiadaniu 2 chłodnic. Gdyby to były 660 w SLI to może na siłę, ale przy 680 będziesz to czuć trochę cieplej.

 

Prosto i smacznie. 2k spokojnie styknie na LC przy 2 chłodniach, musiał byś się bardziej dopytać t.luka, on to rewelacyjnie ogarnia. 

 

Corsair 900D to istny "psychol" pod LC. Mimo wszystko wolał bym pomyśleć nad tańszą obudową, gdzie wejdą dwie chłodnice 240/280mm lub jedna 360 i jedna 120/240/280. Musisz zwrócić uwagę na:

- nawiew pomiędzy karty w SLI (nawet przy LC, zawsze trochę pomoże nawet przy pełnym bloku)

- dobre rozmieszczenie miejsc na chłodnice

- możliwość zainstalowania odpowiedniego rezerwuaru

- dobrą cenę względem możliwości

 

NIEKOMPETENCJA! Biafra

Edytowane przez Biafra1987
Link to post
Share on other sites

900d na zdjęciach i filmikach nie robi aż takiego wrażenia jak na żywca, widziałem ją - gigant dosłownie. MPower i dwie 680 będą wyglądały w niej śmiesznie. Odradzałbym Ci również plastikową 600t (no chyba, że Ci się strasznie podoba, ja drugi raz bym jej nie kupił), lepiej wybierz coś z Obsidian, rozmiarowo 650d, jest podobna do 600t ale trochę lepiej wykonana pod względem estetycznym jak i samej skrzyni.

Edytowane przez Szarik
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

W takim razie mam nadzieję ze t.luk się wypowie co nieco na ten temat (;

 

Logiczne wydaje mi się posiadanie 2 chłodnic, ale jak napisałem kompletnie nie znam tego tematu zarówno pod względem finansowym jak i technicznym więc będę się opierał na wypowiedziach innych.

 

Do Szarik,

600T posiadam i jestem z niej póki co bardzo zadowolony. Jest to moja pierwsza "lepsza" obudowa, bo do tej pory wszystko co mialem to jakieś no name za góra 100zł więc jak dla mnie przeskok jakościowy był/jest ogromny. Jak wiadomo wszystko kwestią gustu, ale akurat o tym sie nie dyskutuje (;

 

Co do 900D to wiem że jest dość duża, ale to dobrze, będzie więcej miejsca w środku na "przewiew"  ;)

Edytowane przez carchou
Link to post
Share on other sites

@Kapucynek pieprzysz durnoty z tym dual-loopem... natsu ma 670 w SLI + 3570K w jednym loopie. Dodatkowo przez długi czas trzymał to na jednej chłodnicy Coolgate 360 i wszystko było bardzo w porządku (z temperaturami). Ciecz w układzie przepływa bardzo szybko i przechodząc przez 1-wsze GPU nie da rady się tak nagrzać, by stracić przewodność cieplną. Dodatkowo bloki GPU (oprócz Aquacomputer) są bardzo mało restrykcyjne, więc nie trzeba też niewiadomo jakiej pompy dawać (a tym bardziej 2 pomp).

 

W 600T dość ciężko będzie to zwodować. Ja dałbym cienką 240 na top i grubą 180 na przód. Można jeszcze dorzucić 120/140 na tył. I spokojnie zaspokoi to potrzeby tego zestawu.

 

Problemem jest budżet... za same bloki 2x GPU + CPU dasz ok 1000-1100zł, do tego wspomniane chłodnice i pompa klasy DCP 4.0 - tym sposobem budżet znika. A gdzie rezerwuar (100-150zł), złączki (ok. 14 szt... 100zł za najtańszy komplet do nawet 500zł, jak zależy na wyglądzie), wąż (50zł), płyn chłodniczy (50zł)...

 

Optymalnie potrzeba ok 2500-3000zł ... żeby przy 2 GPU miało to ręce i nogi. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@Kapucynek pieprzysz durnoty z tym dual-loopem... natsu ma 670 w SLI + 3570K w jednym loopie. Dodatkowo przez długi czas trzymał to na jednej chłodnicy Coolgate 360 i wszystko było bardzo w porządku (z temperaturami). Ciecz w układzie przepływa bardzo szybko i przechodząc przez 1-wsze GPU nie da rady się tak nagrzać, by stracić przewodność cieplną. Dodatkowo bloki GPU (oprócz Aquacomputer) są bardzo mało restrykcyjne, więc nie trzeba też niewiadomo jakiej pompy dawać (a tym bardziej 2 pomp).

