Skocz do zawartości

Dlaczego spada szybkość działania niektórych SSD?


Recommended Posts

Niedawno na pewnym forum przeczytałem, że (o ile dobrze pamiętam) w dysku Vertex 4 pojawił się własnie ten problem.

Otóż po zapełnieniu połowy pojemności spadały znacznie jego parametry.

Jeśli ktoś byłby uprzejmy wyjaśnić przyczyny, to byłbym wdzięczny.

Link to post
Share on other sites

Duzo na ten temat jest na sieci. Dyski ssd sa na tyle swieze ze trudno mowic o takich rzeczach. Mam tego vertexa i dziala dobrze ale ile podziala to nie smiem zgadywac. Uzylem ssd fresh do zoptymalizowania systemu aby mi nie zajezdzil szybko tego dysku. Takie pamieci maja ilosc cyklow i koniec. Podobno ze pamieci masowe w smartfonach sa jeszcze gorsze i psuja sie po sciaganiu torrentow. Hdd tez sie zuzywa i zwieksza sie czas dostepu do sektorow wiec analogicznie kazda pamiec sie zuzywa jak wszystko inne po za woda na tym globie.

Link to post
Share on other sites

Problem spadku wydajnośći SSD jest oczywiście aktualny nawet w przypadku najnowszych modeli. Ogólnie należy unikać SSD małej pojemności, które bazują na kontrolerach sandforce i asynchronicznych pamięciach. Do tego należy jeszcze dodać spadek wydajności wraz ze spadkiem stopnia kompresowalności danych.

Zastosowanie synchronicznych pamięci w znacznym stopniu kompensuje ten problem, a wyższa pojemność znacznie poprawia wydajność operacji na niekompresowalnych danych. W przypadku SSD sandforce 240GB problem ten praktycznie traci na znaczeniu.

Należy unikać:
- SSD pojemności 60-64GB,
- SSD na asynchronicznych kostkach,
- budżetowych SSD typu OCZ Agility, Corsair Force(ForceGT można smiało zamawiać).

W przypadku SSD 120-128GB lepiej skierować swoją uwagę na SSD samsunga(830, 840pro).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

zależy jakie "stare". Bo takie "opcje" miały tylko pierwsze modele. Późniejsze już miały ten fakt wyeliminowany, ponadto umiesz "zadbać" o dysk SSD spod systemu, czy katujesz go jak zwykły HDD?

Prawisz waść farmazony. Forum sluży udzielaniu porad, a nie do wprowadzania ludzi w błąd. Dbajmy o jakość i poziom wypowiedzi.

 

Wciąz pozostało pytanie: Dlaczego spada szybkość działania niektórych SSD?

Wynika to ze sposobu działania pamięci typu MLC. Jedna komórka zawiera kilka bitów informacji. Wolne komórki można nadpisać 'z marszu', a takie, które zawierają nawet jeden bit, SSD musi odczytać, wyczyścić, a następnie nadpisać.

Link to post
Share on other sites

Moja teoria brzmi ze kazda komorka pamieci to taki akumulator czy kondensator. Przy wolnym naladowywaniu bedzie mial sprawnosc maksymalna przez dlugi czas. Jednak jak damy nieco wyzsze napiecie ladowania to bateria naladuje sie szybciej ale bedzie sie przy tym nagrzewac i tracic sprawnosc bezpowrotnie bo siec krystaliczna materialu ulegnie degradacji. Jak jest wszystko dobrze poukladane to wiecej sie miesci i to nie tylko w szafie na ubrania. Producenci sobie pomysleli ze skoro da sie zrobic dysk szybszy i zareklamowac a wiadomo ze takie male dyski za kilka lat zostana wyrzucone zanim sie zniszcza. Firmy do dyskow o duzych pojemnoscich daja lepsze komponenty bo wiadomo ze musza wytrzymac dlugo. Gdyby dyski 512gb sypaly sie rownie czesto co 64gb to by ludzie ostro krytykowali producentow. Ale reguly na to nie ma bo tylko producent wie co wklada do urzadzenia i robi wszystko zeby urzadzenie przechodzilo wszelkie testy. A uzytkownik wszystko na swojej skorze musi sprawdzic. Wartobrac dyski 256gb. Warto sprawdzic jakie sa warunki gwarancji i serwis. Jakby na vertexie 4 predkosci zmniejszyc o polowe to pewnie by znacznie wydluzyl zywotnosc no ake by nikt nie kupil bo kolega ma szybszy a i tak zmieni na lepszy. Za kilka lat ssd beda oplacalne nawet jako magazyny danych i beda specjalnie do tego tworzone serie. Taka moja teoria. A obalanie mitow jest kosztowne. Na koniec taki sposob tez jest aby wpisac w wyszukiwarke model dysku i dopisac magiczne slowo "problem" aby dowiedziec sie jakie to juz ludzie maja problemy z dyskami. I tak mozna uniknac klopotliwego sprzetu. Puff

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję bardzo za jasne postawienie sprawy i wytłumaczenie różnych zagadnień. Wiele mi to wyjaśniło i uporządkowało wiadomości.

 

Proszę o wyjaśnienie:

Co to znaczy "katować" dysk? Jak należny postępować, aby nie był on "katowany"?

