Skocz do zawartości

Windows OEM vs BOX.


Recommended Posts

 

 

oem instaljesz na jednej mobo boxa ile chcesz box dla szpanu, chodź nie wiem po co szpanować, że się zapłaciło za shit.

i tutaj właśnie są różnice, wraz ze zmianą licencji OEM dla Windows 8 - nie jest już przypisany do mobo lecz do kupującego.

dodatkowo Win8 można legalnie odsprzedać bez komputera.

"na ilu chcesz" dotyczy oczywiście instalacji na kolejnych komputerach, nigdy kilku jednocześnie.

plus dla BOXa - możliwość instalacji wersji 32 lub 64-bitowej, OEM kupowany jest w konkretnej z nich.

no i cena oczywiście... 



Np. Kupuję OEM. Np. zwali mi się coś (RAM) Albo trzeba będzie sformatować, bo zasyfione, to tracę licencję?

oczywiście że nie. licencję OEM można aktywować określoną ilość razy online, później przez system telefoniczny.

Link to post
Share on other sites
Czyli Win 8 OEM mogę instalować na tym samym komputerze nieskończoność ilość razy?

tak, 8 OEM jest przypisany do właściciela, już nie do sprzętu. więc na tym samym i na kolejnych po nim też (tyklo na jednym jednocześnie)

zapewne też posiada jakiś limit ilości aktywacji online, ale później używa się tak jak w poprzednich wersjach  systemu aktywacji telefonicznej.

polecam przeczytać licencję :) wiem, wiem, nikt tego pewnie nie robi, ale naprawdę pozwala rozwiać wiele wątpliwości...

Edytowane przez tofix
Link to post
Share on other sites
Teraz widzę, że płacimy za tekturkę

 

niekoniecznie.

ok, od windows 8 może jest lepiej jeśli chodzi przenośność licencji między maszynami, jednak wcześniej - kilkadziesiąt razy zmieniałem maszynę w czasie życia windows 7 i nadal pozostałem na legalu mając jednego boxa, nie musiałem kupować kilkudziesięciu licencji oem.

Edytowane przez tofix
Link to post
Share on other sites

i jeszcze jedna kwestia dotycząca różnic między OEM a BOX.

Wsparcie techniczne dla wersji OEM zapewnia producent komputera. Dla BOXa Microsoft. Tak więc posiadając Win OEMowy i zadzwonicie do M$ z zapytaniem, prośbą bądź problemem technicznym to Microsotf odeśle was do producenta kompa.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Ta, ale jeśli ja nie mam zamiaru zmieniać maszyny przez 5-6 lat, to po co mam BOXa kupować :). Oczywiście zakładam, że przeinstaluje go parę razy, ale to działa, tak jak mówiłeś.

myślę że na pewno zmienisz kompa :) przez taki okres :) albo  zmienisz mobo tak jak ja i już musiałem  wtórnie aktywować wina telefonicznie

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Skromna uwaga - Windows 7 OEM przypisany jest do konkretnej płyty głównej, zatem jeśli ona się zepsuje lub wymienisz to tracisz możliwość legalnego używania tego systemu i musisz kupić nową kopię; Windows 8 OEM przypisywany jest do właściciela, zatem nawet jak płyta się zepsuje czy ją wymienisz i tak dalej możesz używać tego systemu, nic nie musisz dokupywać. Teraz pytanie pomocnicze - wolisz kafelki czy okienka? :D

Link to post
Share on other sites

Win7 rzadzi ;) Jak zmienialem podzespoly w kompie (mobo, grafika, procesor, pamiec) na windows 7 to az ciezko w to uwierzyc, ale windows wstal na nowych komponentach. Wywalalo mase bledow o sterowniki i w ogole, ale sie podniosl. Szok :D (ale nie wiem jakby dzialal, bo to z ciekawosci uruchomilem - i tak byla reinstalacja).

 

BTW: to w win 8 nie ma juz wersji BOX?

Edytowane przez verul
Link to post
Share on other sites
Gość usunięty
BTW: to w win 8 nie ma juz wersji BOX?

Czytałeś cały temat czy tylko tak wpadłeś zamieszać w nim?

 

 

 

wraz ze zmianą licencji OEM dla Windows 8 - nie jest już przypisany do mobo lecz do kupującego. dodatkowo Win8 można legalnie odsprzedać bez komputera. "na ilu chcesz" dotyczy oczywiście instalacji na kolejnych komputerach, nigdy kilku jednocześnie. plus dla BOXa - możliwość instalacji wersji 32 lub 64-bitowej, OEM kupowany jest w konkretnej z nich. no i cena oczywiście...

 

Dodam, że OEM to jedna wersja systemu (np tylko HP) w jednym układzie bitów (np tylko 64-bit) a BOX zawiera wszystkie naraz.

Edytowane przez Igorrodz
Link to post
Share on other sites

BOX ma wsparcie techniczne od MS, natomiast OEM nie ma tego wsparcia. BOX może mieć jednocześnie wersje 64 i 32, a OEM tylko jedną z nich.

 

Co do licencji MS - zawiera ona paragrafy niezgodne z prawem UE, więc nas obowiązuje tylko w niektórych obszarach, a nie w całości (mimo, że niby zgodziliśmy się z całą licencją).

OEM można np. odsprzedawać bez ograniczeń, można też przenieść na inny komputer (na starym oczywiście nie może być używany). Dotyczy to zarówno 98, 2000, XP, Visty, 7 jak i 8. I są na to wyroki sądów europejskich. Nie trzeba się bawić nawet w sprzedaż z płytą czy myszką czy czymś innym.

