Skocz do zawartości

Ssd pod system. Jaki wybrac? Czym sie kierowac?


Recommended Posts

Witam ostatnio coraz powazniej mysle na kupnem ssd pod system, tylko problem w tym ze wiedze na ten temat mam jaka mam, czyli w sumie niewielka. Wiem ze wazna wartoscia jest czas dostepu do zapisywanych/odczytywanych plikow i ze pojemnosc dysku jaka ma byc to np 64,128,256 gb i to by bylo na tyle mojej wiedzy :) Dysk jaki mnie interesuje to na poczatek to 64gb sata 3 zeby zapoznac sie z dzialaniem takiego cuda  :) jesli ktos ma jeszcze jakies rady wskazowki co warto kupic w jakim przedziale cenowym i czy aby moja wiedza jest wystarczajaca do tego zeby kupic cos dobrego to prosze smialo o wypowiedz. Milo bylo by tez przeczytac argumenty za i przeciw a nie cos w stylu "bierz to bo wszyscy to maja, ja mialem i dobre jest"

Link to post
Share on other sites

Czas odczytu i prędkość odczytu tutaj jest najważniejsza :) Jeżeli chodzi o szybkość działania systemu.

64GB to jest na styk, aczkolwiek Mocno polecam 120gb

Powiem tak, tylko się wydaje że sam systemik, sam z takiej rady kupiłem 120gb i nie żałuje :)

Tutaj pulpit, tutaj jakieś drobne programy, tutaj jakiś program potrzebny i zaraz nie ma miejsca, tak więc 120gb. To ani nie za dużo ani nie za mało.

 

Hmm dobre dyski. Ja bym od siebie polecił generalnie swój wybór czyli kingston hyperx 3k. Niby mniejsza "wytrzymałość", lecz nie będziesz tam nie wiem ilu danych dziennie zapisywał by coś się stało więc bez obaw. A jeśli chodzi o cena/wydajność to dysk fajny.

 

Jeżeli droższe to Samsung 830 lub Crucial m4 chodź i te ostatnio potaniały o wiele :)

Są to dobre firmy, i dyski polecane i jak najbardziej nadające się pod system.

Edytowane przez Rexlu
Link to post
Share on other sites

Polecam przejrzeć http://www.tomshardware.com/reviews/ssd-recommendation-benchmark,3269.html

Jak wyżej, polecam 120GB. Niestety, 64GB zajmiesz w bardzo krótkim czasie i będziesz sobie pluć w twarz że nie dorzuciłeś tej stówki do większego dysku. Na dobrą sprawę OS + taki BF i masz prawie dysk pełny - jedyne co uświadczysz na tak małym dysku to szybki start OSa i problemy z wolnym miejscem.

Co do modeli - patrząc na cenę wybierał bym pomiędzy Crucialem M4, Kingstonem HyperX 3K, oraz Plextorem m5s. Jeżeli chodzi o trwałość i nie zawodność to Crucial wygrywa, ale jest też druga strona medalu - M4 z tej trójki posiada najwolniejszy zapis.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Generalnie oprócz tego że 64 to za mały dysk, to jeszcze jest znacznie wolniejszy z racji mniejszej ilosci kości. Osiąga mniej wiecej 30% gorsze wyniki wydajnosci niz modele 128, mimo ze na pudełku są oczywiscie super dane. Mowie to jako były własciciel Agility 3 64gb. Teraz posiadam Vertex 4 128gb i jestem wiecej niz bardzo zadowolony. Koniecznie 128 gb. Polecane przeze mnie ssd: Samsung 830, Vertex 4, crucial m4,

Link to post
Share on other sites

po update do najnowszego firmware vertex 4 ma 120 GB. Generalnie dobry dysk, mam go koło pół roku i mnie do teraz nie zawiódł . System się włącza w około 20 sec. Wszystkie programy praktycznie do 1-2 sec. A gry praktycznie sie nie ładują ; d Czasem to denerwuje jak jest w ładowaniu jakiś tekst do przeczytania ale to chyba jedyna wada ; d

Link to post
Share on other sites

Minimum 128. Jak masz kaskę to kup 265.

