Skocz do zawartości

Zbyt niska wydajność procesora AMD A10 5800K


Recommended Posts

@gehaes

Wychwytujesz tylko to co Ci odpowiada olewając resztę posta. Udajesz pana mądrego powtarzając to co i tak zostało już napisane. Jakbyś przynajmniej zadał sobie tyle trudu i przeczytał pierwszą stronę to wiedziałbyś, co zostało napisane i nie skakał na mnie z jakimiś kretyńskimi zarzutami, gdzie nigdzie nie pisałem nawet o konieczności zakupu chłodzenia a pisałem o sprawdzeniu czy radiator jest dobrze zamontowany i wymianie pasty.

Link to post
Share on other sites

Ja proponuję SilentiumPC Fortis - http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fortis-he1225-spc043-309589/

Do ekstremalnego OC się nie nadaje, ale Tobie powinno wystarczyć. Co prawda jest kompatybilne z podstawką FM1, ale na innym forum piszą że rozkład mocowań w FM2 jest identyczny jak w FM1 i będzie pasować.

 

Pozostaje jeszcze kwestia obudowy: do Fortisa zalecane są o głębokości nie mniejszej jak 180mm

Z tego co zauważyłem autor tematu jest raczej zielony w wymianie podzespołów, nie proponowałbym chłodzenia, którego montaż wiąże się z wykręcaniem całej płyty głównej, wymianą koszyka itp, lepiej kupić coś łatwiejszego w montażu

Link to post
Share on other sites

miedzy 1333 a 1866 jest 15%, a nie taka roznica o jakiej autor mowi.

zreszta widze juz gdzie autor napisal jakie ma pamieci. "8GB 1666 MHz" moze oznaczac ze ma rownie dobrze 1600 lub 1866 MHz, bo ewidentnie niepoprawnie zapisal ta wartosc. 8 GB sugeruje, ze raczej w dualu.

Ewentualnie mozna tylko sprawdzic w biosie czy ma prawidlowe wartosci ustawione dla swojego ramu, ale nadal jest to tylko 15%.

Link to post
Share on other sites

 

 

Z tego co zauważyłem autor tematu jest raczej zielony w wymianie podzespołów, nie proponowałbym chłodzenia, którego montaż wiąże się z wykręcaniem całej płyty głównej, wymianą koszyka itp, lepiej kupić coś łatwiejszego w montażu

 

Co racja to racja - Fortis wymaga nieco cierpliwości i samozaparcia - choćby przy montowaniu gumowych kołków na sam wiatrak, nie wspominając o montażu radiatora.

Link to post
Share on other sites

Powoli panowie. Pamięć jaką posiadam to jedna kość o pojemności 8 GB i taktująca o częstotliwości 1600Mhz i jeszcze pisze HyperX, ale to chyba jakiś chwyt reklamowy, bo nie wiem co to oznacza. Taka pamięć była najszybsza jaką ten gość miał w sklepie. Chciałbym też napisać, że APU kupiłem w pełni świadomie, że korzysta z pamięci RAM i wiem, że ma to wpływ na wydajność. Po prostu miałam mało kasy a integra mi wystarczała (przynajmniej według testów) więc kupiłem a później miałem w planach zakup oddzielnego GPU (Radeon hd 7770). Nie jest tak, że ja jakoś strasznie narzekam. po prostu patrzyłem na testy.. jeden, drugi no gdzieś coś brakuje no i napisałem i wyszło, że są temperatury. 

W biosie rzeczywiście mi pisze, że pamieć ma częstotliwość 1333Mhz. Może coś się przestawiło, albo znowu mnie wykiwali? Na opakowaniu po RAM pisze 1600Mhz, na paragonie 1333Mhz ale z ceną 1600-etki xD To chyba pisze na kości, nie? To zaraz zajrzę. 

