Skocz do zawartości

Wentylatory or katody ?


Recommended Posts

Witam was...

Otóż mam taką o...obudowę:

http://allegro.pl/obudowa-atx-tracer-tro-979-2-x-usb-warszawa-i3152697291.html

Wiem że to żadne cudo, a dokładniej shit...Ale naszła mnie wielka chęć, by nieco sobie ją stuningować...Uzbierałem sobie 50zł na początek i stwierdziłem, że zacznę od jakichś elementów oświetleniowych...Zależy mi na dobrym efekcie i początkowo zacząłem zastanawiać się nad katodami. Otóż jedyna opcja to raczej allegro, bo u mnie w pobliżu niestety nie da rady ich dostać. Zastanawiałem się również nad podświetlanymi wentylatorami. Aktualnie przy mojej obudowie znajduję się jakiś badziew z trzema badziewnymi diodkami led, po prostu gó**o. W razie czego miło by było, aby kolor był niebieski, ewentualnie zielony i niebieski, myślę że to fajne dobranie, pragnę waszych opinii...i dobrze by było, żeby również w tą cenę kW był wliczony. Prosze również podawać inne propozycje ''sklepowe'' gdyż nie okłamujmy się - na allegro nie ma za dużego wyboru a być może są sklepy z podobnymi akcesoriami o których po prostu nie wiem...Pozdro

@edit - oh...teraz zacząłem czytać a zarazem zastanawiać się nad....taśmami/listwami ledowymi, podobno dają dobrej jakości rozjaśnienie na czym mi zależy (dobry efekt po prostu, żywy...wyostrzony) ale i jasny...Nie wiem co o tym sądzić no a będę szczery, możecie się śmiać...na chwilę obecną nie mam zielonego pojęcia jak by takie coś podłączyć :E

Edytowane przez Darius.
Link to post
Share on other sites

Katody dołącza się przez inwerter, z tego co zauważyłem często dodają do katod. A pasek ledów zazwyczaj jest tak przygotowany że podłączasz pod 12V i zapominasz. Nie wiem jak światłość wypada jednych na tle drugich, ledy są bardziej kierunkowe, choć i na to są sposoby. Ja zaufałbym diodom, bo je znam:P jedno co to ledy UV albo są zabójczo drogie, albo zwyczajnie beznadziejne... Ale nie wiem czy o takie światło Ci też chodzi.

Link to post
Share on other sites

Co do opcji katod, na początku podjarałem się tym:

http://tablica.pl/oferta/tuning-pc-nexus-katody-kontroler-pelen-komplet-mozliwa-wysylka-ID1qD4Z.html#e051f880e7;r:;s:

Największe wrażenie zrobiła na mnie ta opcja kontroli przez dźwięk, już nawet miałem wczoraj zamawiać, ale stwierdziłem, że może poczekam na wasze opinie, czy warto i czy to po prostu nie jest jakaś kupa...Bo na tym filmiku poglądowym (link zamieszczony w ogłoszeniu) to tak bardzo mnie nie zachwyciło, tak jakby te katody po prostu były za słabe, a może to tylko na filmiku ? Bo jak wspomniałem, zależy mi na dobrym świetle.

W takim razie, polecacie mi jakąś dobrą tą taśmę ledową ? :D Najlepiej tak jak wspomniałem wyżej...koloru zielonego i niebieskiego ;) Co sądzicie o:

http://allegro.pl/tasma-led-podswietlenie-komptera-nowosc-i3140638291.html

Pasuje mi to, że można sobie wybrać długość itp...ale chcę poznać waszą opinię.

@up - mógłbyś zapodać linka do takowych katod ? Moim zdaniem no...byłoby to pewnie łatwiejsze rozwiązanie niż ta taśma ledowa, ale skoro efekt dobry to pewnie będę zainteresowany ;)

Link to post
Share on other sites

Właśnie zastanawiałem się nad tym:

http://allegro.pl/lamptron-flexlight-professional-pasek-15x-led-i3094454937.html

I hmm...może to dziwne pytanie, ale czy ...15x led to...dużo ? Te z drugiego linku (NZXT) są za drogie :x

A co tej katody ledowej o...że tak powiem, to mówicie, że taka da lepszy efekt niż zwykła katoda ?

Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

U siebie mam zamontowane katody. Generalnie, nie będę zmieniał już tego oświetlenia. Zrobię to z okazji nowej obudowy. Katody są już po prostu niemodne ;) Ale i też jak wspomniano wyżej, mniej praktyczne jeśli chodzi o montaż. Pasek ledów by się tu lepiej sprawdził. Żeby dobrze ukierunkować światło ledów, zalecałbym montaż w kątach obudowy na jakichś ćwierćwałkach. Będą one wtedy pod kątem 45 stopni a światło idealnie będzie padać na podzespoły, które chcesz wyeksponować.

Link to post
Share on other sites

Ogólnie paski ledów charakteryzuje kilka cech:
zagęszczenie diod (wiadomo, im gęściej tym jaśniej, ale i więcej mocy bierze)
wielkość diod  (j.w.)

pobór mocy na metr

klasa szczelności (tzn. goły pasek/zalany silikonem/gumą. Jako że kompa dzień w dzień się nie otwiera, starczy ten bez niczego nawet, ale osobiście brałbym w silikonie, trudniej to uszkodzić w jakikolwiek sposób a ja na przykład mam niesamowite szczęście do rozwalania czegoś)

no i barwa (jedno/wielokolorowy)

Montaż raz że pod kątem dobrze zrobi na oświetlenie, ale żeby je rozproszyć (diody zazwyczaj są mocno punktowe) można by spróbować jeszcze je przesłonić folią dyfuzyjną, łatwą do zdobycia jeśli jesteś w stanie zdobyć matryce lcd (choćby i rozbitą, dyfuzor jest w postaci jednej z kilku folii między matrycą a podświetlaczem)

Sterowanie w rytm muzyki da się dość prosto uzyskać, ale przydała by się lutownica i płytka drukowana, albo jakiś glut żeby się nie zwierało przypadkiem kiedyś. No i parę elementów, od biedy może nawet starczy jeden tranzystor. Chyba że uparłbyś się na kolorowy pasek, to już jest potrzebne sterowanie, do znalezienia choćby na elektrodzie (forum nt. elektroniki jesli ktoś nie zna)

Jak już byś był zdecydowany na taśmę i radzisz sobie z lutowaniem przewodów, nie bierz takich jak były podane, idź do elektronicznego albo na allegro zamów odcinki jakie długie potrzebujesz, do tego gniazdo molex i przewody. Pasek przygotujesz i zamontujesz w nie więcej niż 15-30min (chyba że naprawdę nie radzisz sobie z takimi manualnymi zabawami).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...