Skocz do zawartości

Wymiana grafiki i procesora.


Recommended Posts

Witam. Chciał bym wymienić grafike i procesor w moim komputerze, ale zbytnio się na tym nie znam, jestem bardziej z tych co grają niż z tych co grzebią przy komputerze. Komputer był kupiony do biura, lecz było to dość dawno i teraz gdy już w biurze nie jest potrzebny chcę go przerobić na komputer do gier. Mam w nim karte graficzną Nvidia GeForce 9500GT z tego co wiem to nie jest ona nawet średnią kartą.
A w dodatku procesor to Intel E3400 2.6GHz.
I teraz pytanie, czy jeżeli wymienił bym procesor na Intel Pentium G2120 DualCore i grafikę na Gigabyte Radeon HD6670 1GB to odpalił bym np. Battlefield 3 na przynajmniej wysokich ? 
I czy do tego wystarczył bym zasilacz Akyga 420w LPK12-23?
Prosze o szybką odpowiedź.

 
Link to post
Share on other sites

ja widzę to tak:

1 opcja E3400 2.6GHz oc ok 3,6Ghz bez zmiany napięć żeby się nie grzał a zasilacz wytrzymał i do tego HD7750 DDR5. Mysle że masz tam nin 2GB ram. Battlefield 3 pójdzie w singlu tak na średnio wysokich w 1920X1080 na mniejszej rozdzielczości może na max.

2 opcja to zakup o ile płyta da radę procesora np E8400 (oc 3.5 - 4.0) lub quada (też oc) i do tego HD7770 i zasilacz z 500W dobrej firmy, możliwe że i chłodzenie w zależności od proca. ta opcja trochę nieopłacalna z uwagi na inwestycję w starą płyte. Battlefield 1920X1080 max detale w singlu z lekkim AA np 2X.

3 opcja Pentium G2120 DualCore jakaś tania płytka lga 1155, 4-8GB ram zasilacz 500W np fortron i karta np HD7770, GTX650TI lub podobne. Battlefield 3 max detale minimalnie lepiej niż w opcji 2 ale jest możliwość kiedyś włożyć np i5 i jakąś mocną kartę a poza tym ten zestaw jest cichszy oszczędniejszy i nowy na gwarancji.

Uważam że zobacz jak z oc E3400 i jak wyciągniesz 3.5 przy niskich temperaturach to kup HD7750 a jak uskładasz kasę na nowy zestaw to sobie wymienisz wszystko. A co do HD6670 to dziś słaba karta. Dyskusyjny jest też zasilacz Akyga bo to czarna lista ale skoro nie padł przy 9500GT to z HD7750 też sobie da radę w końcu ta też ciągnie 50W a zestaw prądożerny nie jest.

Link to post
Share on other sites

A więc tak, wyciągnąłem tego proca 10 min temu na 3.5, coś mi się przestawiło i zmieniło się na 4.0 ale komputer się nie włączał i kazał bootować biosa z USB. zaimprowizowałem i na płycie głównej przesunąłem taki suwak. Było ich 3 i w ustawieniu | - |  ( | ON   - OFF ) ten off przesunąłem na ON i komputer się włączył, przełączyłem na 3.5 i działa, jest jeszcze problem np. włączyłem sobie battlefielda 3, wszystko działało a chwile po wyłączeniu go zobaczyłem że taktowanie procesora z 3.5 zrobiło się na 1.6 i skacze max do 2.0. Dziwne troche, może masz na to jakiegoś tipa ?

@EDIT

Ok, już wykminiłem dlaczego zmienia się na 1.6, po prostu oszczędność energii jak nic nie robie to jest 1.6 pod obciążeniem przy pomocy GO-Sp2004 zobaczyłem że wzrasta do tego 3.5. A także przetestowałem pod obciążeniem tym GO-SP2004 temperaturę ( programem Real-Temp) po 2 minutach i 20 sekundach obciążania temperatura wzrosła do max 55C. A wiem że wytrzymuje do 71.1C. Więc chyba teraz zostało zakupić tego Radeona, ale zastanowię się jeszcze, bo jak będą problemy z tym wykręconym prockiem to troche kicha.

