Skocz do zawartości

BeQuiet Dark Power PRO 10 750 czy 850W? GTX 680 czy Radeon 7970?


Recommended Posts

Przymierzam sie do zmiany kompa z końcem marca.

Jako, że ma być to mocna maszyna zdecydowałem się na następujące komponenty:

 

Procesor: Intel Core i7-3770K

Płyta główna: Gigabyte GA-Z77X-UD5H

RAM: 16 GB do 500 zł (sugestie również mile widziane)

Dysk: Samsung SSD 840 PRO 256 GB oraz Samsung Spinpoint F3 (1TB)

Napęd: bez najmniejszego znaczenia - dvdrw (korzystam od święta)

Obudowa: Fractal Design Define R4 (2 fabryczne wentylatory) + 3 lub 4 dodatkowe wentylatory

Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 680 2048MB (1137/6008) (wer. OC - OverClock). 

Zasilacz: BeQuiet Dark Power Pro 10 750 W lub 850 W

 

ogólnie zestaw za około 6500-6800 (góra 7 tys.)

 

Zastanawiam sie nad zasilaczem.Który wybrac? za modelem 750 W przemawia niższa o ok 200 zł cena (690 zł), oraz mniejsze wymiary (zmiesci mi sie wówczas na dole obudowy dodatkowy wentylator - zasilacz nie moze przekraczac 170mm). Za drugim przemawia większa moc 850 W (890 zł) oraz certyfikat 80+ Platinum, ale dodatkowy wentylator odpada (zasiłka ma 190 mm dlugosci). Ogólnie oba zasilacze wypadają w testach świetnie. Czy 750 W będzie wystarczające?

 

Druga sprawa tyczy się karty graficznej...zastanawiam sie nad podanym GTXem 680 wersja OC z podkręconymi zegarami. Dylemat pomiędzy wersją z 2GB pamięci a 4 GB pamięci (200 zł droższa). Może jakiś radeon 7970? - wiem ze sa tansze, ale czytajac testy ogolnie ta wersja GeForce'a wypada lepiej...chyba, ze przeoczylem jakąs wypasioną wersje radeona...

 

Mile widziane sugestie również jeśli chodzi o RAM :)

 

Z góry dzięki. 

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o pamięć RAM to -->  http://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-low-profile-4x4gb-1600mhz-ddr3-cl-9-9-9-24-xmp-cml16gx3m4a1600c9-417042/

 

Co do karty graficznej to powiem Ci tak, raz wypada Nividia lepiej raz AMD wszystko zależy od gry, za AMD przemawia dużo niższa cena i wydajność właśnie na poziomie 680'tki.  Sam miałem takowy dylemat i zdecydowałem się na Sapphire HD 7970 Vapor-X 3GB i jest zadowolony.   Jeżeli chodzi i pamięć VRAM karty od zielonych to zdecydowałby się na wersję 2GB za razie Ci wystarczy chyba że masz w planach grę na dużym monitorze bądź kilku monitorach.

 

Co do zasilacza nie pomogę gdyż jestem laikiem w tym że temacie. 

Link to post
Share on other sites

Zasilacz - 750W będzie lepszym wyborem. Poza BQ DarkPower godne uwagi są :

- Corsair AX750 (platinum) / HX750 (gold)

- Enermax Paltimax 750W

- Seasonic X-760

Osobiście na Twoim miejscu zdecydował bym się na Seasonic X-660 - niema sensu ładować się w coś więcej niż 600W przy jednym GPU i i7 3770K. Po OC CPU i GPU jak pociągnie całość 500W to będzie dobrze   ;)

 

Odnośnie ramów - osobiście polecam produkty G.Skilla, których używam od dawien dawna  ;) > np. G.Skill RipJawsX 1600MHz Cl9 2*8GB / RipjawsZ 1600MHz Cl9 (XMP) / Ares 1600MHz Cl9 (niski profil radiatorów)

 

GPU - gtx680 nie jest zbyt opłacalny i na ogół jest odradzany > w to miejsce gtx670 jest polecany. Technicznie te same karty - podobne taktowania i bardzo zbliżone osiągi, jedynie w gtx670 masz jeden blok mniej (około 200rdzeni cuda), ale w rzeczywistości nie ma to dużego wpływu tzn.nie przekłada się na super osiągi w grach. Po zrównaniu taktów na rdzeniu i pamięciach 680 jest tyci tyci wydajniejsza - najlepiej zobrazują to liczby :

gtx680 vs gtx670 | Cena : +20-30% | Wydajność : +3-5%

Czy się opłaca sam zdecyduj - co do modelu 680, odradzam Gigusia SOC (głośny), już lepiej WF3. Użytkownicy Asusa również średnio się wypowiadają na temat DCII. MSi lubi sobie poświszczeć i tak czytając te opnie na necie to ciężko się zdecydować - osobiście wybrał bym Gigabyte WF3 OC, chłodzenie po małych modyfikacjach profili jest cichutkie i wydajne, więc spokojnie utrzyma 680 w rozsądnych temperaturach zachowując przy tym nienaganną kulturę pracy.

