Skocz do zawartości

Zestaw dla przyszłej Pani Architekt


Recommended Posts

Witam szanowne koleżanki i kolegów  :P

 

Przymierzam się do zakupu jednostki roboczej, która ma posłużyć do ciężkiej orki z programami takimi jak:

 

 - AutoCad,

 

 - ArchiCad,

 

 - Corel Draw,

 

 - Photoshop,

 

oraz coś prostego do renderowania - Artlantis

 

Chciałabym popracować na tym sprzęcie przez jakiś czas.. Niestety okrojony budżet nie pozwala mi na wiele  :cry:

 

Wybór padł na:

 

Intel Core i5 3570K,

Asus P8277 - V LX2,

2 x 8GB Patriot Viper V3,

OCZ Vertex 128 GB SSD,

Asus Radeon HD 7790 DC2 OC,

 

I teraz pytanie, czy grafika uciągnie trudy renderowania, czy być może zainwestować w serię QuadroFX? 

 

Czy ilość RAMu wystarczy?

 

Czy dołożyć do procesora i cieszyć się z 8 wątków w przypadku - Intel Core i7 3770K?

 

Liczę na Waszą pomoc!

 

Elcia  ;)

 

Link to post
Share on other sites

Witam!
Przydałoby się określić dokładnie ten okrojony budżet ;)

 

Zmiany będą na bank, ten SSD jest niezbyt trafionym pomysłem, podobnie jak płyta Asusa.
Wróżę też zmianę procesora i GPU.

Najlepiej jednak, poczekać na kolegów @stelek i @saddam, bo oni są tutejszymi specami w tej dziedzinie i z pewnością udzielą fachowych porad :)

Link to post
Share on other sites
Gość rezerwuar

Ja tylko mogę potwierdzić słowa sida, że jeśli chodzi o składanie komputerów przeznaczonych do obróbki grafiki to @stelek jest w tym znakomity bo sam się tym zajmuje i warto poczekać na jego propozycje albo atakować na PM. ;)

Link to post
Share on other sites

W zupełności!  ;) Mam mnóstwo wszelakiej pamięci w postaci - Pen Drive w razie potrzeby  :D A tak na poważnie liczę się z tym, że takowy HDD będę musiała sobie w niedalekiej przyszłości sprawić. Na chwilę obecną wydajność jest największym PRIO.

Link to post
Share on other sites

Trudy renderowania ciągnie procesor. Zdecydowanie warto zmienić i5 na i7 lub na Xeona (oba 8-wątkowe). 16GB RAMu wystarczy.

 

Na razie dam 2 propozycje. W obu nie uwzględniam podkręcania. Uważam, że niepodkręcone procesory spokojnie dadzą radę. Sam używam zestawu z podpisu do podobnych rzeczy (studiuję archi :D ), tylko mam mocniejszą grafikę, bo tez gram.

 

Propozycja 1 - czysto pod te zastosowanie: http://www.morele.net/inventory/info/0QhnG5/

 

Procesor i7-3770 (bez K) - 4 rdzenie i 8 wątków. Płyta na chipsecie B75 (chyba najlepsza na ten chipset). Karta Quadro 600 - przyspieszy trochę CADa. 16GB RAMu (taktowanie 1333 MHz wystarczy na 100%). Dobry dysk SSD i twardziel 1TB jako magazyn. Przy czym zasilacz można dać 450W bo Quadro nie zużywa dużo prądu.

 

Propozycja 2 - jeśli trochę grasz :) : http://www.morele.net/inventory/info/Ias7Oi/

 

Procesor to to samo co wcześniejszy i7 (nie ma zintegrowanej grafiki i ma 100 MHz niższe takty w Turbo). Karty mocniejszej niż GTX650Ti chyba nie ma sensu ładować. Reszta taka sama.

 

Do obu propozycji można dołożyc cooler np SPC Fera Pro jako, że boksowe chłodzenie potrafi byś głośne.

Edytowane przez BlueMike
Link to post
Share on other sites

A gdzie jest sens w blokowaniu możliwości OC w tym budżecie oraz wrzucaniu w to 550W zasilacza i tak dużej obudowy jak na tak skromny zestaw? 

 

---edit

http://www.morele.net/inventory/info/KiJ7AT/

Sklejone na szybko - ale już ma ręce i nogi.

Myślę, że da się taniej, będzie można wcisnąć i napęd optyczny, ale brnięcie w detale zostawię Stelkowi, on tu coś wyczaruje. (Już do niego napisałem, więc z pewnością tu zajrzy)

Edytowane przez sid vicious
Link to post
Share on other sites

Podkręcać nie mam zamiaru - nie znam się na tym a poza tym brzmi to groźnie :P

Jedyna gra w którą czasem zagram to, Pasjans lub Saper, więc drugi wariant zdecydowanie odpada.

 

Pytanie! Czy zakup QuadroFX 600 ma faktycznie sens? Czytałam kiedyś taki ciekawy watek na jednym z ang. forum (jak znajdę to przytoczę), że zakup takiego budżetowego mija się z celem w bezpośredniej konfrontacji chociażby z Radeonem HD 7790. 