Edytowane przez Dyboch
Link to post
Share on other sites

Napisz jaką masz płytę bo tak to trudno coś doradzić. To że czasem jest 1.6 a czasem 3,5 (pewnie coś koło 3,47) to normalne bo działa funkcja oszczędzania energii i proc zmniejsza mnożnik z 13 na 6 czyli taktowanie spada, nie przejmuj się tym jest ok a taktowanie powinno być ok 3,5Ghz pod obciążeniem. Jak zerkniesz dokładnie w Cpuz to zauważysz że napięcie też się zmniejsza przy bezczynności cpu (o ile go wcześniej nie ustawiłeś napięcia na sztywno). Ten suwak to chyba przełącznik do resetu Cmos (bios). Może źle zrozumiałem ale jeśli podkręcasz suwakami (programem) to lepiej wejdź do bios i sam wszystko ustaw bo tak będzie lepiej. 4.0Ghz na Twój proc to już hardcor i normalne że nie ruszył.

Edytowane przez Centik
Link to post
Share on other sites

A więc moja płyta główna to jest dokładnie ta : http://pl.msi.com/product/mb/G41M-P25.html musiałem zmienić taktowanie na 3.36 bo na 3.47 coś nie wyrabiało i wywalało np CoD: MW2. Na 3.36 działa jak należy. 

EDIT@
Właśnie doczytałem na stronie tej płyty głównej, i użyłem tej opcji EASY OC SWITCH i dlatego taktowanie wzrosło do 4.0

Edytowane przez Dyboch
Link to post
Share on other sites

Ostatnio długo używałem E5300 z EP43t-UD3L i HD7770 proc działał na co dzień na 3,66Ghz (333X10=3,66) i ram 4GB na 1333Mhz dual DDR3 i to sprawdzało się super w grach na 1920x1080 ale teraz przesiadłem sie na i5. Twój proc to taki E5300 z 1MB pamięci wiec kilka procent słabszy a zasilacz nie za mocny dlatego poleciłem Ci HD7750 (kupuj tylko na DDR5). A jeśli chodzi o jego oc to na MSI się nie bawiłem ale na Gigabyte wyglądało to u mnie tak mnożnik x10, FSB 333, pamięci 1333, napiecia wszystkie Normal, PCIE 100 i chłodzenie box intel a temperatury poniżej 60C. Musisz się pobawić z tym OC nie tak to inaczej i tyle. Zwróć też uwagę na pamięci bo przy oc się zmieniają ich taktowania i trzeba to korygować (ustawiać im niższe mnożniki w biosie), timingi też warto ustawić ręcznie.

Link to post
Share on other sites

Czyli kupić tą karte i wykręcić z tego proca ile się tylko da na tej płycie głównej wyciągnąć ? Jeśli tak to załatwię sobie jeszcze jedną kość ram ( Mam gdzieś w starym kompie GoodRama 2gb DDR3). Pokombinuje, nie wiem czy mój kolega nie ma na sprzedaż tej HD7770, albo wymienił bym się za moją i dopłacił on nie gra w gry, używa komputera w biurze.