 

Jak powinno się prawidłowo eksploatować dysk SSD?

Jak należy o niego "zadbać"?

 

Uprzejmie proszę o rzetelne porady :)


 

Link to post
Share on other sites

Należy unikać:

- SSD pojemności 60-64GB,

- SSD na asynchronicznych kostkach,

- budżetowych SSD typu OCZ Agility, Corsair Force(ForceGT można smiało zamawiać).

Pierwszy podpunkt, to akurat bzdura. Jak to wytłumaczysz? Ilość operacji na 60-64 GB może być taka sama jak przy 120 GB. Komórki mogą być w identyczny sposób "zapychane". Zresztą autor pyta o przypadek Vertex 4, gdzie SSD na moment zwalnia, a potem na nowo przechodzi do swojej typowej wydajności:

http://www.tomshardware.com/reviews/vertex-4-ssd-write-performance,3235-5.html

Link to post
Share on other sites

Wciąz pozostało pytanie: Dlaczego spada szybkość działania niektórych SSD?

Wynika to ze sposobu działania pamięci typu MLC. Jedna komórka zawiera kilka bitów informacji. Wolne komórki można nadpisać 'z marszu', a takie, które zawierają nawet jeden bit, SSD musi odczytać, wyczyścić, a następnie nadpisać.

 

 Sam sobie odpowiedziałeś.... Ale ominąłeś TLC ehh....

 

 

Problem spadku wydajnośći SSD jest oczywiście aktualny nawet w przypadku najnowszych modeli. Ogólnie należy unikać SSD małej pojemności, które bazują na kontrolerach sandforce i asynchronicznych pamięciach. Do tego należy jeszcze dodać spadek wydajności wraz ze spadkiem stopnia kompresowalności danych.

 

Zastosowanie synchronicznych pamięci w znacznym stopniu komponsuje ten problem, a wyższa pojemność znacznie poprawia wydajność operacji na niekompresowalnych danych. W przypadku SSD sandforce 240GB problem ten praktycznie traci na znaczeniu.

 

Należy unikać:

- SSD na asynchronicznych kostkach,

 

 

 

 

tutaj dalszy ciąg. Jak połączymy całość to wyjdzie to samo to napisałem, z tym, że ja to uprościłem bo nie każdy jest na tyle "mądry" by zrozumiał bez podstaw informatyki.... 

Jak katować SSD? Głupim plikiem wymiany, defragmentacją, zapisem komórek (blędnym) i 20 róznych sposób, a każdy z tych trzech sposobów (najprostszych) przyspiesza diametralnie zużywanie sie dysku. fakt mechaniki też, z tym, że mają o wiele dłuższą żywotność niż SSD.  kontrolery asynchroniczne to sa montowane najczęściej na tryb Sata II a standardem są Sata III więc co sie nie zgadza w mojej odpowiedzi? "Wyuczyłeś" sie regułek naukowych, ale o podstawach wielu rzeczy zapomniałeś..... 

Link to post
Share on other sites

Pamieć TLC zalicza się do MLC i nie ma żadnych asynchronicznych kontrolerów, tylko kości pamięci.

 

tutaj dalszy ciąg. Jak połączymy całość to wyjdzie to samo to napisałem, z tym, że ja to uprościłem bo nie każdy jest na tyle "mądry" by zrozumiał bez podstaw informatyki.... 
 
Zrozumiał? to?

 

zależy jakie "stare". Bo takie "opcje" miały tylko pierwsze modele. Późniejsze już miały ten fakt wyeliminowany

Faktycznie, same konkrety serwujesz. :D Litości. Weź już się nie kompromituj.

Edytowane przez saddam
Link to post
Share on other sites

MLC - multi-level cell -> multi - więcej niż jeden w opozycji do SLC.
TLC - triple-level cell -> trzy bity na komórkę pamięci.
TLC nalezy do podgrupy pamięci MLC.



Widzę, że Drachenfeles już mnie uprzedził. Dzięki za sprostowanie.

Link to post
Share on other sites

@saddam, co do TLC masz racje, zastosowano ją w 2012, ale reszta to już totalna porażka, naumiałeś sie tabelek OK, ale umiejętność zastosowania do reszty już klapa.... czepiasz sie słówek, bo brak innowacji ale cóż tonący chwyta sie brzytwy... ja miałem na myśli autora ale cóż, nie każdemu dali dedukcje... zapis komórce a kontroler mają więcej wspólnego niż myślisz bo kilka rzeczy zapisu na raz to przy prędkości sata II ci spowolni wszystko sporo, przy Sata III już tak ogromnej spadku nie odczujesz bo z rzędu 30MB max

Link to post
Share on other sites

Nie musicie mi tego tłumaczyć. Z tym, że możecie sobie nazywać jak chcecie TLC i przydzielać je do MLC, ale po premierze Samsunga 840 wyraźnie zarysowano zakres MLC jako dwubitówki. MLC po prostu nazwano niefortunnie. Kończąc temat TLC i MLC warto wspomnieć o żywotności nośników. Sporo się mówi/mówiło, że trzy bity w jednej komórce spowodują szybsze zużycie kości, pytanie czy nie jest to ściema podobnie jak z maksymalną liczbą cykli ;)

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?271063-SSD-Write-Endurance-25nm-Vs-34nm

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...