Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam mam takie pytanie posiadam dysk samsung f3 500gb i plyte 990xa-ud3 myślałem nad zakupem drugiego dysku i zrobienia raid .Jakie płyną korzyści i wady zrobienia takiego raidu i jak to dobrze ustawic w biosie,aby nie było z tym żadnych powikłań .Dysk musi byc taki sam czyli f3 bo w cenie 200-230zł moge dostac 1gb seagate lub WD sata 3 a f3 500gb sata 2 kosztuje 210zł . Z góry dzieki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

zadalem wlasnie pytanie  jak kupie drugi dysk to podlaczam go w raid inaczej sie nie da i tu moje pytania :

 

Jakie płyną korzyści i wady zrobienia takiego raidu i jak to dobrze ustawic w biosie,aby nie było z tym żadnych powikłań .Dysk musi byc taki sam czyli f3 bo w cenie 200-230zł moge dostac 1gb seagate lub WD sata 3 a f3 500gb sata 2 kosztuje 210zł 

Link to post
Share on other sites

Polega na połączeniu ze sobą dwóch lub więcej dysków fizycznych tak, aby były widziane jako jeden dysk logiczny. Powstała w ten sposób przestrzeń ma rozmiar taki jak N*rozmiar najmniejszego z dysków. Dane są przeplecione pomiędzy dyskami. Dzięki temu uzyskuje się znaczne przyśpieszenie operacji zapisu i odczytu ze względu na równoległe wykonywanie operacji na wszystkie dyski w macierzy.

 

To definicja. W skrócie robisz jeden dysk z wielu, a jak masz takie same dyski to mnożysz ich prędkość razy liczbę. W twoim przypadku dwa dyski = 2-krotnie szybszy odczyt zapis.

 

UWAGA!!! Macierz RAID0 niesie za sobą ryzyko utraty wszystkich danych, jeżeli jeden z dysków ulegnie uszkodzeniu. 

 

Jeżeli się na to zdecydujesz, poszukaj na forum konfiguracji RAID0.

 

 

EDIT:

 

Macierz RAID to opcjonalna funkcja. Jak po prostu podepniesz kolejny dysk SATA to go będzie normalnie widziało. Tworząc macierz niestety usuwamy wszystkie pliki z dysku, na którym już coś jest. Musiałbyś pliki zabezpieczyć na innym nośniku na czas tej operacji.

Edytowane przez fifek19
Link to post
Share on other sites

To zeby bylo bezpiecznie to zrobie tak skoro mam teraz dysk f3 samsunga 500gb i dokupie 1tb i podłącze go jak nowy dysk z partycja to bedzie chodziło ? Moze byc tak,ze 1 dysk ma sata 2 a drugi bedzie sata 3 ?

 

który z podanych wybrac:

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1_30&products_id=46364

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1_30&products_id=44031

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1_30&products_id=14459

Edytowane przez program93
Link to post
Share on other sites

Witam dokupiłem drugi dysk i jak go podalczyc aby bylo dobrze , nie chodzi mi o raid , jak ustawic te ide channel aby wszystko grało.

 

Mam takie cos w biosie :

 

IDE Channel 1 Master -naped
IDE Channel 1 Slave
IDE Channel 2 Master
IDE Channel 2 Slave - dysk 500gb

IDE Channel 3 Master
IDE Channel 3 Slave

 

Teraz jak podepnę dodatkowy dysk to jak go tu ustawic ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...