Link to post
Share on other sites

HD7770 aby się nie nudził przy twoim procku to musiałbyś zrobić oc z 4,0 a i to może być mało co nie zmienia faktu że na tych 3,3 co wczoraj osiągnąłeś i tak będzie troszkę szybszy od HD7750. Problemem jest Twój zasilacz bo HD7770 potrzebuje dodatkowego zasilania, ciągnie 80W i wyciśnie siódme poty z tego proca którego wypadało by podkręcić ile się da. Na HD7770 proc będzie pracował ciężej niż na HD7750 a sama karta weźmie 30W więcej tak że w grach komp weźmie z 40-50W więcej a tego może zasilacz nie wytrzymać bo ma tylko jedną słabą linię 12V a fortron 400W 2 linie, zalecam go wymienić. Polecam do tego zestawu jakiegoś fortrona 400W ja takiego mam i jestem zadowolony no chyba że chcesz mieć zasiłkę na zapas na przyszłość do rozbudowy to fortron 500W lub inny renomowany. Dodatkowe 2GB ram się przydadzą.

Link to post
Share on other sites

Właśnie będę robił spis tak jakby planów, wypisze wszystkie komponenty. Narazie mam tak : 
Grafika : Hd7770
Procesor: Stary, wyciągnięty do tyle ile się da.
Płyta główna: Stara, chyba że masz jakiś pomysł na co ją wymienić.
Zasilacz :Fortron 400W ATX
Ram: Dodatkowa kość 2 lub 4 GB ( Jeśli zostanie coś kasy to 8GB tak na zapas)

Jeszcze jakieś propozycje ?

Link to post
Share on other sites

powiem tak;

HD7770 ok

E3400 OC ile się da troszkę będzie się męczył przy tej karcie ale ogólnie będzie to śmigać

G41M-P25 do tego proca jest ok a kiedyś przy rozbudowie trzeba będzie ją wymienić

Fortron 400W da rade spokojnie

ram możesz dokupić na 4GB lub 8GB bo można je potem przełożyć do nowej płyty (są to DDR3) mile widziane jak by działały w dualu

narazie na tym pograsz a jak kiedyś będzie niedomagać to wymienisz płytkę i proca.

Jak już będziesz miał wszystko to napisz jak śmiga i ile punktów w 3dmarkach.

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Hmm... Możesz pokusić się i poszukać na allegro używanego (ale z jakąś gwarancją) Radeona HD5770 / HD6770 powinieneś dać za niego nie więcej niż 280zł. Alternatywą może tu być GeForce GTS450 ale tylko i wyłącznie z pamięciami DDR5. Na takim sprzęcie + aktualny Twój procesor po OC będzie mniej wydajnie niż na HD7770 ale różnicy wielkiej nie uświadczysz bo ta mocna karta będzie po prostu ograniczana.

Fortron 400W do tego co proponuję wystarczy, ew. Chieftec serii GPS / GPA mocy 400W / 450W.

Link to post
Share on other sites

Igorrodz raczej nie kupie Hd5770 lub HD 6770, wiem że 7770 będzie ograniczona ale jeżeli rozbuduje komputer ( bo napewno jeżeli kupie nową kartę, to w niedługim czasie wymienie płyte główną i procesor ) a wtedy przeskok 6770 a 7770 jest bardzo duży. Ogl. to 7770 Intel G2120 sprawdzał by się ?

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Możesz. Tutaj płyta z B75 i w przyszłości kupisz sobie Intel Core i5 - nawet najtańszy da Ci zauważalnego kopa w wydajności. Ew. płyta z Z77 - na niej będziesz mógł podkręcić. W sieci jest pełno przypadków, gdzie wcale nie mało podkręcono na takiej procesor teoretycznie niemożliwy do podkręcenia, ot choćby: http://www.overclock.net/t/1281920/successful-overclock-to-4-0ghz-with-i5-3550-now-with-a-guide-to-oc-it

Zatem jeśli chcesz G2120 (lub G2020) to oczywiście da radę z HD7770 ale nie wykorzysta jej pełnego potencjału.

Link to post
Share on other sites

A jaki procesor wykorzystał by w pełni jej potencjał?

@EDIT

Czuje że to OC proca E3400 nie wypali... Nie wiem co się stało ale od ok 4 godzin komputer tak jakby zwolnił, zacina się itp. Nie wiem co mu się stało ale podejrzewam proca. Chyba że to może być coś z napięciami... Tak ogl. to w biosie nawet nie mam jak zmienić napięć bo tam jest tylko FSB do zmiany... Może gdzieś da się to ustawić a ja nie wiem ?

