Skocz do zawartości

SSD Raid0 na płytach z czhipsetem Z77 TRIM?


Recommended Posts

Witam wszystkich!

 

Ostatnio natknąłem się na dość już nie nową informację że Intel w chipsetach serii 7 wprowadził TRIM'a który pracuje również w konfiguracji RAID0. Chciałem się zapytać czy ktoś już weryfikował tą informację i jak to działa w praktyce. W sumie mam OCZ agility3 120GB i za niewielkie pieniądze mogę dokupić drugi, taki sam dysk i stworzyć RAID0. Tak więc przyspieszyłbym pracę takiego zespołu bez zbytniego wydawania i mordowania się z wymianą starego na nowe.

 

Może już się ktoś tym bawił? Jeśli tak to może mi powie co byłoby lepsze - stworzenie Raid0 na 2xssd agility3 (120GB) czy np. 2xssd (1x agility3 120 + 1x inny ssd 120GB)? W sumie kiedyś z zwykłymi talerzowcami nie miało znaczenia jaką firmę się wybierało - ważne były pojemności.

Link to post
Share on other sites

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/funkcja_trim_dla_dyskow_ssd_pracujacych_w_macierzy_raid_0

http://forum.pclab.pl/topic/806110-SSD-Raid-0-Trim/

Ale zasadniczo można olać sprawę, masz chęć to buduj macierz i tyle. Osobiście mam zamiar połączyć 2x Intel 330 60GB i mało mnie obchodzi czy komenda fsutil coś zdziała.

Link to post
Share on other sites

Łączenie SSD w TRIM nie daje przyrostu wydajności. Tutaj w grę wchodzą inne operacje - zobacz, że wyniki obliczeń 4K/4K wielowątkowego nie wzrastają po zastosowaniu drugiego nośnika. A to właśnie na małych plikach operuje SSD.

 

Ewentualny przyrost wydajności będziesz miał w czasie kopiowania plików, z tym że nie jest to gra warta świeczki.

Link to post
Share on other sites

Łączenie SSD w TRIM nie daje przyrostu wydajności. Tutaj w grę wchodzą inne operacje - zobacz, że wyniki obliczeń 4K/4K wielowątkowego nie wzrastają po zastosowaniu drugiego nośnika. A to właśnie na małych plikach operuje SSD.

 

Ewentualny przyrost wydajności będziesz miał w czasie kopiowania plików, z tym że nie jest to gra warta świeczki.

Nie no nie mieszajmy dwóch pojęć. Raid0 to raid0 i tutaj rzeczywiście wielkiego przyspieszenia na 4K nie zobaczymy. Jak sam zauważyłeś przyspieszenie będzie widoczne przy dużych plikach - tu się zgadzam bez dwóch zdań. Pomysł z Raid0 wyszedł raczej z potrzeby niż z fanaberii. Dysk 120GB który mam na pokładzie trochę jest za mały na system, a jego sprzedaż i zakup nowego lekko się nie kalkuluje. Lepiej po prostu dokupić kolejny. Jedyne co mnie blokowało to brak Trima w Raid'ie, który nomen-omen jest całkiem użyteczny. Szkoda zażynać dysk śmieciami. Raid0 ma pełnić funkcję raczej porządkową (po co mieć w systemie dwa dyski skoro można połączyć i mieć jeden) a nie jakiegoś wariackiego przyspieszenia systemu. Pytanie czy ten TRIM rzeczywiście funkcjonuje? O ile dobrze pamiętam potrzebny jest do tego Intel Rapid.

Link to post
Share on other sites

Z wiki ang.:


As of August 2012, Intel confirms that 7-series chipsets with Rapid Storage Technology (RST) 11.2 drivers will support TRIM for RAID 0 in Microsoft Windows 7.[44] While Intel did not confirm support for 6-series chipsets, TRIM on RAID 0 volumes as been shown to work on Z68 and P67 chipsets by hardware enthusiasts with a modified RAID option ROM.[45] It is speculated that the lack of official support for 6-series chipsets is due to validation costs[46] or an attempt to encourage consumers to upgrade,[47] rather than for technical reasons.

 

 

 

Nie odkryje Ameryki pisząc, żebyś poszukał informacji na anglojęzycznych stronach. W Polsce konfiguracji SSD w RAID jest naprawdę mało :D 

IMO jeśli Intel przygotował obsługę TRIM przy RAID, to musi to działać. Zresztą pamiętaj, że w SF-2281 masz system zarządzania, który oprócz działania TRIM sam oczyszcza komórki. 

Link to post
Share on other sites

Jasne ja też szukałem po anglo-języcznych stronach jednak natrafiłem na informację (pieron wie czy sprawdzona), że z takiego raid'a nie da się wystartować systemu. Jak dla mnie to jakiś idiotyzm, bo przecież nie miało by to sensu. Szukałem i więcej nie natrafiłem na taka informację. W sumie muszę się nad tym poważnie zastanowić bo rozszerzenie pojemności dysku systemowego byłoby mi bardzo na rękę.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...