Skocz do zawartości

Gigabyte GTX660TI - taktowanie rdzenia wyższe niż w specyfikacji?


Recommended Posts

Z góry przepraszam za zdublowanie tematu, ale na forum pytań do Gigabyte wchodzi na pewno dużo mniej osób.

O co chodzi?

Grając ostatnio w  Call of Duty MW2 i pracując w 3ds Max zauważyłem, że w momentach dużego obciążenia rdzeń karty pracuje na taktowaniu trochę większym niż to w specyfikacji. Różnica jest mała - 38 MHz. Czasem mam stale odpalony w tle HWiNFO64 i sprawdzam temperatury, zegary itp.

 

Karta ma wg specyfikacji taktowanie rdzenia 1111MHz w trybie boost. U siebie zauważyłem 1136 MHz i 1149 MHz.

Na dowód:

1136 MHz: http://i.imgur.com/VfCgN34.jpg?1 to było chyba gdy coś robiłem w 3ds maxie

 

1149 MHz: http://i.imgur.com/cmGDbu6.jpg?1 to screen po ok 45 min grania w call of duty (ale na monitorze 1680x1050)

 

Czy to może być błąd odczytu przez program? W normalnym użyciu ten sam program pokazuje maks taktowanie rdzenia do 1032,1 MHz.. Czy może dostałem jakąś zbajerowaną kartę :) ? Jest się czym przejmować?

 

Drugie pytanie. Techniczne. Zauważyłem, że w stresie wentylator grafiki pracuje maks. na 50 parę % (i tak mają wszystkie 660tki -> KLIK ). Maks. temperatura w stresie u mnie wynosiła 72 st (też w normie). Czemu więc wentylator nie wchodzi na wyższe obroty, żeby bardziej chłodzić kartę? Czy bezpieczne i opłacalne jest zmienianie ustawień wentylatora (jeśli się da)?

Link to post
Share on other sites

Drugie pytanie. Techniczne. Zauważyłem, że w stresie wentylator grafiki pracuje maks. na 50 parę % (i tak mają wszystkie 660tki -> KLIK ). Maks. temperatura w stresie u mnie wynosiła 72 st (też w normie). Czemu więc wentylator nie wchodzi na wyższe obroty, żeby bardziej chłodzić kartę? Czy bezpieczne i opłacalne jest zmienianie ustawień wentylatora (jeśli się da)?

 

Mój Asus ma podobnie. Producent ustawił 50% szybkości wentylatorów aż do temperatury 80 stopni. Asus zapodaje program w którym można to zmienić. W tej chwili mam ustawione max obroty już przy 45 stopniach. Jest głośniej, ale temperatura nie przekracza 49 stopni. 

Link to post
Share on other sites

72*C karcie nie szkodzą. Oczywiście jeszcze lepiej by było gdyby miała 62-65*C w stresie. Jeżeli nie przeszkadza Ci szum wentylatora to ręcznie możesz ustawić wentylator. W programie MSI After Burner możesz ustawić krzywą tak żeby wentylator wchodził na wyższe obroty perzy temperaturze jaką ustawisz.

Link to post
Share on other sites

OK :) skoro tu się kwestia wyjaśniła to zadam jeszcze jedno pytanie W CoD MW2 zauważyłem jedną rzecz, Gdy włączy się opcje "Synchronizuj każdą klatkę" chyba coś jak synchronizacja pionowa z panelu nvidii to gra chodzi bardzo płynnie na najwyższych detalach jakie zdołałem ustawić w full hd. W tym HWiNFO jak spoglądałem to max obciążenie rdzenia GPU było 65%, max total GPU power 52%, a max temperatura 47 st.

Gdy tą opcję synchronizacji się wyłączyło to gra niby działa tak samo, a obciążenie rdzenia 99%, total GPU power 100,5 %, temp max 71 st., wiatrak max na 57%.

 

Czy to normalne, że przy włączonej synchronizacji karta nie wykorzystuje całej mocy? Pytanie bardziej z cyklu "czy tak powinno być?" :) Bo dla mnie to i dobrze, że karta się mniej grzeje, a efekt (jak dla mnie) taki sam.

 

Dodam, że wolę tą synchronizację, bo mam monitor tylko z wyjściem VGA (i przejściówką na dvi) i bez synchronizacji trochę paski mi się przesuwaja po ekranie. A synchronizacja dosyć to ogranicza.Ale to wina raczej monitora/przejściówki bo na dellu z dvi nie było tego efektu.

Edytowane przez BlueMike
Link to post
Share on other sites

mam msi hawk 560ti i niestety ta karta tak ma. Nie jest to wina budy bo jest dobra i przewiewna. Karta pożera sporo prądu bo jest fabrycznie mocno podkręcona i dlatego chyba oddaje aż tyle ciepła   

 

nie mniej jednak następną kartę kupie innej firmy niż msi oraz gigabyte nauczyłem się aby tym firmą podziękować 

Edytowane przez elvismt
Link to post
Share on other sites

Synchronizacja sluzy do tego zeby zablokowac maksymalny fps do odswiezania Twojego monitora. W tym przypadku wykorzystuje tylko 52% do wyswietlania 60fpsów, przy wylaczonej synchronizacji robi tyle fpsow ile fabryka dala i wykorzystuje 99%.

Dzięki za proste wyjaśnienie :) czyli mam rozumieć, że przy włączonej synchronizacji ogranicza się ilość klatek do zgodnej z odświeżaniem monitora? Czyli u mnie 60 fps, bo mam monitor 60 Hz? I dzięki temu karta pracuje na wolniejszych obrotach?

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. Tymczasem zauważyłem dziwną rzecz.

Zainstalowałem Fraps, bo ciekawy byłem ile tych fps-ów mam. W CoD MW2 było tak: z włączoną synchronizacją (albo włączoną w ust gry, albo w panelu nvidia włącz/adaptacyjny) było równo 60, z wyłączoną synchronizacją średnio 150-180. W menu 60 z synchronizacją, 60 parę bez synchronizacji. Czyli chyba OK.

 

Z kolei w CoD MW3 niezależnie od ustawień w menu było zawsze równe 50, a w grze średnio 40-42. Z wyłączoną synchronizacją i włączoną i adaptacyjną (w ust gry i panelu nvidia).

 

Chyba nie wina karty. MW3 nie ma chyba aż takich mega wymagań?

 

P.S. widzę, że nie tylko ja mam taki przypadek -> LINK

Edytowane przez BlueMike
Link to post
Share on other sites

Nie pamiętam już w jakiej grze tak miałem ale wystarczyło że nie mieszałem razem dwóch synchronizacji. Od teraz mam włączoną tylko adaptacyjną w ustawieniach nvidii a w grach wyłączam, nie wydaje mi się że to pomoże skoro więcej ludzi ma taki problem ale spróbować możesz.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...