Edytowane przez Dyboch
Link to post
Share on other sites

Aby w pełni wykorzystać HD7770 to potrzeba core 2 duo ok 4ghz, core 2 quad ok 3ghz, pentium G2120 lub core i3 co nie zmienia faktu że na E3400 @3,5 też będzie dobrze działać, po prostu w wielu grach będą spadki klatek gdy jest dużo akcji. W crysisie 1 1920X1080 i tak bardziej baty dostanie karta niż kręcony E3400. Ja używałem HD7770 (1100/5000) z E5300 @ 3,66Ghz i powiem że było super raz proc niedomagał raz karta, jak grałem w coś to miałem tyle klatek co w testach na szybszych procach w testach lecz większe spadki jak była zadyma w grze. Spadki nie były duże i dawało to świetnie rade ma max lub pawie max ustawieniach (nie brałem AA x16 tylko np x2). Po przesiadce na I5 750 @3,33Ghz turbo of (20X166=3333) w grach klatki wzrosły minimalnie ale gra się płynniej jak dużo akcji różnica jest ale tylko troszkę.

Wyniki dla porównania to:

E5300 3,66Ghz (333X11=3666) w nawiasach i5 3dmark03 64000 (64500); 3dmark06 16500 (19000); Vantage 11500 (14500) 3dmark11 3600 (4100) są to wyniki około (zaokrąglone) nie pamiętam tak dokładnie. Ogólnie i5 750 chodzi z HD7770 tak na 50% procent użycia i się nudzi tu trzeba HD7870 lub GTX660 minimum.

Musisz poszukać tych napięć w biosie powinny gdzieś być może pod inna zakładką.

Poczytaj inne moje wypowiedzi (wejdź na profil) tam się sporo dowiesz o HD7770 i prockach do niego.

Link to post
Share on other sites

Może proc ma za dużo napięcia, tak się często dzieje jak się kręci na Auto a Ty nie zmieniałeś napięć w biosie i mogą być na Auto i proc się przegrzewa i zwalnia. Moja rada ustaw cepa na domyślnie (najlepiej reset bios) włącz kompa zobacz jakie napięcie ma proc w CPUZ pod obciążeniem, zrób OC i zobacz czy napięcie Cpu się podniosło (jeśli tak to najpierw znajdź napięcia w biosie i ustaw na normal jak u mnie na Gigabyte albo na sztywno powpisuj napięcia ręcznie pamiętając że większe napięcie drastycznie zwiększa temperaturę CPU, dla twojego CPU absolutny max to 1.4V ale nie polecam go tak katować chyba że Ci nie szkoda) Zobacz pamięci i ich timingi (te podstawowe) i jak się to ma do SPD twoich pamięci wszystko znajdziesz w CPUZ. Możesz dać kilka zdjęć biosu i CPUZ i np CPUID HW Monitor to ci łatwiej coś doradzę bo nie znam dokładnie Twojego biosu.

Link to post
Share on other sites

Zresetowałem bios, na fabrycznych ustawieniach też są ściny i np. przy włączaniu CPUZ pojawia się komunikat że potrzebne konto administratora naciskam tak, zawiecha przyciemniony ekran i później po 30 sek odwiecha i zmuł znowu, 30 sekund odwiecha i działa, to samo przy włączaniu kompa na samym ładowaniu windowsa 20sek. gdzie na świeżym systemie trwało to ok 7 może mniej. a na zapraszamy ok 1minuty. coś jest nie tak..

