Skocz do zawartości

Athlon 64 X2 5000+ problem z czujnikiem?


Recommended Posts

otóż posiadam stary już, choć od ostatnich 10 lat unowocześniany zestaw komputerowy. niestety przynajmniej 2 razy dziennie komputer nagle się wyłącza - bez żadnego ostrzeżenia. zrobiłem everestem test stabilności systemu, sprawdzając jednocześnie ręką temperaturę coolera CPU (boxowego). po pierwsze między rdzeniami cały czas jest różnica 10 st., po drugie temperatura pokazywana przez program nie wydaje się być realna. w spoczynku było na rdzeniu 1: 57 st., na rdzeniu 2: 46 st. pod obciążeniem rdzeń 1 doszedł do 128 st. (na MoBo było wtedy 71 st.) i komputer błyskawicznie się wyłączył. temperatura jaką odczułem nie przekraczała raczej 60 st. pytanie co robić, jeśli czujnik pokazuje najprawdopodobniej bzdury i komputer się przez to wyłącza? chyba, że problemem nie jest czujnik, tylko coś innego...     pomóżcie!

 

MoBo: Gigabyte GA-M52L-S3

CPU: Athlon 64 X2 5000+

GPU: Asus GeForce GT-430 1GB

RAM: 2x1GB DDR2 800MHz

PSU: Qoltec Tornado 565W

Link to post
Share on other sites

Spróbuj użyć przykładowo coretemp do zmierzenia temperatury. Ale mi się wydaję , że nagłe wyłączanie się komputera może być spowodowane za wysoką temperaturą procesora , ewentualnie karty graficznej. Kiedy było ostatnio czyszczone i zmieniana była pasta termoprzewodząca? Jeszcze ewentualnością może być to , że zasilacz pada.

Link to post
Share on other sites

zasilacz w tym komputerze był wymieniany kilka razy. ten ma ok. roku. karta graficzna nie osiąga za dużych temperatur, bo komputer ma zastosowanie praktycznie biurowe. swoją drogą pastę termoprzewodzącą mógłbym wymienić, ale jak już mówiłem - po przyłożeniu dłoni cooler CPU był tylko ciepły - to 128 stopni to jakiś kosmos.

Link to post
Share on other sites

po mimo wszystko czy kosmos czy nie to i tak komp ma zabezpieczenie na płycie głównej ze po przekroczeniu danej niebezpiecznej temperatury się wyłączy czyli cos nie tak z chłodzeniem ściąg boczną ściankę  i wtedy zobacz czy tempy spadną a może wentylator się nie kreci ?

Link to post
Share on other sites

coretemp też pokazuje to samo. przy obciążeniu 0-2% są temperatury dla  1 rdzenia 60 stopni, a dla 2 rdzenia 50 stopni. cooler wydaje się pracować dobrze. boczną ściankę ściągałem i temperatury nie idą w dół. wentylacja pracuje normalnie. 



żebyście tutaj nie wchodzili w jakieś głębokie diagnozy, to zapytam w prosty sposób. jeśli czujnik temperatur się myli i powoduje niepotrzebne wyłączanie komputera, to co powinienem zrobić?

Edytowane przez rysiek922
Link to post
Share on other sites

Jeżeli czujnik jest coś nie tego to już nic nie zrobisz (według mnie).

 

To że radiator nie ma dużej temperatury może właśnie świadczyć o tym że pasta jest do wymiany.

Pomyśl logicznie, jeżeli pasta termoprzewodząca jest "wąskim gardłem" i utrudnia przekazywanie energii cieplnej to normalnym zjawiskiem będzie duża różnica temp. pomiędzy procesorem a radiatorem

 

Także moja rada przeczyścić radiatorek , usunąć starą pastę i nałożyć jakąś dobrą.

Link to post
Share on other sites

 

po przyłożeniu dłoni cooler CPU był tylko ciepły - to 128 stopni to jakiś kosmos.

 

Kolego, zacznijmy od tego, że temperatura CPU to temperatura CPU a nie coolera CPU. Jeśli pasta wyschła i nie przewodzi ciepła to nic dziwnego że cooler jest chłodny ponieważ pasta nie przewodzi ciepła z CPU do coolera. Co by lepiej Ci zobrazować: pasta pozbawiona właściwości termoprzewodzących będzie się zachowywać jak izolator ciepła i ciepło z CPU nie zostanie przekazane do coolera.

Sytuacja przez Ciebie opisana może właśnie być spowodowana tym o czym napisałem.

Pasta do wymiany.

Mimo to proponuję aktualizację biosu lub jego reset.

Jeśli masz możliwość to sprawdź faktyczną temperaturę CPU. Np. umieszczając czujnik temperatury na obudowie CPU.

Link to post
Share on other sites

Wbrew waszym prognozom pasta nie była skamieniała - sprawiała wrażenie w miarę nowej. Mimo to wymieniłem ją. Spadek temperatury znikomy - ok. 2 stopnie. Znowu robiłem testy obciążenia. Podczas obciążania na 100% 1 rdzeń dochodzi do 128, a 2 do 93 stopni i komputer się wyłącza. Czy ta gigantyczna różnica między rdzeniami jest ok? I co mam w ogóle zrobić, bo może ten procesor zryty jest po prostu?

Link to post
Share on other sites

a masz możliwość inny cooler stestować w ogóle? jakto nic nie da, to proc zbiera się już na tamten świat 



a odpowiadając na pytanie, różnice na rdzeniach rzędu 2 do 4 stopnie to czasem się zdarza i to norma, jak się nierówno paste nałoży albo coś, ale aż taka to jest nienormalne

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

niestety nie mam innego coolera, ale ten (choć niewydajna konstrukcja) to pracuje całkiem nieźle - wentylator działa ok - prędkość zmienia się w zależności od temperatury, cooler dobrze przylega do procesora.

 

co jest bardziej prawdopodobne? że ten 5-letni procesor zaczyna się psuć, czy, że pomiar temperatur jest zakłamany?

Link to post
Share on other sites

no ale sprawdzałeś temp w biosie? nie wiem jaka to opcja ale chyba można na płycie wyłączyć to zabezpieczenie termalne i wtedy sprawdzić, ale może się to skończyć wiesz czym, jeżeli on faktycznie tyle się grzeje, ale skoro mówisz że kuler ciepły ale nie gorący to też dziwne, może poszperaj za tą funkcją, wyłącz mu to zabezpieczenie i może to zabrzmi dość drastycznie, sprawdź czy komp się nie zjara

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...