Edytowane przez xyz13
Link to post
Share on other sites

@xyz13

z całym szacunkiem...

co za bzdury Kolega sieje?

 

 

 

BOX może mieć jednocześnie wersje 64 i 32
 

słowo kluczowe: "LUB" nie "i"

 

 

 

zawiera ona paragrafy niezgodne z prawem UE, więc nas obowiązuje tylko w niektórych obszarach, a nie w całości (mimo, że niby zgodziliśmy się z całą licencją).

z całym szacunkiem - bzdura z każdej strony.

jakie paragrafy?

jakim prawem? dyrektywa? zalecenie? tytuł data i paragraf?

 

 

 

OEM można np. odsprzedawać bez ograniczeń, można też przenieść na inny komputer (na starym oczywiście nie może być używany). Dotyczy to zarówno 98, 2000, XP, Visty, 7 jak i 8. I są na to wyroki sądów europejskich. Nie trzeba się bawić nawet w sprzedaż z płytą czy myszką czy czymś innym.
 

Kolega nie ma pojęcia o prawie.

Jakie wyroki? jakiego sądu? w jakiej sprawie, o jakie dobra i o jakiej sygnaturze akt?

Jeżeli nawet np. polski sąd orzekłby cokolwiek w sprawnie licencji ( w postępowaniu tylko i wyłącznie cywilnym... tylko kogo przeciw komu?) - co z tego? takich spraw są miliony. to są sprawy interpretacyjne dla indywidualnych przypadków.

licencji MS nie na w rejestrze klauzul zakazanych (uokik)

 

pozdrawiam

... i polecam nie wprowadzać do merytoryki tematu "słyszałem że"

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o BOX, to w innych krajach UE można było dostać wersję 32 lub 64 oraz 32 i 64.

 

Jeśli chodzi  o licencje to pierwszy przykład z brzegu:

http://prawo.rp.pl/artykul/576551.html

 

Kilka innych firm, jak Oracle także już przegrało w UE, a kilka innych czeka już w kolejce.

O prawie to ty nie masz pojęcia, zajmij się lepiej dłubaniem w BIOS-ie.

 

 

@xyz13

z całym szacunkiem...

co za bzdury Kolega sieje?

 

 

 

 

słowo kluczowe: "LUB" nie "i"

 

 

 

z całym szacunkiem - bzdura z każdej strony.

jakie paragrafy?

jakim prawem? dyrektywa? zalecenie? tytuł data i paragraf?

 

 

 

 

Kolega nie ma pojęcia o prawie.

Jakie wyroki? jakiego sądu? w jakiej sprawie, o jakie dobra i o jakiej sygnaturze akt?

Jeżeli nawet np. polski sąd orzekłby cokolwiek w sprawnie licencji ( w postępowaniu tylko i wyłącznie cywilnym... tylko kogo przeciw komu?) - co z tego? takich spraw są miliony. to są sprawy interpretacyjne dla indywidualnych przypadków.

licencji MS nie na w rejestrze klauzul zakazanych (uokik)

 

pozdrawiam

... i polecam nie wprowadzać do merytoryki tematu "słyszałem że"

Edytowane przez xyz13
Link to post
Share on other sites

 

 

Jeśli chodzi  o licencje to pierwszy przykład z brzegu: http://prawo.rp.pl/artykul/576551.html
 

a czy to niemieckie forum? 

prawo orzeczone w DE ma się nijak do prawa w PL. a cały przytoczony artykuł to wolna interpretacja autora. Dopóki mieszkam na naszej ziemi ojczystej obowiązuje mnie nasze prawo i nasze sądy.

chętnie poczytam o polskich wyrokach jeśli Kolega takowe przytoczy, serio.

 

 

 

O prawie to ty nie masz pojęcia

Kolega by się zdziwił :)

 

 

 

zajmij się lepiej dłubaniem w BIOS-ie
 

kultury / dorośnij *

 

* - niepotrzebne skreslić



 

 

Jeśli chodzi o BOX, to w innych krajach UE można było dostać wersję 32 lub 64 oraz 32 i 64.

dostać owszem, zainstalować i używać z jednym czasie tylko jedną z nich

Link to post
Share on other sites

Orzeczenie było na podstawie prawa UE a nie niemieckiego, a ono obowiązuje także w PL.

 

Polskich wyroków nie było tylko dlatego, że tu nikt się nie przejmuje takimi niuansami jak sądzenie się z MS. Większość dostaje Windowsa ze sprzętem, a reszta "piraci" Windowsa przenosząc swoją wersję OEM ze starego komputera na nowy i nie przejmuje się licencjami ( i bardzo słusznie).

 

 

 

 

a czy to niemieckie forum? 

prawo orzeczone w DE ma się nijak do prawa w PL. a cały przytoczony artykuł to wolna interpretacja autora. Dopóki mieszkam na naszej ziemi ojczystej obowiązuje mnie nasze prawo i nasze sądy.

chętnie poczytam o polskich wyrokach jeśli Kolega takowe przytoczy, serio.

 

 

 

Kolega by się zdziwił :)

 

 

 

 

kultury / dorośnij *

 

* - niepotrzebne skreslić

 

Edytowane przez xyz13
Link to post
Share on other sites

hehe , temat się rozciągnął , a co do win 7 OEM zmieniając płytę główną ( spaliła się )  :)  nie musiałem wyrzucać swojego OEM-owego win 7 i niech nikt nie pisze takich bzdur że jak straci płyte główną z róznych powodów i kupi nową to musi system kupować od nowa ,  co za bezsens po prostu trzeba go aktywować ponownie, ja w dodatku napisałem do windows pl że to chyba bez sensu by było w takiej sytuacji , wiec ją katywowałem telefonicznie i działą..

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...