 

Vector 128

Plextor M5Pro

Samsung 840

Edit:

Nie kupuj staroci. ta technologia jest cały czas rozwijana. dyski Vertex samsung 830 plextor bez pro to już przeszłośc

Edytowane przez SonyHD
Link to post
Share on other sites

Muszę naprostować wypowiedzi kolegów :D

 

Hmm dobre dyski. Ja bym od siebie polecił generalnie swój wybór czyli kingston hyperx 3k. Niby mniejsza "wytrzymałość", lecz nie będziesz tam nie wiem ilu danych dziennie zapisywał by coś się stało więc bez obaw. A jeśli chodzi o cena/wydajność to dysk fajny.

HyperX 3K w swojej cenie jest kompletnie nieopłacalny. Za podobne pieniądze otrzymamy po pierwsze: wydajniejsze jednostki takie jak Plextor M5 PRO, czy Vertex 4, po drugie stabilniejsze: bo oparte o kontroler Marvella.

 

Teraz posiadam Vertex 4 128gb i jestem wiecej niz bardzo zadowolony. Koniecznie 128 gb. Polecane przeze mnie ssd: Samsung 830, Vertex 4, crucial m4,

830-tki wyfrunęły z rynku :(

 

Minimum 128. Jak masz kaskę to kup 265.

 

Vector 128

Plextor M5Pro

Samsung 840

Edit:

Nie kupuj staroci. ta technologia jest cały czas rozwijana. dyski Vertex samsung 830 plextor bez pro to już przeszłośc

A dlaczego? M5S i M5P, to konstrukcje zbliżone do Crucial M4. Vector też jakąś nowością technologiczną nie jest. Samsung 840 bez PRO, to SSD który może rywalizować z Kingstonem V300, a nie 830-tką. 

 

Samsung 840 Pro - najlepsze rozwiązanie na dziś

Spójrz na cenę, a potem się wypowiadaj :)

 

stelek: Mówisz o testach syntetycznych, czy rzeczywistych? W próbce 4K Crucial M4 wypada nieco lepiej od M5S Plextora.

Link to post
Share on other sites

 

stelek: Mówisz o testach syntetycznych, czy rzeczywistych? W próbce 4K Crucial M4 wypada nieco lepiej od M5S Plextora.

Dobrze wiedzieć  ;) - na papierku niby Crucial słabszy, ale w rzeczywistej pracy naprawdę ciężko jest wyłapać czy w skrzynce jest szybszy dysk, czy wolniejszy - ja mam problem w różnicach rzędzu 500MB/s vs 200MB/s, a co dopiero zauważyć jakieś marne 20MB/s przyrostu w zapisie - reasumując różnice pomiędzy nimi są znikome przy normalnej pracy - niezauważalne. Przy zakupie kierował bym się ceną i niezawodnością, czyli Crucial M4 wychodzi że jest najlepszą opcją wśród tańszych dysków SSD - nie zachwyca zapisem, ale odczyt ma przyzwoity i jeden z najszybszych startów OSa - na Tom'sie jak robili testy to przez długo, długo Crucial startował najszybciej ze wszystkich testowych SSD (generalnie wszystkie topowe urządzenia, różnica wynosiła 1 sekundę).
Link to post
Share on other sites

no to cos juz wiem wiecej,ale na razie chyba zaczne od 64 gdyz teraz partycje systemowa mam 52 gb i 19 gb z tego to miejsce wolne :) ja naprawde nie mam parcia zeby na ten ssd zrzucac gry instalowac bog wie ile programow itp. Tu chodzi o zapoznanie sie z uzytkowaniem takiego dysku i jezeli okaze sie przyjazny dla mnie wtedy pomysle o czym wiekszym a w tej chwili nie musze miec go nad wyrost

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...