 

 

Dobra, ale tutaj budżet jest większy Panie, więc można się pokusić o ROZBUDOWANE LC a nie najuboższą wersję. Zanim się przyczepisz pomyśl, bo ty "pieprzysz durnoty" jak na ten budżet... I to jest i7, nie i5, SLI 680, nie 670, coś jeszcze? ;p

2 chłodnice to minimum i maksimum. Jedyne o co można się bić to ich rozmiary. 

 

AŁA. Biafra

Edytowane przez Biafra1987
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Podałem cenę 2k zł bo akurat takowa mi wpadła do głowy. Byłem przygotowany na to że może się ona troszkę zmienić  ;)

 

Panowie spokojnie, nikt tu niczego nie pieprzy (prawda... :D)



Ok natsu, a ile by w takim razie wyszło za full LC tj SLI + CPU?

 

Wróć, a opcja która mi przedstawiłeś nie obejmuje CPU ?

Edytowane przez carchou
Link to post
Share on other sites

Tak by to moim zdaniem wyglądało gdyby budżet by był większy i da radę zmieścić to w 600t przy bardzo dobrych temperaturach

Podaj dokładną nazwę kart graficznych bo bez tego można wybrać zły blok na GPU

Kapucynek wodowałeś coś kiedyś?

285,90
285,90
19,90
39,80
49,00
147,00
199,00
199,00
398,00
796,00
377,90
377,90
119,00
119,00
16,60
232,40
309,00
309,00
159,90
159,90
Łączna wartość produktów:
2 665,90 zł
Edytowane przez natsu
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Podałem cenę 2k zł bo akurat takowa mi wpadła do głowy. Byłem przygotowany na to że może się ona troszkę zmienić  ;)

 

Panowie spokojnie, nikt tu niczego nie pieprzy (prawda... :D)

Co racja to racja :>

 

Same bloki (dobre) na GPU to będzie ok. 300/400zł / szt. (x2)

Blok CPU ok. 200/300zł

Pompa 200zł

Rezerwuar 250zł

Chłodnice 325zł szt (x2)

uberkolorowy płyn 30zł

przewody itp nie chce mi się liczyć

 

Z dobrymi wentami wyjdzie coś koło 2400-2700zł, chyba że by pobawić się w dziwne cięcia i "redukcje".

 

EDIT: Kurcze kolega wyżej już mnie zagniótł :/

Edytowane przez Kapucynek
Link to post
Share on other sites

Cięcia i redukcje przy wodowaniu tego komputera to chyba by sie mijało z celem mimo wszystko.

 

Kwota nie mała co prawda, ale cena podzespołów też nie więc dobrze by było gdyby wszystko działało jak należy.

Link to post
Share on other sites

Coolingconfigurator podaje wersję dla TwinFrozr 3. Nie wiem czy są różnice na płytce drukowanej, ale jeśli nie ma to jest to referent i ten blok HK powinien pasować

Link to post
Share on other sites

Dobra, ale tutaj budżet jest większy Panie, więc można się pokusić o ROZBUDOWANE LC a nie najuboższą wersję. Zanim się przyczepisz pomyśl, bo ty "pieprzysz durnoty" jak na ten budżet... I to jest i7, nie i5, SLI 680, nie 670, coś jeszcze? ;p

2 chłodnice to minimum i maksimum. Jedyne o co można się bić to ich rozmiary. 

Pieprzysz durnoty... bo dual-loop dla 3 bloków to jakiś żart. Na dodatek przy single ciężko jest to złożyć za ~2,5k a teraz przemnoż przez 2 cenę pompy i reza. Dodaj do tego złączki i weź pod uwagę fakt że to jest 600T a nie LD V8 i już przy single jest to ciężko rozsądnie zaaranżować. 