 

Nie widzę chłodzenia CPU w Twoim zestawie  ;) i uprzedzam pytanie :

Macho HR-02 B&W (190zł)

SilverArrow SB-E SE (300zł)

Noctua NH-D14 (350zł)



 

Samsung Spinpoint F3 (1TB)

Gdzie można go dostać ??

edit.Redconn - btw ktoś zna ten sklep, bez obawy można zamawiać ??

Link to post
Share on other sites

ok dzieki wielkie za odpowiedz

 

@stelek

mam ze "starego" kompa i w zupelnosci mi wystarczy :P

 

jeśli chodzi o grafike...zostaje przy gtx 680....

 

tylko teraz pytanie ostateczne: Gigabyte GTX680 WF3 wersja OC 2GB/4GB czy Asus GTX680 DirectCU II TOP (GPU Boost ponad 1200 Mhz)??

 

Ceny:

1.Gigabyte GTX 680 WF3 OC 2GB - 1860 zł

2.Gigabyte GTX 680 WF3 OC 4GB - około 2030 zł

3. Asus GTX680 DirectCU II TOP - około 2030 zł.

 

Obecnie posiadam 2 monitory Full HD...gram na jednym....ale drugi zawsze podlaczony i wlaczony....

W SLI raczej bawic sie nie bede.

 

zostaje przy BeQuiet Dark Power PRO 750 W...chyba, ze ktoś ma jeszcze jakies sugestie :P

 

Chłodzenie procesora - nad tym tematem jeszcze posiedze ale raczej bedzie prostsze niż wybór grafiki czy zasilacza :D...chyba

Link to post
Share on other sites

ostaje przy BeQuiet Dark Power PRO 750 W...chyba, ze ktoś ma jeszcze jakies sugestie :P

 

O ile nie planujesz SLI/Xfire w przyszłości, to 750W to przesada. BeQuiet Straight Power E9 580W wystarczy.

 

I o ile się nie mylę to HD7970 GHz Edition ma praktycznie tą samą wydajność co GTX680 (w jednych grach wygrywa karta od AMD w innych od NVidii).

Edytowane przez Numik
Link to post
Share on other sites

 

Obecnie posiadam 2 monitory Full HD...gram na jednym....ale drugi zawsze podlaczony i wlaczony....

To nie ma żadnego wpływu - nadal potrzebujesz GPU pod FHD.

Co do konkretnego modelu - na starcie odpuść sobie 4GB, chyba że zamierzasz grać w czymś więcej niż FullHD, w przeciwnym razie nie wykorzystasz tych 4GB vramu. Pozostaje Giguś WF3 OC vs Asus TOP > poczytaj recenzję, opinie na necie i zdecyduj sam. 

Ja mam podejście raczej w trybie "eco" i wybrał bym Gigabyte  ;) , ale przed zakupem radziłbym dobrze sprawdzić opinie użytkowników tej karty (ja nim nie jestem).

 

BTW czemu mobo Gigusia ?

Pod względem OC i "stabilności" nie zachwyca -> MSI Z77A GD55 / Asrock Z77 Extreme4 według mnie będą lepsze - mocniejsze sekcje zasilania gwarantują lepsze warunki OC, do tego porządne radiatory na sekcji i sporo pozytywnych opini ;)

Link to post
Share on other sites

BTW czemu mobo Gigusia ?

Pod względem OC i "stabilności" nie zachwyca -> MSI Z77A GD55 / Asrock Z77 Extreme4 według mnie będą lepsze - mocniejsze sekcje zasilania gwarantują lepsze warunki OC, do tego porządne radiatory na sekcji i sporo pozytywnych opini ;)

 

na jednym z portali zostało porównanych 10 płyt głównych pod Z77...odnośnie płyty Asrocka Z77 Extreme 4 - narzekają na ciepły chipset i seksje zasilania...stad od razu odpadła....co do MSI...mało portów usb  3.0 na tylnym panelu. 

 

Jesli chodzi o płyte gigabyte to wszedzie gdzie czytalem sekcja zasilania jest "poteżna", podobna do tej w modelu Sniper i przy podkrecaniu napiecia sa stabilne...

