Skocz do zawartości

Domowe profesjonalne audio przy użyciu radia samochodowego - DIY.


Recommended Posts

Temat wcale nie jest śmieszny a wręcz śmiertelnie poważny.

 

Zastanawiał się ktoś z was nad zbudowaniem domowego audio przy użyciu radia samochodowego? Ja tak.

 

Nie jest to oczywiście rozwiązanie stałe bo docelowo będą u mnie stały Tonsil Bolero 300 DIY. Ma ono na celu sprawdzenie jak sobie poradzi radyjko w pokoju.

 

Co będzie potrzebne?

 

Jako źródło sygnału oczywiście komputer. Nie mam żadnego profesjonalnego DACa i kupował nie będę bo dźwiękówka po modach mi wystarcza. Tak więc radio będzie podłączone do karty Sound Blaster X-Fi Titanium (bez hadee).

Co będzie dalej potrzebne?

Oczywiście głośniki. Jako głośników użyję kolumienek od Edifier S550 oraz jednego subwoofera od zestawu Gigaworks S750. Dlaczego nie sub od edków? Bo jest jeszcze uszkodzona regulacja głośności i nie mam kiedy się za nią zabrać pomimo iż naprawa nie przekracza 15zł :D

Dodatkowo potrzebne będą mi 3 (słownie trzy) wzmacniacze. Dwa stereo i jeden w subwooferze.

Dwa wzmacniacze zasilą dwie kolumienki.

 

Radio jakie użyję do wysterowania tego zestawu to niedawno nabyty Pioneer DEH-P945R - klasa sama w sobie. Wielu z was w komputerze nie ma tak zaawansowanego DSP jak jest w tym radiu. Data produkcji na naklejce pod spodem: January 1999.

 

Co ten sprzęt potrafi? W zależności od ustawienia trybu pracy może dużo (STD) lub jeszcze więcej (PRO). Zajmę się na tym drugim, czyli PRO:

- korekcja czasowa 0-400cm ze skokiem 3cm,

- korekcja fazy danego głośnika,

- wyjście na głośniki wysoko-tonowe, średnio-tonowe, nisko-tonowe (subwoofer),

- 13 pasmowy korektor graficzny,

- automatyczne ustawianie korektora graficznego przy użyciu mikrofonu (korekcja akustyczna pomieszczenia),

- 3 drożna zwrotnica cyfrowa z ustawieniem nachylenia do -24dB.

 

To takie ważniejsze funkcje.

Dochodzi jeszcze bardzo fajny bajer ale raczej nie będzie miał zastosowania w domu, mianowicie ASL (automatic sound levelizer). Niby automatyczna regulacja głośności ale... działa na zasadzie słuchawek z automatycznym tłumieniem sygnału. W skrócie? Przy radiu jest puszka, która w czasie rzeczywistym ściąga dźwięk z otoczenia i porównuje z tym wydobywającym się z głośników. Wszystko co jest inne jest wyciszane. Niestety nie działa na głos mojej dziewczyny :/

 

Wszystko to w radiu samochodowym sprzed 14 lat :D

 

Na dniach wrzucam foty jak to będzie podłączone. Stay tuned.

Link to post
Share on other sites

 

 

Komputer nie ma przecież DACa

 

Komputer ma DAC. Jest nim karta muzyczna Creative X-Fi Titanium.

Przeglądając service manual do radia zauważyłem, że procesor ma wejście cyfrowe. Niestety nie wiem w jakim standardzie i raczej nie będę mógł go wykorzystać a szkoda.

 

 

 

Czy to radio jest tak słabe, że nie ma wyjść mocy na głośniki, że potrzebujesz wzmacniaczy ?
 

 

Nie taki jest plan. Radio dysponuje mocą 4x25W (DIN45324) co przy głośnikach 8ohm zmniejszyłoby wytwarzaną moc o połowę.

Poza tym, nie mam zamiaru używać wyjść na głośniki z radia tylko jego przedwzmacniacza. Później w samochodzie też będzie użyte w ten sposób.

Niestety deck DEX-P99R, którego chętnie bym użył jest znacznie droższy oraz ma ograniczoną funkcjonalność bo np. przy wymianie radia na wyższy model nie będę miał gdzie go podłączyć.

 

Poza tym słabe radia mają wyjścia na głośniki. Profesjonalne odtwarzacze - deck - używają zewnętrznych wzmacniaczy do zasilania głośników.

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...