Link to post
Share on other sites

 

 

nie znam się na tym a poza tym brzmi to groźnie

Pani architekt poradzi sobie z naciśnięciem trzech guzików, no ale do niczego nie zmuszam  (choć zaręczam, że nic w tym groźnego) :)

Co do tych budżetowych Quadro to zdaję się na ww. kolegów - oni wszystko opowiedzą, bo jest już sporo informacji o preferencjach dot. tego zestawu :)
Link to post
Share on other sites

@elcia

Będziesz renderowała w Maxie i v-rayu? Jeśli tak to rzeczywiście warto rozważyć podkręcony procesor. Ale najlepiej gdyby był to jakiś 8-wątkowiec, czyli i7-3770K. Wtedy kosztem SSD dałoby radę zrobić może tak: http://www.morele.net/inventory/info/MSPvoA . Z ewentualną opcją zmiany karty graficznej na Quadro. Zasilacz 450W da radę. Można dołożyć do większej obudowy/mocniejszego zasilacza (można, nie trzeba). Uprzedając pytania świadomie upieram się przy i7 :)

 

Co do karty to polecam Nvidię. Tu jest ciekawy artykuł o wykorzystaniu akceleracji sprzętowej w Autocadzie: http://www.pugetsystems.com/labs/articles/AutoDesk-AutoCAD-2013-GPU-Acceleration-164/, z którego wynika, że karty Nvidii są lepsze.

Edytowane przez BlueMike
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Póki co nie korzystam z tych programów. W przyszłości - być może  :)

 

Co do artykułu nie widzę bezpośredniego porównania do QuadroFX 600 ale.. świetne wyniki serii GTX nie pozostawiają złudzeń i chyba już wiem jaką kartę graficzną wybrać ;)

 

Co do pozostałych podzespołów.. Jest ok i powiem tak: moje oko cieszy obudowa która jest zdecydowanie w moim guście :D Tylko ten dysk SSD mieć muszę, HDD nie jest mi póki co potrzebne. Trudno, najwyżej dorzucę tych parę złotych do Core i7..

Edytowane przez elcia
Link to post
Share on other sites

Co do Quadro. W testach z akceleracją sprzętową w Photoshopie CS6 GTX650 (bez Ti) okazał sie lepszy od Quadro 2000, a nawet 4000 : http://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Photoshop-CS6-GPU-Acceleration-161/ (chociaż nie są to znaczne różnice)

 

Tak więc w wypadku PS stawiałbym na GTX-a.

Link to post
Share on other sites

Odnośnie GPU.

Seria Quadro :

PS - karty nie oferują nic ponad "zwykłe" gamingowe układy

CAD - w wersjach z przed roku 2010 karty Quadro były zalecane. Obecnie gtx'y sprawują się bardzo dobrze. Tak naprawdę sam CAD niema zbyt wielkich wymagań odnośnie GPU, co za tym idzie wybór pomiędzy gtx, a quadro  nie jest tak naprawdę niczym istotnym. Program nie dokonuje żadnych ważnych obliczeń za pomocą karty graficznej, a wydajność nawet tych słabszych GPU jest w pełni wystarczająca. Od tam kilka linijek - fajnie jak by były odpowiednio wygładzone, a tak to niema tam nic więcej jest do zrobienia. Bardziej skupił bym się na niezawodności układu, niż na jego wydajności - to tak z doświadczenia ;)

Seria gtx :

PS - jeżeli chodzi o wydajność to gtx650 jest wystarczający. Jeżeli chodzi o niezawodność - te same "buby" można spotkać na Quadro, co na gamingówkach - dużo zależy od tego jak PSowi zachce się "wstać". Zazwyczaj jeden restart załatwia sprawę wszelkich błędów, ale bywa że kilkukrotnie trzeba program restartować, aby załapał jak należy. Na "radkach" miałem więcej problemów, niż na gtxach więc polecam Nvidię (lepszy sterownik, Ati zlało temat pod tym kątem). Do tego technologia CUDA, która przydaje się niejednokrotnie w trakcie pracy.

CAD - wydajnością karty do gier biją na łeb karty dedykowane. Do tego bardzo dobrze się sprawują w środowiskach Autodeska (szczególnie od 2013 : update pod Keplery). Po za tym są tanie (na tle cen Quadro, to nawet bardzo tanie).

 

Co do "maszynki" to również polecam i7 ze względu na HT, oraz możliwości OC.

 

i7 3770K + SP Fortis

MSi Z77A G41

16GB ddr3 1600MHz CL9 Crucial Ballistix 2x8

Gigabyte gtx650Ti 2GB / Asus gtx650Ti 2GB 

SSD Crucial M4 128GB + DVD-RW LiteOn IHAS120

Zasilacz Fortron HEXA 500W

Buda Brutus 410

3590zł (esc.pl)

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Dziękuję wszystkim który włączyli sie gorąco do dyskusji wyjaśniając mi tym samym wiele istotnych spraw  :) 

 

Jeszcze jedno lub dwa pytania na zakończenie:

 

Jeżeli zamówię te poszczególne podzespoły w sklepie, do którego wszyscy linkowaliście (nie piszę, żeby nie robić kryptoreklamy) to czy mogę liczyć na to, że za dodatkową opłatą zostaną one złożone w jedną całość?

 

Czy wybór firmowego zasilacza jest istotną sprawą przy takiej konfiguracji sprzętowej?

 

To samo się tyczy pamieci RAM - firmowa i droższa 1866 MHz, czy tańsza i niekoniecznie gorsza 1600 MHz?

 

Elcia :P

Link to post
Share on other sites

RAM wsio rybka - byle zmieścił się pod chłodzenie. Kingston Hyperx grey / Crucial Ballistix / Corsair Vengeance LP, wszystkie będą równie dobre.

Zasilacz to podstawa, musi być solidny bo od jego pracy zależy bezpieczeństwo reszty podzespołów - więc jest bardzo istotną sprawą.

W kwestii montażu i wysyłki zestawu, mamy tutaj kilka promocji w rękawie - podeślę na PM bo jeszcze nie wszystkie zostały oficjalnie opublikowane (wkrótce będą) ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...