Skocz do zawartości

"gasnące" rdzenie w procesorze - i5 2500K


Recommended Posts

~Witam, mam dosyć nietypowy problem. Polega on na tym, że zdarza mi sie czasami tak, że podczas pracy na komputerze (przegladanie inetrentu itd) lub w w pulpicie bez powodu zgaśnie 1/2/3 rdzenie (losowo) i wtedy komputer działa tylko na pozostałych. Podczas grania nic takiego nie miało miejsca. Po ponownym uruchomieniu komputera sytuacja wraca do normy, ale jest to dosyć niepokojący fakt. W biosie nic nie przestawialem, procesor nie podkręcany (3,3Ghz).

 

W czym może tkwić problem? Proszę o pomoc, pozdrawiam.

Edytowane przez Dawid1234512345
Link to post
Share on other sites

Może w tym że jak są niepotrzebne to po prostu są wyłączane i tyle ?... Na moim fxie poza Guild Warsem 2 i kilkoma innymi to praktycznie cały czas mam nieużywane 4-6 wątków ...

 

 

A odczuwasz jakieś spadki w działaniu systemu ( wiesza się lub cokolwiek ) ? ...

Edytowane przez szatans666
Link to post
Share on other sites

Tyle tylko, ze one sie pozniej same nie wlączają, pomaga tylko reset, czasami dwa, bo za pierwszym razem uruchamia sie inna ilosc rdzeni.  Róznica jest odczuwalna, np. Gdy działa 1 rdzen to są niemiłosierne ściny, na 3 rdzeniach jeszcze jeszcze, ale gry takie jak Crysis 3 / Bf3 tną się.

 

Wcześniej bylo okej, procesor mam od marca 2012 roku, jakis czas temu dopiero takie cos zauwazylem.

Link to post
Share on other sites

Płyta główna: ASRock P67 Pro3 B3

Zasilacz: OCZ ZS 550W 

RAM: 8Gb Kingston HyperX 1600Mhz

Karta Graficzna: MSI Nvidia GTX 560 Ti Twin Frozr II

 

 

Sprawdzalem temperatury, są w normie (chłodzenie BOX'owe) w spoczynku ~29-33°C, pod obciazeniem ~70°C

 

Na płycie mam guzik do przywracania domyślnych ustawień, użyłem go więc bios jest ustawiony domyślnie.

Link to post
Share on other sites

Wiesz nie wiem czy to będzie pomocne, bo sam mam w drugim kompie i7 870 ale u mnie w idlu też "gasną" rdzenie i zamiast pracy na 8 wątkach, pracuje na 3 albo na 4. Kiedy np. zaczynam mocniej obciążać komputer wątki wybudzają się i wszystko gra. Zanim zaczniesz gehennę z serwisami, zainstaluj jakikolwiek program który obciąża procesor (ja polecam prime) i kiedy zobaczysz że wątki/rdzenie się wygaszają odpal prime i sprawdź (nawet w menadżerze zadań) czy wszystkie rdzenie/wątki pracują. Tak się upewnisz zanim pozbędziesz się procka na dłużej. 
 

Jak się wybudzą to najprawdopodobniej masz jakąś opcję włączoną związaną z oszczędnością energii (w C2D było to chyba c3 albo c4 - nie pamiętam dokładnie) i nie masz czym się przejmować. Raczej cieszyć - bo proc nie ciągnie prądu i nie grzeje się na nic.

 

Piszesz, że po resecie wszystkie wątki pracują, ale weź pod uwagę, że system nie koniecznie kończy się "ładować" wraz z pojawieniem się pulpitu. Niektóre programy odpalają się podczas startu i pracują w tle obciążając procesor w różnym stopniu. Tak jest np. z Net framework (swoją drogą czasami może dać nieźle popalić) czy z indeksowaniem plików. Potem procesy ustają i procesor jest mniej używany. Szczerze mówiąc wątpię żeby procesor albo płyta były walnięte, bo inaczej sypało by błędami kiedy program by się odwoływał do uszkodzonego rdzenia/wątku, ale to moja opinia.

 

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Odnowię temat, ponieważ problem występuje w dalszym ciągu.

 

Pytałem znajomego "informatyka" co może być powodem tego problemu. Stwierdził on, że to raczej na 100% płyta główna aniżeli procesor, ponieważ to płyta główna przydziela procesorowi poszczególne "zadania/polecenia" w raz z tym dotyczącym liczby rdzeni, a gdyby to był procesor to były by tego jakies widoczne oznaki typu: Błędy, Blue Screeny itd.

 

Co myslicie o tym co on powiedział?  

 

W ostatnim czasie (po przywróceniu ustawień płyty głównej do domyślnych) problem nie pojawiał się przez około 2 tygodnie, dzisiaj pojawił się znowu, podczas korzystania z komputera zauważyłem, ze jakos dziwnie pracował, "ospale", postanowiłem go uruchomić ponownie i wtedy włączyły się tylko 2 rdzenie. Postanowilem znowu zresetować ustawienia biosu czyli przywrócić je do domyslnych i póki co jest okej.

 

Czym moze być to spowodowane? 

Z góry dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...