Log ze Speccy

RAM

Sloty pamięci
Wszystkie sloty pamięci 4
Używanie sloty pamięci 1
Wolne sloty pamięci 3
Pamięć
Typ DDR3
Rozmiar 8192 MBajtów
# Kanałów 1
Częstotliwość DRAM 665,5 MHz
Opóźnienie CAS# (CL) 9 taktów
Opóźnienie RAS# do CAS# (tRCD) 9 taktów
RAS# Precharge (tRP) 10 taktów
Czas Cyklu (tRAS) 24 taktów
Czas Cyklu Banku (tRC) 33 taktów
Pamięć Fizyczna
Zużycie Pamięci 27 %
Całkowita Fizyczna 7,46 GB
Dostępna Fizyczna 5,41 GB
Całkowita Wirtualna 15 GB
Dostępna Wirtualna 12 GB
SPD
Liczba Modułów SPD 1
Slot #1
Typ DDR3
Rozmiar 8192 MBajtów
Producent Kingston
Maksymalna Przepustowość PC3-10700 (667 MHz)
Numer Części 9905403-559.A00LF
Numer Seryjny BB32457B
Tydzień/rok 43 / 12
SPD Ext. EPP
JEDEC #4
Częstotliwość 685,7 MHz
Opóźnienie CAS# 9,0
RAS# do CAS# 9
RAS# Precharge 9
tRAS 25
tRC 34
Napięcie 1,500 V
JEDEC #3
Częstotliwość 609,5 MHz
Opóźnienie CAS# 8,0
RAS# do CAS# 8
RAS# Precharge 8
tRAS 22
tRC 30
Napięcie 1,500 V
JEDEC #2
Częstotliwość 533,3 MHz
Opóźnienie CAS# 7,0
RAS# do CAS# 7
RAS# Precharge 7
tRAS 20
tRC 27
Napięcie 1,500 V
JEDEC #1
Częstotliwość 457,1 MHz
Opóźnienie CAS# 6,0
RAS# do CAS# 6
RAS# Precharge 6
tRAS 17
tRC 23
Napięcie 1,500 V

 

Co do napięcia to wg OCCT wynosi 0.9V a jak poruszam myszką albo dam obciążenie to 1.42V.

Pasty na razie nie mam i muszę czekać az ojciec kupi, albo będzie w mieście więc nie zdejmę na razie chłodzenia.  Jednak przypuszczam, że to będzie mała wydajność boxa (max obroty jakie zanotowałem to 3100) albo się czujnik popsuł bo za szybko się ta temp zmienia...

Edytowane przez gothic1210
Link to post
Share on other sites

jak uporasz się z temp. to pomyśl o drugiej takiej samej kości ramu ,tak samo jak ty kupiłem na początku 1 kość 8gb , i nie byłem zadowolony z wyników testów , teraz mam już dual i różnica ogromna , np w Vantage singiel wynik ogólny  był słabiutki ok 3400p teraz 5216p (też ogólny performance) bez OC, w 3dmarku 11 już dokałdnie nie pamietam ale jakoś z 900p do około 1400p (ogólny)

Edytowane przez RaaKoo
Link to post
Share on other sites

Temperatury jeszcze nie naprawiłem bo jak już mówiłem nie mam pasty, ale podniosłem w biosie taktowanie pamięci. Komputer się zrsetartował i wyskoczył komunikat o niepoprawnych ustawieniach biosu (coś w ten deseń). Z tego co zrozumiałem to bios mi zaproponował podniesienie częstotliwości proca do 4.1x Ghz. Czytałem kiedyś o podkręcaniu magistralą systemową i ona podnosi częstotliwość wszystkiego, no nie? No to skoro po podniesieniu ramu (do nieobsługiwanej - zakładając że to nie jest jednak 1600Mhz) częstotliwości  system proponuje podniesienie innych ustawień to czy to znaczy, że mam pamięć 1333 Mhz? 

Link to post
Share on other sites

Masz 90 stopni a bawisz się w oc ?Lepiej byś zdjął bok obudowy i sprawdził czy jakiś "fachura"  dobrze zapiął dzwignię chłodzenia, czy chłodzenie się nie rusza itp a także czy pod radiatorem jest pasta bo jak są te trzy rzeczy to nie masz co kupować nowej  pasty bo to nie jest przyczyna dolegliwośći twojego pc

Edytowane przez dam111111
Link to post
Share on other sites

Źle mnie zrozumiałeś. Chciałem przestawić RAM na odpowiednią częstotliwość a nie podkręcać komputer. Skoro się nie odpalił na 1600Mhz to znaczy, że coś jest źle no nie? 

Wentylator się trzyma solidnie. Pasty nie widzę. Świeciłem latarką i nie wiem gdzie mam patrzeć. Jest wiarak, pod nim żeberka a pod spodem nie wiem bo jest mocowanie. Jak mam tam pastę dostrzec? Muszę po prostu zawieść do tego gości i tyle. Skoro wszystko jest ponoć dobrze to ja już nie mam pomysłów. 