 

680 od 670 NIE JEST przesadnie gorętsza (to ten sam chip), a 3770K ma taki sam współczynnik cieplny jak 3570K... Gdyby to był 3960X + konieczność wodowania mosfetów możnaby było się zastanawiać 

 

Coolingconfigurator podaje wersję dla TwinFrozr 3. Nie wiem czy są różnice na płytce drukowanej, ale jeśli nie ma to jest to referent i ten blok HK powinien pasować

TFIII ma referencyjne PCB więc wsio dla referenta będzie pasować :)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dual loop robi się przy projektach SR2 czyli pod wodą 2xcpu + sekcja na jednym loopie i 3-4 GPU na drugim loopie. Dual loop przy SLI + CPU i ewentualnie sekcja zasilania jest tak samo bez sensu jak dual pump w jednym obiegu

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

No i nikt jeszcze nie wspomniał że w przypadku LC mile widziany jest panel kontrolny typu np. Lamptron. Bo pompa na 12V + wentylatory zabiją główną ideę chłodzenia wodnego, czyli ciszę. 

Link to post
Share on other sites

Ten swiftech nie i corsairy quiet nie powinny być takie głośne. Mój Typhoon AP15 na 1800obrotach jest całkiem cichy a po zejściu na 1500 już cisza (zależy co dla kogo jest ciszą,ale dla mnie ok ;d ), ale fakt, dodanie kontrolera nie zaszkodzi

Link to post
Share on other sites

No i przyszedł Biafra i koniec bzdur... Aż mnie bolało czytanie o dual-loopie do 3 bloków i 2 chłodnic. Jeszcze w tym budżecie... Wstyd. 

Doradza się tu jak wydać niemałe pieniądze więc OBOWIĄZKOWO trzeba to robić kompetentnie. Jak się nie wie o czym się pisze to lepiej zamilknąć...

Najlepiej wytłumaczył to już natsu:

 

 

Dual loop robi się przy projektach SR2 czyli pod wodą 2xcpu + sekcja na jednym loopie i 3-4 GPU na drugim loopie. Dual loop przy SLI + CPU i ewentualnie sekcja zasilania jest tak samo bez sensu jak dual pump w jednym obiegu

 

 

Co do tematu. Chłopaki podali Ci już dobre elementy zestawu. Zbudowałbym go na MCP35X ze zintegrowanym rezem. Do tego 2x 240 (przykładowo od alphacool) i bloki polecane przez chłopaków. Na CPU możesz jeszcze zastanowić się nad raystormem lub CPU380 (ew. 370i). 

Wentylatory od corsaira to taki obecny chłodnicowy standard. Wydajne przy niskich obrotach- świetne do chłodnic o niskim FPI. Odpowiedni blok do kart możesz dobrać na stronie EK (oczywiście blok z oferty tego producenta). Wyglądają przyjemnie, są wydajne i dobrze wykonane. 



No i ostatnia rzecz. Jeśli planujesz zmianę obudowy to wstrzymaj się z tym projektem. Do 900D wejdzie Ci jedna monstrualna 480tka która udźwignie cały loop. Dwie małe chłodnice znikną w tej obudowie jak kamień w wodzie. 

Link to post
Share on other sites
Gość t.luk

@ UP

Dokładnie :) No i jeszcze warto wspomnieć, że tak rozbudowany układ wodny zmieści się też bez problemu w dużo tańszych obudowach niż 900D (np. Fractal Design Define XL R2 lub NZXT Switch 810).

Link to post
Share on other sites

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi!

 

Z wodowaniem wstrzymuje się póki co tak jak doradzał Biafra1987, aż do momentu kupienia nowej obudowy. Będzie też czas na ewentualne dozbieranie pieniędzy ;)

 

t.luk dzięki za wspomnienie o możliwości kupna tańszej obudowy pod ten układ, ale w moim wypadku kupowałbym 900D nie dla możliwości wodowania tylko dlatego że idealnie pasuje do mojego gustu.

Po prostu podoba mi sie jej monumentalność ;)

 

Póki co temat do zamknięcia, być może powróci po nabyciu nowej budy, może coś ze sprzętu też się zmieni do tego czasu. Będę wtedy na nowo prosił o porady.

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...