Link to post
Share on other sites

@stelek

a mógłbyś podać jakiś przykładowy link z opinią/recenzją do płyty Sniper albo UD5H, gdzie piszą o tych wadach? bo kurcze szukam i szukam...i jedynie co znalazlem to jedna recenzja gdzie podkrecony do 4.7 ghz i7 3770K grzeje sie niemilosiernie...ponad 90stopni.

Bede wdzieczny  :)

Link to post
Share on other sites
Gość rezerwuar

 

Generalnie, na stocku, są to porównywalne karty . Za to 7970 ma lepsze możliwości OC


Bajdurzysz. 

7970 przez kombinacje ze sterownikami przegonił już 670 jak i 680. 
Sytuację ratuje wysokie OC 680-tek, choć i to nie do końca, oraz ewentualne zjawisko gdzie gra "lubi karty od zielonych".
A 7970 wcale się tak wspaniale nie podkręca, szczególnie jeśli mowa o Ghz Edition. 
Natomiast dobrze podkręcona 670-tka też może skopać du**ę radeonom - wszystko zależy od trafienia udanej sztuki w OC i gry w którą gramy, acz ogólnie 7970 jest wydajniejszy od zielonych kolegów.
 
Link to post
Share on other sites

ok karta juz wybrana, jest nia gigabyte gtx 680 2GB wersja OC WF3....

 

pytanie odnośnie wczesniejszy uwag jesli chodzi o problemy z płytą główna GIGABYTE GA-Z77X-UD5H...wszedzie gdzie czytam ludzie zachwalaja...ok zdarzają sie jakies problemy itp...ale sporadyczne przypadki...tak samo jest z kazda inna płytą główna...wiec skad te opinie ze ta plyta jest zła/kiepska/awaryjna? nic sensownego znalezc nie moge....

Link to post
Share on other sites

Nic sensownego, bo ta płyta to ogólnie nic sensownego. Przerost formy nad treścią, mimo że to chyba najbardziej udana sztuka z całej serii płyt od Gigabyte.

A grafikę też rozważ jeszcze raz, bo 670-tka jest dużo tańsza, a traci tylko ~5-10% wydajności, szczególnie, że ta 680 od Gigabyte raczej nie pozwoli się kosmicznie podkręcić aby uciec wydajnościowo swojej konkurencji. 

Link to post
Share on other sites

 

Bajdurzysz. 

 

7970 przez kombinacje ze sterownikami przegonił już 670 jak i 680. 

Sytuację ratuje wysokie OC 680-tek, choć i to nie do końca, oraz ewentualne zjawisko gdzie gra "lubi karty od zielonych".

A 7970 wcale się tak wspaniale nie podkręca, szczególnie jeśli mowa o Ghz Edition. 

Natomiast dobrze podkręcona 670-tka też może skopać du**ę radeonom - wszystko zależy od trafienia udanej sztuki w OC i gry w którą gramy, acz ogólnie 7970 jest wydajniejszy od zielonych kolegów.

 

 

Oczywiście że 7970 ma lepsze możliwości OC ;) Nie mówiłem tu o edycji Ghz a zwykłej, którą można "polepszyć" przez wgranie innego BIOS-u. Co jest mało ryzykowne i podchodzi dla mnie pod kategorię OC.

 

http://pclab.pl/art49783.html

 

W tym wypadku wydajnościowa sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie ^^

 

Coś świeższego:

 

http://www.hardwareheaven.com/reviews/1656/pg1/evga-geforce-gtx-670-ftw-signature-2-versus-asus-hd-7970-directcu-ii-graphics-card-review-introduction.html

Link to post
Share on other sites

A to tak, z tym się zgodzę, że ze zwykłem 7970 można ręcznie zrobić Ghz Edition co daje dobre wyniki. Ale ponad to, czy też robiąc OC na kupionej Ghz Edition można się nieźle rozczarować.

(Do tej pory śmieszy mnie rekordzista w tej kwestii, któremu sypała się karta już przy +10Mhz %-) )

Link to post
Share on other sites

@stelek a mógłbyś podać jakiś przykładowy link z opinią/recenzją do płyty Sniper albo UD5H, gdzie piszą o tych wadach?

 

Zwracam honor - chodziło o s2011 i chipset X79 

Ale nie zmienia to faktu że Gigus nadal słabo wypada na tle MSi g45 / gd55  ;) . Po prostu troszkę przepłacisz, ale jak Tobie mocno na niej zależy, to możesz ją brać - na pewno nie będzie to zły wybór.

Osobiście daruje sobie mobaski od Gigabyte - Asrock, MSi sprawdzają się lepiej jak dla mnie, po za tym cenowo lepiej wypadają.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...