Link to post
Share on other sites
Jak mam tam pastę dostrzec?

to musisz zdjąć chłodzenie inaczej się nie da . W ver biosu w cpu-z , zakładka mainboard jaką masz?

 

 

 

Z tego co zrozumiałem to bios mi zaproponował podniesienie częstotliwości proca do 4.1x Ghz.

tu coś pisałeś o oc cpu a nie pamięci

Edytowane przez dam111111
Link to post
Share on other sites

Hej! Odstawiłem do serwisu. Wczoraj dzwonił gościu i powiedział, że był wadliwy wentylator. Teraz niby jest 43 stopnie po 4 godzinach obciążenia. To chyba niezły wynik. A co do tej dwukanałowej pamięci to czy musiałbym dokupywać drugą identyczną kość czy może być np 4 GB ale tej samej prędkości (1600Mhz)? 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Ku*wa źle jest. Nawet gorzej niż wcześniej. Włączam sobie Assyna i zrobiłem ze 2 misje i pomyślałem, że zajrzę. 105 stopni ... I po chwili braku obciążenia spada powoli do 55. Pytam czy to tak ma być? Przy obciążeniu ma być taka wysoka (tylko w trakcie obciążenia) ??? 

Jak to jest, że karta graficzna (integra) która jest w procesorze ma 43 stopnie, a reszta ma 105? Może licznik jest walnięty? No ręce mi opadają. Tydzień stał w serwisie. 

 

edit; włączyłem OCCT, leci już 5 minut i otwarłem obudowę. czego mam dotknąć żeby potwierdzić temperaturę? dotknąłem tych żeberek radiatora (co są pod wiatrakiem) i one są ciepłe, ale nie parzą. A może tak ma być? No bo przecież ta temp. spada potem. 

 

OCCT

Edytowane przez gothic1210
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Nie. Chodzi wszystko normalnie. Zaraz zrobię jeszcze raz 3dmark żeby porównać. Doszło 50 punktów w porównaniu do ostatniego testu. 



Dlaczego AMD Overdrive pokazuje mi 4 stopnie C a OCCT 50 stopni?

Czy to może być fabryczna wada procesora?

Ustawiłem w BIOSIE mnożnik na równe 38 i częstotliwość (tę co jest mnożona) na równe 100, a mimo wszystko są wahania do 3.9 GHz albo 4.1 GHz. 

Czy to może być wadliwy czujnik? 

 

edit: Włączyłem w BIOS ostrzeżenie jeżeli proc przekroczy temp. 60 stopni. Po 4 minutach OCCT (wskaźniki w programach wskazywały po 90 stopni) coś zaczęło ostrzegawczo "pikać". Ja już nie rozumiem. Może te liczniki źle pokazują??! 

Edytowane przez gothic1210
Link to post
Share on other sites

Nie pokazują źle, te procesory jest naprawdę bardzo trudno schłodzić. Wiem, bo sam mam X4 750K :P. Zacznijmy od tego, że musisz wyłączyć Turbo, żeby zegar przestał skakać. Napisz mi jeszcze, jaki masz cooler na tym procesorze. W chwili obecnej, przy tych temperaturach, możesz zapomnieć o normalnej pracy.

Link to post
Share on other sites

takty skacza Ci bo jest wlaczony tryb turbo. to normalne

nie wszystkie czujniki ktore 'widzisz' w programie do pomiaru temperatury sa podlaczone, a niektore w programach sa zle opisane.

Musisz niejako powiazac ktore wskazanie z programu jest tym od CPU.

Zainstaluj sobie speedfan, uruchom go i bedziesz mial tam rozne temperatury. niektore beda totalnie bzdurne, ale to normalne. Nastepnie nie zamykajac speedfana uruchom jakis program obciazajacy tylko procesor, np. prime95 i zobacz ktore wskazanie w speedfan idzie do gory. to bedzie procek.

to, ze 60 stopni przekroczyles po 4 minutach occt jest raczej normalne jezeli masz chlodzenie boxowe.

Jak ten wynik w 3dmark?

Wg mnie jezeli nie ma spadkow wydajnosci w grze, to wszystko jest raczej ok.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...