Skocz do zawartości

[Pomoc] Podkręcanie procesora FM2 przez LAIKA


Recommended Posts

Witam w niedalekiej przyszłości chciałbym podkręcić mój procesor "AMD Apu A8-5600k". Tylko nie wiem zbytnio jak się do tego zabrać. W sieci znalazłem wiele poradników nt. podkręcania ale tylko dla socketów AMD AM3 (+) i 1155 intela. Kolejnym moim problemem jest wybór odpowiedniego coolera, który zostanie nie długo zakupiony. Płyta główna to "GIGABYTE F2A85XM-HD3" , ram to "Kingston DDR3 4GB 1600MHz HyperX KHX1600C9D3B1_4G" a obudowa to "I-BOX ORION 919". No i ostatni problem to wybór programu do mierzenia temperatur, gdyż prawie każdy program oprócz EasyTune6 pokazuje zaniżane temperatury. Przykładem może być chociaż program CoreTemp, który pokazuje że w spoczynku temp. procesora wynosi około 4 stopni. Trochę się rozpisałem ale mam nadzieję że nie zagmatwałem tego za bardzo.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Co do temperatur polecam właśnie Easy Tune 6, ewentualnie HWMonitor - interesują cię pozycje TMPIN0-TMPIN2, gdzie TMPIN0 to temperatura mostka południowego, *TMPIN1 mostka północnego, a TMPIN2 procesora. A co do poradnika to coś słabo szukałeś.

 

Ogólnie przed OC należy przeprowadzić testy programami Prime95 (test Large FTT's) lub IntelBurn Test i zobaczyć czy platforma jest stabilna i nie przegrzewa się bez OC. Warto też zaopatrzyć się w najnowszy bios dla płyty głównej (upgarde biosu można przeprowadzić np. @BIOS)

 

No i przede wszystkim jaki masz model zasilacza? Jeśli jakiś NO-NAME zapomnij o OC i w pierwszej kolejności go wymień na markowy produkt - chyba że wizja spalonej jednostki Ci nie przeszkadza.

 

*może być na odwrót

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites

Tutaj fotki z programu HWMonitor

Bez obciążeniahttp://img254.imageshack.us/img254/917/bezobciazenia.png

 

http://img254.imageshack.us/img254/917/bezobciazenia.png
 

W stressie

http://img547.imageshack.us/img547/4028/stress.png

http://img547.imageshack.us/img547/4028/stress.png
 

Zaznaczyłem na zdjęciach ciekawą rzecz. Moja teoria jest taka że taka niska temp spowodowana jest tym że bez obciążenia procesor chodzi na 1,4 GHz i dlatego się nie grzeje tak mocno , a w stressie dochodzi do 3,8 GHz. Tylko nie jestem tego w 100% pewny.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście masz rację - ale w części. Zaobserwowane przez ciebie "zjawisko" większego taktowania/napięć jest zasługą funkcji AMD Turbo Core, Cool & Quiet i/lub APM(Application Power Management). Jednakże temperatury są zasługą również OBCIĄŻENIA procesora specjalnymi algorytmami (w aplikacjach testujących). Na 3,8 GHz bez obciążenia miałbyś niewiele wyższe temperatury jak w idlu (spoczynku).

 

Polecam zapoznanie się z poradnikiem do którego dałem link w poprzednim poście, takie sprawy powinny być w nim wyjaśnione. No i podczas badania temperatur test obciążeniowy powinien być włączony przynajmniej przez 15 minut.

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites

Zasilacz według mnie jest w stanie wyciągnąć te 4,5 GHz. :D
 

Specyfikacja komputera :

CPU - AMD APU A8-5600K FM2

MB - GIGABYTE GA-FM285XM-HD3 FM2

RAM - Kingston DDR3 4GB 1600MHz HyperX

HDD - WD Caviar 500GB AAKX SATA3

Napęd - LG GH24NS95 SATA

Zasilacz - Aerocool ATX 450W VP-450

Obudowa - I-BOX ORION 919

Link to post
Share on other sites

Powinien spokojnie starczyć. Pobór energii dla testowej platformy na 4,3 GHz. Chłodzenie masz boksowe? Jeśli tak, to przydało się zainwestować w lepsze, skoro na horyzoncie OC. W kwestii chłodziwa się nie wypowiem, bo się za bardzo nie orientuje w tym temacie.

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites

No zrobiłem 15 minutowy test (komputer obciążyłem OCCT). Ustawiłem jeszcze w biosie że jak temp przekroczy 70 stopni to się zresetuje.

Przed uruchomieniem testu
http://img17.imageshack.us/img17/1961/bezobciazeniaiturbo.png

 

I po 12 minutach testu
http://img109.imageshack.us/img109/8573/bezturbostress.png

Edytowane przez maniek1310
Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie wygląda ok. Jeśli w Prime czy OCCT na teście Large FTT's nie było błędów można myśleć o zakupie chłodzenia mając na uwadze szerokość obudowy i w końcu OC wg. poradnika (mnożnik, napięcia) itp.

 

Dla świętego spokoju puściłbym jeszcze test Large FTT's na około 30 minut, a potem Small FTT's. Jest to odpowiedni przedział czasu aby wyłapać ew. błędy czy przegrzewanie procesora.

Link to post
Share on other sites

Czytałem jeszcze że właśnie w fm2 nawalają czujniki i podają złą temp. ale jak testowałem komputer OCCT i temp. by przekroczyła 70 stopni to by się wyłączył komputer. Więc nie wiem co o tym myśleć. Chyba będę musiał ustawić granicę na 60 stopni i zobaczyć czy jak w HWMonitor przekroczy 60 stopni to komputer się wyłączy.

Link to post
Share on other sites

Nie tylko FM2 ma przekłamane odczyty temperatur, dotyczy to również FX-ów i podstawki AM3+. Do niedawna byłem święcie przekonany, że podczas testów w OCCT (duży i mały zestaw danych) mam maks 46 stopni - tyle było na wykresikach. Niestety mam nieco więcej: 53 stopnie - użytkownik maxforces uświadomił mi błąd, a odczyty z  Easy Tune 6, TMPIN2 z HWMonitor i PC Health z Touch Bios potwierdziły go. Mój procesor ma podaną "bezpieczną" granicę 61 stopni, twój 74. Więc jeśli w testach obciążeniowych odczyty w/w programów pokazują mniej niż 70 stopni to jest ok.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...