Link to post
Share on other sites

Wygląda na to że podkręcony proc był niestabilny lub coś źle ustawiłeś i nawalił śmieci do windowsa czasem się tak zdarza ale rzadko. Mi np czasem zdarzały się problemy z GG, Skypem czy Firefoxem jak za bardzo podkręciłem (oc 4.0 i inne hard kombinacje), wtedy doraźnym sposobem było przywracanie systemu lub przeinstalowanie programów z problemami. Upewnij się że nie masz wirusów i próbuj dalej może przywracanie może nakładka windowsa żeby błędy naprawił a nie to format (to pomoże napewno). Jak byś robił którąś z powyższych czynności typu przywracanie format czy coś to na domyślnie taktowanym procu bo może więcej błędów nawalić.

Link to post
Share on other sites

Jeszcze przed twoim odpisaniem zrobiłem formata. Podrkęciłem proca do 3.6 i działa jak należy, 0 ścinek tylko windows się włącza może 5 sec dłużej ale tyle nie przeszkadza. Zostało chyba tylko kupić karte i zasilacz. W razie problemów z mniejsze mu OC do 3.5.
Aha. I gdy miałem ustawione niskie napięcie komputer nawet się nie włączał, ustawiłem do ok. 1.3 i idzie.

Link to post
Share on other sites

To fajnie że ci się udało z tym uporać możesz zrobić trochę testów cinebench, super pi i inne takie aby się przekonać o jego stabilności. ja stabilność sprawdzam tak. Powiedzmy że interesuje mnie taktowanie 3,6 to ustawiam wszystko tak jak do tych docelowych 3,6 tylko FSB tak żeby było na 3,7 włączam kompa i jak przejdzie kilka testów cinebench itp na 3,7 to znaczy że na 3,6 tym bardziej będzie stabilny. 1,3V to normalka dla tego CPU ale zwróć uwagę na to że ustawiając napięcie na sztywno wyłączyłeś niskie stany energetyczne proca i nieco więcej będzie ciągnął w bezczynności. Zauważyłem też że E5300 lepiej śmiga na np 333x11=3,66 niż na 282x13=3,66 szybsze fsb i komunikacja z pamięciami też troszkę daje.

Link to post
Share on other sites

Spoko, może niedługo będę miał tego Radeona i Fortrona. Narazie jak patrzałem w battlefield 3 to kiedyś nie mogłem grać nawet na najniższych i najniższa rozdzielczość itp, nawet broń się nie pojawiała a teraz jest nawet znośnie, ale tak jak jest teraz to za bardzo też nie da się pograć.
A od kogo najlepiej kupić tą kartę ? Asus Gigabyte a może taką http://allegro.pl/karta-graficzna-radeon-hd7770-1gb-ddr5-vertex-x-ed-i3097428329.html ?

Edytowane przez Dyboch
Link to post
Share on other sites

Asus zastanowił bym sie bo różnie o nich piszą i że gwarancja coś tam kiepska. Msi ok, Sapphire ok, Vertex podobno głośne ale też ciekawa i kto wie może ta jest cicha zależy jak wentylator ustawili. Ja mam teraz Gigabyte HD7770 1100/5000 rev 1.0 daje sie podkręcić max 1150/6000 (2.0 ma takty 1050/4500) i jestem zadowolony ale powiem że jest wykręcona fabrycznie na max (rdzeń). Na fabrycznym biosie miała fatalne oc i na stock czasem potrafiła wywalić błąd ale po zmianie biosu ok. Tylko Gigabyte ma duży wentylator 100mm (inni mają 80mm), poza tym jest cicha małe temperatury (max 65-70 w upalne dni a normalnie nie przekracza 60) tylko w wersji 1.0 (już wycofana) było więcej problemów bo za bardzo podkręcona i zdarzało się czasem komuś że waliła błędy. Ja bym chyba brał Gigabyte HD7770 rev2.0 (cicha) ewentualnie MSI, Sapphire, Vertex. Jak sobie kupowałem grafe to myślałem nad XFX ale nie było w sklepie i tak się trafił Gigabyte.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...